۲۱۷۹۸۱
۲۰۴۵
۲۰۴۵

ویتامین ای در بارداری، منابع غذایی و فوایدش

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است، به این معنی که در چربی حل می شود و قادر به ذخیره شدن در کبد و بافت های چربی بدن است.

اگر پزشک یا مشاور تغذیه برایتان قرص ویتامین E تجویز کرده و یا می خواهید در مورد خواص این مکمل ویتامینی و عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن بیشتر بدانید توصیه می کنم تا پایان این مقاله را مطالعه کنید .
وجود ویتامین E برای عملکرد طبیعی بدن انسان ضروری است . این ویتامین در سلامت سیستم ایمنی بدن شما نقش اساسی دارد و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و رادیکال های آزاد را که به سلول ها در سطح ژنتیکی آسیب می رسانند را خنثی می کند . برخلاف ویتامین C ، ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است ، به این معنی که در چربی حل می شود و قادر به ذخیره شدن در کبد و بافت های چربی بدن است .
منابع غذایی ویتامین E
ویتامین E را می توان در روغن های گیاهی ، تخم مرغ ، گوشت ، مرغ ، غلات ، میوه و سبزیجات یافت .
اگر چه شما معمولاً می توانید ویتامین E مورد نیاز خود را از طریق یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنید ، شرایطی وجود دارد که شاید نیاز باشد برای پیشگیری و یا معالجه بیماری های خاص از مکمل و قرص ویتامین E استفاده کنید.
کمبود ویتامین E در جهان توسعه یافته نادر است ، مواردی که ممکن است کمبود این ویتامین دیده شود عبارتند از :
در نوزادان نارس و یا نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند
در مبتلایان به اختلالات ژنتیکی نادر مانند abetalipoproteinemia ( نوعی اختلال ژنتیکی است که در جذب طبیعی چربی و ویتامین های محلول در چربی اختلال ایجاد می کند ) یا آتاکسی به همراه کمبود ویتامین E .
در اختلالات سوء جذب مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو که ویتامین E به خوبی جذب روده کوچک نمی شود .
از آنجایی که ویتامین E نمی تواند توسط بدن ساخته شود ، باید از طریق مواد غذایی و یا مکمل ها تامین شود و یکی از چندین عنصر مورد نیاز بدن است که به عنوان یک ماده مغذی اساسی مورد توجه قرار می گیرد . ( یعنی اگر از طریق غذا یا مکمل به بدن نرسد ، بدن ما قادر به تولید و تامین آن نیست )
سایر فواید سلامتی قرص ویتامین E
همانطور که اشاره شد ویتامین ای یک آنتی اکسیدان است که از سلولها در برابر استرس اکسیداتیو که ممکن است در طول سالها و دهه ها به آنها آسیب برساند محافظت می کند .
بسیاری از پزشکان بر این باورند که این ویتامین می تواند از اختلالات مربوط به سن مانند بیماریهای قلبی ، دیابت ، بیماری آلزایمر و سرطان پیشگیری کند . همچنین این ویتامین تأثیرات روند پیری بر پوست را کاهش می دهد . بنابراین در ترکیب انواع پماد یا کرم و لوسیونها برای جوانسازی پوست از آن استفاده می شود .
مصرف قرص ویتامین ای در بارداری
قرص ویتامین E معمولاً در اواخر بارداری برای کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی ، یک عارضه ویران کننده بالقوه ناشی از افزایش ناگهانی فشار خون تجویز می شود . با این حال ، طبق یک بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۵ شواهد کافی برای حمایت از این نظریه پیدا نشد .
تاثیر قرص ویتامین E بر اختلالات سیستم عصبی
ویتامین E در انتقال سیگنالهای الکتریکی بین سلولهای عصبی ( نورونها ) مغز و بدن کمک می کند . به همین دلیل ، اعتقاد بر این است که ویتامین E در درمان اختلالات سیستم عصبی مانند بیماری آلزایمر و صرع کمک می کند . شواهد علمی این نظریه را تائید می کنند .
