۴۳۹۷۰
۷۱ نظر
۸۴۵۳۱۴
۷۱ نظر
۸۴۵۳۱۴
پ

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری زمانی حساس هم برای مادر و هم برای جنین در حال رشد است و آگاهی از تمامی جوانب این دوره به مادران باردار کمک می‌کند تا بارداری سالم‌تری را تجربه کنند.

هفته نهم بارداری

دو ماه اول هم تمام شد. حالا در اولین هفته از ماه سوم هستید. سخت بود؟ راحت بود؟ شیرین بود؟ هر چه بود گذشت. مهم این بود که ثابت کردید می توانید یک میزبان خوب و شایسته باشید. از لحاظ روحی و عاطفی مثل ماه قبل هستید شاید حتی این تلاطمات بیشتر هم باشد. خلق‌و خو در این مرحله خیلی زود و در چند دقیقه تغییر می کند. تمام مفاصل اصلی جنین هم در حال فعالیت هستند و می تواند به راحتی اعضایش را حرکت بدهد. پس نگران چیزی نباشید و با مطالبی که برای این هفته جمع آوری کرده ایم همراه شوید.

هفته نهم بارداری
آغاز توسعه معده فسقلی!

 

در هفته نهم استخوان‌های جنین در حال سفت شدن هستند و به تدریج سرو کله غضروف‌ها هم پیدا می‌شود. سر جنین با اینکه هنوز روی سینه‌اش خم است اما از نظر ظاهری بلوغ بیشتری پیدا کرده است. تکامل چشم‌ها کامل نشده و هر چشم هنوز یک پلک غشایی است. در این هفته حفره مربوط به قفسه سینه جنین توسط یک دسته از عضلات که در نهایت ساختمان عضله دیافراگم را می‌سازند از ساختار حفره شکمی جدا می‌شود. نخاع کم کم در حال شکل‌گیری است. جنین در این هفته احساس آزادی بیشتری می‌کند او حالا می‌تواند حرکات ظریف و عضلانی مثل لگدزدن و جمع و بازکردن اندام‌ها را انجام بدهد، البته هنوز این حرکات را نمی‌توانید حس کنید. اندام‌های تناسلی اودر این هفته شکل می‌گیرند اما هنوز هم برای برای اینکه بفهمید او دختر است یا پسر زود است حداقل باید تا ماه‌های بعدی صبر کنید. شاید باورتان نشود اما با اینکه بیشتر از ۲.۳ سانت قد ندارد اما معده، روده و لوزم المعده‌اش در حال توسعه است. شاید بپرسید با این جثه کوچک چگونه معده و روده درون شکم او جای گرفته است. در این روند تکامل روده کوچک دارای چین‌خوردگی‌هایی می‌شود که در آن پرزهایی شکل می‌گیرند که بعد از تولد کمک به جذب غذا می‌کنند. در این هفته دستگاه گوارش او شروع به کار می‌کند.
قد: 2.3 سانتی متر
وزن: ۲ گرم


بیشتر بخوانید: چند هفتگی دقیقا قلب جنین تشکیل می شود؟


 

هفته نهم بارداری
روزهای بداخلاقی

 

میزان هورمون حاملگی در این هفته خیلی بیشتر می‌شود. ترشحات مهبلی هم افزایش پیدا می‌کند. سینه‌ها بزرگتر و حساس‌تر می‌شوند. به دلیل افزایش چربی زیر پوست نیاز بیشتری به شست و شوی موهای خود پیدا می‌کنید. حجم خون همچنان در حال افزایش است و این اتفاق در سه ماه دوم به حداکثر خود می‌رسد و در سه ماه سوم بارداری کم می‌شود.
ممکن است در این زمان نفخ یا باد معده هم داشته باشید که کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند. به همین دلیل هضم غذا در بدن کندتر انجام می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود باد معده و آروغ بیشتر شود. البته شل‌شدن عضلات عوارض دیگری مثل عفونت و برفک واژن را هم ایجاد می‌کند. این روزها اخلاق خوبی هم ندارید. بدخلق شده‌اید و حوصله هیچ کسی را ندارید. از کوچکترین مشکلی کوه می‌سازید. همه این حال و احوال طبیعی است. خودتان را اصلا سرزنش نکنید. این ناپایداری خلقی تا پایان بارداری با شما خواهد بود. در این هفته می‌توانید با دستگاه سونوگرافی حرکات جنین را ببینید و حتی می‌توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای جنینتان را بشنوید.

