۲۲۶۱۰۰
۲۹۸۱۹
۲۹۸۱۹

عطسه کودک نشانه چیست؟

کودکان خردسال مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها هنوز نابالغ است.

عطسه می تواند علائم اولیه سرماخوردگی یا حساسیت باشد و نتیجه التهاب عصب در بینی باشد. این عصب به "مرکز عطسه" ساقه مغز مرتبط است و سیگنالهایی را ارسال می کند که فرد را به سمت عطسه می کشاند. از یک طرف ، این رفلکس ممکن است به بدن کمک کند تا قبل از اینکه بافت های دستگاه تنفسی را آلوده کند ، ویروس ها را بیرون کند. از طرف دیگر ، عطسه کردن با ایجاد قطرات آئروسل حاوی ویروس های ایجاد کننده عفونت ، بیماری را گسترش می دهد ، که ممکن است توسط افراد سالم استنشاق شود. یک عطسه می تواند تا ۴۰،۰۰۰ قطره تولید کند.
کودکان خردسال مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها هنوز نابالغ است.هر فردی گاهی اوقات هر سال چند سرماخوردگی یا دوره های آنفولانزا را ممکن است تجربه کند. با این وجود ، برخی از والدین ممکن است وقتی فرزندشان علائمی داشته باشند ، احساس اضطراب کنند و نگران شوند . آیا سرماخوردگی ناشی از هوای سرد و مرطوب است؟

چه زمانی عطسه نشان از سرماخوردگی است؟
خیر عطسه همیشه نشان دهنده ی سرماخوردگی نیست و می تواند به علت آلرژی و حساسیت هم ایجاد شود.وعطسه می تواند بسیار مقطعی و فقط به علت وجود گردی در هوا برای کودکتان ایجاد شود .اما می تواند علائم اولیه سرماخوردگی یا حساسیت باشد و نتیجه التهاب عصب در بینی باشد. این عصب به "مرکز عطسه" ساقه مغز مرتبط است و سیگنالهایی را ارسال می کند که فرد را به سمت عطسه می کشاند. از یک طرف ، این رفلکس ممکن است به بدن کمک کند تا قبل از اینکه بافت های دستگاه تنفسی را آلوده کند ، ویروس ها را بیرون کند. از طرف دیگر ، عطسه کردن با ایجاد قطرات آئروسل حاوی ویروس های ایجاد کننده عفونت ، بیماری را گسترش می دهد ، که ممکن است توسط افراد سالم استنشاق شود. یک عطسه می تواند تا ۴۰۰۰۰ قطره تولید کند.
عطسه ای که در کنار سایر علائم سرماخوردگی باشد می تواند عطسه ی سرماخوردگی باشد و باید برای درمان و پیشگیری به پزشک مراجعه کرد .

چگونه می توانم عطسه را درمان کنم؟
اگر عطسه کردن شما به دلیل آلرژی ایجاد شده است ، باید میزان قرار گرفتن در معرض آلرژن را کاهش دهید. این کار با تغییر فیلترهایتصفیه هوا ، نگه داشتن حیوانات خانگی در خارج از خانه برای خلاص شدن از شر شوره حیوانات ، مسافرت به مناطقی با تعداد گرده ی کم ، استفاده از فیلترهای هوا برای کاهش گرده در هوا و شستن صفحات و حوله ها در آب گرم برای از بین بردن گرد و غبار انجام می شود.
اگر عطسه شما نتیجه سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد ، به محض فروکش کردن سایر علائم شما احتمالاً متوقف می شود. علاوه بر عطسه کردن ، ممکن است بینی چرکی ، گلودرد و تب را تجربه کنید. داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا می توانند به شما در بهبودی بهتر کمک کنند. هر دو داروی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب ، آنتی هیستامین و ضد سرفه کننده هستند که می توانند به شما در خواب آرام شبانگاهی کمک کنند.

