۸۷۳۹۰
۳۰۴۷۲
۳۰۴۷۲

بهترین شامپو برای موی کودکان، چیه؟

به طور کلی، نوزادان شرقی در مقایسه با نوزادان نژادهای اروپایی که تقریبا هنگام تولد مویی ندارند از موهای بیشتری برخوردارند.

به طور کلی، نوزادان شرقی در مقایسه با نوزادان نژادهای اروپایی که تقریبا هنگام تولد مویی ندارند از موهای بیشتری برخوردارند. برخی از نوزادان هنگام تولد در بعضی از نقاط بدن به طور چشمگیری پر مو هستند.

وضعیت این نوزادان که به طور طبیعی در نواحی روی گوش ها و پیشانی، موهای زیادی دارند نباید باعث نگرانی شود. زیرا این موهای زائد در عرض چند هفته تا چند ماه برطرف خواهد شد. بعضی از نوزادان نیز با موهای بسیار کم و سری صاف و براق به دنیا می آیند. این وضعیت هم نباید باعث نگرانی شود زیرا این نوزادان نیز در آینده طاس نخواهند شد. اما دانستن اصول شست وشوی صحیح موی کودکان و آشنایی با اختلالات موی بچه ها برای والدین الزامی است تا بتوانند همواره از مشکلات احتمالی پیشگیری کنند.

باید بدانید رنگ و حالت موی نوزاد شما در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی می شود. موهای کاملا صاف نوزاد، ممکن است در یکی، دو سال اول عمر مجعد شود و بعد دوباره صاف شود یا ممکن است نوزادی که قبلا موهای مجعدی داشته، بعدها موی صافی داشته باشد. رنگ مو نیز ممکن است در یکی، دو سال اول عمر نسبت به قبل تیره تر و یا روشن تر شود. خط رویش مو در نوزادان پایین تر از کودکان بزرگ تر است.

اختلالات موی کودک
اختلالاتی که ممکن است در موی کودکان و نوزدان بروز کند شامل:
۱) تغییر رنگدانه مو: در زمان تولد به اشکال مختلفی بروز می کند از جمله در بیماری پیه بالدیسم یک منطقه سفید مو دیده می شود که به خصوص در نوزادان با موهای تیره بارزتر است. برعکس در خال مادرزادی ملانوسیتیک یک منطقه تیره که معمولا از موهای اطراف نیز بلندتر است مشاهده می شود.

۲) اختلالات ساقه مو: مواردی که منجر به ریزش مودربچه ها می شود بسیارند اما خوشبختانه نادر هستندکه به چند مورد از آنها اشاره می کنم:

یک اختلال کروموزمی به نام مونیلتریکس وجود دارد که از شیرخوارگی شروع می شود. مشخصه اش موهای عروسکی، که خشک و زبر هستند و به سادگی می شکنند است و از علل ریزش مو در کودکان محسوب می شود. معمولا با درگیری پوست سر، صورت و اندام همراه است.
بیماری هایی هم داریم که با عفونت قارچی سطح پوست سر، ابرو، مژه ها با تمایل به هجوم به تنه موها و فولیکول مو خود را نشان می دهد. بچه های مبتلا به این بیماری معمولا ریزش موهای تکراری یا موهای خرد شده در بالای سطح سر دارند. تشخیص این بیماری در درجه اول، براساس ظاهر پوست سر است. برای تشخیص از تست لامپ وود استفاده می شود و نیازی به بیوپسی پوست سر نیست. بیماری با یک داروی ضدقارچ به مدت ۸ هفته به علاوه شامپوی نیزورال قابل درمان می باشد که ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده می شود.
موارد نادری از ابتلا به آلوپسی آره آتا هم داریم (حدود یک در هزار بچه دچار آلوپسی آره آتا می شوند.) که با درمان مناسب درصد بالایی از بیماران تمامی موهای از دست رفته خود را در مدت یک سال بازمی یابند.
آسیب به تنه مو یک علت شایع دیگر ریزش مو در بچه ها است. اغلب این آسیب ها بر اثر کشیدگی (فرم خاص بستن موهای بچه ها با کشش) است.
نشانگان آناژن نیز بیماری است که از ۶ ماه تا ۶ سالگی شروع می شود. در کودکان با موی طلایی و روشن با شکایت در هنگام مراجعه به صورت کنده شدن راحت و بدون درد مو به شکل دسته است. پوست طبیعی است و با افزایش سن بهبود می یابد.
موی پشمی یا موی خشن مشکل دیگری است که در آن قسمتی از پوست سر با سایر قسمت های پوست سر متفاوت است. این اختلال از زمان تولد بروز می کند. شکنندگی مو در این اختلال دیده نمی شود. فرم شدید آن با سایر ناهنجاری ها از جمله چشمی و اختلالات قلبی عروقی همراه است.
اختلال دیگری به نام نشانگان موی شانه نشونده در سن ۳ ماهگی تا ۱۲ سالگی دیده می شودکه موها از نظر مقدار و حجم و همچنین از نظر طول نرمال است ولی شکل بیمارگونه و وحشی آن مانع شانه زدن آن می شود. در بعضی موارد تلاش برای شانه کردن باعث شکستن مو می شود ولی شکننده بودن موها جزو شکل کلینیکی آن نیست. موها غالبا به رنگ بلوند نقره ای به نظر می رسد. ابرو و مژه ها نرمال هستند با گذشت زمان این بیماری کمتر مشخص می شود.
۳) پرمویی: به صورت منطقه ای در محل یک خال ممکن است بروز کند که بدون یا همراه با سایر اختلالات ژنتیکی دیده می شود. گاهی ناشی از داروهای مصرف شده توسط مادر مثلا استفاده مادر از ماینوکسیدیل در دوران بارداری یا مصرف دیازوکسید است.

