۲۳۷۰۷۰
۱۱۸۶۴
۱۱۸۶۴

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات

توده سفت در سینه کودکان عارضه‌ای است که نباید نادیده گرفته شود و باید فوراً نسبت به شناسایی علت و درمان آن اقدام شود. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره این عارضه در کودکان بدانید، در این مقاله با ما همراه شوید.

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات

کشف توده سفت در سینه کودکان می‌تواند منبع نگرانی قابل توجهی برای والدین باشد. در حالی که همه توده‌های موجود در قفسه سینه لزوماً خطرناک نیستند، اما بسیار مهم است که درباره علایم و سلامت کودک خود هوشیار و آگاه باشید. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست و علل و خطرات آن را بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • توده سفت در سینه کودکان چیست؟
 • توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟
 • علایم وجود توده سفت در سینه کودکان
 • خطرات توده سفت در سینه کودکان

بیشتر بخوانید: علت درد قفسه سینه کودکان

توده سفت در سینه کودکان چیست؟


توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات
توده سفت در سینه کودکان
یک توده یا برآمدگی غیر طبیعی است که در داخل یا زیر دیواره قفسه سینه احساس می‌شود. این توده‌ها می‌توانند کاملاً سفت و سخت باشند مانند استخوان یا غضروف، یا می‌توانند حالتی منعطف مانند کیسه‌های پر از مایع داشته باشند. در حالی که برخی از توده‌های قفسه سینه ممکن است خوش خیم (غیر سرطانی) و نسبتاً بی ضرر باشند، برخی دیگر ممکن است نشان دهنده شرایط پزشکی زمینه‌ای باشند که نیاز به توجه و رسیدگی فوری دارد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟

توده سفت در سینه کودکان می‌تواند نشانه یک شرایط زمینه‌ای باشد و در برخی مواد نیز خوش خیم است و نگرانی خاصی برای سلامت کودک ایجاد نمی‌کند. در ادامه انواع دلایل ایجاد توده در قفسه سینه کودکان را بررسی خواهیم کرد.

لیپوم

لیپوم یک تومور معمولی و خوش خیم بافت نرم است که از سلول‌های چربی تشکیل شده است. تقریباً در هر جایی از بدن از جمله قفسه سینه می‌تواند ایجاد شود. لیپوم‌ها معمولاً بدون درد هستند و هنگام لمس بافتی نرم دارند. با این حال، در برخی موارد آنها می‌توانند در گذر زمان سفت شوند. در حالی که لیپوم‌ها به طور کلی بی ضرر هستند، اگر به سرعت رشد کنند باعث درد ناراحتی شده و بر کیفیت زندگی کودک شما تأثیر بگذارند.

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات

فیبروآدنوما

فیبروآدنوم ها توده های خوش خیم سینه هستند که هم در پسران و هم در دختران می‌توانند ایجاد شوند. این توده‌ها اغلب سفت و بدون درد هستند و ممکن است به راحتی زیر پوست حرکت کنند. ایجاد فیبروآدنوم‌ها در کودکان و نوجوانان شایع‌تر هستند و ممکن است به مرور زمان ناپدید شوند. با این حال، مشورت با پزشک برای رد سایر شرایط نگران کننده و نظارت بر پیشرفت توده ضروری است.

مطالب پیشنهادی: درد قفسه سینه در کودکان، خطرناک است؟

کیست

کیست‌ها، کیسه‌های پر از مایع هستند که می‌توانند در ناحیه قفسه سینه ایجاد شوند. در حالی که کیست‌ها معمولاً خوش خیم هستند، گاهی اوقات ممکن است مانند یک توده سفت در سینه کودکان به نظر برسند. محتوای کیست می‌تواند متفاوت باشد و اگر کیست عفونی یا ملتهب شود، ممکن است بافتی سفت‌تر پیدا کند. اگر کیست‌ها مشکل ساز شوند، اغلب می‌توانند تخلیه یا برداشته شوند.

غدد لنفاوی

غدد لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و گاهی اوقات می‌توانند بزرگ و قابل لمس شوند و شبیه به یک توده سفت در سینه کودکان شوند. عفونت‌ها، آلرژی‌ها یا سایر مشکلات سلامتی می‌توانند باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی شوند. گرچه غدد لنفاوی متورم می‌تواند نگران‌کننده باشد، اما اغلب پس از رفع علت اصلی، خود به خود برطرف می‌شوند.

جراحت یا تروما

توده‌های سخت نیز می‌توانند در پاسخ به آسیب یا ضربه، مانند کبودی یا هماتوم ایجاد شوند. این توده‌ها اغلب دردناک هستند و در لمس بافت سفتی دارند. این توده‌ها با گذشت زمان، معمولاً با بهبودی بدن از آسیب برطرف می‌شوند.

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات

عفونت ها

برخی از عفونت‌ها مانند آبسه یا جوش، می‌توانند منجر به تشکیل توده‌های سخت شوند. این توده‌ها اغلب دردناک و قرمز هستند. عفونت‌ها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند و ممکن است نیاز به تخلیه یا درمان با آنتی بیوتیک داشته باشند.

سرطان

در حالی که سرطان یک علت کمتر شایع برای توده سفت در سینه کودکان است، اما بررسی احتمال آن ضروری است. سرطان‌های کودکان مانند رابدومیوسارکوما می‌توانند به صورت توده‌های سخت ظاهر شوند. تشخیص زود هنگام برای درمان مؤثر در چنین مواردی بسیار مهم است.