هفته نهم بارداری
موضوعات ملاقات با دکتر

 

-اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
-اجسام سنگین بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید، ممکن است باعث خونریزی شود. از پله آهسته بالا بروید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید.
-هنگام نشستن برای اینکه فشار زیادی به بدنتان نیاید زیر پایتان یک زیر پایی یا یک صندلی بگذارید تا مشکلی پیش نیاید.
-پیش از بارداری می‌توانید کارهای مربوط به رنگ کردن منزل را انجام دهید اما اگر قصد دارید این کار اکنون انجام دهید سعی کنید زیاد در معرض بوی رنگ قرار نگیرید. بهتر است از رنگ‌های بی‌بو استفاده کنید.
-دومین دیدارتان با پزشک معمولا در هفته‌ ۸ تا ۱۲ بارداری اتفاق می‌افتد. شما در این دوره ضربان قلب جنین را می‌شنوید. این ملاقات احتمالا از اولین ملاقات شما با پزشک، کوتاه‌تر خواهد بود. در این زمان عوامل زیر بررسی می‌شوند:
-وزن
-فشار خون
-آزمایش ادرار برای قند و پروتئین
-اندازه رحم
-اندازه فوندوس (بالای رحم)

هفته نهم بارداری
بارداری به شما این فرصت را می‌دهد تا با دید تازه‌ای به عادات غذایی خود نگاه کنید. زیرا این عادات غذایی برای سلامت شما و کودک در حال رشدتانخیلی مهم است. رژیم غذایی سالم شامل مکمل‌های بارداری مانند مولتی ویتامین‌ها است که باید پس از مشورت با پزشک مصرف شود. شما باید از ۳ ماه اول بارداری خود یک رژیم غذایی سالم را آغاز کنید و در دوران بارداری آن را ادامه دهید.

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری
عفونتهای احتمالی

 

آزمایش ادرار برای این است که پزشک بتواند عفونتهای احتمالی مجاری ادرار را تشخیص بدهد. علاوه بر این آزمایش ممکن است پزشک برای بررسی وجود قند، پروتئین یا کتون در خون از شما درخواست آزمایش ادرار کند. وجود سطح بالایی از قند در ادرار می‌تواند نشانۀ دیابت بارداری باشد، وجود پروتئین در ادرار اگر همراه با فشار خون بالا باشد یکی از علائم مسمومیت بارداری است. 

هفته نهم بارداری
حواستان به لوازم آرایشی و بهداشتی باشد

 

حواستان به مواد آرایشی و بهداشتی که روزانه استفاده می‌کنید باشد. لوسیون‌هایی حاوی موادی مثل تیرولئوم، رتین-A، سالیسییلیک اسید، رتینول، اکسی بنزون و ویتامین A از طریق پوست جذب شده و رشد نوزاد را مختل می‌کند. بهتر است به جای استفاده از لوسیون و رولهای ضد عرق دوش چند دقیقه‌ای بگیرید. لوازم آرایش را هم از داروخانه بخرید و حتما با پزشک داروساز درباره مواد استفاده شده در آن مشورت کنید. 

هفته نهم بارداری
جلوگیری از برداشتن رحم

 

جفت سرراهی حالتی است که در آن جفت در قسمت پایین رحم جایگزین می‌شود و مانع عبور نوزاد و زایمان طبیعی می‌شود. در پلانستااکرتا جفت به عمق دیواره‌های رحم نفوذ می‌کند و پس از تولد نوزاد نیز به خودی خود خارج نمی‌شود، بنابراین در برخی موارد مجبور به درآوردن رحم می‌شوند. در زایمان طبیعی گذاشتن نوزاد روی قفسه سینه باعث ترشح هورمونهایی می‌شود که به جدا شدن جفت از رحم کمک می‌کنند، مهم‌ترین روش پیشگیری از چسبندگی جفت، زایمان طبیعی است.

هفته نهم بارداری
نرمش کنید

 

اگر با خودرو شخصی سفر می‌کنید باید حساب نشستن روی صندلی را داشته باشید. نرمشهای کششی ساده در داخل و خارج خودرو به بهبود جریان خون شما در بارداری کمک می‌کند و اجازه نمی‌دهد خون در اندام‌های انتهایی لخته شود و پایتان ورم کند. نرمشهای کششی هم اجازه نمی‌دهد عضلاتتان دچار گرفتگی شود. همچنین نشستن طولانی مدت در بارداری ریسک سوزش سر دل را افزایش می‌دهد که با تمرینات کششی ساده می‌توانید آن را مهار کنید. نرمشهای کشکشی هم خیلی سخت نیست. چند بار دستهایتان را بکشید و با پاهایتان نرمش کنید کافی است. 