۴) سفیدشدن موی کودکان: رنگ مو توسط سلول های کوچک به نام ملانوسیت در فولیکول های مو تولید می شود. به این شکل که در قسمت تحتانی پوست، سلول های ملانوسیتی دایما ماده ای با نام ملانین تولید می کنند که رنگ موها را ایجاد می کند. زمانی که ملانوسیت ها کاملا فاقد رنگدانه شوند، مو سفید می شود و در صورتی که میزان ملانین مو کمتر از حالت نرمال شود، مو خاکستری یا نقره ای می شود. رایج ترین علل ظهور موهای سفید در کودکان کمبود ویتامین B۱۲ است. ویتامین B۱۲ یا کوبالامین در غذاهای حیوانی وجود دارد. این ویتامین جهت رشد و عملکرد طبیعی سلول های بدن لازم است. نارسایی در این ویتامین منجر به کم خونی می شود که در پی آن با کمبود اکسیژن در سلول ها اختلالات در سیستم عصبی ایجاد می شود و همین طور می تواند بر رنگ مو تاثیر بگذارد. ویتامین B۱۲ در خوراکی های حاوی پروتئین حیوانی وجود دارد. منابع این ویتامین کبد، کلیه، شیر، تخم مرغ، ماهی و پنیر است. شکل های دارویی این ویتامین نیز موجود است. البته کمبود ویتامین هایی مثل C، B۵، اسیدفولیک، ویتامین A و همین طور کمبود مواد مینرال می تواند موجب سفیدی زودهنگام موی سر شود. ظهور موهای خاکستری ممکن است علت ژنتیکی داشته باشد اختلالات تیروییدی، به ویژه پرکاری تیرویید می تواند بر کاهش فعالیت ملانوسیت تاثیر بگذارد. پرکاری تیرویید همچنین می تواند موجب تپش قلب، افزایش تعریق، افزایش اشتها، زودرنجی، بی قراری، کج خلقی، پرتحرکی، ضعف عضلات شانه و ران، کاهش وزن و اختلال خواب در کودکان شود.

شـست وشـو با شامپـوهای مناسـب کودکـان
استفاده از صابون برای شست وشوی مو و بدن، مدت ها است منسوخ شده و تولیدکنندگان برای هر سن و هر نوع مویی، شامپوی مخصوصی تهیه می کنند. به همین دلیل این روزها بیشتر والدین از محصولات مخصوص کودکان برای شست وشوی سر و بدن کودک خود استفاده می کنند.

شامپوهای مناسب کودکان
شامپوهای مخصوص کودکان، چون قدرت شویندگی کمتری دارند، PH آنها خیلی قلیایی نیست. پوست سر کودکان، قدرت چربی سازی زیادی ندارد و نیازی به استفاده از شامپوهای قوی و قلیایی برای موی آنها نیست. باید از شامپوهای ضعیف تر که PH قلیایی آنها نزدیک به ۷، یعنی خنثی است استفاده شود. یکی از ویژگی های شامپوی بچه ها این است که چشم را نمی سوزاند. هر چه قدرت قلیایی شامپوها بیشتر باشد، قدرت سوزانندگی چشم در آنها بیشتر است. قدرت قلیایی صابون، نزدیک ۹ است. مایع دستشویی هم ۱۰ تا ۵/۱۰ است. به همین دلیل چشم را می سوزانند، اما قدرت قلیایی شامپوی بچه خنثی یا ۷ است. به همین دلیل قدرت سوزانندگی چشم پایین می آید.