علائم سرماخوردگی چیست؟
علائم سرماخوردگی حدود یک تا سه روز پس از آلوده شدن بدن به ویروس سرما ظاهر می شود. دوره کوتاه قبل از ظهور علائم ، دوره "جوجه کشی" نامیده می شود. علائم اغلب در هفت تا ۱۰ روز از بین می روند ، اگرچه می توانند از دو تا ۱۴ روز دوام داشته باشند.
آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
آبریزش بینی یا گرفتگی بینی (بینی پوسیده) دو مورد از علائم شایع سرماخوردگی است. این علائم هنگامی حاصل می شود که مایع اضافی باعث تورم رگ های خونی و غشاهای مخاطی در بینی شود. در طی سه روز ، ترشحات بینی ضخیم تر و زرد یا سبز به نظر می رسد. طبق اعلام مرکز قابل اعتماد و پیشگیری از بیماری (CDC) ، این نوع ترشحات بینی طبیعی است. فرد مبتلا به سرماخوردگی نیز ممکن است قطره پس از زایمان داشته باشد ، جایی که مخاط از بینی به سمت گلو حرکت می کند.
این علائم بینی در موارد سرماخوردگی رایج است. با این حال ، اگر بیش از 10 روز طول بکشد ، با پزشک خود تماس بگیرید ، شما شروع به ترشحات بینی زرد / سبز یا سردرد شدید یا درد سینوسی می کنید ، زیرا ممکن است شما یک عفونت سینوسی (به نام سینوزیت) ایجاد کرده باشید.
عطسه
هنگام تحریک غشاهای مخاطی و بینی ، عطسه ایجاد می شود. هنگامی که ویروس سرماخوردگی سلولهای بینی را آلوده می کند ، بدن واسطه های التهابی طبیعی خود مانند هیستامین را آزاد می کند. هنگام رها شدن ، واسطه های التهابی باعث گشادی و نشت رگ های خونی می شوند و غدد مخاطی مایعات را ترشح می کنند. این منجر به تحریکاتی می شود که باعث ایجاد عطسه می شود.
سرفه کردن
سرفه خشک یا مخاطی می تواند همراه با سرماخوردگی باشد. سرفه آخرین علائم مربوط به سرماخوردگی است که از بین می رود و ممکن است از یک تا سه هفته ادامه یابد. در صورت طولانی بودن سرفه ، با پزشک خود تماس بگیرید.
در صورت بروز هر یک از علائم زیر در مورد سرفه ، باید با پزشک خود تماس بگیرید:
سرفه همراه با خون
سرفه همراه با مخاط زرد یا سبز ضخیم و بوی بد
سرفه شدید که ناگهان به وجود می آید
سرفه در فرد مبتلا به بیماری قلبی یا پاهای تورم
سرفه ای که هنگام خوابیدن بدتر می شود
سرفه همراه با صدای بلند هنگام نفس کشیدن
سرفه همراه با تب
سرفه همراه با تعریق شبانه یا کاهش وزن ناگهانی
فرزند شما که کمتر از 3 ماه داشته باشد سرفه دارد
گلو درد
گلو درد احساس خشکی ، خارش دارد ، بلع را دردناک می کند و حتی می تواند خوردن غذای جامد را دشوار کند. گلو درد ممکن است در اثر بافتهای ملتهب ایجاد شده توسط ویروس سرماخوردگی ایجاد شود. این بیماری همچنین می تواند ناشی از قطره چکان بعد از زایمان یا حتی به سادگی در معرض طولانی مدت قرار گرفتن در معرض محیط گرم و خشک باشد.
سردردهای خفیف و درد بدن
در بعضی موارد ، ویروس سرماخوردگی می تواند باعث درد جزئی بدن یا سردرد شود. این علائم بیشتر در مورد آنفولانزا دیده می شود.
تب
تب در درجه پایین ممکن است در مبتلایان به سرماخوردگی مشاهده شود. اگر شما یا فرزندتان (6 هفته و بالاتر) تب 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر فرزند شما از 3 ماه کوچکتر است و از هر نوع تب برخوردار است ، توصیه می شود که به پزشک خود مراجعه کنید.
علائم دیگری که ممکن است در افراد مبتلا به سرماخوردگی مشاهده شود شامل آبریزش چشم و خستگی خفیف است.

