۲۲۶۹۷۶
۲۱۹۵
۲۱۹۵

علت بی اختیاری ادرار در کودکان چیست؟

عدم اختیار در نگهداری ادرار را به منظور از دست دادن کنترل مدفوع و عدم توان و قدرت در تخلیه مثانه می دانند.

عوامل بروز بی اختیاری ادرار کودکان به دلایل متفاوتی بستگی دارد. که به طور کلی آن را در ۲ دسته به صورت عمده تقسیم بندی می کنند. والدین با شناسایی عوامل مربوطه، علت و هشدار های آن از تشدید یافتن این موضوع می توانند، جلوگیری کنند.
عدم اختیار در نگهداری ادرار را به منظور از دست دادن کنترل مدفوع و عدم توان و قدرت در تخلیه مثانه می دانند. این اتفاق به طور کلی برای تمامی سنین رخ می دهد اما بیشترین میزان آن در سنین کودکان است. علت بروز این حادثه به عوامل بسیاری بستگی دارد که در این مطلب قصد معرفی دلایل بی اختیاری ادرار کودکان را برایتان داریم.

بی اختیاری ادرار کودکان
سیستم بدن انسان از دستگاه های گوناگونی ساخته شده است که دستگاه ادراری نیز دارای اجزای گوناگونی می باشد. دستگاه ادراری از کلیه ها، مثانه و مجرای پیش آب تشکیل شده است که فرایند دفع و مدفوع را بر عهده دارد. ادرار از طریق کلیه ها تشکیل می شود و از طریق لوله های مرتبط به مثانه می رسد، مثانه همانند تانک ذخیره کننده ادرار می باشد که با دفع از بدن خارج می شود. قابل به ذکر است که در این دستگاه؛ خارج شدن ادرار به هماهنگی مغز، عصب و عضله ها نیاز دارد.
برای ادرار کردن؛ بدن نیازمند ۲ عضله اصلی به نام های اسفنکتر و دتروسور می باشد. از ویژگی های دتروسور می توان به بزرگ بودن آن و وارد کردن فشار به ادرار درون مثانه برای خارج شدن اشاره کرد. همچنین از ویژگی های اسفنکر می توان به گروهی بودن و تجمع عضلات مربوطه به مکان خاص خود اشاره کرد که با انقباض به نگهداری مدفوع های باقی مانده در مثانه می پردازد. هر دوی این عضلات باید در آرامش تمام به کار خود مشغول شوند، زیرا که ایجاد اختلال در هریک از این عضلات به ایجاد مشکل و اختلال در دستگاه ادراری منجر می شود. همچنین بی اختیاری ادرار و عدم کنترل به موقع آن ها مربوط به این بخش از دستگاه مثانه ای می باشد.
برای بیان تعریفی از وظایف مجرای پیش آب می توان گفت که که نوعی کانال ارتباطی برای ادرار و در طی تخلیه شدن می باشد. برای حفظ و نگهداری ادرار در مثانه کودکان باید آموزش های لازم را به او یاد دهید تا به بی اختیاری ادرار مبتلا نشود. این اتفاق به طور معمول برای نوزادان و کودکان رخ می دهد، اما طبیعی است که این اتفاق برای کودکان بزرگ تر و نوجوانان امری عادی به حساب نمی آید.

معرفی انواعی از بی اختیاری ادرار کودکان
بی اختیاری های ادراری در کودکان به انواع مختلفی بستگی دارد.
بی اختیار ادرار در شب
این بی اختیاری (شب ادراری کودک) به طور معمول برای کودکان بالای ۵ سال می باشد. هنگام بروز چنین اتفاقی کودک در خواب به سر می برد و معمولا از بروز آن آگاهی خاصی ندارد.
بی اختیاری ادرار در روز
این بی اختیاری گاهی اوقات برای کودکان بزرگ سال نیز اتفاق می افتد، که این نشانه به عنوان هشدار جدی برای والدین می باشد تا هر چه سریع تر مشکل را پیدا کنند و اقدام به رفع و درمان آن کنند.
دیگر روش های طبقه بندی
از دیگر روش های تقسیم بندی بی اختیاری در کودکان مربوط به زمان و نشانه های دیگری است که نام خاصی بر روی آن نگذاشته اند و عمدتا مانند دیگر موارد رایج نمی باشد. اگر فرزندان در طول روز به چنین بیماری مبتلا شده است، قابل به ذکر است که به مراحل اولیه در بی اختیاری های ادراری مبتلا شده است. نوع دیگری از بی اختیاری ادرار در کودکان مربوط به ۶ ماه اولیه تولد است که نام بی اختیاری ثانویه را برای آن برگزیده اند.