در حالی که برخی تحقیقات نشان داده اند که قرص ویتامین E می تواند باعث کاهش سرعت از دست دادن حافظه در افراد مبتلا به آلزایمر نسبتاً شدید شود ، اما بر اساس بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۶ ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این ویتامین می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند یا علائم آن را کاهش دهد .
یک بیماری که در آن استفاده از مکمل ها و قرص ویتامین E ممکن است مفید باشد در درمان عدم تعادل ( آتاکسی ) و اختلال حرکت ارثی مرتبط با کمبود ویتامین E است . استفاده از مکمل های ویتامین E یک بخش استاندارد از درمان این بیماری است و نشان داده شده است که در برخی از این بیماران بعد از مصرف قرص ویتامین E تحرک بهبود می یابد .
ویتامین E همچنین ممکن است در جلوگیری از نوروپاتی محیطی ( Peripheral neuropathy ) ناشی از دارو مفید باشد . شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف مکمل های ویتامین E می تواند مانع از بین رفتن پوشش عایق سلولهای عصبی موسوم به میلین در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی داروهای خاص ، از جمله داروهای ضد ویروس HIV یا داروهای شیمی درمانی مانند سیس پلاتین شود . با این وجود ، مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که قرص ویتامین E از نوروپاتی محیطی به دلیل شیمی درمانی پیشگیری نمی کند .
نقش قرص ویتامین ای در درمان بیماری های چشم
ویتامین E برای سلامت چشم ضروری است و به خود ترمیمی شبکیه ، قرنیه و یووا ( قسمت رنگی چشم ) کمک می کند . به عنوان مثال ، نتیجه یک مطالعه که در سال ۲۰۱۵ که در Health Nutrition منتشر شد نشان داد که مصرف قرص ویتامین E با کاهش خطر ابتلا به آب مروارید مرتبط با پیری مرتبط است .
مکمل های ویتامین E همچنین برای درمان یک اختلال چشمی شناخته شده در نوزادان به عنوان رتینوپاتی نوزادان نارس استفاده می شود . با این وجود ، بررسی مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۰۳ نشان داد که مصرف مکمل ویتامین E به نوزادان می تواند خطر ابتلا به عفونت های تهدید کننده زندگی را افزایش دهد .
از طرف دیگر ، مصرف دوزهای بالای قرص ویتامین E ممکن است سرعت از دست دادن بینایی در مبتلایان به Retinitis pigmentosa - رتینیت پیگمنتوزا ( یک اختلال ژنتیکی چشم است که باعث از بین رفتن بینایی می شود ) را تسریع کند .
قرص ویتامین E در بیماری های کبد یا کلیه
توجه داشته باشید ویتامین E نه می تواند بیماری کبدی را درمان کند و نه از آن جلوگیری می کند اما ممکن است به کند شدن روند پیشرفت آن کمک کند .
طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ در مورد هپاتولوژی ، مشاهده شد مصرف روزانه یک عدد قرص ویتامین ای ۸۰۰ IU میزان فیبروز ( زخم ) را در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) و ( steatohepatitis ) استئاتوهپاتیت غیر الکلی ( NASH ) کاهش می دهد .
steatohepatitis نوعی بیماری کبد چرب است که با التهاب کبد همزمان با تجمع چربی در کبد مشخص می شود . بعلاوه ، ویتامین E در بیماری کبد الکلی تأثیر زیادی ندارد
قرص ویتامین E ممکن است در درمان انواع خاصی از هپاتیت B مزمن نیز مفید باشد .
نقش ویتامین ای در بیماری های قلبی و سرطان
اعتقاد دیرینه مبنی بر اینکه ویتامین E می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سرطان را کاهش دهد ، تا حد زیادی تأیید نشده است .
مطالعات انجام شده در Annals of Internal Medicine در سال ۲۰۰۵ ، که بیش از ۱۳۵،۰۰۰ پرونده بیمار را مورد ارزیابی قرار داد ، نشان داد که هیچ ارتباطی بین مصرف قرص ویتامین E و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سرطان وجود ندارد .
