۴۱۲۲۹
۸۸۹۲
۸۸۹۲

روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟

روانپزشکان معتقدند والدین باید حسادت کودک را به عنوان احساسی طبیعی کنترل کنند زیرا اگر کودک خودش را با کوچولوهای اطراف خود مقایسه کند به مشکلاتی دچار خواهد شد. به کودکان خود کمک کنید تا با حسادت کنار بیایند.

روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟
به کودکان خود کمک کنید تا با حسادت کنار بیایند. حسادت بخشی از ذات ماست. کودکان خردسال به ویژه در این‌باره آسیب‌پذیر هستند. آنها در مورد عدم امنیت، ترس یا رقابت دچار نگرانی می‌شوند و ممکن است این احساس را داشته باشند که کامل نیستند. این مطلب به موضوع روانشناسی حسادت کودکان می‌پردازد.
کودکان معمولا وقتی می‌خواهند خودشان را بیان کنند، بسیار صریح هستند. آنها ممکن است در ابراز عشق، نفرت، غم، یا حس‌های دیگر کاملا رک باشند. حسادت هم یکی از همین حس‌ها است.
حتما می‌پرسید وقتی فهمیدید بچه شما حسادت می‌کند، چه کاری باید انجام دهید؟ این مقاله به شما کمک کند تا درباره حسادت در کودکان و نحوه برخورد موثر با آن بیشتر بدانید.

روانشناسی حسادت کودکان

اگر دنبال این هستید که بدانید چه چیزی ممکن است دلیل حسادت در فرزند شما باشد، نکات زیر در درک بهتر این موضوع کمک می‌کند:
 • نوازش بیش از اندازه و لوس کردن کودک
همه والدین دوست دارند هر چند وقت یک بار بچه‌های خود را ناز کنند، با این حال، اگر کودک خود را بیش از حد مورد ناز و نوازش قرار دهید، ممکن است احساس برتری نسبت به دیگران را در او ایجاد کنید. بنابراین هر وقت کودک شما با شخصی بهتر از خودش یا شخصی که چیزی بیشتر از او دارد، برخورد کند، ممکن است احساس حسادت و ناامنی در او ایجاد شود.
 • مقایسه کودک با دیگران
بسیار طبیعی است که والدین، یک کودک را با کودک دیگر یا با فرزندان دیگر خود مقایسه کنند. این موضوع اشکالی ندارد، اما نباید کودک از این موضوع مطلع شود. اگر به صورت مدام کودک خود را با خواهر و برادر یا دوستانش مقایسه کنید، نه تنها ممکن است احساس رقابت و اعتماد به نفس پایین در او به وجود بیاید، بلکه ممکن است باعث حسادت شود.
 • والدین نگران و محافظت‌کننده
والدین از فرزندانشان محافظت می‌کنند و نگران رفاه فرزندان خود هستند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است والدین در این کار زیاده‌روی داشته باشند، بنابراین وقتی کودک خود را به حال خود رها می‌کنند، کودک احساس گم شدن می‌کند و در برخورد با کودکان یا افرادی که بیشتر از او اعتماد به نفس دارند، احساس حسادت پیدا می‌کند.
 • رقابت ناسالم
رقابت سالم برای همه کودکان مهم است، اما ایجاد رقابت در مواردی که لازم نیست، ممکن است تاثیر منفی بر شخصیت کودک بگذارد و منجر به حسادت شود.
این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که از کودک انتظار داشته باشید کاری را انجام دهد که توانایی‌اش را ندارد.
روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟
 • والدین استبدادی یا آنهایی که کنترل بیش از حد دارند
وقتی والدین بیش از حد سختگیر باشند، یا کنترل بیش از حد داشته باشند و بخواهند فرزندانشان قوانین و مقررات را حتی بدون توضیح دلایل رعایت کند، احتمال زیادی وجود دارد که در نهایت احساس کینه و حسادت را در فرزندان خود پرورش دهند.
 • حسادت تحصیلی
همه بچه‌ها مثل هم نیستند. هر کدام از آنها توانایی‌های متفاوتی دارند، در حالی که ممکن است یک کودک در نقاشی ماهر باشد، کودک دیگر در انجام تکالیف ریاضی مهارت دارد، اما خب کودکان با این موضوع آشنا نیستند، بنابراین بسیار معمول است که آنها نسبت به کودکانی که در کارهای خود یا برنامه‌های درسی عملکرد خوبی دارند، احساس حسادت کنند.
 • حسادت خواهر و برادر
اغلب دیده می‌شود که کودک بزرگ‌تر به خواهر و برادر کوچک‌تر حسادت می‌کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مثلا والدین تمرکز خود را از فرزند بزرگ‌تر به کودک تازه متولد شده، تغییر می‌دهند.
برای کودک بزرگ‌تر ممکن است کنار آمدن با شرایط دشوار باشد و نسبت به خواهر یا برادرش احساس حسادت پیدا کند.