بی اختیاری های ادراری به چه علتی می باشد؟
برای این بی اختیاری ها علت های گوناگونی وجود دارد که در این مطلب به آن پرداخته ایم. اما قابل به ذکر است که در برخی موارد فقدان کنترل در ادرار به علت عصب های آناتومیک می باشد. این حادثه اغلب برای دختران بین ۳ الی ۶ سال اتفاق می افتد که علت آن ترس از دستشویی رفتن می باشد. در ادامه با ویژگی و علت های کودکانی که همیشه در کنترل ادرار خود مشکل دارند، مطالعه خواهید کرد.
افرادی که همواره دستشویی رفتن را پشت گوش می اندازند، همیشه مثانه های پری دارند که برای تخلیه آن تنبلی می کنند.
قابل به ذکر است که کودکانی که به اختلال بیش فعالی مبتلا هستند، در دستشویی رفتن به مشکل بر می خورند.
برخی کودکان نیز از مثانه های کم فعالی برخوردار هستند که این وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهد.
همچنین برخی افراد دارای عضلات مثانه ای بسیار ضعیف هستند که در این فرایند به مشکل بر می خورند و نمی توانند به خوبی اقدام به رفع چنین مشکلی کنند. مشکل این کودکان در عضلات مربوط به دفع ادرار می باشد که نمی تواند آن را به خوبی نگهداری و در زمان مناسب تخلیه کند.
کودکانی که از بیماری یبوست نیز رنج می برد، از دیگر دسته های افراد در عدم کنترل ادرار خود هستند.
همچنین کودکانی که از بی توجهی عزیران و اطرافیان خود رنج می برند، عمدتا دچار چنین اختلالی می شوند.
در برخی موارد تنبلی کودکان نیز در بی اختیاری ادرار شان نیز نقش موثری ایفا می کند.

نشانه های هشدار دهنده در رابطه با بی اختیاری ادرار کودکان
وجود برخی نشانه ها در این اختلال کودکان نگران کننده می باشد که باید به خوبی بررسی و با تشخیص مناسب به رفع آن ها پرداخت.
برخی علائم و نشانه ها مربوط به رابطه و یا سو استفاده های جنسی می باشد که باید به خوبی توجه کنید.
تشنگی های بسیار شدید، افزایش حجم ادرار و یا کاهش بسیار در شدت و میزان ادرار
بی اختیاری ادرار در کودکان بالای ۶ سال که نیاز سریع به مراجعه پزشک را دارد
وجود انواعی از نشانه ها و آسیب های ستون فقراتی، مخصوصا در ناحیه پا
وجود هر گونه نشانه و یا مشخصه از ناهنجاری های مربوط به ناحیه پا
مواردی که در رابطه با مشکلات پا و ستون فقرات بیان شد، بسیار جدی است که باید توجه ویژه ای به آن شود. در این حالت کودک از پای خود احساس نارضایتی و شکایت دارد و در مورد آن احساسات عجیبی را دارا می باشد. انواعی از ناهنجاری های مربوط به این ناحیه از اعضای بدن مربوط به فرو رفتگی ها غیر عادی، گودی کمر و یا ضایعه های پر مو در پشت کودک است که بسیار خطرناک و نگران کننده می باشد.

معرفی روش های مقابله با چنین عارضه کودکان
برای اینکه با این اتفاق به خوبی مقابله کنید، و توانایی اینکه کودک خود را از این وضعیت نگران کننده رها کنید؛ باید اقداماتی را رعایت و انجام دهید. در ادامه این مطلب با روش های کاربردی و مرتبط با بی اختیاری ادرار کودکان آشنا خواهید شد که در صورت رعایت بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.
اولین اقدام به این صورت است که فرزند خود را هر ۲ ساعت به دستشویی بروید و آن را به کودک خود یادآوری کنید.
به مرور زمان زمان بین هر دستشویی رفتن را افزایش دهید تا عضلات مثانه به خوبی حالت کشش را آموزش ببینند. در طی این اقدام فرزندان به خوبی یاد می گیرد تا چگونه ادرار را در مثانه خود نگهداری و در صورت لزوم به دستشویی رود.
از مصرف غذا و یا نوشیدنی ها کافئین دار توسط کودکانتان جلوگیری کنید و تا یه مدتی که به خوبی این مهارت را فرا گیرد، اجازه ندهید به مصرف چنین غذا و نوشیدنی ها پبردازد.
به کودک خود برای ادرار ارادی یاد دهید که در این هنگام عضلات مثانه خود را شل و راحت کنید تا به خوبی این فرایند را انجام دهد.
هر شب به فرزند خود سر بزنید و هر چند ساعت او را برای دستشویی رفتن کنترل کنید. هیچ گاه اجازه ندهید این زمان طولانی شود و دوباره این حادثه اتفاق بیفتد.
در طول روز به تغذیه کودکتان اهمیت دهید و اجازه ندهید که بیش از حد نیاز مایعات مصرف کند. همچنین قبل از خواب از نوشیدن مایعات و نوشیدنی ها باید جلوگیری شود تا به خوبی این مهارت را فرا گیرد.
به میزان مصرف مایعات با وجه به سن فرزندتان توجه کنید تا بیش از حد مصرف نشود.

