۱۶۳۴۹۲
۴ نظر
۸۳۷۴۹
۴ نظر
۸۳۷۴۹
پ

معرفی کتاب برای مادران، خوبهای خواندنی را بشناسید

در این مطلب ۳۸ کتاب برای شما معرفی کرده ایم. ۳۸ کتابی که می توانند در ۹ ماه بارداری بهترین همراه شما باشند.

نی‌نی‌بان: ۹ماه باید منتظر بمانید و تا دلتان بخواهد وقت اضافه دارید. پس بهتر است تا می توانید از فرصت استفاده کنید. بهتر است این وقت اضافه انتظار را با خواندن و مطالعه کردن کتابهای مفید مخصوص بارداری و زایمان، مراقبت از نوزاد و تربیت فرزند بگذرانید. در این مطلب ۳۸ کتاب برای شما معرفی کرده ایم. ۳۸ کتابی که می توانند در ۹ ماه بارداری بهترین همراه شما باشند . همراهان دانایی که به شما برای تبدیل شدن به یک مادر نمونه کمک می کنند.

آموزش دستشویی رفتن به کودکان
آموزش دستشویی رفتن به کودکان از یک سنی به بعد به بزرگترین دغدغه مادرها تبدیل می شود به همین دلیل از پوشک گرفتن کودکان یکی از سخت ترین کارهای مادرهاست.خیلی از مادرها وقتی کودکشان دو ساله می شود به این فکر می افتند که با چه ترفندی دیگر به فرزندشان پوشک نبندند و در راه آموزش او برای دستشویی رفتن موفق شوند. هر چند کودکان، خانواده ها و حتی هر مشکل و راه حلی ویژگیهای خاص خود را دارد اما تجربه های بالینی روانشناسها می تواند راه حلهای مناسبی برای ماد رو پدرها داشته باشد. یکی از این تجربه ها که به صورت مکتوب در آمده است کتاب « آموزش دستشویی رفتن به کودکان» اثر مگ زوبیک و ترجمه دکتر امیر شیروانی از انتشارات صابرین است. زوبیک بیشتر از 30 سال است که با کودکان کار کرده است و به خانواده هایی که در باره سلامتی، رفتار، رشد، تغذیه و تربیت کودکان سوال داشته اند کمک کرده است. این کتاب راهکارهای مرحله به مرحله را برای آوختن دستشویی رفتن به کودک پیشنهاد، و مشکلات شایع و نیز راه حلهای مناسب آنها را به صورت مفصل بیان می کند.

تغذیه و آشپزی برای همه کودکان
شاید فکر کنید معرفی این کتاب مناسب هفته های بارداری نیست اما از حالا باید راز و رمزهای آشپزی برای کودکتان را بیاموزید. حتی می توانید چند تا از غذاهای مورد علاقه تان را بپزید تا برای روزهای آشپزی که در پیش رو دارید دستتان راه بیفتد. کتاب «تغذیه و آشپزی برای کودکان» نوشته آنابل کارمل و ترجمه امیر صادقی بابلان توسط نشر دانش ایران منتشر شده است. در این کتاب با دستور پخت غذاهای متنوع و مفیدی آشنا می شوید که هیچ وقت به ذهنتان نمی رسید این مواد غذایی کنار هم بتوانند چنین ترکیب بی نظیری بسازند. این کتاب برای همه بچه ها از ۴ ماهگی تا ۵ سالگی برنامه و منو غذایی متفاوت و خاصی دارد. اگر کودکتان بد غذا شد و هر غذایی را دوست نداشت می توانید از این کتاب استفاده کنید و مواد غذایی مفید را بدون هیچ مشکل و دردسری به بدن فرزندتان برسانید.

همه کودکان تیز هوشند اگر...
دلتان می خواهد فرزندی که توی راه دارد تیزهوش شود؟ دلتان می خواهد استعدادهای واقعی کودکتار ا کشف و تقویت کنید؟ بهترین راهنما برای شما مطالعه کتاب« همه کودکان تیز هوشند اگر...» نوشته دکتر میریام استاپرد و ترجمه دکتر سهراب سوری از انتشارات نشر دانش ایران است. این کتاب برای پدر و مادرهایی نوشته شده است که می دانند بر جنبه های مختلف رشد کودک خود می توان اثر گذاشت . علاوه بر مطالب رشداین کتاب دارای رهنمایی هایی بسیار مفیدی در زمینه های دیگری مثل آزمونهای مروط به هوش، شنوایی، بینایی و ... است که معمولا مادران و پدران دنبال دانستن آنها هستند. معیارهای انتخاب مهد کودک مناسب، رابطه ترتیب تولد کودک در خانواده با استعدادهای او، نقش تلویزیون و کامپیوتر در تربیت کودک و بسیاری مطالب مفید دیگر را می توانید در این کتاب پیدا کنید.