هفته نهم بارداری
تعیین جنسیت جنین

 

طب سنتی هم مثل طب نوین معتقد است که جنسیت جنین را به نمی توان به طور قطعی تعیین کرد اما یک سری توصیه هم دارد که به کار گرفتن آنها شاید ضرری نداشته باشد. محققان طب سنتی معتقدند اگر مقدار اسیدیته رحم بیشتر باشد، شانس تولد نوزاد دختر بیشتر می‌شود و هر چه میزان این اسیدیته کمتر باشد و ph رحم به سمت قلیایی شدن برود، احتمال تولد نوزاد پسر بیشتر است. 

پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

هفته نهم بارداری

شرایط کاغذ رنگی

 

اگر انتخاب شما برای زیبا کردن دیوارها کاغذ دیواری است حتما چند هفته قبل از به دنیا آمدن فرزندتان این کار را انجام بدهید. برای چسباندن کاغذ دیواری روی دیوار از چسب مایعی استفاده می‌شود که می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی در نوزاد شود.
حتما از خشک شدن کاغذ دیواری مطمئن شوید و بعد وسایل اتاق نوزاد را بچینید.

هفته نهم بارداری
ترانه‌های بارداری

 

کارشناسان معتقدند ارتباط کلامی و عاطفی مادر با جنین باید از همان روزها و ماههای اول بارداری شروع شود. حرف زدن، قصه گفتن، شعر خواندن، سلام کردن و بیان اتفاقات روزمره‌ی زندگی برای جنین، تأثیرات بسیار مهمی در ایجاد آرامش و شکل‌گیری شخصیت او دارد. حرف زدن با جنین باعث ایجاد حس آرامش، رشد بهتر جسمی و روانی او می‌شود و استمرار این کار در ماه‌های آخر بارداری و پس از تولد، یادگیری مهارت‌های زبانی و کلامی او را افزایش می‌دهد. این کار از عوامل مؤثر در تقویت هوش کودک است و وابستگی و ارتباط عاطفی مادر و کودک را افزایش می‌دهد. به همین دلیل نی نی بان مجموعه کتابهای « ترانه های بارداری» را پیشنهاد می کند که برای همه ماههای بارداری ترانه سروده شده است. مثلا ماه اول؛ ماه اول بارداری، ماه شور و شعف مادر در مواجهه با خبر حضور یک جنین در درون اوست و واگویه‌هایی که از سر تعجب و شگفتی و شکرگزاری دارد. شعرهای این مجموعه برای مادر است.مریم اسلامی و‌ زهرا موسوی شعرههای این مجموعه را سروده اند. ترانه بارداری متعلق به انتشارات با فرزندان است. 
هفته نهم بارداری

مسائل مالی مهم است

 

بهتر است قبل از بارداری و به دوش گرفتن این مسئولیت سنگین به مسائل مالی فکر کنید. یکی از دغدغه‌های مشترک همسران مسائل مالی و هزینه‌هایی است که هم در دوران بارداری و هم بعد از به دنیا آمدن کودک باید متقبل شوند. این دغدغه می‌تواند جدی و خیلی مهم باشد. اضافه شدن فرد سومی به خانواده هزینه‌ها را بالا می‌برد. همچنین در دوران بارداری هزینه آزمایش، سونوگرافی، انواع داروها و البته تهیه لوازم کودک از وسایل خواب تا پوشاک و نیازهای بهداشتی و تغذیه، می تواند باعث استرس و نگرانی زن ومرد و به ویژه مردها شود. اما در این جور مواقع راه حل مناسب چیست؟ خودتان بهتر می دانید نگرانی مشکلات‌ مالی راحل نمی‌کند پس بهتر است دنبال راه‌های کم‌کردن هزینه‌هایتان باشید واین بار را از روی دوش همسرتان سبک کنید. قبل از بارداری حواستان به بیمه و هزینه های بالای درمان باشد. به همسرتان اطمینان خاطر بدهید که در این راه تنها نیست و شما هم با کم کردن هزینه ها کنارش هستید. 
هفته نهم بارداری

مسئولیت‌پذیر باشید

 

در کار منزل و آشپزی کمک کنید. بیشتر از همیشه مسئولیت پذیر باشید. از همسرتان بخواهید برای تهیه شام و ناهار، خودش را زیاد به زحمت نیندازد و اگر از بوی ادویه‌ها اذیت می‌شود، در این مدت غذاها را بدون ادویه طبخ کند. به او اطمینان بدهید که از خوردن غذاهای بدون ادویه هم لذت می‌برید. بهتر است این روزها بیشتر غذاهای کبابی و بی دردسر بخورید. یا غذاهایی که گریل می‌شوند و بوی آنچنانی راه نمی‌اندازند. سلیقه غذایی اتان را به همسرتان نزدیک کنید. برای خودتان ایالت خود مختار راه نیندازید. این چند ماه دندان سر جگر بگذارید و غذاهای باب میل همسرتان را بخورید. 

