۲۲۶۴۰۱
۱۹۸۷
۱۹۸۷

افزایش هوش کودکان، تاثیر اسباب بازی

بیشتر بچه ها زمان زیادی را در مقابل صفحه نمایش تلویزیون یا گوشی می گذرانند، اما این راحت‌ ترین راه برای مشغول نگه داشتن آنها است.

بیشتر بچه ها زمان زیادی را در مقابل صفحه نمایش تلویزیون یا گوشی می گذرانند، اما این راحت‌ ترین راه برای مشغول نگه داشتن آنها است. اسباب بازی هایی که به پرورش خلاقیت آنها کمک می کند، مزایای زیادی دارد. بازی‌های خلاقانه باعث می شود تا کودک نحوه‌ی حل مسئله‌ها را بیازماید و مهارت های شناختی و تفکر انتقادی در او تقویت شود.

بهترین اسباب بازی هایی برای افزایش هوش و خلاقیت کودک کدام است؟
در پاسخ به این سوال که بهترین اسباب بازی هایی برای افزایش هوش و خلاقیت کودک کدام است یا چه نوع اسباب بازی ای برای افزایش خلاقیت کودکان مناسب‌تر است، باید گفت که بازی کردن با هر نوع اسباب بازی‌ روی خلاقیت کودک تاثیر می‌گذارد. ولی اسباب بازی هایی که چالش ذهنی برای کودک ایجاد می کنند در پرورش هوش او موثرترند. بهترین تجربه‌های یادگیری ما زمانی رخ می‌دهد که چیزی را خلق و یا آن را طراحی می‌کنیم. نتایج تحقیقات نشان داده است که بازی با اسباب بازی هایی که کودک به آنها علاقه دارد، باعث تقویت تفکر و خلاقیت او می‌شود. پس قبل از خرید اسباب بازی علائق کودک را در نظر بگیرید. در اینجا به چند نوع از اسباب‌بازی هایی که روی ارتقا هوش و خلاقیت کودکان موثر است، اشاره می‌کنیم.

اسباب ‌بازی های ساختنی
اسباب‌بازی هایی که می‌توان از آنها به طرق مختلف استفاده کرد، یا به اصطلاح پایان باز دارند مثل خمیربازی، لگوها، لباس‌های عروسکی و آلات موسیقی، فرصت های بازی متنوعی را در اختیار کودک قرار می‌دهد.
این نوع اسباب‌بازی ها حس کنجکاوی و آزمایش‌گری را در کودک تقویت می‌کنند و به او جسارت خلاقیت می‌بخشند. اسباب‌بازی هایی که کودکان را به فکر کردن وادار می‌کند و باعث می‌شود که آنها با ساختار یک ماشین، بدن یک موجود زنده و یا طرز کار یک چراغ آشنا شوند، به کودک می‌آموزد که آنچه در پیرامونش می‌بیند را تحلیل و به آن دقت کند.
این نوع اسباب بازی ها برای بچه ها در هر سنی عالی هستند. از آنها می توان برای ساخت تقریباً هر چیزی که کودک شما می تواند تصور کند، استفاده کرد. لگوها به بچه ها اجازه می دهند شاهکارهای ماندگار تری بسازند. انواع دیگری از اسباب بازی های ساختمانی مانند انواع مغناطیسی وجود دارد که امکان انعطاف پذیری بیشتر و روش های مختلف ساخت را فراهم می کنند. حتی جعبه های ابزاری وجود دارد که به بچه های بزرگتر اجازه می دهد ماشین های کنترل از راه دور خود را بسازند. این اسباب بازی ها درهای دنیایی از خلاقیت و آفرینش را به روی کودکان و نوجوانان می گشایند.

اسباب ‌بازی هایی برای نقش ‌بازی کردن
برخی از اسباب بازی ها فضای مناسبی برای نقش بازی کردن و تجربه شرایط مختلف از طریق داستان‌سرایی را برای کودک فراهم می‌کنند. مثلا مجموعه‌های بازی شامل مجموعه آتش‌نشانی، پلیس، وسایل آشپزخانه، دزد دریایی و کشتی و...
همچنین انواع عروسک های انگشتی و دستی نیز به کودک کمک می‌کند تا ذهنش را معطوف به قصه‌ها و ماجراها کند و به قوه‌ی تخیل او روح می‌بخشد. کودک با بازی کردن نقش‌های مختلف قدرت تحلیل رفتارها را پیدا می کند و از این طریق می توان مفاهیم اخلاقی را به او آموزش داد.
طراحی اسباب بازی های هنری برای بسیاری از کودکان جالب است. شما می توانید با دادن اسباب بازی هایی که هنری هستند، هنرمند جوان خود را ترغیب به خلق و آفرینش کنید. تابلوهای نقاشی مغناطیسی و سایر اسباب بازیهایی که امکان استفاده از نقاشی بدون مداد رنگی یا ماژیک را فراهم می آورند، برای مسافرت عالی هستند. بچه‌ها به رنگ بازی و استفاده از رنگ انگشتی هم علاقه مندند، اما این بازی ها می تواند فضای خانه را کثیف کند. به شما توصیه می کنیم اجازه دهید بچه هایتان هر چند وقت یک بار چنین بازی هایی را با کنترل شما انجام دهند. خودتان هم می توانید در انجام چنین بازی هایی همراهی‌شان کنید.

