۱۳۶۲۷۳
۹۳۸۵
۹۳۸۵
پ

دوران نه ماه بارداری

معمولا تمام نوزادان باید چرخه نه ماهه بارداری را طی کنند، بیایید اتفاقات پیش از تولد را بررسی کنیم.

لقاح به زمانی گفته می شود که تخمک زن و اسپرم مرد متحد می شوند و زندگی جدیدی را ایجاد می کنند. از لحظه لقاح، نه ماه بارداری هفته به هفته زمان نیاز است تا فرزند رشد کند و به دنیا بیاید.
بچه ها به یکی از روش های زیر به دنیا می آیند:
زود (نارس)
سر وقت (زمان مناسب و مورد انتظار)
دیر (بعد از زمان مورد نظر).
معمولا تمام نوزادان باید چرخه نه ماهه را طی کنند. بیایید اتفاقات پیش از تولد را بررسی کنیم. به یاد داشته باشید لقاح در هفته اول بارداری اتفاق می افتد. اگر پیش از آخرین قاعدگی، دفعات زیادی نزدیکی جنسی داشته اید، تشخیص زمان درست لقاح دشوار می باشد.
ماه اول بارداری
لقاح: پیوستن اسپرم پدر و تخمک مادر باعث آغاز زندگی می شود. لقاح می تواند در عرض چند دقیقه بعد از نزدیکی جنسی یا چند روز پس از آن رخ دهد. هنگامی که لقاح رخ می دهد رشد و تکامل انسانی جدید آغاز می شود. در مراحل اولیه، فرد جدید یک تخم بارور می باشد که کوچکتر از یک دانه شن و ماسه است. بعد از لقاح، تقسیم سلولی شروع می شود.

حقیقت شگفت انگیز: در لقاح، تمام اطلاعات ژنتیکی لازم برای رشد فرزند موجود است.

برنامه همه چیز وجود دارد: رنگ مو و چشم، رنگ پوست، قد، استعدادهای درخشان مثل استعداد پیانیست شدن، خواننده شدن و یا برنامه نویس کامپیوتر شدن.

عمل لانه گزینی ۵ تا ۹ روز بعد از لقاح اتفاق می افتد. عمل کاشت زمانی انجام می شود که موجودی جدید در دیواره رحم لانه گزینی می کند و شروع به تغذیه از رحم می کند. هنگامی که کاشت انجام شود، فرزند شما بلاستوسیست نامیده می شود و حدود ۰.۱ تا ۰.۲ قطر دارد. در این هفته در بدن هورمونی ترشح می شود که واکنشی بر تشکیل جنین است. بنابراین عادت ماهانه قطع می شود.

بین هفته سوم بارداری و هفته چهارم بارداری (۱۸ تا ۲۵ روز بعد از لقاح) ضربان قلب جنین شروع به زدن می کند. دست ها و پاها فرم می گیرند. صورت، چشم، گوش، بینی و دهان نیز شروع به تشکیل شدن می کنند.

ماه دوم بارداری
جنین 5 هفته رشد کرده است و حدود 10000 برابر بزرگتر از زمان لقاح است. جنین در این زمان یک اینچ طول دارد و وزنی کمتر از یک بادام زمینی دارد. پوشش جفت شروع به رشد می کند اما تا هفته دوازدهم بارداری، تولید هورمون ها را بر عهده نمی گیرد.

حقیقت شگفت انگیز: کاهش سرعت رشد جنین در ماه دوم خبری خوب است زیرا در غیر این صورت، نوزاد در هنگام تولد بیش از ده تن وزن داشت.

قلب جنین تشکیل شده است. شواهدی از تشکیل کبد، پانکراس، ریه و معده نیز مشاهده می شود. در سونوگرافی هفته ششم بارداری رشد نوزاد شما را متعجب می کند. در این مرحله اندام تناسلی وجود دارد اما نمی توان جنسیت جنین را تشخیص داد. قلب جنین حدود 20% عمل پمپاژ خون را انجام می دهد.

حقیقت شگفت انگیز: جنین در هنگام رشد مجموعه ای از سه کلیه دارد. اما در هفته هفتم بارداری کلیه ها به دو عدد تبدیل می شوند.