هفته نهم بارداری

جنین در هفته نهم 

 

جنین در هفته نهم بارداری رشد سریع‌تری را تجربه می‌کند و به شکل قابل تشخیص تری تبدیل می‌شود. همان طور که جنین در هفته نهم پیشرفت می‌کند، دستخوش یک سری تغییرات قابل توجه شده و از شکل اولیه خود به ساختاری شبیه انسان تبدیل می‌شود. در این مرحله، جنین تقریباً به اندازه یک انگور یا یک گیلاس بوده و اندازه آن تقریباً ۲.۳ سانتی متر است.

جنین در هفته نهم کجای شکم قرار دارد

 

در این مرحله، جنین معمولاً در قسمت پایین لگن، داخل رحم قرار دارد. با پیشرفت بارداری، جنین از محل اولیه خود در نزدیکی لگن به سمت یک موقعیت متمرکزتر در شکم حرکت می‌کند. اما در این مرحله هنوز نزدیک به لگن قرار دارد.

شکل جنین در هفته نهم بارداری

 

با ورود جنین به هفته نهم رشد، شکل کلی آن مشخص‌تر می‌شود و مرحله مهمی را در دوره جنینی می‌گذراند.

ویژگی های سر و صورت

 

سر نسبت به بقیه بدن در هفته نهم نسبتاً بزرگ باقی می‌ماند. ویژگی‌های صورت با تشکیل چشم‌ها، بینی و دهان مشخص‌تر می‌شوند. در حالی که ویژگی‌ها هنوز در حال توسعه هستند، آشکارتر می‌شوند.

توسعه اندام

 

یکی از ویژگی‌های بارز هفته نهم، ظهور جوانه‌های اندام است. بازوها و پاهای کوچک شروع به شکل گیری می‌کنند و از بالاتنه منشعب می‌شوند. اگرچه انگشتان دست و پا به طور کامل شکل نگرفته‌اند، اما به عنوان ساختارهای جداگانه قابل تشخیص هستند.

کاهش دم جنین

 

در اوایل شکل گیری، یک ساختار دم مانند کوچک وجود داشت. در هفته نهم، این ویژگی کمتر مشخص می‌شود زیرا جنین ظاهری شبیه انسان به خود می‌گیرد.

اندازه و حرکت

 

در حالی که جنین هنوز کوچک است، حرکاتش هماهنگ‌تر می‌شود. در این مرحله، حرکات کودک بیشتر انعکاسی و غیرارادی است و زمینه را برای حرکات هدفمندتری که در هفته‌های آینده ظاهر می‌شوند، فراهم می‌کند.

تشکیل اندام های داخلی

 

در داخل بدن جنین، اندام‌های حیاتی به رشد خود ادامه می‌دهند. قلب به سرعت در حال تپیدن است و ساختارهای اساسی مغز، کبد و کلیه‌ها در حال شکل گیری هستند. این اندام‌ها در هفته‌های بعد بالغ می‌شوند تا از رشد و عملکرد کلی جنین در حال رشد حمایت کنند.

علائم هفته نهم بارداری

 

همان طور که فرد باردار در سفر معجزه آسای بارداری پیشرفت می‌کند، هفته نهم دوره مهمی را نشان می‌دهد که پر از تغییرات فیزیکی و عاطفی است.

تهوع صبحگاهی

 

حالت تهوع صبحگاهی که گاهی با استفراغ مشخص همراه است، یک علامت شایع در هفته نهم باقی می‌ماند. در حالی که ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد، بسیاری از زنان آن را در صبح بارزتر می‌دانند.

خستگی

 

افزایش تغییرات هورمونی و تلاش بدن برای پرورش جنین در حال رشد اغلب به افزایش خستگی کمک می‌کند. مادران باردار ممکن است در این دوره نیاز به استراحت بیشتری پیدا کنند.

حساسیت سینه

 

نوسانات هورمونی منجر به افزایش جریان خون و تغییر در بافت پستان می‌شوند. در نتیجه، بسیاری از زنان در هفته نهم بارداری، حساسیت و تورم سینه‌های خود را تجربه می‌کنند.

تکرر ادرار

 

رحم در حال گسترش و افزایش جریان خون می‌تواند به مثانه فشار وارد کند و منجر به مراجعه مکرر به دستشویی شود. این علامت یک اتفاق رایج در مراحل اولیه بارداری است.