در هر صورت ، مصرف مقادیر زیاد قرص ویتامین ای با دوز ( ۴۰۰ IUs یا بالاتر ) با کاهش طول عمر افراد در مقایسه با دارونما همراه بود . برخی دانشمندان معتقدند که این مساله ممکن است به دلیل افزایش خطر سکته مغزی ، به دلیل مصرف مکمل ویتامین E باشد .
همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف قرص های ویتامین E با دوز بالا می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند .
مشکلات پوستی
ویتامین E به عنوان یک ترکیب " ضد پیری " توسط تولید کنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی به بازار عرضه می شود .
همچنین برخی معتقدند که ویتامین E می تواند با بهبود اسکارهای پوست به دلیل آبرسانی بهتر به پوست ، مهار تولید کلاژن ، و کاهش التهاب از مشکلات پوستی پیشگیری کند .
مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۹ انجام شد و نشان داد که این ادعاها در مورد تاثیر ویتامین ای بر بهبود سلامت پوست و درمان بیماری های پوستی اکثراً نادرست است و ویتامین E هیچ کمکی برای کاهش عوارض پوستی نمی کند . علاوه بر این ، ۳۳ درصد از افرادی که از آن به صورت موضعی استفاده کرده بودند دچار یک واکنش آلرژیک پوستی به نام درماتیت تماسی شدند .
عوارض جانبی و تداخلات دارویی قرص ویتامین E
مکمل های ویتامین E در صورت مصرف با دوز توصیه شده روزانه به ندرت باعث ایجاد عوارض می شوند . اما اگر ویتامین E در دوزهای بیشتر از ۳۰۰ واحد بین المللی (IUs) در روز مصرف شود ، همین حرف را نمی توان گفت .
براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ که در BMJ نیز منتشر شده است نشان داد ، مصرف روزانه ۳۰۰ تا ۸۰۰ IU ویتامین E می تواند خطر سکته مغزی را تا ۲۲ درصد افزایش دهد .
حتی دوزهای پایین تر از این میزان نیز می توانند عوارض جانبی مانند تهوع ، استفراغ ، درد معده و اسهال را ایجاد کنند .
ویتامین E می تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند بنابراین افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند Coumadin (وارفارین) یا Plavix (کلوپیدوگرل) مصرف می کنند ، نباید از قرص ویتامین ای استفاده کنند . به همین دلیل به افرادی که قرار است عمل جراحی داشته باشند توصیه می شود از دو هفته قبل از عمل ، مصرف مکمل ویتامین E را متوقف کنند تا از خونریزی بیش از حد بعد از عمل جراحی جلوگیری شود .
همچنین مصرف مکمل های ویتامین E در افراد با سابقه حمله قلبی ، سکته مغزی ، اختلالات خونریزی ، یا سرطان های سر و گردن منع مصرف دارد .
علاوه بر خاصیت رقیق کنندگی خون ، مکمل های ویتامین E ممکن است با داروهای خاصی از جمله داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی Sandimmune ( سیکلوسپورین ) ، برخی داروهای شیمی درمانی ، داروهای استاتین مانند لیپیتور ( آتورواستاتین ) و تاموکسیفن نیز تداخل ایجاد کند .
به نظر می رسد مصرف مکمل های ویتامین E در دوران بارداری و شیردهی بی خطر هستند . اما برای جلوگیری از تداخلات و عوارض جانبی پیش بینی نشده ، همیشه در صورت مصرف مکمل ویتامین E با پزشک خود مشورت کنید .
دوز مصرف مجاز روزانه
هنگامی که به عنوان یک مکمل روزانه میخواهید از قرص ویتامین E استفاده کنید، یک دوز ۱۵ میلی گرمی آن ایمن و موثر در نظر گرفته می شود . اما هنگامی که برای درمان کمبود این ویتامین می خواهید از مکمل استفاده کنید ممکن است دوز بین ۶۰ تا ۷۵ میلی گرم در روز برای شما مناسب باشد . با مصرف دوز بالاتر از این آستانه باید با احتیاط برخورد شود و فقط در صورت تجویز پزشک و در کوتاه مدت این کار بی خطر است .