در ماه دوم بارداری، فرزند شما نامی جدید دریافت می کند که جنین است. تمام اندام ها در این ماه تشکیل شده اند و بیشتر آن ها کار خود را شروع کرده اند. اما برخی نیاز به رشد بیشتر دارند. رشد عنبیه چشم و ناخن ها قابل مشاهده است و فرزند شما می تواند انگشتانش را دور چیزی حلقه کند. او همچنین سکسکه می کند، جوانه های چشایی بر روی زبان و جوانه های دندان بر روی لثه دارد.

حقیقت شگفت انگیز: اگر پزشک از داپلر استفاده کند می توانید در هفته دهم بارداری صدای ضربان قلب جنین را بشنوید. ضربان قلب بسیار تند است. پس از شنیدن ضربان قلب احتمال سقط جنین کاهش می یابد.

مادر و پدر می توانند در این مرحله فرزند را از طریق سونوگرافی مشاهده کنند. بیشتر پزشک ها برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی استفاده می کنند.

ماه سوم بارداری
جنین در این مرحله می تواند لبخند بزند.او می تواند مایع آمونیاک را از طریق ریه تنفس کند. تمام ۲۰ دندان او تشکیل شده است و منتظر رشد می باشند. در ماه سوم بارداری، فرزند شما یک اونس وزن دارد. لوزالمعده در این مرحله شروع به ترشح انسولین می کند. همچنین این مرحله اوج تحرک جنین است. تحرکات توسط مادر حس نمی شود اما جنین در بیشتر مواقع در حال تحرک است و کمتر از ۵ دقیقه استراحت می کند. جنین ممکن است ۲۰ بار در ساعت موقعیت خود را تغییر دهد. جنین حرکات مادر را حس می کند و در هنگام حرکت مادر، در رحم بی حرکت می ماند.

حقیقت شگفت انگیز: مایع آمونیاک هر سه ساعت دوباره تولید می شود. برخی معتقدند این مایع از ادرار جنین ساخته می شود اما هنوز به یقین این مطلب مشخص نشده است.

حقیقت شگفت انگیز: در هفته ۱۵ بارداری، صداهای بلند جنین را از جا می پراند. نواختن موسیقی آرام در کنار شکم مادر باعث آرام شدن جنین می شود.

ماه چهارم بارداری
جنین در این ماه حدود هشت اینچ قد دارد. مادر در این مرحله حرکات جنین را حس می کند و جنین می تواند انگشت شستش را مک بزند. ناخن ها به خوبی شکل گرفته اند و باید در هنگام تولد گرفته شوند زیرا در بدن مادر بلند می شوند. مادر هر 45-40 دقیقه نیاز به تخلیه مثانه دارد. در این ماه جفت به طور کامل تشکیل شده است. یکی از دیگر بخش های مهم رشد جنین، بند ناف است. بند ناف به جفت متصل است و مواد مغذی موردنیاز جنین را منتقل می کند. اثر انگشت نیز در این مرحله تشکیل شده است.

ماه پنجم بارداری
وزن جنین در پایان ماه پنجم به حدود ۱۵ اونس رسیده است. شنوایی بسیار قوی شده است و فعالیت جنین افزایش یافته است به طوری که در مایع آمونیاک شنا می کند. بدن جنین برای آماده سازی برای تولد به سمت پایین قرار گرفته است. ابروها تشکیل شده اند. کرک های جنینی بر روی بدن جنین تشکیل شده اند. گاهی اوقات این کرک ها پس از تولد بر روی بدن جنین دیده می شوند. همچنین یک ماده سفید خامه ای به موهای جنین و چین های پوست چسبیده است. اعتقاد بر این است که این ماده سفید نوزاد را در هفته های باقی مانده از بارداری محافظت می کند. این ماده گاهی اوقات بعد از تولد دیده می شود.

حقیقت شگفت انگیز: یکی از سوالاتی که بیشتر مادرها می پرسند این است که: چرا نمی توانم شب بخوابم؟ جواب این سوال ساده است. شما نوزادی در راه دارید که ساعات خوابش مانند شما نیست. برخی فرزندان ۳ صبح مادر را از خواب بیدار می کنند. این فرزندان بعد از تولد نیز تمایل دارند همان ساعات بیدار باشند.
ماه ششم بارداری
در این ماه، جنین یک پوند افزایش وزن داشته است. حرکات دست جنین در این ماه هماهنگ تر شده است و حرکت شست در مقابل سایر انگشتان با هماهنگی بیشتر است. در این ماه چشم های جنین باز هستند. حجم کمی چربی برای حفظ گرما تشکیل می شود. رحم اجازه می دهد کمی نور دیده شود بنابراین جنین تفاوت بین تاریکی و روشنایی را حس کند.

