۲۲۹۴۸۷
۳۵۰۵
۳۵۰۵

نخ دندان کشیدن برای کودکان

اگر چه نخ دندان کشیدن یکی از بخش‌های ضروری حفظ بهداشت دهان است، اما افراد زیادی عادت به انجام آن ندارند و اغلب از خود می‌پرسند: آیا نخ دندان کشیدن ضروری است؟ در این مقاله درباره فواید نخ دندان کشیدن برای کودکان صحبت می‌کنیم.

نخ دندان کشیدن برای کودکان

اگر چه نخ دندان کشیدن یکی از بخش‌های ضروری حفظ بهداشت دهان است، اما افراد زیادی عادت به انجام آن ندارند و اغلب از خود می‌پرسند: آیا نخ دندان کشیدن ضروری است؟ در این مقاله درباره فواید نخ دندان کشیدن برای کودکان صحبت می‌کنیم.
خوب است بدانید فقط مسواک زدن، نمی‌تواند دندان‌هایتان را از مواد غذایی اضافی یا مواد زائد که در نهایت به باکتری تبدیل می‌شوند، پاک کند. برای رعایت بهداشت دهان و دندان باید از نخ دندان استفاده کرد.
در این مقاله ما در مورد نخ دندان کشیدن برای کودکان، چرایی اهمیت آن برای کودکان و نخ دندان کشیدن مناسب برای کودکان صحبت خواهیم کرد.

نخ دندان کشیدن چه کاری است؟
تمیز کردن بین دندان‌ها با استفاده از یک ابزار نخ‌مانند به اسم نخ دندان به حذف پلاک و ذرات غذایی که ممکن است بین دندان‌ها یا هر مکان دیگری که مسواک شما نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، کمک می‌کند.
غذا و پلاک باقی‌مانده در دهان، باعث ایجاد بیماری‌های دهانی مانند التهاب لثه می‌شود. نخ دندان کشیدن بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق است و دندان‌ها و لثه‌های شما را تمیز و سالم نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی رفتن در بارداری، بهترین زمان

نخ دندان کشیدن برای کودکان

آیا نخ دندان کشیدن برای کودکان مهم است؟
بله قطعا نخ دندان کشیدن برای کودکان بسیار مهم است. با این وجود، برخی بر این باورند که از آنجایی که کودکان دندان‌های شیری دارند که در نهایت می‌ریزند، نخ دندان کشیدن تا زمانی که دندان‌های دائمی ایجاد نشود، اهمیت چندانی ندارد.

انواع نخ دندان
انواع مختلف نخ دندان برای نیازهای مختلف مناسب است. در ادامه، تعدادی از انواع نخ دندان را برایتان نام می‌بریم:

نخ دندان بدون موم که با پیچاندن چندین رشته از مواد نایلونی به یکدیگر ساخته شده است، رایج‌ترین نخ در بین انواع مختلف نخ است.


۱- نخ دندان بدون موم
نخ دندان بدون موم که با پیچاندن چندین رشته از مواد نایلونی به یکدیگر ساخته شده است، رایج‌ترین نخ در بین انواع مختلف نخ است. به این دلیل که هیچ طعم‌دهنده‌ای در آن وجود ندارد ، بدون مواد شیمیایی است و برای افرادی که فاصله بین دندان‌هایشان کمتر است، عالی به شمار می‌رود.
به این دلیل که این نوع نخ بسیار نازک است، ممکن است نسبت به انواع دیگر مستعد شکستن یا خرد شدن باشد.

بیشتر بخوانید: بردن کودکان به دندانپزشکی، نکات مهم

نخ دندان کشیدن برای کودکان

2- نخ دندان موم دار
روی این نوع نخ، یک لایه موم قرار دارد و مابقی ساختار آن شبیه نخ‌های بدون موم است. این نخ بسیار قوی‌تر از نخ‌های بدون موم است و به راحتی خرد نمی‌شود. در حالی که لایه موم به لغزش بهتر نخ بین دندان‌ها کمک می‌کند، به دلیل صاف بودن، نخ دندان کشیدن با آن سخت‌تر است.

۳- نوار دندانی
اگر فاصله بین دندان‌هایتان بیشتر باشد، نوار دندان بهترین گزینه است. این نخ ضخیم‌تر از سایر انواع نخ دندان، اما صاف‌تر و شبیه نوار ویولن‌سل است.
نوار دندانی می‌تواند در نسخه‌های موم‌دار یا بدون موم موجود باشد. کودکانی که شروع به از دست دادن دندان کرده‌اند ممکن است بتوانند از یک نوار برای یک یا دو فاصله خاص استفاده کنند، اما بهتر است از انواع نازک‌تر نخ دندان برای کودکان استفاده شود.

