۲۲۹۹۳۶
۴۰۲۳
۴۰۲۳

نگرانی از بهداشت حیوان خانگی

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که آیا نگرانی از بهداشت حیوان خانگی معقول است؟

لازم است که حیوان خود را به صورت مرتب تمیز کنید و برای او یک برنامه نظافتی داشته باشد. مثلا حتما بعد از اینکه از بیرون وارد خانه شد، بدن او را بررسی کنید که حشره یا چیز کثیف به او نچسبیده باشد. همچنین یادتان باشد که هر چند وقت یکبار او را پیش دامپزشک ببرید و در مراقبت‌های پزشکی مثل واکسن زدن دقت کافی را داشته باشید.

برای رعایت بهداشت دهان و دندان حیوان می‌توانید از مسواک‌های مخصوص یا اسپری‌های ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. در غیر این صورت با عوارضی مثل درد و عفونت ناشی از پوسیدگی و همچنین بوی بد دهان حیوان و گاهی منظره ناخوشایند دهان حیوان روبرو خواهید شد.

برای آگاهی بیشتر از نگرانی از بهداشت حیوان خانگی به سراغ دامپزشکی دکتر پورشعبان رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید.

نگرانی از بهداشت حیوان خانگی

نگرانی از بهداشت حیوان خانگی

۰۲۱-۲۲۰۶۶۸۰۰

۰۹۱۲۶۹۶۴۹۳۶

نگرانی از بهداشت حیوان خانگی

آدرس: سعادت آباد، میدان کتاب، بلوار کوهستان، خیابان احسان، خیابان باهنر، پلاک ۷

در مورد بهداشت حیوانات خانگی، مسئله ضدعفونی حیوانات خانگی و مکان نگهداری آن ها نیز امر بسیار مهمی است. به این منظور توصیه می شود از محلول های ضدعفونی کننده ارگانیک و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. ضدعفونی کننده های شیمیایی و الکلی، عموماً باقیمانده های مضر از خود بجا گذاشته و برای موجودات زنده که در معرض تماس با این سطوح هستند اثرات مخربی دارند.

مناسب ترین ضدعفونی کننده برای بدن و محیط حیوانات

ضدعفونی قفس حیوانات، ظروف غذا و آب آشامیدنی حیوانات و هر چیزی که ممکن است حیوانات خانگی شما با آن ها تماس داشته باشند، کاملاً ضروری است. نیازی به ذکر این نکته نیست که حیوانات می توانند آلودگی های محیط بیرون را به خود جذب کرده و منبعی برای انتقال آن آلودگی ها به محیط داخل منزل باشند. لذا همواره، یکی از دغدغه های صاحبان حیوانات خانگی خزدار از جمله سگ، گربه، خرگوش و … مسئله ضدعفونی کردن آن ها می باشد.

حفظ بهداشت و سلامت ح ی وانات خانگ ی

ریزش مو

بزرگترین چالش برای دارندگان حیوان خانگی، کنترل ریزش موی آنها در خانه است. برس زدن منظم، میزان موهای ریخته شده را کم می‌کند. در حالت ایده‌آل، باید حیوان خانگی خود را چند بار در هفته برس بزنید. برس زدن را سریع انجام دهید، تا موها روی برس جمع شده و در داخل خانه نریزند. در صورت امکان، حیوان خانگی خود را بیرون از خانه برس بکشید تا بعد از آن نیازی به جارو کشیدن نباشد. با مشاوره دامپزشک، مطمئن شوید که ابزار مناسبی را برای شانه زدن حیوان خانگی خود انتخاب کرده‌اید. علاوه بر این برس زدن منظم گربه، مشکلات سلامتی مرتبط با مو، مانند یبوست ناشی از بلع مو را نیز کاهش می‌دهد.

حمام کردن

گربه‌ها خود را تمیز می‌کنند مگر اینکه بیمار یا مسن باشند اما توصیه می‌شود بسته به نژاد، در دوره‌های مشخصی حمام شوند. سگ‌ها را نباید بیش از یک بار در ماه حمام کرد، مگر اینکه کثیفی یا گل و لای و آلودگی آنها قابل مشاهده باشد. حمام کردن بیش از حد چربی‌های طبیعی پوست حیوان خانگی را کم می‌کند.

نگرانی از بهداشت حیوان خانگی

اسباب بازی و ظرف غذای کثیف


همانطور که شما نمی‌خواهید در یک ظرف لزج یا کثیف غذا بخورید، حیوان خانگی هم به این موضوع حساس است. مطالعات نشان داده است که ظرف غذای سگ در مقایسه با اسفنج و سینک آشپزخانه و جای مسواک، میکروب بیشتری دارد! تمیز نگه داشتن ظرف‌ها و اسباب بازی‌ها برای سلامتی و شادی حیوان خانگی مهم است. برای تمیز کردن اسباب بازی‌ها و ظرف‌ها موارد زیر را انجام دهید:

در یک ظرف پلاستیکی، مقدار مناسبی محلول ضدعفونی‌کننده چندمنظوره افروز را به ۱۰ برابر آب اضافه کنید و هم بزنید.
ظرف‌های حیوان خانگی و اسباب بازی‌های پلاستیکی را به محلول ضدعفونی‌کننده رقیق شده، اضافه کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورند.
بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اسباب بازی‌ها و ظروف را آبکشی کنید و اجازه دهید خشک شوند.