ماه هفتم بارداری
پوست جنین به دلیل مدت زیاد شناوری در مایع چروکیده می شود. پوست چند هفته پس از تولد به همین شکل است. مژه های جنین در این مرحله تشکیل شده است و چربی ها زیر پوست تجمع کرده اند. اگر جنین پسر باشد، بیضه ها شروع به حرکت به پایین می کنند. اگر زایمان در این ماه اتفاق بیفتد احتمال نجات فرزند به کمک تجهیزات پزشکی وجود دارد. جنین در این ماه دمای بدن خود را تنظیم می کند. درجه حرارت بدن جنین همیشه بیشتر از بدن مادر است.
اگر انقباضات براکستون هیکس دارید، به معنی آمادگی برای زایمان است. جنین متوجه انقباضات می شود اما تحت تاثیر آن ها قرار نمی گیرد. جنین در حال حاضر 4-2 پوند می باشد.
انقباضات براکستون هیکس چیست؟
انقباضات براکستون هیکس انقباضات گاه به گاهی است که در سه ماهه اول و دوم بارداری اتفاق می افتد. معمولا این انقباضات دردناک نیستند و نشانه درد زایمان می باشند. فرکانس انقباضات براکستون هیکس در سه ماهه سوم بارداری بیشتر می باشد و باعث ایجاد درد می شود. این انقباضات با یک ریتم منظم (۱۰ تا ۲۰ دقیقه فاصله زمانی) رخ می دهد و گاهی اوقات درد کاذب نامیده می شوند. تنها راه تشخیص درد کاذب مشورت با پزشک است.

ماه هشتم بارداری
عنبیه جنین در این ماه می تواند گشاد شود و در اثر نور منقبض می شود. وزن جنین در حال حاضر 4 تا 6 پوند است. با نزدیک شدن به انتهای بارداری، خواب و بیداری جنین تمایز پیدا می کند. با گذشت زمان 4 رفتار جنین شامل خوابیدن، بیداری، گریه و فعالیت در هنگام بیداری قابل تشخیص می شوند. بدن جنین در این ماه ماده شیمیایی تولید می کند که به تنفس نوزاد بعد از تولد کمک می کند. این ماده پوشش آلوئول در ریه است. در این ماه وزن جنین 4 پوند است. نوزادی که بعد از این هفته به دنیا می آید، مشکل تنفسی کمتری پس از تولد دارد.

حقیقت شگفت انگیز: حدود دو پوند از وزن جنین در ماه آخر بارداری، چربی و عضلات است. قد جنین نیز 40 سانتی متر می باشد.

ماه نهم بارداری
در این ماه وزن جنین ۵ تا ۷ پوند است. تمام سیستم های بدن در این ماه تکمیل شده اند. جنین در ماه آخر بارداری چربی های گونه را جذب می کند. پادتن های موجود در بدن مادر از طریق جفت به جنین می رسد و او را از بیماری های مانند سرخک، آبله مرغان، سیاه سرفه و ... محافظت می کند.

حقیقت شگفت انگیز: در روزها و ساعات قبل از زایمان، مایع آمونیاک به طور مرتب هر سه ساعت جایگزین می شود.

در صورتی که جنین در ماه های آخر نزدیک به زایمان به سمت پایین باشد، نشانه خوش شانسی شما است. سیستم ایمنی بدن جنین هنوز تکمیل نشده است و پیش از تولد، پاددتن ها را از طریق جفت از مادر می گیرد و پس از تولد از طریق شیر مادر، پاددتن ها دریافت می شود. بیشتر کرک های بدن جنین کاهش یافته است اما در برخی نقاط مانند گوش ها، شانه ها و در چین ها هنوز کرک وجود دارد.

یک نوزاد متوسط در هنگام تولد ۵/۷ پوند (۴/۳ کیلوگرم) وزن دارد و قدی معادل ۲۰ اینچ دارد. جفت حدود یک هشتم وزن نوزاد است و بند ناف طولی معادل قد نوزاد دارد. نوزاد در هنگام تولد و پنج دقیقه بعد با استفاده از درجه آپگار بررسی می شود.

درجه آپگار در بارداری چیست؟
روش آپگار برای تعیین سلامت اولیه نوزاد می باشد. این آزمایش شامل اندازه گیری 5 نشانه است: ضربان قلب، تعداد تنفس، ریفلاکس، رنگ عضلات و سفتی عضلات.
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند