۲۳۲۶۱۶
۴۸۲۷
۴۸۲۷

راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک

اگر کودک خشمگینی دارید و نمی‌دانید دلیل آن چیست و چطور می‌توان آن را درمان و کنترل کرد، در این مقاله با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری درباره درمان خشم کودکان و کنترل عصبانیت کودک در اختیارتان قرار دهیم.

راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
خشم، یک احساس عادی و مفید است. این احساس می‌تواند به کودکان بگوید که چه زمانی همه چیز منصفانه یا درست نیست و آن‌ها را وادار به اعتراض و دفاع از حقوقشان کند. اما اگر رفتار خشم‌آلود کودک از کنترل خارج شود یا پرخاشگری‌های آن‌ها بی‌دلیل یا از و همیشگی باشد این حالت می‌تواند مشکل ساز شود و به آن‌ها آسیب بزند. در ادامه بیشتر درباره درمان خشم کودکان و کنترل عصبانیت کودک صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • چرا کودک شما این‌قدر عصبانی است؟
 • چطور می‌توانم به کودک خود برای کنترل خشک کمک کنم؟
 • چه زمانی برای درمان خشم کودکان از متخصص کمک بگیریم؟

بیشتر بخوانید: روانشناس در غرب تهران، کسی که می‌توان به او اعتماد کرد!

چرا کودک شما این‌قدر عصبانی است؟


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
کودکان نسبت به اتفاقات اطراف خود حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند و تأثیرات بیشتری می‌پذیرند. شاید به همین دلیل است که برخی والدین به متوجه دلیل پرخاشگری فرزند خود نمی‌شوند و نمی‌دانند که مشکل دقیقاً کجاست. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود کودک شما بیشتر از سایر کودکان عصبانی یا پرخاشگر شود که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیدن سایر اعضای خانواده در حال مشاجره یا پرخاشگری
 • مشکل دوست‌یابی در اجتماع
 • قرار گرفتن در معرض قلدری هم‌کلاسی‌ها یا اطرافیان
 • داشتن استرس بیش از حد برای تکالیف مدرسه یا امتحانات
 • احساس استرس، اضطراب یا ترس درباره موضوعی
 • مقابله با تغییرات هورمونی در دوران بلوغ

راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
ممکن است برای شما یا فرزندتان مشخص نباشد که چرا احساس خشم دارند. اگر این‌طور است، مهم است که به آن‌ها کمک کنید تا بفهمند چه چیزی ممکن است باعث عصبانیت و خشم آن‌ها شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

چطور می‌توانم به کودک خود برای کنترل خشک کمک کنم؟


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای درمان خشم کودکان، همراهی والدین با آن‌ها خواهد بود. زمانی که والدین با کودک خود همراه شوند و در کنار او به جستجوی دلیل باشند، کودک احساس امنیت خواهد کرد و بیشتر برای حل کردن مشکل همکاری می‌کند. در ادامه برخی از راه‌هایی را که می‌توانید برای همراهی با کودک خود انجام دهید، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

با هم خشم را کنترل کنید


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
با کودک خود همکاری کنید تا به او کمک کنید خشم خود را کنترل کند. به این ترتیب به فرزندتان اجازه می‌دهید تا بفهمد که مشکل خشم است و هویت و شخصیت او به تنهایی مشکلی ندارد. برای کنترل عصبانیت کودک خود، یک نام به خشم بدهید و سعی کنید آن را ترسیم کنید برای مثال عصبانیت می‌تواند آتشفشانی باشد که در نهایت منفجر می‌شود. این تصویرسازی می‌تواند کودک شما را برای پذیرش و شناخت خشم خود کمک کند.

مطالب پیشنهادی: درباره مشاوره کودک، تو مسئول گلت هستی!

کمکش کنید تا علائم خشم را شناسایی کند


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
توانایی تشخیص زودهنگام علائم خشم می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا تصمیمات مثبت‌تری درباره نحوه مدیریت آن بگیرند. درباره احساسات کودک خود در هنگام عصبانیت صحبت کنید و از او بپرسید که هنگام خشم چه احساساتی را در بدن خود تجربه می‌کند. به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است متوجه شوند که:

 • قلب آن‌ها تندتر می‌زند
 • عضلات آن‌ها منقبض می‌شود
 • دندآن‌های خود را به هم فشار می‌دهند
 • به دیوار یا هر جسم دیگری در نزدیکی‌شان مشت می‌زنند
 • شکمشان می‌پیچد

راهکارهایی برای کنترل خشم در اختیارش قرار دهید


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
شما می‌توانید برای درمان خشم کودکان خود، راهکارهایی ساده در اختیارشان قرار دهید تا بتوانند هنگام پیدا شدن سروکله خشم با آن راهبردها کمی خود را آرام کرده و تا حدی بر خشم خود غلبه کنند.