بیشتر بخوانید: دندان درد در بارداری، دارو بخورم؟

نخ دندان کشیدن برای کودکان

4- نخ PTFE
این نوع از ماده‌ای به نام «پلی‌تترا فلوراتیلن» ساخته شده است که یک نخ دندان بسیار قوی است که کار با آن آسان است، و کار با آن برای افرادی که فاصله کمتری بین دندان‌های خود دارند، عالی است.
اگر چه ایده‌آل به نظر می‌رسد، اما بهتر است از این نوع نخ دندان برای کودکان خود اجتناب کنید. در طول تولید این نوع، از «اسید پرفلوروکتانوئیک» استفاده می‌شود که بر سیستم ایمنی تاثیر منفی می‌گذارد.

5- سوپر فلوس
اگر کودک شما بریس دارد، باید از این نخ دندان استفاده کنید. این نخ شامل نخ اسفنجی، نخ معمولی و یک نخ سفت انتهایی است. نخ سفت می‌تواند به مانور بهتر نخ دندان کمک کند تا دندان‌ها به طور کامل تمیز شوند.

بیشتر بخوانید: استفاده از دندان‌ گیر، چگونه؟

نخ دندان کشیدن برای کودکان

مزایای نخ دندان کشیدن چیست؟
استفاده از نخ دندان فواید بسیاری دارد که عبارتند از:

۱- پلاک را از بین می‌برد
پلاک، لایه‌ای بدون رنگ است و به لثه و دندان می‌چسبد. هنگامی که غذاها و نوشیدنی‌های شیرین، یا پر از نشاسته مصرف می‌کنید و با باکتری‌های موجود در دهان مخلوط می‌شوند، پلاک تشکیل می‌شود.
اسیدهایی در پلاک وجود دارد که می‌تواند به مینای دندان آسیب جدی وارد کند. مسواک زدن دندان‌ها می‌تواند در حذف این پلاک از نواحی عمومی دهان موثر باشد، اما برای پاک کردن پلاک از فضاهای کوچک‌تری که مسواک شما به آن دسترسی ندارد، باید از نخ دندان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کشیدن دندان های شیری، برای کودک بهتر است؟

نخ دندان کشیدن برای کودکان

2- بوی بد دهان را کاهش می‌دهد
بوی بد دهان اغلب ناشی از پوسیدگی ذرات غذایی است که بین دندان‌ها گیر کرده‌اند. همچنین ناشی از پلاک‌هایی است که می‌توانند در اطراف یا بین دندان‌های شما ایجاد شوند.

هنگامی که مینای دندان شما شروع به فرسایش می‌کند، بیماری‌های لثه و حفره‌ها را به دنبال خواهد داشت. هر کدام از این‌ها باعث بوی بد دهان می‌شوند.

هنگامی که مینای دندان شما شروع به فرسایش می‌کند، بیماری‌های لثه و حفره‌ها را به دنبال خواهد داشت. هر کدام از این‌ها باعث بوی بد دهان می‌شوند.
با نخ دندان کشیدن روزانه، می‌توانید مطمئن شوید که تمام ذرات غذا خارج می‌شوند و دندان‌ها و لثه‌های سالمی را حفظ می‌کنید که نتیجه آن تنفس بهتر است.

3- کمک به پیشگیری از بیماری‌های لثه
حفظ سلامت لثه برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است. التهاب اطراف لثه به عنوان «ژنژیویت» شناخته می‌شود و مرحله اولیه بیماری است.
« ژنژیویت » می‌تواند بدتر شود و به پریودنتیت تبدیل شود و باعث لق شدن دندان‌ها و التهاب شود.
نخ دندان کشیدن و مسواک زدن دو بار در روز می‌تواند خطر را به طور چشمگیری کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: فلوراید تراپی دندان کودک، چگونه انجام می‌شود؟

نخ دندان کشیدن برای کودکان

4- خطر ایجاد حفره را کاهش می‌دهد
حفره‌ها، سوراخ‌ها یا روزنه‌های کوچکی هستند که روی سطح مینای دندان ایجاد می‌شوند. این اتفاق یک شبه رخ نمی‌دهد، اما تجمع پلاک خطر این اتفاق را افزایش می‌دهد.
نخ دندان کشیدن یک بار در روز به پاکسازی دندان‌ها از ذرات ریز غذا و پلاک کمک می‌کند و در نتیجه خطر ایجاد پوسیدگی را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد ویژه: ترس کودک از دندانپزشکی(1)

نخ دندان کشیدن برای کودکان

کودک از چه سنی باید نخ دندان کشیدن را شروع کند؟
کودکان خردسال نمی‌توانند به تنهایی نخ دندان بکشند، اما زمانی که کودک شما دو دندان کنار هم درآورد، زمان شروع نخ دندان کشیدن است. شما باید برای آن‌ها نخ دندان بکشید تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند که خودشان این کار را انجام دهند.
با این حال، توصیه نمی‌شود که کودک خود را در طول این فرایند تنها بگذارید تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که بتواند نخ دندان را ببرد و بداند که نباید نخ دندان را قورت بدهد.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.