نوسانات خلقی

 

تغییرات هورمونی می‌تواند بر احساسات تأثیر بگذارد و منجر به نوسانات خلقی شود. مادران باردار ممکن است این حالات را در طول هفته نهم بیشتر از قبل احساس کنند.

اندازه شکم در هفته نهم بارداری

 

اندازه شکم در هفته نهم بارداری می‌تواند در بین زنان متفاوت باشد. در حالی که برخی ممکن است متوجه نفخ یا پری خفیف شوند، توجه به این نکته ضروری است که رحم در این دوره همچنان در ناحیه لگن قرار دارد. در بیشتر موارد، تغییرات قابل مشاهده در اندازه شکم ظریف هستند و جنین در حال رشد هنوز به وضوح قابل مشاهده نیست.


بیشتر بخوانید: هفته نهم بارداری، دیگه تهوع ندارم


 

هفته نهم بارداریهفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری چی بخوریم

 

هفته نهم بارداری و تغذیه رابطه مستقیم و ضروری با یکدیگر دارند. اطمینان از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی در این دوره هم برای سلامت مادر و هم برای رشد بهینه جنین در حال رشد بسیار مهم است. مادران باردار در هفته نهم خود باید رژیمی را در اولویت قرار دهند که حاوی مواد مغذی ضروری برای سلامتی خود و کودک در حال رشدشان باشد.

تغذیه هفته نهم بارداری

 

 • غذاهای غنی از فولات: فولات نقش مهمی در جلوگیری از نقص لوله عصبی در نوزاد در حال رشد دارد. سبزیجات برگ‌دار، مرکبات، حبوبات و غلات غنی شده منابع عالی فولات هستند.
 • غذاهای غنی شده با آهن: آهن برای جلوگیری از کم خونی در دوران بارداری ضروری است. برای حفظ سطح آهن سالم، گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، لوبیا و غلات غنی شده با آهن را در نظر بگیرید.
 • کلسیم برای رشد استخوان: کلسیم برای تشکیل استخوان در حال رشد کودک بسیار مهم است. محصولات لبنی، شیرهای گیاهی غنی شده و سبزیجات برگ دار را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • غذاهای غنی از پروتئین: مصرف پروتئین کافی برای رشد بافت‌ها و اندام‌های کودک ضروری است. مصرف گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و منابع پروتئینی گیاهی مانند حبوبات و توفو را در این دوره در نظر بگیرید.
 • اسیدهای چرب امگا ۳: اسیدهای چرب امگا ۳ به رشد مغز و بینایی کودک کمک می کند. ماهی های چرب (مانند سالمون)، دانه کتان، دانه چیا و گردو را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • غلات کامل: غلات کامل مواد مغذی و فیبر ضروری را فراهم می‌کنند. نان سبوس دار، برنج قهوه‌ای، کینوا و جو را برای حمایت از سلامت کلی و هضم غذا انتخاب کنید.
 • هیدراتاسیون کلیدی است: هیدراته ماندن در دوران بارداری بسیار مهم است. حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف کنید و از چای‌های گیاهی و آب‌میوه‌های رقیق شده استفاده کنید.
 • کافئین را محدود کنید و از برخی غذاها اجتناب کنید: در حالی که مصرف متوسط کافئین به طور کلی بی خطر است، توصیه می‌شود آن را در دوران بارداری محدود کنید. همچنین از غذاهای دریایی نیم‌پز یا خام و لبنیات غیر پاستوریزه خودداری کنید.

تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری

 

در پایان، هفته نهم بارداری زمان جذابی برای والدینی است که مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در مورد کودک در حال رشد خود، از جمله آشکار شدن بالقوه جنسیت خود هستند. در حالی که ممکن است سرنخ‌های اولیه جنسیت در طول تصویربرداری اولتراسوند در این دوره ظاهر شوند، با این حال هفته نهم هنوز برای تعیین جنسیت قطعی از طریق این روش‌ها بسیار زود است.

سونوگرافی هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

سرنخ های اولیه جنسیت

 

در طول هفته نهم، تعیین جنسیت نوزاد از طریق تصویربرداری سونوگرافی استاندارد اغلب چالش برانگیز است. با این حال، پیشرفت در فناوری امکان مشاهده سرنخ‌های اولیه جنسیت را فراهم کرده است. برخی از تکنسین‌های ماهر اولتراسوند ممکن است علائم اولیه مانند نظریه نوب را تشخیص دهند، که در آن زاویه سل تناسلی یک اشاره ظریف درباره جنسیت ارائه می‌دهد.

