۵۰۲۳۴
۳۲۳۸۳
۳۲۳۸۳

روش گفتار درمانی کودکان، توصیه به والدین

بسیار مهم است که بدانیم برای این که بچه ها زودتر حرف بزنند باید با آن ها بیشتر حرف بزنیم.

روش گفتار درمانی کودکان، توصیه به والدین

گفتار درمانی به کودکان و بزرگسالان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و زبانی خود را بهبود بخشند. مهم نیست که چه چیزی بر توانایی شما در صحبت کردن یا برقراری ارتباط موثر تأثیر می گذارد، گفتار درمانی می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اگر شما یا فرزندتان در صحبت کردن، شنوایی یا استفاده از زبان مشکل دارید، در مورد ارزیابی گفتار درمانی کودکان این مقاله را بخوانید

در این مقاله می‌خوانید:

 

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی درمانی است که توانایی صحبت کردن و استفاده از سایر مهارت های زبانی را بهبود می بخشد. این به شما کمک می کند افکار خود را بیان کنید و بفهمید دیگران چه می گویند. همچنین می تواند مهارت هایی مانند حافظه و توانایی حل مشکلات را بهبود بخشد.

شما با یک آسیب شناس گفتار زبان (SLP یا گفتار درمانگر) کار خواهید کرد تا تمرینات و درمان هایی را بیابید که نیازهای خاص شما را برطرف کند. برخی از افراد برای صحبت کردن و برقراری ارتباط به کمک نیاز دارند. دیگران برای پردازش و درک بهتر زبان به گفتار درمانی نیاز دارند.

گفتار درمانی می تواند به شما در بهبود وضعیت زیر کمک کند:

 • مهارت های زبانی اولیه (به ویژه کودکانی که صحبت کردن و برقراری ارتباط را یاد می گیرند).
 • امکان استفاده از صدای شما
 • درک زبان (چقدر خوب کلمات و زبان را درک می کنید).
 • تسلط (چقدر خوب و راحت می توانید از زبان استفاده کنید).
 • وضوح و بیان (چقدر به راحتی می توانید آنچه را که می خواهید برقرار کنید).

چگونه بفهمم فرزندم به گفتار درمانی نیاز دارد؟

اگر پزشک شما مشکوک باشد که شما یا فرزندتان دچار اختلال گفتاری هستید، چند غربالگری اولیه را توصیه می کند. این آزمایشات به تعیین علت اساسی هر گونه مشکل ارتباطی کمک می کند.

به عنوان مثال، اگر کودک شما در برقراری ارتباط مشکل دارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است کودک شما را برای آزمایش شنوایی به یک متخصص شنوایی شناس ارجاع دهد. اگر فرزند شما تست شنوایی را قبول کند، ممکن است نیاز داشته باشد با یک آسیب شناس گفتار-زبان کار کند.

روش گفتار درمانی کودکان، توصیه به والدین

در گفتار درمانی کودکان چه کار می‌کنند؟

گفتار درمانی به شما کمک می کند تا توانایی خود را در صحبت کردن و برقراری ارتباط با زبان بهبود بخشید. اینکه چه نوع گفتار درمانی نیاز دارید به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن شما و اینکه چه وضعیت سلامتی یا چالش های گفتاری ممکن است داشته باشید.

آسیب شناس گفتار و زبان شما درمان مناسب را بر اساس وضعیت خاص شما توصیه می کند. رویکردها و دسته بندی های مختلفی از گفتار درمانی وجود دارد و گفتاردرمانگر شما یکی از بهترین روش ها را برای شما پیدا می کند.