علائم یک کودک حسود چیست؟

علل حسادت در کودکان را متوجه شدیم، اما کدام کودکان حسودند؟ در ادامه، برخی از نشانه‌های رفتار حسادت در کودک را بیان می‌کنیم:
 • کودک احساس تملک دارد
اگر کودک شما احساس حسادت داشته باشد، ممکن است بیش از حد در همه چیز تملک کند. این نگرش نه تنها به موارد مادی محدود می‌شود، بلکه ممکن است در مورد والدین، خواهر و برادرها و دوستانش نیز صدق کند. کودک حسود نمی‌خواهد چیزی را با دیگران به اشتراک بگذارد و این رفتار ممکن است باعث افسردگی او شود.
 • خودش را با دیگران مقایسه می‌کند
یک بچه حسود ممکن است مهارت‌ها، وسایل و چیزهای دیگرش را با بچه‌های دیگر مقایسه کند. در صورت کمبود یا نداشتن چیزی، نارضایتی خود را نشان می‌دهد و خشمگین می‌شود.
 • با رفتار بد، توجه شما را جلب می‌کند
اگر کودک شما به خواهر و برادر خود حسادت کند، ممکن است تمام تلاش خود را برای جلب توجه شما انجام دهد. بهترین راه برای جلب توجه والدین، داشتن رفتار بد است.
این کودکان کارهای زیادی انجام می‌دهند که باعث عصبانیت شما شود و همه این تلاش‌ها فقط برای جلب توجه شما است.
روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟
 • رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهد
یک کودک حسود ممکن است رفتاری متشنج و پرخاشگرانه از خود نشان دهد. او ممکن است نه تنها با خواهر و برادر یا دوستانش رفتار نادرستی داشته باشد، بلکه ممکن است برای آنها قلدری کند.
در بعضی موارد، حتی ممکن است متوجه شوید که سعی در آسیب رساندن به خواهر و برادر یا دوستانش دارد.
 • احساس ناامنی می‌کند
کودک شما ممکن است به دلیل حسادت احساس ناامنی کند. این حس با ورود یک خواهر یا برادر جدید در زندگی فرزند شما بارزتر می‌شود. در این شرایط، او دائم به شما می‌چسبد و همیشه نیازمند دریافت عشق و علاقه از سوی شماست.

پیامدهای حسادت که بچه‌ها با آن روبرو می‌شوند

حسادت، احساسی منفی است، بنابراین بر شخصیت کودک، تاثیر منفی می‌گذارد. به برخی از عواقبی که ممکن است فرزند شما به دلیل حسادت با آن روبرو شود، می‌پردازیم:
 • کودک ممکن است پرخاشگر شود.
 • ممکن است کودک به یک قلدر تبدیل شود.
 • ممکن است منزوی شود.
 • ممکن است درمانده باشد.
 • ممکن است عزت نفس پایینی داشته باشد.