رفتار کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار
هنگامی که کودکان به بی اختیاری ادرار در روز مبتلا باشند، دارای رفتار و ویژگی های منحصر به خود هستند که در صورت مشاهده هر یک باید اقدام مناسب را انجام داد. در ادامه با این رفتار ها آشنا خواهید شد.
ادرار های اوراژنسی
در این نوع باید هر چه سریع تر کودک را به دستشویی ببرید، این نشانه به معنای نیاز سریع و شدید به رفتن سرویس بهداشتی می باشد.
ادرار های مکرر و با دفعات بالا
به ادرار هایی که در روز بیش از ۸ مرتبه انجام می شود، ادرار های مکرر گفته می شود.
ادرار های با دفعات بسیار کم
ادرار هایی که در روز کمتر از ۳ مرتبه انجام می شود، تخلیه مثانه با دفعات بسیار پایین گفته می شود که نیاز به معاینه پزشک دارد.
تخلیه نشدن کامل مثانه
در این مورد مثانه کودک کامل خالی نمی شود و او قادر به انجام این کار نیستند و برای کسب مهارت در این رابطه باید به عنوان والد آموزش های لازم را به او بدهید تا در این رابطه با مشکل مواجه نشود.

چه زمانی در بی اختیاری ادرار کودکان باید به پزشک معالجه کرد؟
برای رفع این بحران باید اقداماتی را به فرزند خود یاد آور شوید تا با انجام آن ها از این اختلال مربوط به دستگاه ادراری رها پیدا کند.
بهترین گزینه ورزش های مربوط به تقویت عضلات مثانه می باشد، همان طور که تا کنون گفته شد برای رفع چنین مشکل باید عضله اسفنکتر را به خوبی تقویت کنید.
اگر فرزندتان دارای عضلات مثانه ای ضعیف می باشد باید تکرار دفعات را افزایش دهید و در ساعات مشخص این امر را به او یاد آوری کنید.
عادات غلط رفتاری ادرار را از او دور کنید؛ این رفتارات شامل تاخیر انداختن در دستشویی رفتن است که با تشویق به انجام این عمل در سر وقت به خوبی رفع می شود.
با کمک ساعت و یا آلارم گوشی همراه، ساعاتی را که باید دستشویی رفتن فرزند خود ترتیب داده اید را به او یاد آوری کنید. با این کار خودتان نیز هیچ گاه دچار به فراموشی نمی شوید.
به خوبی به کودک نحوه نشستن در دستشویی را آموزش دهید تا باعث تجمع ادرار در مثانه نشود. به این صورت که باز کردن دو زانو از یک دیگر به خوبی انجام شود و نشستن باید پشت به در دستشویی باشد.

درمان عدم کنترل ادرار در مثانه به چه صورت است؟
نحوه درمان این عارضه به علت آن بستگی دارد و در صورت های گوناگون انجام می شد. در ابتدای این بحران مربوط به رفتار های غلط کودکان است که با تشویق و آموزش های صحیح از بین می رود. محیطی آرام بخش برای کودک و دوری از مصرف مایعات بسیار نیز در جلوگیری از این امر بسیار تاثیر گذار می باشد. ساعت های زنگ دار که نوعی نکنولوژی های به روز حساب می شوند را باید در این راه کمک گرفت، به این صورت که برای دفع ادرار خود ساعاتی مشخص کرد و همواره به آن ها یاد آور شد. اگر احساس خیسی در لباس کودک کرد او را سریعا بیدار کنید و بدون سرزنش و تحقیر به او آموزش های لازم را یاد آور شوید.
در برخی وارد می توان دستگاه های خصوصی را در زیر تخت آن ها تهیه کرد که با خیس شدن تشک صدا از خود خارج می کند و کودک را متوجه این امر می کند. زمان استفاده از این دستگاه ها در هفته ۲ الی ۳ مرتبه است، استفاده بیش از حد سبب از دست آرامش کودک و جایگزین شدن استرس و اضطراب می باشد که این اتفاق را تشدید می کند. در این رابطه بهتر است زیاده از حد حساسیت به خرج ندهید تا به خوب و هرچه سریع تر رفع شود. همچنین با مراجعه به پزشک امکان دارد تجویز قرص هایی همچون؛ دسموپرسین استات، اوکسی بوتین کلرید، ایمیپرامین صورت گیرد که در صورت مصرف به فرایند درمان کمک بسیار می کند.

منبع: آرگا

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.