۱۰۰۱ کاری که بچه ها باید ببینند و انجام دهند
همه مادر و پدرها دوست دارند فرزندی مستقل و با اعتماد به نفس داشته باشند. اگر شما هم جزو آن دسته از مادرانی هستید که دوست دارید فرزندتان در آینده استقلال داشته باشد بهتر است کتاب« ۱۰۰۱ کاری که بچه ها باید ببینند و انجام بدهند وگرنه هرگز نمی توانند مستقلانه زندگی کنند» را مطالعه کنید. این کتاب را که نشر هیرمند منتشر کرده، هری هریسون نوشته است و الهام آرام نیا و شمس الدین حسین ترجمه کرده اند. بیش از هزار و یک کار وجود دارد که هر کودکی نیاز دارد ببیند و انجام دهد تا باور، جرات، مهارت و اطمینان به دست بیاورد که وقتی بزرگ می شود زندگی مستقلی داشته باشد. این کتاب ۱۰۰۱ جمله دارد که سعی می کند خیلی موجز و کامل شما را برای تربیت یک کودک مستقل آماده کند.
با کودک بد قلق و نا آرام چه کنیم؟
کودکان دشوار را می شناسید؟ کودکان دشوار بدقلق و بی قرار هستند، فریاد می کشند، گریه می کنند و غیر قابل پیش بینی هستند. یعنی مدیریت رفتار آنها برای والدین به ویژه مادر خیلی سخت است. اصلا بد به دلتان راه ندهید، قرار نیست کودک شما هم کودکی دشوار باشد اما اگر یک در هزار با این مشکل روبرو شدید بهتر است از قبل آمادگی های لازم را داشته باشید. کتاب « با کودک بدقلق و نا آرام چه کنیم؟» تالیف جورجا دوگانجی و آن کندل است. سولماز جوکار و یاسمن بانکی هم این کتاب را که نشر ارجمند وارد بازار کرده است، ترجمه کرده اند. این کتاب به طور مفصل ویژگی های سرشتی و ذاتی این کودکان و راهکارهای کنترل و مدیریت رفتار کودکان دشوار و بدقلق را معرفی کرده است.

من و کودک من
اگر می خواهید پاسخی درست و منطقی و علمی به سوالهایی که درباره رشد و پرورش کودکان دارید، دریافت کنید بهتر است کتاب « کودک و من» را بخوانید. این کتاب را دکترجواد فیض تالیف کرده وتوسط انتشارات امیر کبیر وارد بازار کتاب شده است. این کتاب با نثری روان درباره سلامتی مادر در دوران بارداری تا تولد نوزاد و رشد و تربیت و تغذیه کودکان صحبت کرده است. این کتاب در 26 فصل درباره آماده شدن برای حاملگی و داشتن فرزند ، رشد جنین در دوران بارداری، مراقبت مادر در دوران بارداری، آماده شدن مادر برای زایمان و تولد نوزاد، نوزاد سالم و پرستاری و مراقبت از نوزاد و ... مطالب مفصلی دارد. بهتر است خواندن این کتاب را در هفته های اول بارداری شروع کنید. این کتاب می تواند به عنوان یک مرجع علمی ومناسب همیشه کنار دستتان باشد.

۹ ماه انتظار
اگر دلتان می خواهد یک پزشک متخصص همیشه همراهتان باشد بهتر است کتاب « ۹ماه انتظار» را تهیه کنید. این کتاب می تواند مثل یک متخصص بارداری شما را در همه رویدادهای بارداری راهنمایی کند. همه نکات تازه و اطلاعت جدید به همراه توصیه های کاربردی از همان نوعی که از زبان پزشک یا مامای خود می شنوید در این کتاب موجود است. کتاب ۹ ماه انتظار مرحله به مرحله با بارداری جلو می رود و توصیه های مربوط به آن هفته یا مرحله ای را که در آن قرار دارید، توضیح می دهد. فصلهای این کتاب بر طبق ماههای بارداری تقسیم بندی شده و همه آزمایشها و بررسی های لازم پزشکی در هر ماه یاد آوری شده تا بدانید پزشکتان در آن ماه چه کارهایی را باید به شما توصیه کند. این کتاب درباره زایمان طبیعی و سزارین هم نکات مفیدی دارد. ۹ ماه انتظار را هایدی مورکف و شارون میزل تالیف کرده اند. مژگان احمدی و پروین آبرون مترجمان این کتاب هستند که انتشارات بهزاد وارد بازار کتاب کرده است.

حکمت بالغانه زیستن
این کتاب مناسب روزها و هفته های اول بارداری است. برای روزهایی که بسیاری از مادرها به فکر فلسفه وجودی و سوالاتی از این دست هستند. کتاب « حکمت بالغانه زیستن» به مسائل مختلفی که انسان امروزی با آن درگیر است می پردازد و سعی می کند که یک زندگی ایده آل را در نظر خواننده مجسم واو را با زندگی واقعی و همه مشکلاتی که باید از آنها بگذرد، آشنا کند و البته راه حل منطقی و انسانی برای حل و برطرف کردن این مشکلات ارائه بدهد. این کتاب سعی می کند من انسان قوی تر و پخته ترشود تا توان چالش و مبارزه برای تغییر واقعیتهایی که دوست ندارد را به دست بیاورد. کتاب حکمت بالغانه زیستن را مرحومه دکتر آذردخت مفیدی تالیف و نشر قطره آن را وارد بازار کتاب کرده است.

۱۴۰ بازی فکری با بچه ها
بچه ها با بازی شاداب می شوند، رشد می کنند و خلاقیت پیدا می کنند. پس بهتر است از همین حالا که دوران بارداری است با بازیهای فکری که می تواند باعث رشد و تقویت هوش و خلاقیت کودکان شود، آشنا شوید. کتاب « ۱۴۰ بازی فکری با بچه ها » درباره چگونگی استفاده از بازیهای هدفمند برای کمک به رشد مغزی کودکان و خردسالان به شما آگاهی می دهد. با این کتاب می آموزید که با استفاده از روشهای گوناگون مثل آواز خواندن؛ در آغوش گرفتن، حرکت دادن، حرف زدن با کودک و تحریک حسهای بویایی و چشایی کودک مغز او را پرورش بدهید. کارشناسان معتقدند اگر شکل گیری مغز در همان روزهای نوزادی تا سه سالگی به طور مناسب انجام شود، یادگیری های بعدی به احتمال زیاد با موفقیت انجام می شود. این کتاب را جکی سیلبرگ تالیف کرده است. وآناهیتا آذری مترجم آن است . موسسه انتشارات قدیانی ناشر این کتاب است.