اسباب بازی های موسیقی
بهترین اسباب بازی هایی برای افزایش هوش و خلاقیت کودک می تواند آلات موسیقی باشد. اسباب بازی های موسیقی یک ابزار یادگیری شگفت انگیز برای کودکان هستند و حتی وقتی خودشان آن را بسازند، تاثیر آن بهتر است. برای کودک نوپایتان هم می توانید سازهای با دوامی پیدا کنید. مثلا اگر فرزند شما علاقه زیادی به پیانو نشان می دهد، خرید یک ارگ یا پیانو کوچک می تواند به بروز خلاقیت او کمک کند. کودکانی که عاشق خواندن هستند ممکن است از یک دستگاه میکروفن لذت ببرند. همچنین میکروفونهایی وجود دارند که جلوه های ویژه ای می دهند تا خواننده کوچک شما بتواند مثل یک حرفه ای صداسازی کند.

اسباب بازی ‌های کاردستی
انواع مختلفی از بسته های کاردستی وجود دارد که بچه ها می توانند از آنها برای ساختن استفاده کنند. بسته هایی که هرچیز مورد نیاز برای یک پروژه خاص صنایع دستی را دارند، ساختن کاردستی را آسان می کنند. شما می توانید وسایل صنایع دستی جداگانه را بخرید و اجازه دهید تصورات بچه هایتان به کار گرفته شود. دادن اسباب بازی هایی که به آنها فرصت بیان خلاقیت‌هایشان را می دهد، راهی عالی برای ترغیب آنها به انجام این کار است. کودکانی که مجاز به خلاقیت هستند، غالباً علاقه بیشتری به یادگیری دارند و در نتیجه بیشتر در مدرسه و زندگی تلاش می کنند.

اسباب ‌بازی های دیجیتالی
با وجود اینکه در حال حاضر اسباب‌بازی های دیجیتالی در دنیا رو به گسترش است ولی در انتخاب آنها باید به کارکردشان بر ذهن کودک توجه کنید. برخی از اسباب‌بازی ها و بازی‌های کامپیوتری تکرار یک فعالیت است، بدون اینکه تاثیری روی خلاقیت کودک داشته باشد. ولی برخی از آنها با طرح یک مساله و یا معرفی یک فرآیند، به کودک در درک دنیای پیرامونش کمک می‌کند.وقتی کودکان در حال استفاده از این اسباب‌بازی ها هستند در واقع با دنیای دیجیتال آشنا می‌شوند و طرز استفاده از آن را می‌آموزند. قبل از خرید این نوع از اسباب بازی ها از تاثیر آن بر روی ذهن کودک آگاه باشید.
مجددا تاکید می کنیم که برای خرید اسباب بازی هایی برای افزایش هوش و خلاقیت کودک به علایق او توجه کنید و نباید صرفا بر اساس آنچه خودتان صلاح می دانید برای کودک اسباب بازی بخرید.

آیا لگو برای پرورش هوش و خلاقیت کودک مناسب است؟
بله. این نوع اسباب‌بازی ها حس کنجکاوی و آزمایش‌گری را در کودک تقویت می‌کنند و به او جسارت خلاقیت می‌بخشند. اسباب‌بازی هایی که کودکان را به فکر کردن وادار می‌کند و باعث می‌شود که آنها با ساختار یک ماشین، بدن یک موجود زنده و یا طرز کار یک چراغ آشنا شوند، به کودک می‌آموزد که آنچه در پیرامونش می‌بیند را تحلیل و به آن دقت کند.

فرزندم به موسیقی علاقع دارد آیا الات موسیقی اسباب بازی برای پرورش استعداد او مناسب ایت؟
بله. بهترین اسباب بازی هایی برای افزایش هوش و خلاقیت کودک می تواند آلات موسیقی باشد. اسباب بازی های موسیقی یک ابزار یادگیری شگفت انگیز برای کودکان هستند. و حتی وقتی خودشان آن را بسازند، تاثیر آن بهتر است. برای کودک نوپایتان هم می توانید سازهای با دوامی پیدا کنید. مثلا اگر فرزند شما علاقه زیادی به پیانو نشان می دهد، خرید یک ارگ یا پیانو کوچک می تواند به بروز خلاقیت او کمک کند.. کودکانی که عاشق خواندن هستند ممکن است از یک دستگاه میکروفن لذت ببرند.

آیا اسباب بازی های دیجیتالی برای کودک نامناسب اند؟
با وجود اینکه در حال حاضر اسباب‌بازی های دیجیتالی در دنیا رو به گسترش است ولی در انتخاب آنها باید به کارکردشان بر ذهن کودک توجه کنید. برخی از اسباب‌بازی ها و بازی‌های کامپیوتری تکرار یک فعالیت است، بدون اینکه تاثیری روی خلاقیت کودک داشته باشد. ولی برخی از آنها با طرح یک مساله و یا معرفی یک فرآیند، به کودک در درک دنیای پیرامونش کمک می‌کند.وقتی کودکان در حال استفاده از این اسباب‌بازی ها هستند در واقع با دنیای دیجیتال آشنا می‌شوند و طرز استفاده از آن را می‌آموزند.

بهترین اساب بازی برای کودکان کدام است؟
لگوها یا اسباب بازی های ساختنی از جمله بهترین موارد برای کودکان است. این نوع اسباب‌بازی ها حس کنجکاوی و آزمایش‌گری را در کودک تقویت می‌کنند و به او جسارت خلاقیت می‌بخشند. اسباب‌بازی هایی که کودکان را به فکر کردن وادار می‌کند و باعث می‌شود که آنها با ساختار یک ماشین، بدن یک موجود زنده و یا طرز کار یک چراغ آشنا شوند، به کودک می‌آموزد که آنچه در پیرامونش می‌بیند را تحلیل و به آن دقت کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.