فرق سرماخوردگی با آنفولانزا
سرماخوردگی و آنفولانزا (آنفولانزا) دو بیماری متفاوت هستند:
سرماخوردگی نسبتاً بی ضرر است و معمولاً بعد از مدتی از بین می رود ، اگرچه گاهی اوقات ممکن است منجر به عفونت ثانویه مانند عفونت گوش شود.
از طرف دیگر آنفولانزا می تواند عوارضی مانند ذات الریه را در پی داشته باشد.
آنچه که ممکن است به نظر سرماخوردگی باشد ، در واقع می تواند آنفولانزا باشد. از این تفاوتها آگاه باشید:
علائم سرماخوردگی
تب کم یا بدون تب
بعضی اوقات سردرد
ابریزش بینی
عطسه
سرفه خفیف
درد کم در بدن
خستگی ملایم
گلو درد
سطح انرژی عادی
علائم آنفولانزا
تب شدید
همیشه سردرد وجود دارد
بینی کیپ و پرمخاط
بعضی اوقات عطسه می کند
سرفه ، اغلب شدید می شود
اغلب درد شدید ایجاد می شود
چند هفته خستگی
گاهی گلو درد دارد
خستگی شدید

هفت واقعیت که والدین باید بدانند
طبیعی است که نوزادان هر ماه یک بار دچار سرماخوردگی ، تب یا سرفه شوند
نوزادان سالم ، کودکان نوپا و پیش دبستانی ها بطور متوسط سالانه شش تا هشت بار ممکن است سرما بخورند یا آنفولانزا بگیرند.
برخی مطالعات نشان می دهد که نوزادان زیر دو سال ممکن است تا ۱۲ بار در سال یا حدوداً یک بار در ماه بیمار شوند.
تجویز سرخود دارو و دادن داروی بدون نسخه (OTC) مانند آنتی هیستامین ، ضد تهوع و یا شربت سرفه بی خطر نیست. داروهای سرماخوردگی در کودکان زیر شش سال مؤثر نیستند و می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند.
این طبیعی است و به این معنی نیست که فرزند شما سیستم ایمنی ضعیفی دارد یا بیمارگونه است.
برخلاف تصورات باور عمومی ، سرماخوردگی در اثر قرار گرفتن در معرض هوای سرد به وجود نمی آید ، بنابراین اگر هوا خوب است کودک را بیش از نپوشانید. این می تواند باعث افزایش دمای بدن او شود.
در سایر کشورها ، فصل آنفولانزا با هوای سرد مطابقت دارد ، اما ارتباطی با آن ندارد. همچنین سرماخوردگی ناشی از قرار گرفتن در معرض هوای خنک یا موهای خیس و یا پوشیدن لباسهای مرطوب و یا لباس کم و نازک نیست."
بلکه این سیستم ایمنی نابالغ کودک است که باعث می شود او راحت تر بیمار شود.
عوامل دیگری نیز وجود دارد ، مانند قرار گرفتن در معرض میکروب ها در مهد کودک یا مرکز شیرخوارگاه یا انتقال مریضی از خواهر و برادرهای بیمار که ویروس را به کودک کوچک تر منتقل می کنند.
بیشتر سرماخوردگی ها و آنفولانزا به خودی خود طی یک یا دو هفته از بین می روند
سرماخوردگی و آنفولانزا عفونت های دستگاه تنفسی هستند. آنفولانزا بیشتر از سرماخوردگی آسیب می رساند زیرا علائم معمولاً شدیدتر است.
کودک شما ممکن است بی حالی باشد ، غذا نخورد و تب داشته باشد. او همچنین ممکن است آبریزش بینی و یا مخاط عفونی داشته باشد.
با مشاهده علائم زیر کودک خود را به پزشک ببرید :
تب در کودک دو ماهه یا کوچک تر.
تب در دمای ۹/۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر.
درد گوش
مشکلات تنفسی
فرزند شما رنگ پریده یا کبود به نظر می رسد
لرزش بیش از حد یا خواب آلودگی
علائم عفونت در حال از بین رفتن نیست ، مانند تب بیش از سه روز به طول می انجامد ، خلط ضخیم و تیره و سرفه وخیم تر می شود.
کودک شما بی حس است و بدن درد دارد.
تغذیه ضعیف ، با علائم کمبود آب در بدن
آنتی بیوتیک ها بهبودی را تسریع نمی کنند
