۱۹۶۴۸۴
۱۳۳۱
۱۳۳۱

مشکلات بارداری ناخواسته، چطور باهاش کنار بیاییم؟

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید.

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید. این وضعیت به هر دلیل که باشد، خانواده و زوجین را دچار تنش کرده و وادار به گرفتن تصمیماتی می‌کند. زوجین باید در نظر داشته باشند که تصمیم گیری‌های عجولانه بیشترین پشیمانی را به دنبال دارد. چه بسا زوج‌هایی که با وجود نداشتن شرایط بچه دار شدن، کودک شان را به دنیا آورده و او را بهترین اتفاق زندگی خود می‌دانند. اما پدر و مادر شدن مسئولیت سنگینی است که اگر فکر نشده باشد، زندگی و آینده خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه این مطلب بیشتر درباره علل، عوارض و راه‌های کنار آمدن با بارداری ناخواسته پرداخته ایم.

چه زمانی بارداری ناخواسته اتفاق می‌افتد؟
بارداری ناخواسته معمولا برای خانم‌هایی که شرایط نگهداری از کودکی را ندارند، اتفاق می‌افتد. دوران نامزدی یا دوستی، اوایل ازدواج، نداشتن شرایط جسمی، روحی و مالی برای ورود فرزند دیگر از علل ناخواسته بودن بارداری می‌باشد. زمانی که بارداری در شرایط نامساعد اتفاق بیافتد، برای والدین و خود کودک عواقب نامطلوبی به دنبال خواهد داشت. پس برای جلوگیری از این وضعیت باید از روش‌های پیشگیری از بارداری با اطلاعات دقیق تری استفاده کرد و اگر بارداری ناخواسته اتفاق افتاد باید به فکر راه چاره ای بود.

چرا بارداری ناخواسته اتفاق می‌افتد؟
طبق مطالعات اغلب خانم‌هایی که تجربه بارداری ناخواسته را داشتند، ۶ دلیل را عامل اصلی بارداری ناخواسته شان بیان کردند. در ادامه به بررسی این ۶ دلیل پرداخته ایم:
1- استفاده نکردن از روش پیشگیری
اطمینان بیش از حد به روش طبیعی از اصلی‌ترین دلایل امتناع خانم‌ها از دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری می‌باشد. گاه عوارض قرص‌های ضد بارداری به قدری آزار دهنده‌اند که زنان ترجیح می‌دهند تنها با استفاده از روش‌های طبیعی از بارداری جلوگیری کنند.
2- شکست روشهای پیشگیری
برخی از زوجین با وجود استفاده صحیح از روش پیشگیری دچار بارداری ناخواسته می‌شوند و چون از درست بودن نحوه استفاده شان اطمینان داشتند، روشهای اورژانسی دیگر را به کار نبرده‌اند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است با یک مشاور جنسی درباره درست بودن روش استفاده خود صحبت کنید.
3- استفاده همزمان از داروهای دیگر
گاهی اوقات تداخل دارویی مانع از موثر بودن روش پیشگیری از بارداری می‌شود. طبق مشاهدات استفاده همزمان از قرص LD و تزریق آمپول ویتامین D می تواند اثر دارو را از بین برده و باعث شکست روش پیشگیری شود.
4- استفاده نادرست از روش پیشگیری
در بسیاری از موارد زوجین از روش پیشگیری انتخابی درست استفاده نمی‌کند، همین موضوع منجر به بارداری ناخواسته می‌شود. عدم توجه به دوزها و زمان مصرف دارو و مرتب نخوردن آن‌ها می‌تواند به بارداری ناخواسته ختم شود.
5- عدم استفاده صحیح از روش‌های اورژانسی
با توجه به عوارض و محدودیت‌های قرص اورژانسی، باید برای موثر بودن آن در مصرف شان دقت کرد. اشتباه در دوز مصرفی، نادیده گرفتن زمان مناسب، تهوع و استفراغ مانع از اثربخش بودن آن‌ها می‌شود.
6- عدم اطلاع از نحوه برخورد در زمان فراموشی دوز دارو
فراموش کردن زمان قرص‌های پیشگیری حتی به مدت کم، احتمال بارداری را برای خانم ایجاد می‌کند. پس اگر نوبت قرص‌های را فراموش کردید، ادامه استفاده و یا دریافت دوز بیشتر در نویت‌های بعدی فایده ای ندارد و برای اطمینان باید از دیگر روش‌های پیشگیری استفاده نمود.