راهنمای کامل تربیت کودک
از همین حالا باید خودتان را برای تربیت کودکتان آماده کنید. پرورش فرزند کار سخت و پیچیده ای است. کاری که بهتر است در انجام آن از چند متخصص و چند کتاب علمی کمک بگیرید. یکی از این کتابها« راهنمای کامل تربیت کودک » است. این کتاب سرشار از ایده های مختلفی است که به شما در باره مسائل روزمره ارتباط را فرزند خود کمک می کند. این کتاب پر است از راه حلهای کاربردی و منطقی که زندگی شما را راحت تر می کند. درباره هر مشکل یا مسئله ای که در زندگی با آن روبرو می شوید ، می توانید نظرات و راه حلهایی در این کتاب پیدا کنید. این کتاب فرهنگ ایده هاست. به شما کمک می کند تا برای بسیاری از مسائل رفتاری یا انضباطی که در خانواده به وجود می آید جوابهای مناسبی دریافت کنید. راهنمای کامل تربیت کودک را الیزابت پنتلی نوشته و اکرم قیطاسی ترجمه کرده است. موسسه انتشاراتی صابرین هم ناشر این کتاب است.

فرزند پروری تولد تا نوپایی
بیشتر کارشناسان معتقدند چهار ماه اول زندگی یک نوزاد برای بیشتر مادر و پدرها با هیجان و کلی سوال همراه است.اینکه چقدر باید بخوابد، چه ساعتهای شیر بخورد کافی است، چقدر شیر بخورد به اندازه کافی رشد می کند، استفراغ نوزاد زیاد است یا کم و...خیلی از مادرها بی تجربه و کم تجربه هستند به همین دلیل به یک راهنما نیاز دارند. راهنمایی که همیشه دم دستشان باشد و با چند تا ورق زدن جواب سوالشان را بگیرند. کتاب « فرزند پروری تولد تا نوپایی» دارای ۷۹۰ نکته کلیدی و آموزنده است. نکته هایی که باعث می شود شروع یک زندگی جدید با کودک برای مادر و پدر شیرین تر و راحت تر شود. نویسندگان این کتاب جین مورفی و کارن سالت هستند. دکتر فرخنده مفیدی استاد دانشگاه علامه طباطبایی هم مترجم این کتاب از انتشارات قدیانی است.

تربیت بدون فریاد
آرامش آنقدر که فکر می کنید از خانه شما دور نیست. اگر دلتان می خواهد یک رابطه همراه با احترام، همکاری، توازن و شادی بافرزندتان داشته باشید حتما کتاب « تربیت بدون فریاد» را مطالعه کنید. این کتاب در چهار بخش و دوازده فصل تدوین شده است. در پایان هر بخش نویسنده داستانی واقعی از تجربه های زندگی افراد نقل می کند که بازگو کننده مراحل گوناگون روابط والد و فرزند در طول زندگی است. با اجرای اصول این کتاب در زندگی و در روش تربیت فرزند خود روابط شما و فرزندتان همانی می شود که همیشه آرزویش را داشته اید. این کتاب را هال ادوراد رانکل تالیف و اکرم کرمی ترجمه کرده است. این کتاب متعلق به نشر صابرین است.

کلیدهای رفتار با کودک یک ساله
فرزند یک ساله شما دیگر نوزاد نیست اما آنقدر هم سن و سال ندارد که یک کودک کامل باشد. یک کودک یکساله برای استقلال تلاش می کند، اما هنوز برای برآورده شدن همه نیازهایش به مادر وابستگی شدیدی دارد. به همین دلیل خیلی از مادرها در برخورد با این رفتارها دچار اشتباه می شوند. اما کتاب« کلیدهای رفتار با کودک یک ساله» می تواند به عنوان یک مرجع بزرگ همه نکات کلیدی را به شما آموزش بدهد. دراین کتاب مطالب متنوعی درباره جنبه های متعدد تغییر کود در طول این یک سال می آموزید. کتاب در سه بخش تدیون شده است. بخش اول درباره چگونگی رشد و تغییرات کودک یک ساله است. بخش دوم به چگونگی خلق و خوی کودک می پردازد. بخش سوم درباره نمونه رفتارهای درست و نادرست کودک و تمام مواردی است که یکساله ها به مقابله با قدرت تحمل و بردباری، مهربانی و محبت والدینشان بر می خیزند. این کتاب دارای کلیدهایی است که شما را با نحوه مهار وکنترل کودک نوپا آشنا می کند. این کتاب نوشته مگ زوبیک با ترجمه زهرا جعفری و از انتشارات صابرین است.

الفبای زندگی برای کودکان
بچه ها خیلی زود بزرگ می شوند پس بهتر است از همین حالا به فکر مهارت آموزی آنها باشید. شاید فکر کنید پیشنهاد این کتاب برای دوران بارداری کمی عجولانه است اما شما در این روزها وقت زیادی دارید وقتی فرزندتان به دنیا آمد دیگر فرصت نمی کنید مطالعه کنید، پس تا وقت دارید کتاب بخوانید و برای تربیت و پرورش فرزندتان آماده شوید. کتاب« الفبای زندگی برای کودکان» شامل مهارتهای اولیه ای است که کودکان را برای زندگی کردن در جمع خانواده و ورود به اجتماع آماده می کند. رعایت بهداشت فردی، برقراری ارتباط با دیگران، وقت شناسی، باه کار گیری قدرت و خلاقیت و ابتکار، مسئولیت پذیری، تصمیم گیری و... از جمله مهارت هایی هستند که کودکان با دانستن آنها می توانند نیازهای اساسی خود را برطرف کنند. مادر و پدرها می توانند با استفاده از روشها ی این کتاب فرزندشان را الفبای زندگی آشنا کنند. ماندانا سلحشور مولف این کتاب از انتشارات فلسفه است.