راهبردهایی ساده‌ای که می‌توانید به آن‌ها ارائه دهید:

 • تا ۱۰ بشمار
 • از موقعیتی که تو را خشمگین می‌کند، دور شو
 • آهسته و عمیق نفس بکش
 • برای کاهش تنش، مشت‌هایت را گره کرده و باز کن
 • در صورت نبود مامان و بابا، با یک فرد قابل اعتماد مثل معلم یا مربی خود صحبت کن
 • برای آرامش به یک مکان خصوصی برو و کمی تنها باش

اگر علائم اولیه خشم را در کودک خود می‌بینید، این راهبردهای ساده را در اختیارش قرار دهید. این موضوع به آن‌ها فرصت می‌دهد تا این راه‌ها را امتحان کرده و تا حدی بتوانند آرامش خود را بازیابند.

بیشتر بخوانید: شرایط انتخاب بهترین مرکز مشاوره

او را به انجام بازی‌های پر از فعالیت و ورزش تشویق کنید


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
فعال ماندن می‌تواند راهی برای کاهش یا توقف احساس خشم باشد. همچنین می‌تواند احساس استرس، اضطراب یا افسردگی را بهبود بخشد. این فعالیت‌ها نیاز نیست چیز عجیب‌وغریبی باشد و تدارکات خاصی داشته باشد. یک پیاده‌روی کوتاه روزانه، دویدن، دوچرخه‌سواری و هر فعالیتی که در دسترس است و کودک شما به آن علاقه دارد، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

مثبت فکر کنید و او را تشویق کنید


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
بازخورد مثبت برای ادامه دادن راه توسط فرزندتان بسیار مهم است. تلاش‌های فرزندتان را هر چقدر هم که کوچک باشد تحسین کنید. این موضوع باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس در فرزندتان برای مدیریت خشم خواهد شد. همچنین به آن‌ها کمک می‌کند احساس کنند که شما هر دو با هم در حال یادگیری هستید و آن‌ها در این راه تنها نیستند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

چه زمانی برای درمان خشم کودکان از متخصص کمک بگیریم؟

اگر با انجام راهبردهای بالا پیشرفتی در روند کودک خود مشاهده نکردید و نگران هستید که این میزان خشم سلامت او و اطرافیانش را به خطر می‌اندازد و شرایط از کنترل شما خارج شده است، حتماً با یک مشاور سلامت کودکان مشورت کنید و از او کمک بگیرید. مشاوران و روان‌درمانگران کودک می‌توانند سریع‌تر دلیل پرخاشگری کودک شما را تشخیص دهند و با او ارتباط برقرار کنند.

راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
این موضوع به شما و فرزندتان کمک می‌کند تا دقیقاً در راستای بهبود دلیل اصلی ایجاد این پرخاشگری قدم بردارید و با راهبردهای اصولی و تخصصی‌تر زندگی نرمال فرزند شما ازسرگرفته شود.

مطالب پیشنهادی: تاثیر اخبار بد بر کودکان، روحیه‌شان را خراب می‌کند؟

کلام آخر


راهکارهایی برای درمان خشم کودکان، کنترل عصبانیت کودک
از آنجایی که کودکان روح حساس‌تری دارند، بیشتر در معرض اتفاقات محیطی قرار می‌گیرند و همین موضوع باعث می‌شود که برخی تنش‌های کوچک نیز آن‌ها را پرخاشگر کند. در این مقاله سعی داشتیم تا با ارائه راهکارهایی ساده درباره درمان خشم کودکان و کنترل عصبانیت کودک، شما را در این راه یاری کنیم. فراموش نکنید که بهتر است قبل از هر اقدامی با یک مشاور کودک مشورت کنید تا عملکردی کاملاً اصولی در کمک به فرزند خود به کار گیرید.

منبع: nhs

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.