توسعه دستگاه تناسلی خارجی

 

در حالی که اندام تناسلی خارجی در هفته نهم تشکیل می‌شود، ممکن است هنوز کاملاً قابل تشخیص نباشد. در برخی موارد، تصاویر اولتراسوند ممکن است ساختاری در حال توسعه را ثبت کنند که جنسیت نهایی را نشان می‌دهد. با این حال، مهم است که با احتیاط به پیش بینی‌های اولیه جنسیت نزدیک شوید، زیرا دقت در مراحل بعدی بارداری افزایش می‌یابد.

بایدها و نبایدهای هفته نهم بارداری

 

مادران باردار اغلب با سؤالاتی در مورد اینکه در این دوره بحرانی چه کاری انجام دهند و از چه کارهایی اجتناب کنند، روبرو می‌شوند. در این بخش بایدها و نبایدهای هفته نهم بارداری را بررسی خواهیم کرد.

بایدها:

 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید
 • هیدراته بمانید
 • مصرف ویتامین‌های دوران بارداری را جدی بگیرید

خود مراقبتی در هفته نهم بارداری

 

علاوه بر موارد بالا که به آن‌ها اشاره شد، خود مراقبتی یک جنبه کلیدی در این دوره از بارداری است که می‌تواند شما را برای تغییرات و چالش‌های پیش رو آماده‌تر کند.

نبایدها:

 • از مصرف مواد مضر و ممنوعه مانند الکل، تنباکو، و مواد مخدر  اجتناب کنید.
 • مصرف کافئین را محدود کنید
 • از مصرف برخی غذاها مانند غذاهای دریایی نیم‌پز یا خام و لبنیات غیر پاستوریزه خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض دمای بالا، مانند وان آب گرم و سونا خودداری کنید.

نکات پزشکی در هفته نهم بارداری

 

در این هفته نهم بارداری، معاینات منظم قبل از تولد ضروری است. هر گونه نگرانی یا سؤال را با پزشک خود برای اطمینان از بارداری سالم در میان بگذارید. در این دوران افزایش وزن خود را در محدوده توصیه شده پیگیری کنید و با پزشک خود درباره اهداف وزن مناسب برای وضعیت خاص خود مشورت کنید. اگر حالت تهوع صبحگاهی دارید، سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک و مکرر مصرف کنید و هیدراته بمانید. در صورت تداوم علائم حتماً با پزشک خود درباره این موضوع مشورت کنید.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


 

ورزش‌های هفته نهم بارداری

 

در این دوره حساس، در ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که برای بدن ملایم هستند شرکت کنید. پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری ثابت به طور کلی گزینه‌های امنی هستند. همچنین از ورزش‌های پر برخورد یا تماسی که خطر آسیب را به همراه دارند، دوری کنید. در هفته نهم بارداری باید از ورزش‌هایی که خطر افتادن یا ضربه به شکم را دارند، اجتناب شود.

کلام آخر

 

هفته نهم بارداری زمان بسیار مهمی برای مادران باردار است تا سلامتی خود و جنین در حال رشد را در اولویت قرار دهند. با رعایت بایدها و نبایدهای ضروری، پیروی از نکات پزشکی و توجه به علائم این دوره و شیوه‌های مراقبت از خود، مادران می‌توانند این سفر هیجان انگیز را با اطمینان طی کرده و بارداری سالمی را تجربه کنند.

هفته نهم بارداری
هفته نهم بارداری

در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته نهم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته نهم
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته نهم بارداری

 

پ
منبع: nhs

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • ندا
   درباره هفته نهم بارداری

   سلام من هفته هشتم بارداری هستم وباکوچکترین خستگی سمت چپ شکمم دردمیگیره خیلی میترسم میشه کسی راهنمایی کنه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • سارا

    باسلام ما بیش از۶ساله صاحب فرزند شدیم البته بعد از رفتن های کلینیک نازایی خدا میدونه من وهمسرم چی کشیدیم ،شاید اول های زندگیمون بیخیال بودیم ولی رفته رفته احساس کردیم جای کسی تو خونمون خالیه خدا به بعضی ها میده ناراحت میشند وبعضی ها هم ندارند وکلی خرج میکنند اخرش هم حسرتشو میخورند ؛من نمیتونم بگم ولی خودتون شرایط رو باید بسنجید وبعد تصمیم بگیرید واگر شد همسرتون رو قانع کنید البته با مهربونی وچرب زبونی ؛انهم اخرش باید خودتون شرایط وبسنجید

   • faegheh

    اصلا حرفشونو گوش نکن چونکه سقط کردن گناه هست و قتل حساب میشه در صورتی که مشکل داشته باشید سقط توصیه میشه

   • زهرا

    منم هفته نهم هستم

   • وفا

    چرا نمی تونم پاسخ دوستان به سوالات رو ببینم؟

   • کاربرناشناس

    منم

   • مریم

    همه درد ها عادین.