فرزند دوم پیامدها و راه حلها
اگر باردار هستید و منتظر فرزند دوم، این کتاب می تواند گزینه مناسبی برای مطالعه در این دوران باشد. مهمترین نگرانی والدینی که منتظر فرزند دوم هستند تاثیر نوزاد بر رفتار کودک اول است. اگر شما هم در چنین شرایطی هستید بهتر است دست از نگرانی بردارید و این کتاب را بخوانید. کتاب « فرزند دوم پیامدها و راه حلها» با نکات تخصصی به شما می آموزد که چگونه با این موضوع کنار بیایید و از داشتن دو فرزند لذت ببرید. با خواندن این کتاب می آموزید که چگونه با فرزند اول خود حرف بزنید تا او به بهترین شکل برای پذیرش نوزاد جدید آماده باشد. این کتاب به شما کمک می کند تا درک بهتری از طرز فکر کودک اول خود پیدا کنید و به او بیاموزید تا احساس مثبتی درباره حاملگی شما و داشتن خواهر یا برادر داشته باشد. این کتاب را نشر صابرین به نویسندگی مگ زوبیک و ترجمه دکتر جواد میدانی منتشر کرده است.

ریحانه بهشتی یا فرزند صالح
یکی از کتاب های مرتبط با زایمان و قبل زایمان که در آن نکات علمی و بهداشتی و البته نکات مذهبی هم وجود دارد کتاب « ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» است. این کتاب گلچینی از توصیه های علمی و عبادی برگرفته از فقه غنی اسلامی، به همراه مسائل مورد نیاز پزشکی، روانشناسی و تغذیه در دوران بارداری برای همسران جوانی است که محبّت نبوی و ولایت علوی را با عشق مادری در هم آمیخته اند. در این کتاب با شرط نخست در داشتن فرزند صالح ، آداب آمیزش و توصیه های پزشکی ، تغذیه و بهداشت دوران بارداری ، اعمال عبادی دوران بارداری ، مستحبات و مکروهات از زبان ائمه معصومین (ع) ، آداب شیردهی و از شیر گرفتن و صدها نکته اخلاقی ، عبادی و ... آشنا می شوید .نویسنده کتاب سیما میخبر است و انتشارات نورالزهرا(س) این کتاب را منتشر کرده است.

دنیای شیرین بچه داری
اگر کتابی می خواهید که به همه سوالهای شما در موضوع تربیت فرزند جواب بدهد ، نی نی بان کتاب «دنیای شیرین بچه داری» را پیشنهاد می کند. کتاب دنیای شیرین بچه داری اثر لورانس پرنو و ترجمه لیلا سازگار است. این کتاب یکی از معتبرترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا در موضوع تربیت فرزند به‌شمار می‌آید . این کتاب در ۶ فصل؛ «نوزادی وارد زندگی شما می‌شود»، «فرزندتان را خوب تغذیه کنید»، «زندگی کودک»، «کشف دنیا»، «رشد و شکوفایی» و «کودک سالم» درباره مسائل کلیدی صحبت می کند که سوال اصلی بیشتر والدین جوان است. کتاب «دنیای شیرین بچه‌داری» را نشر نی منتشر کرده است.

پرورش نوزاد
بیشتر زوجها جوان و بی تجربه هستند. خیلی از آنها حتیروش درست به آغوش گرفتن نوزاد را هم بلد نیستند دیگر چه برسد به کارهای سخت تر و حساس تر. اگر دلتان می خواهد بعد از تولد فرزندتان مثل یک مادر با تجربه عمل کنید بهتر است کتاب « پرورش نوزاد» اثر تریسی هاگ را بخوانید. این کتاب را نگین ناصری ترجمه کرده است و هدف آن آموزش صحیح پرورش نوزاد به زوج‌های جوان است. شما نمی‌توانید تمام مهارت‌ها را یک‌شبه یاد بگیرید پس بهتر است گام به گام با نکته های این کتاب جلو بروید . این کتاب توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است.

بارداری به زبان آدمیزاد
مادران باردار همیشه با انبوهی از سوال روبرو هستند. اینکه در دوران بارداری چه غذایی بخورند، چه مواد غذایی خطرناک است، در اتاق زایمان چه اتفاقی می‌افتد و در دوران شیردهی چه باید کرد و... یکی از معروفترین کتابهای حوزه بارداری و زایمان کتاب« بارداری به زبان آدمیزاد» است. این کتاب اثر «جوآن استون»، «کیت ادلمن»، «مری دوئن‌والد» و ترجمه‌ی «نیالا نصیراوغلی» است. بخش‌ها و فصل‌های این کتاب با روند‌ی منطقی، اطلاعات مربوط به فرایند‌ بارد‌اری را ارائه می‌د‌هد‌. با این وجود‌، مجبور نیستید‌ به ترتیب آن ‌را بخوانید‌. می‌توانید‌ این کتاب را برد‌ارید‌، ورق بزنید‌ و هرچه را به نظرتان می‌رسد‌ بخوانید‌، د‌ر فهرست عناوین یا نمایه،‌ موضوعات خاصی را پید‌ا کنید‌، یا کتاب را از اول تا آخر بخوانید‌. بارداری به زبان آدمیزاد مسائلی مانند «چطور یک دکتر خوب پیدا کنیم؟»، «حل معمای آزمایش‌های دوران بارداری»، «مراقبت از خود»، «کمک به همسر خود در دوران بارداری»، «جان سالم به در بردن از درد زایمان»، «اهمیت دادن به نوزادتان» را در خود گنجانده است. این کتاب را انتشارات «هیرمند» منتشر کرده است.

نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک
درست است این مجموعه معرفی کتابها مخصوص مادران باردار است اما پدر ها هم نقش کلیدی در تربیت و رشد فرزند دارند به همین دلیل این کتاب مخصوص پدرانی است که می خواهند برای اولین بار بچه دار شوند. بنابراین نی نی بان پیشنهاد می کند کتاب « نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک» را هم پدر بخواند و هم مادر. این مجموعه به والدین کمک می‌کند فرزندان خود را مطابق با نیازهای متنوع و فزاینده جامعه امروز پرورش دهند. دکتر ویلیام سیرز نویسنده این کتاب است و انتشارات صابرین با ترجمه شرف الدین شرفی این کتاب را وارد بازار نشر کرده است.

چهل نکته کلیدی برای شیر دادن به نوزاد
شاید شیردادن در نظر اول موضوع راحت و پیش پا افتاده ای به نظر برسد اما نکاتی دارد که اگر رعایت نشود ممکن است باعث پشیمانی شود. به همین دلیل نی نی بان به همه مادران باردار پیشنهاد می کند که کتاب « چهل نکته کلیدی برای شیر دادن به نوزاد» را بخوانند. این کتاب تجربیات و اطلاعات یک زوج را که پانزده سال درزمینهٔ شیر مادر فعالیت داشته‌اند را در یک جا جمع کرده است. این زوج یعنی خانم و آقای سیزر این اطلاعات مفید علمی را پس از پانزده سال تجربه و پژوهش به دست آورده‌اند، در این کتاب جمع کرده‌اند تا جهل نکته کلیدی درباره شیر دادن را به مادران هدیه دهند. در فصول مختلفی از این کتاب نکاتی همچون: مزایای شیر دادن مادران برای نوزاد و برعکس، شیوه‌های صحیح شروع شیر دادن، برنامه شیر دادن، مراقبت از سینه، روش‌های افزایش شیر مادر، تغذیه سالم و اندام متناسب، غذای کمکی همراه با شیر مادر، وسایل کمکی ریال غذای جامد برای کودک، شیر دادن هنگام بارداری، مشکلات عادی در شیر دادن نوزادان و...به‌صورت دقیق و علمی آورده است که می‌توانید از آن استفاده کنید.این کتاب توسط ویلیام سیزر و مارتا سیزر نوشته‌شده است و دکتر جواد میدانی، این اثر را به فارسی ترجمه کرده است.

همه مادران سالم می‌مانند اگر...
اگر می خواهید اطلاعات مفیدی درباره دوران بارداری و تولد، مراقبت از نوزاد و مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی پیدا کنید نی نی بان کتاب « همه مادران سالم می‌مانند اگر...» را به شما معرفی می کند. در این کتاب نویسنده سعی کرده تمام آن‌چه هر خانمی در ابتدای دوران مادری خود باید بداند را به طور مختصر و مفید در صفحات کتاب جای دهد. بخش سوم کتاب که درباره کمک‌های اولیه، اطلاعاتی درباره دارو‌ها و بیماری‌های عفونی است مهمترین بخش این کتاب مفید است. این کتاب را الیزابت فنویک نوشته و زهرا ترکی ترجمه کرده است.

۹ ماه انتظار زیبا
درست است ۹ ماه دوران بارداری زیباست اما به شرطی که بدن خود را بشناسید و تغییرات آن شما را نترساند. اگر دوست دارید این دوران برای شما شیرین تر و زیباتر از همیشه شود بهتر است کنار تجربههای شیرین کتاب « ۹ ماه انتظار زیبا» را حتما بخوانید. این کتاب نوشته پاولا اسپنسر و ترجمه منصوره فضیلتی است. نویسنده نکات کلیدی را در قالب موضوعات زیر گردآورده است: تغییرات شایع دوران بارداری، خواب راحت در این دوران، رابطه جنسی با همسر در روزهای بارداری، نحوه و کیفیت رشد جنین، حرکت‌های جنین، تقویت روحیه زن باردار، تغذیه و تناسب اندام، انتخاب پزشک، مشاوره ژنتیک و دانستنی‌های آزمایش‌ها دوران بارداری، نگرانی‌های شغلی از جمله لباس مناسب، مرخصی زایمان، خطرات در کمین محیط کار، برنامه ریزی برای مراقبت از نوزاد، تشریح زایمان و درد آن، مراقبت‌ها اولیه از نوزاد و زمان مناسب برای مراجعه به متخصص اطفال.

در انتظار کودکی هستم
در انتظار کودک هستید؟ این دوران را می خواهید با خواندن و آموزش مطالب مفید به پایان برسانید؟ نی نی بان به شما مطالعه کتاب« در انتظار کودکی هستم» را معرفی می کند. این کتاب از ۲۰ سال پیش مرتب به چاپ مجدد رسیده و در هر نوبت مطالب مربوط به کشفیات جدید به آن افزوده شده است. نویسنده این کتاب به دلیل همین پی‌گیری‌ها توانسته از فرهنگستان پزشکی فرانسه جایزه دریافت کند. موضوعات مورد بحث این کتاب بیشتر به دوران بارداری و سلامت مادر و جنین اختصاص دارد. لورانس برنو نویسنده این کتاب و ساعد زمان مترجم آن است.