عوارض استفاده از شامپوهای معمولی برای پوست و موی کودکان
برخی از والدین تصور می کنند لزومی ندارد حتما برای نوزاد یا کودک خود شامپو بخرند و کمی از شامپوی خود برای او استفاده می کنند. این شامپوها سبب خشکی بیش از اندازه پوست و موی کودکان می شوند؛ چون چربی زدایی این شامپوها بسیار بالاتر از شامپوهای مخصوص کودکان و PH آن نیز حدود ۸ است. چون در کودکان چربی سازی در پوست سر و ریشه مو کم است، شامپوهای معمولی سبب خشکی بیش از حد مو شده و باعث شکنندگی، تار شدن، کدر و خشک شدن موها می شود.

استفاده از شامپوی بچه الزامی است
حتی تا سن بلوغ توصیه می شود از شامپوی بچه استفاده شود. وقتی اولین علایم هورمون های جنسی در ۱۲ تا ۱۳ سالگی نمایان شد، دیگر می توان از شامپوهای افراد بالغ استفاده کرد. اکثر افرادی که ریزش مو دارند، می گویند استفاده از شامپوی بچه جلوی ریزش مو را می گیرد. این حرف علمی نیست. تنها در صورتی که موی فردی خشک باشد، استفاده از شامپوی بچه توصیه می شود. کسانی که موی نرمال دارند و از شامپوبچه استفاده می کنند، موهایشان تمیز نمی شود و بعد از آنکه از حمام بیرون می آیند، موهایشان هنوز چرب و کدر است.

در هفته چند مرتبه باید سر کودک را با شامپو شست؟
کودکی را که زیاد بازی می کند و بدنش تعریق بالایی دارد، باید هر روز به حمام برد؛ اما آ نهایی که فعالیت جسمی کمتری دارند را می توان یک روز در میان یا دو روز در میان به حمام برد. به طور کل شست وشوی روزانه را برای همه توصیه می کنیم مگر آنکه پوست خیلی خشک باشد.

میزان مصرف شامپو برای کودک و نحوه شامپو زدن
اگر هر روز بچه را به حمام می برید، یک دست شامپو کافی است. اگر یک روز در میان این کار را انجام می دهید، دو دست شامپو و اگر ۳روز یک بار شامپو می زنید، ۳دست شامپو لازم است. هرچه مو زودتر و با شامپوی کمتر شسته شود، بهتر است تا اینکه دیرتر و با شامپوی بیشتری شسته شود. بعد از آنکه موها خیس شد، مقداری از شامپو را به موها زده و مو را کمی چنگ بزنید تا شامپو کف کند. این موضوع در رابطه با بچه هایی که موهای کوتاهی دارند یا آقایان صدق می کند. در مورد دختربچه ها یا خانم هایی که موهای بلند دارند، لازم نیست تمام ساقه مو را شامپو بزنند. شامپو را تنها باید به مغز سر که محل تجمع چربی است، زد. وقتی آب کشی می کنید کف شامپوی زده شده به مغز سر، به ساقه موها می رسد و گرد و غبار نشسته روی آن را از بین می برد. شامپو زدن ساقه مو مخصوصا هر روز، می تواند سبب خشکی و شکنندگی مو شود؛ چون ساقه مو چربی سازی ندارد.

توصیه ایمنی برای خرید شامپوبچه
۱) حتما توجه کنید که شامپو، گوشه های تیز و برنده نداشته باشد. اکثر شامپوهای موجود در بازار، بدون زاویه و بی خطر هستند اما اگر به طور اتفاقی شامپویی خریدید که کناره های تیز داشت حتما آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

۲) شامپو نباید قطعات ریز جداشونده داشته باشد. اگر شامپوی عروسکی می خرید، به این نکته توجه کنید که در آن خیلی کوچک و قابل جدا شدن نباشد.

۳) داخل برخی شامپوها، تیله های رنگی وجود دارد که برای بچه ها جذاب است. مراقب باشید، اگر در این نوع شامپوها قابلیت باز شدن داشته باشد، ممکن است بچه ها این تیله ها را ببلعند که موجب خفگی در آنها شود.

۴) موقع حمام کردن کودک در شامپو را حتما محکم ببندید و اگر شامپو عروسکی است پس از بستن در آن ابتدا خوب بیرون آن را بشویید و بعد به دست کودک بدهید. تا حد ممکن از اینکه کودکان شامپو را به دهان ببرند، جلوگیری کنید!

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.