چگونه با حسادت در کودکان کنار بیاییم؟

با حسادت باید به روشی مناسب برخورد شود تا بر فرزند شما تاثیر منفی نداشته باشد:
 • به حرف فرزندتان گوش دهید
حسادت سطحی نیست، بلکه ریشه‌دار است. با کودک صحبت کنید و به نگرانی‌ها و دلایل او که ممکن است باعث چنین رفتاری شود، گوش دهید. گوش دادن به ترس‌ها و نگرانی‌های کودک به او کمک می‌کند تا بر حسادت خود غلبه کند.
 • حس‌های منفی را به مثبت کنید
دادن جهت مثبت به افکار منفی فرزندتان به او کمک می‌کند تا با حسادت خود کنار بیاید. اگر خواهر و برادر یا دوست او در تحصیل از او بهتر است، شما باید فرزندتان را تشویق کنید که به سختی درس بخواند و نمرات بهتری کسب کند نه اینکه احساس بد نسبت به افرادی داشته باشد که بهتر از او هستند.
 • با کودک مهربان باشید
ممکن است کودک شما رفتاری منفی از خود بروز دهد، اما شما باید نسبت به کودک خود مراقب و پرشور باشید. کودک را سرزنش و مجازات نکنید. درک این نکته مهم است که کودک با یک وضعیت عاطفی دشوار روبرو است و برای کمک به کنار آمدن با آن به محبت شما احتیاج دارد.
روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟
 • اهمیت اشتراک‌گذاری را توضیح دهید
یادگیری اهمیت مراقبت و به اشتراک‌گذاری در کودکان بسیار مهم است. وقتی کودک یاد می‌گیرد وسایلش را با بچه‌های دیگر به اشتراک بگذارد، نه تنها به او کمک می کند دوست پیدا کند، بلکه می‌تواند احساس حسادت را از بین ببرد.
 • از مقایسه کردن خودداری کنید
مقایسه کردن کودک با کودکان دگیر باعث ایجاد حس‌های منفی می‌شود و در فرد حس بی‌ارزشی به وجود می‌آورد. بنابراین کودک خود را با بچه‌های دیگر، از جمله خواهر و برادر و دوستانش مقایسه نکنید.
هر کودکی منحصر به فرد است و استعدادهای مختلفی دارد. بفهمید که کودک شما در چه چیزی مهارت دارد و به او کمک کنید تا مهارت‌های خود را رشد بدهد.
 • بیش از حد کودک را تحسین نکنید
شما به عنوان پدر یا مادر، فرزند خود را می‌پرستید و دوستش دارید، بنابراین ممکن است ستایش‌های گاه و بیگاه داشته باشید. از زیاده‌روی در این کار خودداری کنید.
 • از مقایسه عملکرد تحصیلی، خودداری کنید
توصیه می‌کنیم از مقایسه عملکرد کودک خود در مدرسه با خواهر و برادر یا دوستانش خودداری کنید. انجام چنین کاری باعث ایجاد احساس خصومت و حسادت می‌شود. اگر فرزند شما نمرات خوبی نمی‌گیرد، به جای مقایسه با دیگران ، او را ترغیب کنید که سخت درس بخواند.
 • القای رفتار مثبت
تا آنجا که ممکن است سعی کنید از مواردی که ممکن است هر نوع حسادتی را در کودک شما ایجاد کند، دوری کنید. توصیه می‌کنیم که از سن کودکی، احساس عشق، اشتراک و مراقبت را به کودک خود بیاموزید.

روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟

روانشناسی حسادت کودکان، خلاصه

حسادت در کودکان، بسیار شایع است. اگر می‌بینید کودک شما حسود است، به رفتار خود نگاهی عمیق‌تر داشته باشید. کارهایی از قبیل مقایسه کودک با دیگران، تشویق بیش از حد او یا تنظیم قانون‌های سفت و سخت و داشتن رفتار کنترل‌گرانه، باعث حسادت می‌شود.
با این حال، اگر با حسادت مثبت برخورد شود، ممکن است کودک بتواند بر آن غلبه کند. اگر مواجهه با حسادت فرزندتان شما را با مشکل روبرو کرده، کمک گرفتن از یک مشاور یا یک متخصص در این زمینه می‌تواند کارساز باشد.

روانشناسان کلینیک نی نی بان هم می‌توانند به کودک کمک کنند تا حسادت خود را کنترل کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.