آیا حیوانات خانگی باعث انتقال بیماری می شوند؟


نگهداری حیوانات خانگی علاوه بر تاثیرات بر روحیه انسان، از لحاظ دامپزشکی نیز بررسی می شود. اگر بهداشت حیوانات خانگی به درستی رعایت نشود، عامل انتقال بیماری می شوند.

حیواناتی مانند سگ ها، گربه ها، خزندگان و پرندگان ناقل بیماری هایی مانند انگل ها، عفونت های قارچی، آلودگی باکتریایی، مسائل آلرژیک و ویروسی هستند. پیشگیری از انتقال بیماری توسط رعایت بهداشت و ضدعفونی حیوانات خانگی، محیط و چکاب آن ها انجام می شود.

نگرانی از بهداشت حیوان خانگی

راه های انتقال بیماری های ویروسی و باکتریایی حیوانات، پوست زخم شده و یا مخاط انسان می باشد. عوامل بیماری هایی مانند هاری، عفونت پوست و عضلات، عفونت سیستم عصبی و بیماری هایی از این قبیل پاستورلا مولتوسیدا، بارتونلا هنسله، کاپنوسیتوفاژ، تولارمی هستند.

رعایت اصول بهداشتی حیوانات خانگی

1- چنانچه تصمیم به خرید حیوانی گرفته‌اید(به هر دلیلی)، حتما قبل از خرید به یک دکتر دامپزشک حیوانات کوچک مراجعه کرده و با او مشورت نمایید.

2- پس از خرید و قبل از اینکه حیوان را به منزل و یا محلی که برایش در نظر گرفته‌اید ببرید، حتما به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید. در اینجا دکتر دامپزشک آن را مورد معاینه قرار داده، داروی ضد انگل خورانده و در صورت صلاحدید یا همان موقع واکسن زده و یا تاریخی را برای واکسیناسیون مشخص خواهد نمود. برایش شناسنامه بهداشتی صادر نموده در صورت نیاز به شستشو، چیدن ناخن و سایر اقدامات بهداشتی به همکارانش خواهد سپرد.

3- دکتر برنامه معاینات و درمان‌های ضد انگلی دوره‌ای و تاریخ واکسیناسیون‌ها را به شما اعلام خواهد نمود. معمولا مراکز دامپزشکی در تاریخ‌های تعیین شده با شما تماس گرفته و وقت مراجعه را یادآوری خواهند کرد. با وجود این صاحب حیوان بایستی از زمان نوبت‌ها آگاه بوده و خود در این مورد احساس مسوولیت نماید.

4- در برخورد با حیوانات آزاد آسیب‌دیده و یا بیمار، به قصد کمک به او، قبل از اینکه به او بسیار نزدیک شده و یا دست بزنید، با یک دکتر دامپزشک تلفنی مشورت نموده از ایشان نحوه برخورد با حیوان آسیب‌دیده مورد نظر و یا گرفتن او را سوال کنید، زیرا با وجود داشتن قصد کمک و بی‌آزار بودن حیوان، ممکن است به دلیل ترس و یا بیشتر به دلیل درد ناشی از آسیب‌دیدگی و حرکت دادن، به صورت ناخودآگاه برای رفع درد اقدام به گاز گرفتن، پنجه کشیدن و یا... به شما نموده و با این کار خطراتی را برای شما ایجاد نماید.

5- به هیچ وجه اقدام به گرفتن حیوانات از محیط وحش نکنید زیرا شما با گرفتن یک حیوان آزاد (‌حیوانی که در طبیعت آزاد، زاده و رشد یافته است)، اسارت را برای او به ارمغان می‌آورید و او از این اسارت نه تنها لذتی نبرده بلکه دچار افسردگی و بسیاری مشکلات دیگر شده و بیشتر آنها به دلیل این موارد و به دلیل عدم آگاهی افراد از نحوه زندگی، نیازها و تغذیه آنها، دچار آسیب و بیماری شده و یا تلف می‌شوند، به علاوه شما از وضعیت سلامتی و رفتار آنها آگاه نبوده و اکثر آنها می‌توانند چه از نظر انتقال بیماری‌ها و چه از نظر فیزیکی(حمله، گاز گرفتن، پنجه کشیدن و...) برای شما ایجاد خطر نمایند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.