   • مریم

    باید بری دکتر.شیاف میده که انشالله خوب بشی

   • فریده

    منم هفته نهم هستم

   • راحله

    منم همینطور

   • فاطی

    این بخاطر فشار وارد شده ناشی از فعالیت تقریبا زیادتون هست.
    شما میتونید پاهاتون رو به دیوار لم بدید.
    و سعی کنید حداقل تا پنج ماهگی کارهای آنچنان سخت ویا تند راه رفتن رو منع کنید.
    انشالله که مشکلی بوجود نمیاد.
    اگه خونریزی ادامه داشت به پزشکتون مراجعه کنید

   • فاطی

    بله طبیعیه . بعضی خانم ها که باردار میشن در وقت عادت ماهیانشون لکه بینی دارن و فک میکنن که پریود شدن ولی اینطور نیس.

   • فاطی

    سلام اشکالی نداره این تغیرات خلق و خوی شما تا نه ماهگی همراهتونه.
    برا سینهاتون هم اشکالی نداره چون غده شیردهی در حال آماده سازی شیر هستش تا بعد از زایمان به نوزاد داد بشه.

   • فاطی

    بله حتما شبها قبل از خواب وای فای را خاموش کنید.
    برای کمتر کردن خطرش میتونید از کاکتوس استفاده بکنید به طوری که کاکتوس را در کنار وای فای قرار دهید تا امواجی که ساتح میکنه جلوگیری بکنه.

   • فاطی

    بله چون گرمی هستش خطر سقط رو به همراه داره ولی میتونید به مقدار خیلی کم در غذاهاتون استفاده کنید.

   • فاطی

    اینا کاملا طبیعی هستش شما میتونید با مصرف ویتامین ها و میوه ها این خستگی رو کم کنید

   • فاطی

    شما میتونید با نوشیدن مایعات بیشتر این یبوست رو برطرف کنید.
    ولی افراط نکنید .
    مثلا در روز چهار پنج لیوان آب ولرم یا میوه و یا آبمیوه مصرف کنید. البته آب میوه طبیعی

   • فاطی

    سلام میتونید کمی صبر کنید تا دوباره نوبت سونوتنون بشه.
    انشالله که چیزی نیست.

  • معصومه
   درباره هفته نهم بارداری

   با تشکر از توضیحات بسیار عالی و دقیق.

  • زهرا
   درباره هفته نهم بارداری

   من هفته ۹هستم و زیر دلم سمت راست همش درد میگیره چکارکنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • کاربرناشناس

    تو هفته 18

   • طولی

    بچه ت پسره

   • فاطمه

    باید شیاف مصرف کنی .حتما با دکترت در تماس باش

   • فاطمه

    ان شاالله که مشکلی پیش نمیاد
    بله تو غربالگری اول مشخص میشه

   • مرضیه

    تیروئید برا جنین ضرری نداره

   • کاربرناشناس

    سلام عزیزم.سرنوشت هرکس مقدرشده اگ توی سرنوشتت فقط یه بچه باشه.وتو اونو بندازی بعدهاهیچوقت خودتو نمیبخشی بنظرم بیشترفکرکن

   • ارزو ابراهیمی

    طبیعیه

   • ارمیتا

    نه گلم واسه چی سقط؟؟؟ گناه داره

   • مهسا

    منم هفته٩بارداریم

   • زهره

    منم دقیقا مث توام

   • فافا

    منم خیلی درد دارم

   • مهدی

    عالی

  • Asal2017
   درباره هفته نهم بارداری

   چرا من نمیتونم عضو شم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    مخاطب محترم، با سلام.
    لطفا بفرمائید که مشکل شما برای عضویت در خبرنامه است یا سایت مشاوره؟
    طی بررسی های انجام شده، مشکلی برای عضویت شما در آنها وجود ندارد.
    تنها خطایی که ممکن است برای عضویت شما در خبرنامه وجود داشته باشد، درج ایمیل تکراری است.