 

کدام بیماری ها با گفتار درمانی درمان می شوند؟

گفتار درمانی می تواند برای هر کسی که اختلال ارتباطی دارد مفید باشد. در صورت داشتن اختلال شنوایی یا وضعیت سلامتی که بلع را دشوار می کند، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نیز ممکن است گفتار درمانی را پیشنهاد کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است گفتار درمانی را برای کمک به موارد زیر توصیه کند:

 • آفازی: افراد مبتلا به آفازی ممکن است در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و درک زبان مشکل داشته باشند. اغلب پس از سکته مغزی یا آسیب به ناحیه ای از مغز که زبان را پردازش می کند، ایجاد می شود.
 • آپراکسی: افراد مبتلا به آپراکسی می دانند چه می خواهند بگویند، اما در شکل دادن کلمات مشکل دارند. آنها ممکن است در خواندن، نوشتن، بلع و سایر مهارت های حرکتی مشکل داشته باشند.
 • اختلال در بیان: افراد مبتلا به اختلالات بیانی قادر به تولید صداهای کلمه خاصی نیستند. به عنوان مثال، آنها ممکن است یک صدا را جایگزین صدای دیگری کنند - مانند گفتن "گرمز" به جای "قرمز" یا "جین" به جای "این".

روش گفتار درمانی کودکان، توصیه به والدین

 • اختلالات شناختی ارتباطی: اگر ناحیه ای از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند آسیب ببیند، ممکن است در برقراری ارتباط مشکل داشته باشید. افراد مبتلا به اختلالات شناختی ارتباطی ممکن است مشکلاتی در گوش دادن، صحبت کردن، حافظه و حل مسئله داشته باشند.
 • دیزآرتری: افراد مبتلا به دیزآرتری ممکن است گفتار کند یا نامفهوم داشته باشند. این زمانی اتفاق می افتد که عضلات کنترل کننده گفتار شما ضعیف شوند. علل شایع عبارتند از سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا سایر اختلالات سیستم عصبی.
 • اختلالات بیانی: افراد مبتلا به اختلال بیان ممکن است در بیان کلمات یا بیان افکار خود مشکل داشته باشند. اختلالات بیانی با سکته مغزی یا سایر رویدادهای عصبی، تاخیر در رشد و کاهش شنوایی مرتبط است.
 • اختلالات روانی: اختلالات روانی سرعت، جریان و ریتم گفتار شما را مختل می کند. لکنت (گفتار قطع شده یا مسدود شده) یک اختلال روانی است. به هم ریختگی (سخنرانی که با هم ادغام شده و سریع است) نیز همینطور است.
 • اختلالات دریافتی: افراد مبتلا به اختلالات دریافتی در درک یا پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارند. آنها ممکن است دایره لغات محدودی داشته باشند، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشند یا به نظر بی علاقه به مکالمه بیایند.
 • اختلالات تشدید: اختلالات رزونانس شرایطی هستند که بر حفره های دهان یا بینی تأثیر می گذارند. آنها می توانند جریان هوا را مسدود کرده و ارتعاشاتی را که به شنیدن صداها کمک می کند تغییر دهند. شکاف کام، تورم لوزه ها و سایر شرایطی که بر ساختار دهان و بینی شما تأثیر می گذارد می تواند باعث اختلالات رزونانس شود.

چه سنی برای گفتار درمانی کودکان مناسب است؟

هر کسی که در زمینه مهارت های گفتار یا زبان به کمک نیاز دارد می تواند از گفتار درمانی بهره مند شود. هیچ سنی برای کمک گرفتن بهترین یا صحیح‌تر نیست. هر دو گفتار درمانی کودکان و گفتار درمانی برای بزرگسالان می تواند به هر کسی که اختلال ارتباطی دارد کمک کند.

مطالعات نشان داده‌اند که کودکانی که به گفتار درمانی نیاز دارند، بیشترین موفقیت را دارند که آن را زود شروع کرده و در خانه با یکی از عزیزان خود تمرین کنند.

روش گفتار درمانی کودکان، توصیه به والدین

در گفتار درمانی کودکان چه فعالیت هایی انجام می شود؟

برای کودکان، گفتار درمانی معمولاً شامل بازی است، مانند فعالیت های توالی یا بازی های رومیزی مبتنی بر زبان.

