۲۲۶۳۴۹
۶۰۶
۶۰۶

ویروس کرونا در پاییز، هوای خودت را داشته باش

هوا به تدریج رو به سرد شدن گذاشته؛ گویا همه آن نگرانی‌ها و ترس‌هایی که در این هشت ماه کرونایی برای پاییز و زمستان هشدارش را داده بودند، حالا قرار است محقق شوند.

پاییز کرونازده از راه رسید؛ هوا به تدریج رو به سرد شدن گذاشته؛ گویا همه آن نگرانی‌ها و ترس‌هایی که در این هشت ماه کرونایی برای پاییز و زمستان هشدارش را داده بودند، حالا قرار است محقق شوند. موج سوم کرونا با شدت بیماری‌زایی بیشتر آغاز شده و البته ترس از شیوع آنفلوآنزا و کاهش رعایت پروتکلها هم بر نگرانی‌ها می‌افزاید...
کرونا در موج سوم هم سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و... را بیشتر از سایرین نشانه گرفته است و ظاهرا برخیها هم دیگر آن آدم‌های سابق چند ماه قبل نیستند و دیگر هوای خود و اطرافیان‌شان را ندارند؛ خسته شده اند و کرونا برایشان عادی شده و دیگر ماسک زدن و فاصله‌گذاری فیزیکی خیلی اهمیت ندارد. اما باید بدانیم اگر می‌خواهیم زنده بمانیم و کانون گرم خانواده‌هایمان از هم نپاشد، باید هوای خود و اطرافیان‌مان را در این پاییز و زمستان کرونا زده داشته باشیم؛ چراکه این ویروس چموش همین جا بیخ گوش ماست و در پلک بر هم زدنی، غافلگیرمان می کند.
البته هر از گاهی در فضای مجازی هم ایده‌هایی اثبات نشده برای پیشگیری و درمان کرونا از سوی برخی افراد ارائه می‌شود و فارغ از اینکه چقدر به لحاظ علمی مستند بوده و مورد تایید متخصصان، به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر می‌شوند و گاها متقاضیانی هم پیدا می کنند. اما باید بدانیم که اگر واقعا سه اصل پیشگیری از کرونا، یعنی استفاده از ماسک، شست‌وشوی مکرر دست‌ها به مدت حداقل ۲۰ ثانیه و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی را جدی بگیریم، می‌توانیم ویروس چموش و موذی کرونا را از خود و خانواده‌هایمان دور نگه داریم.
این درحالیست که گویا این روزها سه اصل مهم پیشگیری از کرونا به تدریج در حال فراموشی است؛ چراکه در کوچه و خیابان می‌بینیم بخشی از مردم، صاحبان کسب و کار و صنایع و صنوف، مغازه‌داران و کسبه و... دیگر مانند چند ماه قبل به دستورالعمل‌های بهداشتی توجهی ندارند و نه‌تنها ماسک زدن و رعایت فاصله فیزیکی را جدی نمی‌گیرند، بلکه مهمانی، مراسم عزا و عروسی، دورهمی و حتی سفر را هم مانند دوران قبل از کرونا آغاز کرده‌اند و همین موضوع یکی از دلایل مهم و عمده اوج‌گیری مجدد کووید-۱۹ محسوب می‌شود.
پروتکل های بهداشتی که روزبروز کمتر رعایت می شوند
دکتر سیما سادات لاری-سخنگوی وزارت بهداشت چندی پیش به ایسنا، گفت: در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۶۱.۸۵ درصد رسیده و شاهد روند نزولی در این زمینه هستیم و از آن طرف روند صعودی ابتلا و بستری به علت کووید ۱۹ را مشاهده می‌کنیم.
وی افزود: در هفته‌های گذشته متاسفانه شاهد کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی بودیم. در عین حال میزان استفاده از ماسک در مراکز و اماکن عمومی نیز بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط تیم‌های بهداشت محیط، در کشور به ۵۵.۳۵ درصد رسیده است.
از طرفی چندی پیش دکتر سعید نمکی-وزیر بهداشت نیز در بازدیدی که از برخی کسبه و اصناف داشت، ضمن ابراز نارضایتی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم استفاده از ماسک، اعلام کرد که نظارت بر رعایت پروتکل‌ها در اصناف را به خود اصناف واگذار کرده بودیم، اما متاسفانه از این نظارت‌ها درحوزه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اصناف راضی نیستیم و ناچاریم که در اعمال پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه‌تر عمل کنیم.
