۵۰۸۰۸
۳ نظر
۷۱۴۷۲
۳ نظر
۷۱۴۷۲

بیرون‌آوردن جسم‌خارجی از گوش و بینی کودک

کودکان، اغلب اشیایی را داخل دهان، چشم، بینی یا گوش خود می‌کنند. این اشیا شامل دانه های حبوبات، ذرات پلاستیک یا اسباب بازی های ریز و کوچک است.

روزنامه سلامت: کودکان، اغلب اشیایی را داخل دهان، چشم، بینی یا گوش خود می‌کنند. این اشیا شامل دانه های حبوبات، ذرات پلاستیک یا اسباب بازی های ریز و کوچک است. گاهی اوقات هم به طور اتفاقی حشره یا جسمی منتشر در هوا وارد این منافذ بدن می شود. در چنین مواردی توصیه می شود با دقت و خونسردی وارد عمل شوید و با استفاده از راهنمای زیر به آنها کمک کنید.

بیرون‌آوردن جسم‌خارجی از گوش و بینی کودک

یکی از شایع ترین مناطق بدن که می تواند محل ورود اجسام خارجی باشد گوش است. کودکان علاقه فراوانی دارند که با اجسام ریز و کوچک بازی کنند و آنها را به داخل گوش خود فرو کنند. دانستن برخی نکات می تواند ما را در مواجهه با چنین مواردی کمک کند.


جسم خارجی در گوش

سعی نکنید با فرو کردن گوش پاک کن، چوب کبریت یا هر چیز دیگری در گوش، جسم خارجی را خارج کنید. این کار خطر هل دادن شی به عمق گوش و صدمه زدن به ساختارهای آسیب پذیر گوش میانی را افزایش می دهد.

• اگر شیء به خوبی دیده می شود و قابل انعطاف است، می توان آن را به راحتی با موچین گرفت و خیلی آرام بیرون آورد.

اگر آنچه در گوش فرو رفته، حشره نیست، سعی کنید از نیروی جاذبه برای خارج کردن آن استفاده کنید. برای این کار سر را به سمت دیگر خم کنید.

اگر حشره ای داخل گوش رفته، سر فرد را به گونه ای بچرخانید که گوش آسیب دیده به سمت بالا قرار گیرد. می توان برای بیرون راندن حشره، کمی روغن معدنی یا روغن زیتون داخل گوش ریخت. هنگام ریختن روغن می توان مسیر حرکت روغن را با مستقیم کردن مجرای گوش هموارتر ساخت. برای این کار لاله گوش را به سمت بالا و عقب بکشید. حشره خفه شده و در روغن شناور می ماند.

از روغن به جز برای خارج کردن حشرات، استفاده نکنید. از این روش در صورت وجود هر گونه نشانه ای دال بر پارگی گوش مانند درد یا خون ریزی یا خروج ترشحاتی از گوش استفاده نکنید.

اگر با استفاده از این روش نتوانستید جسم خارجی را خارج کنید و کودک همچنان از درد گوش و کاهش شنوایی یا احساس گیر کردن چیزی در گوش شاکی است، او را به سرعت به پزشک برسانید.


جسم خارجی در بینی

بینی یکی از موارد شایعی است که احتمال گیر افتادن اجسام خارجی در آن وجود دارد. همچنین کودکان علاقه دارند که اجسام و اسباب بازی های کوچک خود، تیله، حبه قند و... را در بینی خود فرو کنند اما اگر با چنین مواردی روبه رو شویم، چه اقداماتی باید انجام دهیم.

فردی را که شیء داخل بینی اش رفته، راهنمایی کنید تا از طریق دهان تنفس کند تا هنگامی که شیء از بینی اش خارج شود، این کار از ورود آن به ریه ها جلوگیری می کند.

سعی نکنید جسم خارجی را با گوش پاک کن، چوب کبریت یا هر ابزار دیگری خارج کنید زیرا این کارها موجب می شود جسم خارجی بیشتر به عمق بینی فرو رود.

اگر جسم خارجی به طور کامل قابل رویت است، انعطاف پذیر است و می توان آن را به راحتی با موچین گرفت خیلی آرام اقدام به درآوردن آن کنید.

برای بیرون راندن شیئی از بینی به کودک بگویید آرام فین کند. به او تاکید کنید که خیلی محکم یا پی در پی فین نکند.

در بچه های کوچک که قادر به چنین کاری نیستند، شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید، به این صورت که با یک دست سوراخ باز بینی را فشار داده و هم زمان یک بار به آرامی در دهان او فوت کنید.

اگر با این روش جسم از بینی فرد خارج نشد، توصیه می شود به نخستین مرکز درمانی مراجعه کنید.


جسم خارجی در چشم

چشم اغلب خودش آلودگی های ریزی مانند ذرات غبار را به طور خودکار و ترشح اشک و پلک زدن پاک می کند اما اگر ذره ای داخل چشم کودکتان رفته که با اشک ریزش و پلک زدن بیرون نمی آید، باید به سرعت به چشم پزشک مراجعه کنید تا خطر آسیب رسیدن به چشم در اثر خاراندن، عفونت یا احیانا مواجهه با موادشیمیایی تا حدود زیادی از بین برود.