برای بزرگسالان، گفتار درمانی معمولاً بر بهبود یا بازسازی مجموعه مهارت های خاصی مانند تقویت هماهنگی بین مغز و دهان شما متمرکز است.

چند نمونه از فعالیت های گفتار درمانی عبارتند از:

تمرینات زبان و دهان: گفتار درمانگر تمرینات و حرکاتی را به شما نشان می دهد که باعث تقویت دهان و زبان شما می شود. این تمرینات به آموزش زبان شما کمک می کند تا در الگوهای هماهنگ حرکت کند.

حرکات صورت: کنترل حالت صورت می تواند به بهبود مهارت های حرکتی شما کمک کند. ممکن است درمانگر از شما بخواهد که لبخند بزنید یا لب هایتان را جمع کنید، سپس صورتتان را شل کنید.

خواندن با صدای بلند: اگر اختلال گفتاری شما را از حرکت صحیح دهان و زبان باز می دارد، خواندن با صدای بلند می تواند ارتباط بین مغز و دهان شما را تقویت کند.

انجام بازی با کلمات: مطالعات نشان داده است که بازی های حافظه، جستجوی کلمات و جدول کلمات متقاطع می توانند عملکرد شناختی را حفظ کرده و مهارت های تفکر را بهبود بخشند.

آیا گفتار درمانی برای کودکان واقعاً مؤثر است؟

بله، گفتار درمانی یک درمان اثبات شده و موثر است که به میلیون ها نفر کمک کرده تا مهارت های زبانی و ارتباطی خود را بهبود بخشند.

یک تعریف از موفقیت برای گفتار درمانی وجود ندارد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا گفتار درمانگر خود در مورد تعیین و دستیابی به اهداف متناسب با نیازهای منحصر به فرد شما صحبت کنید.

مزایای گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی فواید زیادی دارد، از جمله:

 • بهبود عزت نفس.
 • افزایش استقلال.
 • بهبود توانایی درک و بیان ایده ها، افکار و احساسات.
 • آمادگی مدرسه برای کودکان خردسال.
 • افزایش کیفیت صدا
 • مهارت های زبان اولیه
 • عملکرد بهتر بلع
 • بهبود کیفیت زندگی.

روش گفتار درمانی کودکان، توصیه به والدین

مدت زمان دوره گفتار درمانی کودکان 

نیازهای هر کسی منحصر به فرد است. برخی از اختلالات گفتار با افزایش سن بهبود می یابند - برخی دیگر به سالها گفتار درمانی نیاز دارند. اگر یک وضعیت سلامتی باعث اختلال گفتاری شما شده باشد، مهارت های گفتاری و زبانی شما ممکن است با بهبودی از مشکل اساسی بهبود یابد.

مدت زمانی که به گفتار درمانی نیاز دارید بستگی به موارد زیر دارد:

 • سن کودک.
 • نوع اختلال گفتار.
 • اختلال گفتار چقدر بر توانایی های ارتباطی شما تأثیر می گذارد.
 • اگر نیاز به بهبودی از یک بیماری زمینه ای دارید.
 • هر چند وقت یک بار در گفتار درمانی شرکت می کنید.

 بهترین مرکز گفتار درمانی کودکان

به محض اینکه احساس کردید چیزی بر توانایی شما در صحبت کردن، شنیدن یا برقراری ارتباط با دیگران تأثیر می گذارد، به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. اگر فکر می کنید فرزندتان ممکن است در زبان یا درک مشکل داشته باشد به یک ارائه دهنده مراجعه کنید. علائم هشدار دهنده رایجی که ممکن است کودک دچار اختلال ارتباطی باشد عبارتند از:

 • صحبت کردن به ندرت یا کمتر از حد معمول.
 • مشکل در استفاده از زبان یا کلمات.
 • مشکل در درک جملات ساده
 • هنگام خواندن، گوش دادن یا صحبت کردن به راحتی ناامید می شوید.

 

 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.