شیوه‌های تقویت هوش نوزاد
همه مادر و پدرها دوست دارند فرزندشان باهوش شود. اگر شما هم جزو آن دسته از پد رومادرها هستید حتما کتاب « شیوه‌های تقویت هوش نوزاد» را بخوانید. این کتاب‌ها ۳ مجموعه ۴ جلدی هستند که در هر مجموعه یک کتاب راهنمای والدین و ۳ کتاب برای نوزادان وجود دارد. نویسنده سعی کرده در دوره ۳ تا ۶ ماهگی نوزاد را با مفاهیم رنگ، اشکال، پنهان و آشکار و گروه‌ها آشنا کند. مجموعه ۶ تا ۹ ماه این کتاب‌ها مفهوم کم و زیاد و اجزای تشکیل دهنده یک طرح کلی را به کودک می‌آموزند و در سری سوم یعنی ۹ تا ۱۲ ماه کودک با اعضای بدن، ثابت بودن اندازه شکل، اشیا و رابطه فاصله و اشیا آشنا می‌شود. دکتر بئاتریس میلتر نویسنده این کتابهاست و طاهره طالع ماسوله ترجمه آنها را به عهده داشته است.

حاملگی زیباست
اگر برای اولین بار حامله شده اید دوران پر از هیجان، لذت، اضطراب و حتی ترس و نگرانی را تجربه می کنید. و البته اگر دلتان می خواهد این دوران زیبا را با آرامش و با آگاهی از وضعیتتان پشت سر بگذارید بهتر است کتاب « حاملگی زیباست» را بخوانید. با این کتاب می آموزید که کودک در بدن شما چگونه رشد می‌کند . این کتاب علاوه بر زوج‌های جوان و خانم‌های حامله برای خانواده‌هایی که فرزندانی زیر 12سال دارند نیز مفید است و شاید بتوان گفت خواندن این کتاب برای هر خانواده‌ای که فرزندی کوچک دارد و یا در انتظار فرزندی است، ضروری است. این کتاب را شانتی گوش نوشته و فاطمه سیگاری ترجمه کرده است. نسل نواندیش ناشر این کتاب است.

ترانه‌های بارداری
کارشناسان معتقدند ارتباط کلامی و عاطفی مادر با جنین باید از همان روزها و ماههای اول بارداری شروع شود. حرف زدن، قصه گفتن، شعر خواندن، سلام کردن و بیان اتفاقات روزمره‌ی زندگی برای جنین، تأثیرات بسیار مهمی در ایجاد آرامش و شکل‌گیری شخصیت او دارد. حرف زدن با جنین باعث ایجاد حس آرامش، رشد بهتر جسمی و روانی او می‌شود و استمرار این کار در ماه‌های آخر بارداری و پس از تولد، یادگیری مهارت‌های زبانی و کلامی او را افزایش می‌دهد. این کار از عوامل مؤثر در تقویت هوش کودک است و وابستگی و ارتباط عاطفی مادر و کودک را افزایش می‌دهد. به همین دلیل نی نی بان مجموعه کتابهای « ترانه های بارداری» را پیشنهاد می کند که برای همه ماههای بارداری ترانه سروده شده است. مثلا ماه اول؛ ماه اول بارداری، ماه شور و شعف مادر در مواجهه با خبر حضور یک جنین در درون اوست و واگویه‌هایی که از سر تعجب و شگفتی و شکرگزاری دارد. شعرهای این مجموعه برای مادر است.مریم اسلامی و‌ زهرا موسوی شعرههای این مجموعه را سروده اند. ترانه بارداری متعلق به انتشارات با فرزندان است.

لالایی‌های کودکانه
بچه های قدیم با ترانه و لالایی و با آرامش می خوابیدند. اگر دلتان می خواهد خودتان برای فرزندتان لالایی بخوانید و دوست دارید فرزندتان با صدای خودتان به خواب برود پیشنهاد ما کتاب « لالایی های کودکانه» است. شکوه قاسم نیا شاعر توانای کودک و نوجوان اشعار این لالایی ها را سروده است. لالایی خواندن برای کودکان مزایای زیادی دارد که یکی از آن‌ها ایجاد رابطه‌ی بهتر بین والدین و کودک است. نوزادان به ‌طور مستقیم به لالایی خواندن واکنش نشان می‌دهند و این اتفاق باعث رشد مهارت کلامی آن‌ها‌ می‌شود. لالایی‌هاى کودکانه در سه مجموعه ارائه و به زبان ساده سروده شده است. باشد که لالایی گفتن و شنیدن، که بهترین پل ارتباطى بین مادر و فرزند است از حافظه‌ى فرهنگى ما پاک نشود. این کتاب محصول انتشارات با فرزندان است.

دنیای شیرین بچه داری
اگر دوست دارید یکی از معتبرترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا در موضوع تربیت فرزند را مطالعه کنید کتاب « دنیای شیرین بچه داری» را بخوانید. در این کتاب می توانید آخرین توصیه‌ها در مراقبت روزانه از کودک به اضافه پیشنهاداتی برای تقویت و بهبود بهداشت جسمی و روانی فرزندانتان تا زمان مدرسه رفتن را بخوانید. نمونه‌هایی عینی و مستند از مواردی که باعث نگرانی والدین هستند مانند کودکان با نیازهای خاص و تفاوت‌های نوزادان دختر و پسر و چگونگی برخورد با این تفاوت‌ها را هم می توانید در این کتاب بخوانید. کتاب «دنیای شیرین بچه‌داری» نوشته‌ی لورانس پرنو توسط لیلا سازگار ترجمه شده است.. این کتاب که شامل بررسی نیازهای کودکان از تولد تا ۵ سالگی است، شش فصل‌ را دربردارد. «نوزادی وارد زندگی شما می‌شود»، «فرزندتان را خوب تغذیه کنید»، «زندگی کودک»، «کشف دنیا»، «رشد و شکوفایی» و «کودک سالم» عنوان‌های فصل‌های کتاب هستند. کتاب «دنیای شیرین بچه‌داری» توسط نشر نی منتشر شده است.