مکمل های ویتامین E بیشتر به عنوان سافت ژل های نرم فروخته می شوند . دو نوع معمول آن عبارتند از :
D-آلفا توکوفرول (شکل طبیعی)
DL-آلفا توکوفرول (شکل مصنوعی)

توکوفرولهای مختلط
دوز مصرف روزانه قرص ویتامین E می تواند گیج کننده باشد زیرا برچسب محصولات به روش های مختلفی از جمله IUs ، میلی گرم ، توصیه RDA یا حد مجاز قابل تحمل بالا (UTL) برچسب گذاری می شوند .
فرمول های ساده ای وجود دارد که می توانید از آنها اطمینان حاصل کنید که همچنان دوز توصیه شده روزانه ویتامین ای را مصرف می کنید :
برای محاسبه دوز میلی گرم D-α-توکوفرول ، IU ها را ضربدر ۰.۶۷ را ضرب کنید . بر اساس این فرمول ، ۲۵ IU برابر ۱۶.۷۵ میلی گرم است .
برای محاسبه دوز میلی گرم Dl-alpha-توکوفرول ، IU ها را با ۰.۴۳ ضرب کنید . براساس این فرمول ، ۵۰ IU برابر ۲۱.۵ میلی گرم است .

شرایط نگهداری قرص ویتامین ای
ویتامین E در صورت قرار گرفتن در معرض گرمای شدید یا نور مستقیم خورشید می تواند به سرعت فاسد شود . برای جلوگیری از این امر ، آنها را در ظرف اصلی مقاوم در برابر نور در یک اتاق خنک و خشک نگه دارید . همیشه به تاریخ انقضا توجه داشته باشید و هر نوع قرصی را که منقضی شده است و یا تغییر رنگ داده و یا شواهدی از نشت آن وجود دارد ، دور بریزید .
به یاد داشته باشید روغن ویتامین E که در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی موجود است ، فقط برای مصارف خارجی در نظر گرفته شده است .
کدام غذاها بیشترین میزان ویتامین E را دارند؟
به طور کلی ، همیشه توصیه بر این است که بهترین منبع تامین انواع ویتامین ها دریافت آنها از مواد غذایی است نه مصرف مکمل های ویتامینی . حتی اگر شما دچار کمبود ویتامین شده باشید می توانید با افزایش مصرف منابع غذایی غنی از ویتامین E مشکل کمبود را رفع کنید .
منابع غذایی سرشار از ویتامین ای عبارتند از
روغن جوانه گندم : ۲۱.۸ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری ( یا ۱۳۵ درصد از نیاز روزانه شما )
تخمه آفتابگردان : ۷.۴ میلی گرم در هر وعده یک اونس ( یا ۴۹ درصد از نیاز روزانه شما )
بادام : ۷.۴ میلی گرم در هر وعده یک اونس ( یا ۴۹ درصد از نیاز روزانه شما )
آووکادو : ۴.۲ میلی گرم در هر آووکادو ( یا ۲۸ درصد از نیاز روزانه شما )
قزل آلا : ۴ میلی گرم در هر قزل آلای متوسط ( یا ۲۶ درصد از نیاز روزانه شما )
اسفناج : ۳.۷ میلی گرم در هر وعده یک فنجان ( یا ۲۵ درصد از نیاز روزانه شما )
کدو تنبل : ۲.۶ میلی گرم در هر وعده یک فنجان ( یا ۱۸ درصد از نیاز روزانه شما )
میوه کیوی : ۲.۶ میلی گرم در هر وعده یک فنجان ( یا ۱۸ درصد از نیاز روزانه شما )
کلم بروکلی : ۲.۳ میلی گرم در هر وعده یک فنجان ( یا ۱۵ درصد از نیاز روزانه شما )
روغن زیتون : ۱.۹ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری ( یا ۱۳ درصد از نیاز روزانه شما )
میگو : ۱.۹ میلی گرم در هر وعده ۳ اونس ( یا ۱۳ درصد از نیاز روزانه شما )

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.