   • هانیه

    وای عزیزم منم همین مشکل و دارم

  • رویا
   درباره هفته نهم بارداری

   سلام من هفته دهم بارداری هستم خون ریزی دارم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

  • شیما
   درباره هفته نهم بارداری

   سلام از کی میتونم ضربان قلبشو حس کنم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • مریم جعفربگلو

    من از اخرین پریودم حساب کردم ۷ هفته رفتم ولی تو سونو زده بود ۵ هفته و ۶ روز ضربان قلبش کامل میزد

  • بهار
   درباره هفته نهم بارداری

   سلام.من هفته ۹بارداری هستم .شوهرم خیلی اذیتم میکنه واس بچه میگه بایدحتماسقطش کنی چکارکنم به نظرشما؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • فرنوش خانوم

    بگو تازه بعده دو ماه یادت افتاده

   • زهرا

    بگو گناه داره قلبش میزنه ...بهش بگو چطور دلت میاد این حرفو میزنی انسان نیستی ادم پستیه لیاقت نداره.سقطش نکن گناه داره

   • زهرا

    سقطش نکن گناه داره ....تو که میدونستی شوهرت بچه نمیخواد چرا گزاشتی حامله شی .....الانم بشین مادری کن

   • کاربرناشناس

    بسیار بد است

   • ف.ق

    خیلیها سالهاست چشم انتظارن خدا یه بچه بهشون بده. سالهاست دارن کلی هزینه میکنن واسه نازایی و هرماه منتظر یه معجزه هستن.
    به همسرت بگو ناشکری نکن. بچه یه نعمت بزرگ توزندگیه که هرکسی آرزوشو داره

   • رحمانی..ن

    نه هیچ مشکلی نداره و جنین داره جا باز میکنه

   • فاطمه باباخانی

    من بعضیا رو میشناسم که آرزوی بچه دارن سقط نکن گناه داره

   • فاطمه باباخانی

    نخور چون جگر ویتامین آ داره خطر نا که

   • فاطمه باباخانی

    بله

   • فاطمه باباخانی

    خدارو خوش نمیاد نکن

   • فاطمه باباخانی

    طبیعی

   • فاطمه باباخانی

    بله هیچ دارویی گیاهی نباید بخوری

   • کاربرناشناس

    سلام من دو سال اول ازدواج با بارداری به شدت مخالف بودم ولی وقتی تصمیم به بچه دارشدن گرفتیم متوجه شدم که واسم مشکل پیش اومده خیییلی پشیمون شدم از کارم اگه خدا بهتون لطف کرده وشما رو لایق پدر و مادر بودن دونسته با دست خودتون این فرصت رو از بین نبرید مطمئن باشید اگه سقطش کنید همون لحظه پشیمون میشد اگه هم نگهش دارید بعدا بادیدنش هر لحظه خدا رو شکر میکنید که این تصمیم غلط رو نگرفتید

   • کاربرناشناس

    یکی از اقوام نزدیک‌ من هم شوهرش خیلی رو سقط‌ کردن بچشون پا فشاری. میکرد ولی خانومش به هر سختی که بود بچه رو نگه داشت الان بچشون بزرگ شده اون آقا حالا تحمل یه لحظه دوری از فرزندشونو نداره هر جا که میره اونو با خودش میبره عزیزم مقاومت کن بچه خیلی عزیزه به دنیا که اومد مطمئن باش مهرش به دل همسرت میوفته

   • نازنین زهرا

    نه براچی بندازز

  • فرزانه
   درباره هفته نهم بارداری

   سلام هفته نهم بارداری هستم دومرتبه سونوکردم گفتن جنین رشد نکرده ر اهنماییم کنیدنگرانم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام
    و ممنون از توجهتون

    برای
    طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • نارنین

    مگه سونوی تشکیل قلب نداده بودی؟

  • حدیثه لشکری
   درباره هفته نهم بارداری

   سلام من ۲۱سال دارم الان بارداریم تو هفته نهم هست لگن سمت چپ پان خیلی دارد میکنه اما ن آب ریزش دارم ن خون ریزی آیا خطری داره یا ن

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام
    و ممنون از توجهتون

    برای
    طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • آتنا

    سلام من ۸هفته و دوروزمه..زیر شکمم درد میکنه..نگرانم...کسی میتونه کمک کنه..

   • مهدیه

    سلام عزیرم منم مشکل شما رو دارم وهماتوم خونریزی کرده الان ازدکتر میام یه شیاف داد استفاده کنم بااستراحت جذب میشه و دکتر گفتن نزدیکی هم نداشته باشم

  • e.m
   درباره هفته نهم بارداری

   من تازه کاور هفته 9شدم کی برم تعیین جنسیت

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://moshavere.niniban.com/

   • سمی

    هفته ۱۶

   • کاربرناشناس

    حتتتما به پزشک مراجعه کن تا قرص یا شیافت دریافت کنی

   • کاربرناشناس

    بخاطر استراحت نکردنه حتما به پزشک مراجعه کن

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند