۲۱۰۵۹۰
۱۲۷۹۲
۱۲۷۹۲

در سونوگرافی nt چه چیزهایی مشخص میشود؟

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که با سونوگرافی ان تی چه بیماری‏‌هایی قابل تشخیص است؟

سوال : با سونوگرافی ان تی چه بیماری‏هایی قابل تشخیص است؟

پاسخ : سونوگرافی ان تی یا همان سونوگرافی غربالگری مرحله اول، اولین و مهمترین غربالگری دوره جنینی است.
در این سونوگرافی چین پشت گردن جنین اندازه گیری میشود که باید در پوزیش مناسب و بسیار دقیق انجام شود.
در این سونوگرافی جنین از نظر اختلالات کروموزومی تعیین ریسک میشود. هدف از این سونوگرافی بررسی از نظر سندروم داون یا تریزومی21، تریزومی18، تریزومی13 و سایر اختلالات کروموزومی است.
اگر چین پشت گردن جنین از یک حدی یبیشتر باشد احتمالا ختلالات دیگری هم مطرح است اما اینها ۱۰۰ درصد نیست و تنها یک تعیین ریسک است و اگر ریسک از یک حدی بالاتر باشد آزمایشات تکمیلی توصیه میشود.

برای آگاهی بیشتر از تشخیص بیماری با سونوگرافی ان تی به سراغ دکتر مهرشاد جمالی رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید.

در سونوگرافی nt چه چیزهایی مشخص میشود؟

مرکز فوق تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی دکتر مهرشاد جمالی

در سونوگرافی nt چه چیزهایی مشخص میشود؟

۸۸۸۲۳۸۴۰
۸۸۸۲۷۰۴۵
۸۸۸۲۷۰۴۹
۰۹۱۲۹۶۳۰۳۴۳


سونوگرافی ان تی (NT) چیست؟

فضای شفاف سونوگرافی ان تی پشت گردن یا سونوگرافی ان تی، یک سونوگرافی روتین تخصصی است که بین هفته های ۱۱ تا ۱۳ بارداری انجام می شود. جنین هایی که میزان مایعات در پشت گردن شان افزایش پیدا کرده است- که این نقطه با نام ضخامت پشت گردن جنین شناخته می شود- ممکن است یک مشکل کروموزومی مانند سندرم داون داشته باشند. ان تی یک سونوگرافی قبل از تولد است، به این معنی که نتایج نمی توانند به طور قطع به شما بگویند که آیا فرزند شما دارای اختلال کروموزومی است یا این تنها احتمال آماری است. این نتیجه غالبا همراه با آزمایش خون بررسی شده تا دید بیشتری در مورد مسائل غیرعادی مرتبط با کودک شما که با اختلال ژنتیکی به دنیا می آید، در اختیار ما بگذارد.

در سونوگرافی nt چه چیزهایی مشخص میشود؟

چه کسی باید سونوگرافی ان تی انجام دهد؟

سونوگرافی ان تی ، بخشی از آزمایشات معمول دوره بارداری در سه ماهه اول است و برای همه خانم ها توصیه می شود. اگرچه این آزمایش به طور گسترده ای انجام می شود، اما در برخی مناطق (به خصوص در نواحی روستایی)، ممکن است ماشین ها و تکنیسین هایی که تجربه انجام این کار را دارند، وجود نداشته باشند.

چه زمانی سونوگرافی ان تی انجام می شود؟

سونوگرافی ان تی باید بین هفته های 11 تا 13 بارداری صورت گیرد. پس از آن، بافت بسیار ضخیم می شود و دیگر شفاف نیست و سونوگرافی، بی نتیجه می ماند.

چگونه سونوگرافی ان تی انجام می شود؟

ان تی، نوع خاصی از سونوگرافی با استفاده از دستگاه سونوگرافی بسیار حساس است. سونوگرافی کننده ابتدا برای اطمینان از صحت سن جنین، طول فرق سر تا دنبالچه کودک را اندازه گیری می کند. سپس ضخامت پشت گردن را پیدا کرده و ضخامت آن را بر روی صفحه نمایش می سنجد. این اندازه گیری ها به علاوه سن شما و سن حاملگی شما، وارد معادله ای می شوند که احتمال ناهنجاری کروموزومی را محاسبه می کند. اگرچه نمی تواند تشخیص قطعی دهد، اما کمک می کند تا تصمیم گیری کنید که آیا می خواهید آزمایش تشخیصی انجام دهید یا نه

اندازه گیری فضای شفاف پشت گردن چیست؟

ان تی بر روی یک فضای کوچک و واضح در پشت گردن یک کودک در حال رشد تمرکز دارد که به آن ضخامت پشت گردن جنین گفته می شود. کارشناسان دریافتند که این نقطه تمایل به تجمع مایعات دارد و در نتیجه در نوزادانی که ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم داون (که در اثر یک نسخه بیشتر کروموزوم شماره 21، یکی از جفت های کروموزوم 23 که حاوی کد ژنتیکی شخص هستند)، تریزومی 18 (یک نسخه اضافی از کروموزوم 18)، و تریزومی 13 (یک نسخه اضافی از کروموزوم 13) دارند، اندازه بزرگتری دارد.

سونوگرافی ترکیبی سه ماهه اول بارداری

از آنجا که سونوگرافی ان تی به تنهایی میزان خطای بسیار بالایی دارد، پزشک ممکن است پیشنهاد یک آزمایش ترکیبی را دهد، که در آن نتایج سونوگرافی ان تی با یک یا دو آزمایش خون ترکیب شده که سطوح هورمون hCG و PAPP-A (حاملگی همراه با پروتئین پلاسما A) را اندازه گیری و مقایسه می کند، که این دو هورمون تولید شده توسط جنین، به جریان خون شما منتقل می شوند.

سونوگرافی ان تی تا چه اندازه دقیق است؟

نتایج آزمایش ان تی به خودی خود از دقت 70 تا 75 درصد برخوردار است. این بدان معنا است که این سونوگرافی 25 تا 30 درصد از کودکان مبتلا به سندرم داون یا دیگر اختلالات کروموزومی را تشخیص نمی دهد. کنار هم گذاشتن نتایج سونوگرافی ترکیبی سه ماهه اول بارداری با نتایج سونوگرافی ان تی می تواند دقت تشخیص سندرم داون را بین 83 تا 92 درصد بالا ببرد. نتایج یک سونوگرافی ان تی همچنین می تواند با دو نوع آزمایش خون دیگر، معروف به تست چهارگانه سلامت جنین (معروف به تست سراسری) یا تست تهاجمی پیش از تولد (NIPT) ترکیب شود تا ارزیابی دقیق تری از خطر ارائه شود.

در سونوگرافی nt چه چیزهایی مشخص میشود؟

اگر میزان ان تی بالا بود

اگر میزان ان تی یا نتایج ترکیب با آزمایش های دیگر نشان داد که کودک شما ممکن است در معرض خطر ابتلا به ناهنجاری ژنتیکی قرار داشته باشد، پزشک شما احتمالاً یک آزمایش تشخیصی مانند نمونه برداری کوریونیک ویلوس (CVS) یا آمنیوسنتز انجام می دهد. از آنجا که افزایش میزان ان تی اندازه گیری شده با نقایص در قلب جنین نیز همراه هستند، پزشک شما ممکن است در هفته بیستم بارداری اکوکاردیوگرافی جنین را نیز پیشنهاد کند تا نقایص قلب جنین را بررسی کند. افزایش در اندازه گیری ان تی، همچنین ممکن است با افزایش کمی بالاتر خطر تولد نوزاد زودرس همراه باشد، بنابراین ممکن است برای این مساله نیز تحت نظارت قرار بگیرید.
به خاطر داشته باشید که سونوگرافی ان تی و آزمایش های خون به طور مستقیم برای مشکلات کروموزومی انجام نمی شوند، یا اینکه یک بیماری خاص را تشخیص نمی دهند. در عوض، نتایج فقط احتمال آماری از داشتن مشکل در کودک را ارائه می کند. نتایج غیر طبیعی ان تی یا ترکیب شده با آزمایشات دیگر، به این معنا نیست که کودک شما اختلال کروموزومی دارد، فقط اینکه خطر داشتن این اختلال در کودک شما بیشتر است- که آزمایش های تشخیصی در ادامه این آزمایشات توصیه می شود. در حقیقت، اکثر زنانی که نتایج آزمایش سونوگرافی شان غیر طبیعی بوده، یک کودک کاملا سالم و طبیعی داشته اند. در عین حال، یک نتیجه طبیعی، تضمینی برای داشتن کودک سالم نیست، اما به این معنی است که بسیار بعید است کودک شما نقص کروموزومی داشته باشد.

خطرات سونوگرافی ان تی

هم سونوگرافی و هم آزمایش خون همراه با آن بدون درد است (مگر اینکه از سرنگ های تزریقی برای آزمایش خون استفاده کنید) و خطری برای شما و کودک تان ندارد. بزرگترین مشکل ممکن است اضطرابی باشد که می توانند تحریک کننده باشد. مثبت بودن آزمایش بسیار شایع است (همانطور منفی بودن غلط این آزمایش)، که ممکن است نیاز به پیگیری با رویکردهایی داشته باشد که خطر بیشتری به همراه دارند. اما سعی کنید با این دید به مساله نگاه کنید: شانس داشتن یک نوزاد کاملاً سالم به شدت به نفع شماست.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.