از آنجا که سرماخوردگی و آنفولانزا هم توسط ویروس ها ایجاد می شوند ، آنتی بیوتیکها نمی توانند کمک کنند و روند بهبودی را تسریع نمی کنند. آنها فقط روی عفونت های باکتریایی کار می کنند.
آنتی بیوتیک ها در درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا مؤثر نیستند. آنها فقط در صورت پیچیده شدن سرما توسط یک عفونت باکتریایی یا ذات الریه ممکن است لازم باشند.
پزشکان در مورد دادن هرگونه آنتی بیوتیک به کودکان به صورت سرخود هشدار داده اند ، زیرا این امر می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی و عوارض جانبی دیگر شود.
برای محافظت از کودک خود نوعی آنفولانزا در نظر بگیرید ، زیرا آنفولانزا باعث می شود کودکان از سرماخوردگی بدتر شوند. در بعضی موارد ، ممکن است منجر به عفونت های خطرناک مانند ذات الریه شود.
شیردهی همچنین از این ویروس ها محافظت می کند ، زیرا آنتی بادی های موجود در شیر مادر به تقویت سیستم ایمنی کودک و جلوگیری از عفونت کمک می کند.
از داروهای OTC صرفنظر کنید مصرف مایعات و استراحت زیاد را انتخاب کنید
طبق گفته دکتر وونگ ، معمولاً در بیشتر موارد درمان خاصی لازم نیست.
آنچه کودک بیمار شما به آن احتیاج دارد استراحت زیاد است.
مایعات بیشتری به او بدهید تا به رفع خلط و تسکین گلو و همچنین جایگزین آب از دست رفته بدن در هنگام تب کمک کند. برای نوزادان زیر شش ماه ، "مایعات" به معنی شیر مادر یا شیرخشک است.به هی عنوان آب یا آب میوه به نوزاد ندهید.
هیچ دارویی باعث نمی شود بیماری کودک شما سریعتر از بین برود ، اما اگر تب داشته باشد ، پاراستامول شیرخوار می تواند به رفع ناراحتی کمک کند.
والدین ممکن است به کودکان بزرگتر از سه ماه پاراستامول یا ایبوپروفن را به افراد بزرگتر از شش ماه بدهند. در مورد دوز صحیح با پزشک خود مشورت کنید.
نوزادان زیر سه ماه که درجه حرارت دارند ، معمولاً نیاز به بستری در بیمارستان دارند.
مخاط بینی کودک خود را با اسپری بینی از خالی کنید
نوزادان و کودکان نو پا راه های هوایی باریکی دارند که پاک کردن ترشحات مانند مخاط هنگام سرماخوردگی را برای آنها سخت تر می کند.
برای سهولت در بینی شما فقط به یک اسپری بینی آب شور نیاز دارید. از این روش با قطره های ضد جوش بینی استفاده کنید ، که می تواند به انسداد رگ های خونی در بینی و کاهش تولید مخاط کمک کند.
تهویه هوا را خاموش کنید
از قرار دادن فرزندتان به طور مستقیم در مقابل فن یا تهویه هوا خودداری کنید زیرا این امر می تواند گرفتگی بینی وی را بدتر کند. همچنین می تواند باعث خشک شدن و تحریک بیشتر پوشش داخلی بینی شود.
او پیشنهاد کرد که هوا را مرطوب کنید تا بینی خفیف یا آب و هوایی را برطرف کنید. اما فقط از مرطوب کننده های مه آلود استفاده کنید.
درمان کودک خود را با شستن دستان خود شروع کنید
ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا توسط قطرات هوای ریز منتشر می شوند ، که وقتی فرد آلوده سرفه می کند یا عطسه می شود ، آزاد می شوند.
آنها می توانند بطور غیرمستقیم گسترش یابند هنگامی که بینی و دهان کودک را با دستانی که با سطوح آلوده در تماس هستند لمس کنید.
بنابراین اگر احساس ناراحتی ندارید ، هنگام سرفه یا عطسه ، ماسک را بر روی آن قرار دهید یا دهان و بینی خود را با یک بافت بپوشانید. دستمال را دور بریزید و دستان خود را بعد از آن کاملاً بشویید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.