عوارض بارداری ناخواسته چیست؟
بارداری ناخواسته هم برای والدین و هم کودک ناراحتی‌هایی را می‌تواند ایجاد کند. اثرات مخرب بارداری ناخواسته را می‌توان در سه دسته جسمی، روحی - روانی و اجتماعی تقسیم کرد.
اثرات جسمانی
اغلب این مادران در دوران بارداری توجهی به مراقبت‌های لازم در ماه‌های اول نمی‌کنند. به طور مرتب قرص‌های تقویتی مصرف نکرده و به این صورت رشد جنین را به خطر می‌اندازند. این زنان معمولا دارای فرزند دیگری هستند که مراقبت از او و کارهای روزمره فرصت استراحت و خوردن غذای مناسب را از آن‌ها می‌گیرد، این شرایط باعث ضعف جسمانی مادر می‌شود.
اثرات روحی-روانی
حاملگی ناخواسته احتمال بروز علائم افسردگی را در مادر زیاد می‌کند. از طرفی احساس شرمساری در فرزندان بزرگ‌تر و واکنش‌های نامتناسب آن‌ها با این موضوع، اوضاع را برای مادر سخت‌تر می‌کند. در این شرایط مشاوره روانشناسی و مشاوره خانواده ضروری می‌باشد.
اثرات اجتماعی
تاثیرات جسمی و روحی که ذکر شد، بر عملکرد مادر تاثیر گذاشته و او را در انجام وظایف اش دچار مشکلانی می‌کند. برای مثال عدم رسیدگی مادر به درس فرزندان دیگر موجب افت تحصیلی در آن‌ها می‌شود.

با بارداری ناخواسته چه باید کرد؟
حاملگی ناخواسته همانطور که گفته شد برای والدین به خصوص زنان ناراحتی‌هایی را به وجود خواهد آورد. اغلب آن‌ها زمانی که با مساله بارداری ناخواسته مواجه می‌شوند، بر سر یک دوراهی نگهداشتن و یا سقط جنین قرار می‌گیرند.
اگر تصمیم به سقط جنین خود دارید، بهتر است پیش از عملی کردن این تصمیم خود در مورد عوارض و روش‌های مختلف آن تحقیق کرده و با پزشک خود مشورت کنید. اما نگهداشتن کودکی ناخواسته نیز برای شما دردسرهایی به همراه دارد که با دور اندیشی و جستجوی راه حلی می‌توانید بر موانع ورود کودکی دیگر چیره شوید. در ادامه راهکارهایی برای مواجه با برخی موانع را شرح داده ایم. برای بررسی بیشتر شرایط خود، مشاوران روانشناسی مرکز هنر زندگی به شما خدمات ارائه می‌دهند.

بارداری در دوران عقد یا دوستی
حاضر نبودن شرایط ورود یک کودک در دوران عقد یا دوستی بزرگ‌ترین مشکل زوجین می‌باشد. اما پیش از آن که شرایط بیرون را دلیل ناخواسته بودن بارداری تان بدانید، بررسی کنید که آیا واقعا خودتان مایل به بچه دار شدن هستید؟ آیا می‌توان شرایط را به نحوی تغییر داد تا فرزندتان را از زندگی کردن محروم نکنید؟ آیا کسی (همسرتان) از مادر شدن شما حمایت می‌کند؟ شما در این دوره باید به پاسخ این سوالات و خیلی مسائل دیگر بیاندیشید. اقدام عجولانه و تصمیمی گیری بدون مشورت، برای شما پشیمانی به بار خواهد آورد. برای تصمیم گیری بهتر مقاله بارداری در دوران عقد را بخوانید.

بارداری با وجود فرزندان دیگر
برخی افراد اذعان دارند که چون دارای فرزند هستند و یا فرزندانشان بزرگ شده‌اند، دیگر تمایلی به بچه دار شدن و تحمل سختی‌های کودک تازه وارد را ندارند. اما از طرفی وجدان شان به آن‌ها اجازه نمی‌دهد حق زندگی را از کودکی بگیرند. به دنیا آوردن کودکی آن هم تنها به خاطر ترحم، در آینده ای نه چندان دور به احساسات کودک لطمه زده و او را دچار مشکلاتی می‌کند. این دست مادران در ناخودآگاه خود، تمایلی به فرزندشان ندارند. پس برای داشتن فرزندی سالم بهتر است قدم هایتان را با احتیاط بیشتری بردارید.

نداشتن شرایط بچه دار شدن
گاه نداشتن شرایط مالی یا جسمی دلیل ناخواسته بودن کودکی می‌شود. بهتر است پیش از هر چیز یک بار دیگر وضعیت را بررسی کنید. اگر می‌توانید از آشنایان و دوستان برای نگهداری و یا مخارج کمک دریافت کنید. این گونه راحت‌تر می‌توانید با شرایط جدید خود را تطبیق داده و برنامه زندگی تان را بچینید. همچنین می‌توانید از خدمات مهد کودک و صندوق‌های مالی برای بر طرف کردن این چنین مسائل استفاده نمایید.
در نهایت آن که هر کودکی نیاز به نگهداری و صرف زمان می‌باشد. تربیت فرزند و فراهم کردن شرایط مساعد برای رشد سالم فرزندتان از هر چیزی مهم‌تر می‌باشد. داشتن مهارت‌های فرزندپروری و والدگری به شما کمک می‌کند تا آسان‌تر با مسائل مربوط به کودکانتان کنار بیایید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.