کتاب همه کودکان سالم اند اگر ...
بچه داری کار راحتی نیست به خصوص اگر تجربه نداشته باشید این کار سخت تر هم می شود. به همین دلیل بهتر است با مطالعه کمی این استرس و نگرانی را کمتر کنید. حالا و در این دوران که وقت کافی برای مطالعه دارید بهتر است نکته های مفید این کتاب را مطالعه کنید.کتاب « کتاب همه کودکان سالم اند اگر ...» این کتاب اثر برنارد والمن و ترجمه امیر صادقی بابلان از انتشارات دانش ایران است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا بدانید که هنگام مشاهده علائم بیماری در کودک خود، همچون تب یا استفراغ و غیره چه باید بکنید: مثلا در چه مواقعی باید آمبولانس خبر کرد؟در چه مواقعی باید فورا با پزشک تماس گرفت؟ در چه مواقعی ظرف 24 ساعت باید به پزشک مراجعه کرد؟ در چه مواقعی باید وقت مراجعه پزشک گرفت؟

کوچولوی شاد
اگر دوست دارید از ارتباط با فرزندتان لذت ببرید بهتر است قبل از هر چیز مجموعه کتاب «کوچولوی شاد، از تولد تا ۴ سالگی» را بخوانید. این کتاب مجموعه‌ای از نکته‌ها و پیشنهادهاست؛ این مجموعه، یک راهنمای ساده و کاربردی برای همه پدر و مادرها، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و همه کسانی است که مراقبت از کودکی را برعهده دارند. این کتاب از نخستین روز تولد کودک تا دوره نوپایی او را دربرمی‌گیرد. راهنمایی‌ها و نکته‌های موجود در کتاب به‌گونه‌ای انتخاب و تنظیم شده‌اند که بیش از هرچیز، مخاطب خود را به سرگرم شدن با کودکان هدایت می‌کند. در عین‌حال، جنبه‌های پرورشی بازی و سرگرمی نیز نادیده گرفته نشده است. «کوچولوی شاد» بازی‌های انگشتی بامزه، ماساژهای ملایم، بازی‌های آبی، شادی غذا خوردن و شنیدن موسیقی، همچنین تاب بازی و تماشای کتاب‌های مصور را شامل می‌شود. این کتاب با ترجمه فرزانه کریمی توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است.

اگر فرزند دختر دارید
خیلی ها فکر می کنند تربیت دختر و پسر هیچ فرقی با هم ندارد و تفاوت ها فقط در جزئیات است اما کارشناسان نظر دیگری دارند. اگر فرزندی که در راه دارید دختر است و دلتان می خواهد از حالا طرز برخورد با او روش تربیتی مناسب را فرا بگیرید کتاب« اگر فرزند دختر دارید» را بخوانید. نویسنده‌ی این کتاب، النا جانینی بلوتی است و محمد جعفر پوینده آن را ترجمه و نشر نی منتشر کرده است. نویسنده این کتاب در چهار فصل تأثیر اوضاع و احوال اجتماعی را بر دوران کودکی تشریح می‌کند و نشان می‌دهد که عوامل اجتماعی و به‌ویژه عوامل تربیتی و فرهنگی، چگونه کلیشه‌های تبعیض‌آمیز را در ذهن و رفتار کودکان رواج می‌دهند. در فصل اول توصیف می‌شود که چرا و چگونه فرزند پسر پسندیده به‌حساب می‌آید و فرزند دختر، ناپسند. در فصل دوم به دوران خردسالی و عقاید و رفتارهای متضاد نسبت به پسر و دختر پرداخته می‌شود. فصل سوم به بازی‌ها، اسباب‌بازی‌ها و ادبیات کودکان اختصاص دارد و در تمام این عرصه‌ها به چگونگی تربیت تبعیض‌آمیز و پیامدهای زیان‌بار آن می‌پردازد. فصل چهارم نیز درباره‌ی نهادهای آموزشی، مهدکودک‌ها و کودکستان‌هاست. این کتاب، با توجه به دیدگاه عمیقاً انسانی و تبعیض‌ستیز راهنمای خوبی برای همه‌ی پدران و مادران است.