اگر آشغالی وارد چشم شما یا کودکتان شده و کسی هم دم دست نیست که کمک تان کند، به روش زیر سعی کنید آشغال را با آب تمیز از چشم خارج کنید. فنجان یا لیوان را با آب تمیز پر کنید. لبه این فنجان یا لیوان را روی استخوان زیر حدقه چشم قرار دهید و بدون اینکه چشم را ببندید، آب را داخل آن بریزید.

اگر هنوز چشم تان درد می کند و قرمز است، با وجودی که فکر می کنید آلودگی از آن خارج شده، چند بار دیگر چشم را بشویید. اگر جسم خارجی با وجود شستشوی چشم خارج نشد، به پزشک مراجعه کنید.


تمیز کردن چشم دیگران

برای تمیز کردن چشم دیگران و پیش از معاینه چشم، دستان خود را بشویید و شخص را زیر یک چراغ پر نور بنشانید.

محل آشغال را در چشم فرد مشخص کنید. برای معاینه چشم خیلی آرام پلک تحتانی را پایین بکشید و به کودک بگویید تا بالا را نگاه کند. سپس همین کار را با پلک بالا انجام دهید و این بار به او بگویید پایین را نگاه کند.

اگر به نظر می رسد جسم خارجی در کره چشم فرو رفته، چشم را با یک نرم پوش استریل، در صورت امکان با پارچه ای تمیز بپوشانید و سعی نکنید جسم خارجی را درآورید بلکه به نزدیک ترین مرکز درمانی بروید.

چنانچه جسم خارجی بزرگ است و بستن چشم را با مشکل روبه رو می سازد، چشم را با یک فنجان کاغذی پوشانده و با چسب به صورت و پیشانی بچسبانید و به چشم پزشک مراجعه کنید.

اگر جسم خارجی روی لایه اشک یا سطح چشم شناور است، سعی کنید با شستشو یا با دست آن را بردارید. برای این کار همین طور که پلک بالا یا پایین را باز نگه داشته اید، به کمک یک سواب پنبه ای (مثل گوش پاک کن) مرطوب یا گوشه یک دستمال تمیز، جسم خارجی را درآورید. اما اگر قادر نیستید به راحتی آن را درآورید، هر دو چشم را با یک پارچه نرم بپوشانید و خود یا کودکتان را به نزدیک ترین مرکز درمانی برسانید.

اگر موفق شدید جسم خارجی را درآورید، چشم را با محلول شستشوی چشم با آب تمیز شستشو دهید.

در صورت تداوم درد، قرمزی یا مشکل بینایی از اورژانس تقاضای کمک کنید.


جسم خارجی در راه هوایی

وقتی جسمی به طور تصادفی استنشاق می شود، گاهی در نای یا ریه ها گیر می افتد. اگر این شیء موجب خفگی شد، برای بیرون راندن آن از مانوری موسوم به هایملیش استفاده کنید و اگر این روش موثر نبود، از اورژانس تقاضای کمک کنید.

در برخی از موارد، جسمی که در نای یا لوله های برونشی گیر افتاده، مانع از تنفس نمی شود اما سلامت فرد را در معرض خطر قرار می دهد. اگر شما یا فردی که کنار شماست شیئی را داخل نای یا ریه ها استنشاق کرده اید، این موضوع را به پزشک تان اطلاع دهید.


جسم خارجی در لوله گوارش

گاهی بچه ها اشیایی مانند سکه، گیره، دکمه، هسته میوه و اسباب بازی های کوچک را می بلعند. این اشیا بدون هیچ مشکلی از لوله گوارش عبور می کنند اما گاهی ممکن است گیر بیفتند. در صورت بروز علایم و نشانه های زیر از اورژانس تقاضای کمک کنید:

اشکال در بلع

بیرون دادن و جاری شدن بزاق

شکم درد یا استفراغ.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • مهرو
   درباره بیرون‌آوردن جسم‌خارجی از گوش و بینی کودک

   سلام دوستان
   دختر ٢ساله من دونه تسبيح كرد تو دماغش
   راه تنفس باز بود و دخترم حالش كاملاً طبيعي بود.
   روشي كه بكار بودم : سوراخاي دماغشو با دست گرفتم و يه هوف قوي تو دهنش كردم.
   كه مثلاً باد بيفته تو دماغش از اونور بيفته بيرون.
   ظاهراً كارم بي اثر بود ولي اثر مثبتش اين بود كه باعث شد دخترم عطسه بزنه و دونه تسبيح بيفته بيرون.
   نتيجه اين كه ساده ترين و بي خطرترين كار اينه كه يه كاري كنيم بچه عطسه بزنه. مثلاً يه مقدار پودر فلفل بديد بو كنه. خيلي كم. نتيجه اين كه عطسه ميزنه و دونه ميفته بيرون.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • فاطمه
   درباره بیرون‌آوردن جسم‌خارجی از گوش و بینی کودک

   دخترم تخمه کرده در دماغش بد دکتر بودمش گفت بد دو هفته

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.