در عین حال با توجه به بحرانی شدن شرایط پایتخت و افزایش تعداد بستری بیماران در استان تهران، ضمن اینکه بنابر اعلام استاندار تهران و همچنین معاون کل وزارت بهداشت، استفاده از ماسک از شنبه پیش رو اجباری است و برای متخلفان هم جریمه هایی در حال پیش بینی است، دکتر علیرضا زالی- فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران هم با بیان اینکه درخواست ما استمرار و تمدید محدودیت‌ها در تهران است، عنوان داشته: در استان تهران تنها ۵۵ درصد افراد از ماسک استفاده می کنند که این آمار در برخی مناطق کمتر است و حتی در برخی نواحی پرتراکم این عدد به ۳۵ درصد هم می‌رسد.
شرط کافی برای پیشگیری از کرونا
وی در عین حال تاکید کرد: باید توجه کرد که ماسک شرط لازم برای پیشگیری است و شرط کافی و مهم برای جلوگیری از سرایت بیماری کووید-۱۹، فاصله گذاری اجتماعی است. بدون ایجاد فرآیندهای مورد نظر در این خصوص، زدن ماسک کمک‌کننده است، اما راه حل قطعی نخواهد بود.
پیشنهادات ستاد مقابله با کرونای تهران برای اعمال محدودیت در تعطیلات پیش رو
فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران به همراه استاندار تهران، همچنین در نامه‌ای خطاب به وزیر کشور، خواستار اعمال محدودیت‌های تازه ای برای کاهش سفرهای غیرضروری هموطنان بویژه به شمال کشور شدند. "افزاش موقت عوارض بزرگراهی به میزان حداقل ۳ تا ۵ برابر برای خودروهایی که به مقاصد غیربومی مسافرت کرده‌اند و تخصیص منابع حاصله از آن برای کمک به پیشگیری و کنترل بیماری کرونا"، " افزایش مبلغ جریمه حداقل به میزان ۳ تا ۵ برابری درصورت تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی برای خودروهای غیربومی که به سایر شهرستانها مسافرت می‌کنند و تخصیص منابع حاصل از آن به شهرستان مقصد" از جمله پیشنهادات زالی و بندپی به وزیر کشور در اعمال محدودیت های جدید است.
همچنین زالی و بندپی با این توجیه که ممکن است تعدادی از مسافران مذکور در شهرستان‌های مقصد دچار بیماری کرونا شوند، در نامه خود به وزیر کشور پیشنهاد دادند که "با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی مقصد نسبت به قرنطینه سازی این گونه افراد اقدام شود و در صورت ابتلا، کلیه هزینه‌های درمان در مراکز بیمارستانی در استان مبدا و یا مقصد به طور کامل از بیمار اخذ شود."
باید توجه کرد که به گفته بسیاری از متخصصین عفونی و کارشناسان و مسئولان حوزه سلامت، در موج سوم کرونا قدرت بیماری‌زایی ویروس بیشتر شده، از طرفی هم به دلیل کاهش رعایت پروتکل‌ها در جامعه، خانواده و... شاهد بستری بیماران بدحال‌تر در بیمارستان‌ها هستیم. از سوی دیگر با اوج گیری کرونا، روند بستری بیماران رو به افزایش است و هر لحظه ممکن است در حوزه تخت های بیمارستانی به ویژه تخت های آی سی یو، دچار مشکل شویم. بر همین اساس دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد که با اوج‌گیری بستری ناشی از کرونا، اکثر تخت‌های بیمارستانی و اکثر تخت‌های مراقبت‌های ویژه از سوی مبتلایان به کرونا اِشغال شده‌اند.
بنابراین اکنون وقت آن نیست که هر کس ساز خودش را بزند؛ امروز ویروس کرونا در کمین است تا در یک لحظه غفلت ما، مهمان ناخوانده زندگی‌مان شود، یا جان‌مان را بگیرد یا سوگوارمان کند و یا داغی بر دل بگذارد.
پس این روزها همدلانه با استفاده از ماسک، رعایت فاصله حداقل ۱.۵ تا دو متری از دیگران و شستن مداوم دست‌هایمان، هوای خودمان، خانواده‌هایمان و هموطنان‌مان را داشته باشیم.
منبع: ایسنا

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.