دوست بدارید اما لوس نکنید
دوست داشتن با لوس کردن متفاوت است اما متاسفانه بعضی از والدین جوان خیلی به این موضوع توجه نمی کنند. اگز از حالا به تربیت درست فرزندتان فکر می کنید نی نی بان برای شما پیشنهاد جالبی دارد. بهتر است کتاب « دوست بدارید اما لوس نکنید» را در لیست کتابهایی که باید حتما در این دوران بخوانید، بگنجانید. این مجموعه شامل راه‌کارها و اطلاعاتی درباره‌ی تربیت صحیح فرزندان و دوست داشتن آن‌ها و بالا بردن عزت نفس آن‌هاست که طی آن این مباحث مطرح شده است: "اجتناب نمودن از جنگ قدرت"، "به حداقل رسانیدن استرس‌های روزانه"، "حمایت از فرزندان"، "محبت کردن بدون لوس کردن آن‌ها"، "گشایش کانال‌های ارتباطی"، "استفاده نمودن از نظم‌آموزی"، "ایجاد هماهنگی میان خواهران و برادران"، "آموزش مهارت‌های اجتماعی"، "افزایش عزت نفس" و "تقویت کردن مهارت‌های والدانه". این کتاب نوشته نانسی سامالین است و مهدی قراچه‌داغی آن را ترجمه کرده است. انتشارات پیک بهار این کتاب را وارد بازار نشر کرده است.
مادر کافی
در مقدمه این کتاب درباره نام کتاب این طور توضیح داده شده است که " هر چند می شد نام این کتاب را مادر عالی، مادر کامل، مادر برتر یا مانند آن ها گذاشت اما تعجب نکنید اگر به شما بگوییم مادر کامل نه تنها مادر مفیدی نیست بلکه شاید مضر نیز باشد و آنچه فرزندانتان بویژه در سال های ابتدایی زندگی به آن احتیاج دارند، مادر کافی است." هیچ معرفی بهتر از این نمی شود. پس اگر دوست دارید یک مادر کافی برای فرزند توی راهتان باشید حتما کتاب « مادر کافی» را بخوانید. این کتاب مراحل رشد را در پنج سال اول زندگی توضیح می دهد و شما را در چگونگی گذران این مراحل حساس و کلیدی راهنمایی می کند. این کتاب سعی دارد این حقیقت را به شما یادآور شود که کودک در این دوره بیش تر به نظارت و همراهی بدون اضطراب مادر نیاز دارد تا آموزش های مستقیم .جو فراست نویسنده این کتاب است. مهبد ابراهیمی مادر کافی را ترجمه کرده است و نشر زوار این کتاب را وارد بازار کتاب کرده است.

مادر و دختر
یک دختر همه زنانگی را از مادرش می آموزد. اینکه چه احساسی به خودش و به زندگی اش داشته باشد را هم از مادرش یاد می گیرد و... اگر دلتان می خواهد رابطه خوبی با دخترتان داشته باشید و البته نکات خوبی به او آموزش بدهید، توصیه ما خواندن کتاب« مادر و دختر» است. در کتاب مادر و دختر، راهکارهایی ساده برای تربیت دختران ارائه شده است. این کتاب اثر ملیسا هریسون، برندۀ اولین جایزه افتخارات پورتسموث است. فاطمه دهقانی مترجم این کتاب است.

مادر و پسر
مگر پسرها دل ندارند؟ در این مطلب چند کتاب برای مادرها و دخترها معرفی کردیم حالا نوبت مادرها و البته پسرهاست. اگر نوزاد توی راهتان پسر است ما کتاب « مادر و پسر» را معرفی می کنیم. تربیت کردن پسری قوی، دوست داشتنی و موفق هرگز کار آسانی نیست .در کتاب مادر و پسر، راهکارهایی ساده برای تربیت پسران ارائه شده است. این کتاب اثر ملیسا هریسون و هری اچ هریسون جونیور است که رازهایی را درباره ارتباط مادر و پسر آشکار می‌کند تا مادران بتوانند پسرانی قوی و موفق تربیت کنند.

آرامش روان در بارداری و زایمان
بارداری خود به خود استرس زاست. اینکه این 9 ماه چطور می گذرد و نوزاد توی راه سالم است یا نه می تواند آرامش مادر را بهم بریزد. آرامش مادر و جنین هم وابسته به هم است. پس اگر دلتان می خواهد دوران بارداری راحت و بدون استرسی داشته باشید، نی نی بان کتاب« آرامش روان در بارداری و زایمان» را معرفی می کند. کتاب آرامش روان در بارداری و زایمان تالیف دکتر عبدالوهاب سیمین از انتشارات ایلاف است. این کتاب نگاهی روانشناختی به دوران بارداری دارد. با مطالعه تمام فصلهای این کتاب روزهای پر از استرس و نگرانی جای خود را به روزهای پر از آرامش خیال می دهند.

درمان افسردگی پس از زایمان
بعضی از زنان باردار بعد از زایمان افسرده می شوند. نی نی بان برای همه مادرها دعای خیر دارد و امیدوار است همه مادرها دوران شادی بعد از زایمان داشته باشند. اما مطالعه این کتاب هیچ ضرری ندارد. کتاب « درمان افسردگی پس از زایمان» در قالب یک داستان بیماری افسردگی پس از زایمان و شیوه‌های درمان آن را شرح می‌دهد و تاکید می‌کند که افسردگی پس از زایمان قابل درمان است. میترا معتضد مترجم این کتاب از انتشارات البرز است.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • صدیقه دهنوی
   درباره معرفی کتاب برای مادران، خوبهای خواندنی را بشناسید

   بسیار عالی و خوب...
   خیلی خوشحال شدم از دیدن این لیست
   فقط اگر منابع به ترتیب بود عالی میشد. مثلا اول کتاب های مربوط به بارداری .بعد زایمان...

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    پیام شما دریافت شد

  • یلدا داوری
   درباره معرفی کتاب برای مادران، خوبهای خواندنی را بشناسید

   من باردارم و دلتشجو، خیلی دلم مخاد این کتابها رو هم بخونم،ولی وقتم خیلی خیلی کمه.(جون یا خوابم یا درس)کاش کتاب صوتی هم درینباره بود

  • نسیم
   درباره معرفی کتاب برای مادران، خوبهای خواندنی را بشناسید

   به راحتی این کتاب هارو از کجا میشه تهیه کرد؟

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.