شرایط اسکلتی عضلانی

برخی از توده‌های قفسه سینه مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی است و ممکن است با شرایطی مانند تومور دنده، استئوکندروما (رشد خوش خیم استخوان) یا اسکولیوز همراه باشد.

ناهنجاری های مادرزادی

برخی از کودکان ممکن است با شرایط مادرزادی که منجر به ایجاد توده‌های قفسه سینه می‌شود، مانند کیست‌های مادرزادی یا ناهنجاری‌هایی از این دست متولد شوند.

بیشتر بخوانید: علایم شایع در بیماری قلبی کودکان

علائم وجود توده سفت در سینه کودکان


توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات
توده سفت در سینه کودکان
ناشی از علل و نشانه‌های مختلفی است که در ادامه این بخش برخی از رایج‌ترین آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

توده قابل لمس

شایع‌ترین و قابل توجه‌ترین علامت توده قفسه سینه وجود برآمدگی قابل لمس در این ناحیه است. این نوع توده‌ها می‌توانند از نظر اندازه متفاوت باشند و ممکن است در نواحی مختلف قفسه سینه تشکیل شوند.

احساس درد یا ناراحتی

در برخی موارد، توده سفت قفسه سینه می‌تواند با درد یا ناراحتی به‌ویژه زمانی که به آن ناحیه فشار وارد می‌شود یا در حین حرکات خاص همراه باشد. سطح درد و ناراحتی می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

تغییرات در تنفس

توده سفت در سینه کودکان بیش از حد بزرگ باشد یا به گونه‌ای باشد که بر سیستم تنفسی تأثیر بگذارد، کودکان ممکن است علائمی مانند تنگی نفس، خس خس سینه یا تغییر در الگوی تنفس خود را نشان دهند.

محدودیت حرکتی

بسته به اندازه و محل توده سفت در سینه کودکان ، آن‌ها ممکن است هنگام حرکت بازوها یا بالاتنه خود دچار محدودیت حرکت یا ناراحتی شوند.

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

خطرات توده سفت در سینه کودکان

با وجود اینکه این ناهنجاری در بسیاری از موارد نگران کننده نیست و می‌تواند مدیریت و درمان شود، اما خطرات توده سفت در سینه کودکان را نباید نادیده گرفت. توجه به علایم، شناسایی زودهنگام هرگونه مشکل نگران کننده و مداخله فوری پزشکی باعث می‌شود تا خطرات این ناهنجاری برای سلامت کودکان به طرز چشمگیری کاهش یابد.

سرطان: شدیدترین خطر

بزرگ‌ترین خطر مرتبط با توده‌های سخت قفسه سینه در کودکان، احتمال ابتلا به سرطان است. در حالی که سرطان در کودکان نسبتاً نادر است، اما ممکن است رخ دهد. برخی از انواع سرطان کودکان ممکن است به صورت توده در قفسه سینه ظاهر شوند. شرایطی مانند رابدومیوسارکوم یا سرطان بافت نرم، می‌تواند تهاجمی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

مشکلات تنفسی جدی

برخی از توده‌های قفسه سینه می‌توانند به مجاری تنفسی فشار وارد کنند که منجر به مشکلات و ناراحتی تنفسی می‌شود. در چنین شرایطی اگر توده مانع عبور هوا شود یا در عملکرد ریه اختلال ایجاد کند، کودک دچار مشکلات تنفسی شدید می‌شود و سلامت او به خطر می‌افتد. ارزیابی و مداخله سریع برای کاهش مشکلات تنفسی ضروری است.

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات

مطالب پیشنهادی: چگونگی پیشگیری از بیماری کودکان

عوارض قلبی عروقی

توده سفت در سینه کودکان می‌تواند به طور بالقوه بر قلب و رگ‌های خونی اصلی در قفسه سینه تأثیر بگذارند. این شرایط می‌تواند منجر به عوارض قلبی عروقی مانند اختلال در جریان خون، ریتم نامنظم قلب و حتی نارسایی قلبی در صورت عدم درمان شود. ارزیابی و مدیریت به موقع پزشکی برای جلوگیری از مشکلات شدید مرتبط با قلب حیاتی است.

بیماری ‌های سیستمیک

در مواردی که توده سخت قفسه سینه مربوط به عفونت یا آبسه زمینه‌ای باشد، خطر گسترش عفونت و ایجاد بیماری‌های سیستمیک وجود دارد. این عفونت‌ها در صورت عدم درمان فوری با آنتی بیوتیک‌ها یا تخلیه جراحی، می‌توانند منجر به عوارضی مانند سپسیس (نوعی التهاب شدید عفونی) شوند.

بیشتر بخوانید: علائم بیماری کودکان، ۱۰ تا از مهم ترین ها

توده سفت در سینه کودکان نشانه چیست؟ علت و خطرات

کلام آخر

کشف توده سفت در سینه کودکان موضوعی است که باید به آن اهمیت داد و نسبت به شناسایی علت و درمان آن در اسرع وقت اقدام کرد. در حالی که همه توده‌های قفسه سینه تهدید کننده زندگی نیستند، برخی ممکن است نشان دهنده شرایط پزشکی زمینه‌ای باشند که نیاز به ارزیابی و درمان دارند. والدین در صورت مشاهده توده سخت در قفسه سینه فرزند خود باید فوراً از یک پزشک یا متخصص اطفال، مشاوره پزشکی دریافت کنند. تشخیص زودهنگام و مداخله پزشکی مناسب کلید تضمین سلامت و رفاه کودکان در چنین شرایطی است.

منبع: childrens

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.