۲۲۶۴۶۳
۱۱۲۸
۱۱۲۸

عمل سقط جنین، چه زمانی تجویز می شود؟

گر کمتر از ۱۰ هفته باردار باشید، ممکن است بتوانید بدون مراجعه به بیمارستان یا کلینیک، در خانه سقط جنین کنید.

سقط جنین پزشکی که توسط پزشکان تجویز می شود و سقط به صورت عمدی و به دلایلی انجام می شود. دلایل سقط جنین پزشکی کاملاً شخصی است و در مواقعی به دلیل مشکلات و بیماری های مادر و شرایطس که سلامت مادر در خطر است انجام می شود.همچنین در مواقعی که کودک مشکلاتی داشته باشد و در آینده برای کودک بعد از تولد مشکلاتی ایجاد شود پزشک سقط جنین را تجویز می کند.
شما می توانید سقط جنین پزشکی را برای اتمام سقط جنین زودهنگام یا پایان بارداری ناخواسته انتخاب کنید. در صورت داشتن بیماری پزشکی که ادامه بارداری را تهدید کننده زندگی کند ، می توانید سقط درمانی را نیز انتخاب کنید.
سقط جنین پزشکی یکی از راه های خاتمه دادن به بارداری زودرس با استفاده از داروها است. سقط درمانی توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آموزش دیده در مطب های خصوصی ، کلینیک های تنظیم خانواده و بیمارستان ها ارائه می شود.
سقط جنین پزشکی می تواند از زمانی که یک زن مشکوک است و باردار بودن او را تأیید می کند تا نه هفته از آخرین قاعدگی انجام شود.
در عمل بالینی ، سقط درمانی حدود ۹۵ تا ۹۸ درصد موثر است و باعث می شود یک زن بارداری را بدون استفاده از جراحی به طور کامل پشت سر بگذارد. در مقایسه ، سقط جراحی زود هنگام ۹۸ درصد مواقع موثر است.
سقط جنین 2 نوع اصلی دارد:
سقط جنین پزشکی ("قرص سقط جنین") - مصرف دارو برای پایان بارداری
سقط جراحی - روشی برای برداشتن محتویات بارداری

داروهای تجویزی برای سقط جنین
داروهای تجویز شده برای سقط جنین میفپریستون و میزوپروستول است.
Mifepristone ، همچنین به عنوان "Mifeprex" یا "RU-486" شناخته می شود ، از عملکرد هورمون طبیعی پروژسترون بر روی رحم جلوگیری می کند. این باعث می شود که پوشش داخلی رحم مانند یک دوره ریخته شود و رشد بارداری را متوقف کند. میزوپروستول که به آن "سیتوتک" نیز گفته می شود ، باعث انقباض رحم و خونریزی و گرفتگی آن می شود.
هنگامی که میفپریستون با میزوپروستول ترکیب شود سقط جنین پزشکی منجر می شود.

چه زمانی سقط جنین می تواند انجام شود؟
گر کمتر از ۱۰ هفته باردار باشید، ممکن است بتوانید بدون مراجعه به بیمارستان یا کلینیک، در خانه سقط جنین کنید. اگر بیش از ۱۰ هفته باردار هستید ، یک ارائه دهنده سقط جنین می تواند گزینه های شما را با شما در میان بگذارد.
سقط جنین پزشکی و جراحی فقط تا 24 هفته بارداری قابل انجام است.
در شرایط بسیار محدود سقط جنین می تواند پس از ۲۴ هفته اتفاق بیفتد - به عنوان مثال ، اگر خطری برای زندگی وجود داشته باشد یا در رشد کودک مشکلی وجود داشته باشد.

چگونه کار می کند
سقط جنین پزشکی حداقل شامل دو مراجعه به مطب پزشک یا کلینیک است. این درمان شامل دادن دارو و سپس تأیید خاتمه حاملگی است. گاهی اوقات بیش از دو بار ملاقات با پزشک لازم است.
روز اول - برای امتحان و مشاوره به بازدید از دفتر مراجعه کنید. به شما دستور داده می شود 200 میلی گرم یا 1 قرص میفپریستون بخورید.
روز ۲ ، ۳ یا ۴ - در خانه ، چهار قرص یا ۸۰۰ میکروگرم میزوپروستول را در واژن خود قرار دهید. در مورد چگونگی انجام این کار به شما دستورالعمل داده می شود.
روز 7 تا 14 - در برهه ای از این مدت شما به مطب برمی گردید تا بتوانیم از سقط جنین مطمئن شویم. اگر سقط جنین کامل نباشد ، ممکن است برای ویزیت های بعدی برنامه ریزی شود.

سقط جنین در مقابل بارداری اضطراری
سقط جنین پزشکی همان پیشگیری از بارداری اورژانسی نیست . پیشگیری از بارداری اضطراری از بارداری جلوگیری می کند. بنابراین ، هنگامی که بارداری رخ داده است ، این دیگر موثر نیست. از طرف دیگر ، سقط جنین پزشکی برای خاتمه حاملگی ناخواسته استفاده می شود.

ایمنی و عوارض جانبی
Mifepristone بیش از ۲۰ سال مورد مطالعه قرار گرفته است. میلیون ها زن در بیش از ۲۰ کشور از جمله ایالات متحده برای سقط جنین از میفپریستون و میزوپروستول یا داروهای مشابه استفاده کرده اند. تمام مطالعات نشان داده اند که این روش ایمن و موثر است. هیچ گزارشی در مورد خطرات طولانی مدت گزارش نشده است. خونریزی شدید که به انتقال خون نیاز دارد بسیار نادر است و در کمتر از ۰.۵ درصد بیماران مورد مطالعه رخ می دهد.
عوارض جانبی کوتاه مدت سقط درمانی شامل موارد زیر است:
گرفتگی شدید
خون ریزی
حالت تهوع
استفراغ
تب و لرز
هیچ اثری از خطرات طولانی مدت با میفپریستون در هنگام استفاده برای سقط جنین پزشکی وجود ندارد و هیچ اثر طولانی مدتی با میزوپروستول همراه نبوده است.
در طی ۲۰ سال استفاده ، سقط جنین پزشکی فقط با یک مورد مرگ همراه بوده است که این امر به دلیل دارویی بود که دیگر استفاده نمی شود .
هیچ نشانه ای وجود ندارد که هیچ یک از روش های سقط جنین اولیه بر باروری زن تأثیر بگذارد.
درباره تأثیر میفپریستون روی جنین در حال رشد اطلاعات کمی در دست است. میزوپروستول در اوایل بارداری با نقایص مادرزادی همراه است. بنابراین ، در صورت عدم سقط جنین پزشکی ، زن باید سقط جراحی کند.

خطرات سقط جنین دارویی چیست؟
خطرات احتمالی سقط درمانی شامل موارد زیر است:
سقط جنین ناقص ، که ممکن است نیاز به سقط جراحی باشد
بارداری ناخواسته مداوم در صورت عدم موفقیت در عمل
خونریزی شدید و طولانی مدت
عفونت
تب
ناراحتی دستگاه گوارش
شما باید قبل از شروع سقط جنین در مورد تصمیم خود مطمئن باشید. اگر پس از مصرف داروهای مورد استفاده در سقط جنین پزشکی تصمیم به ادامه بارداری بگیرید ، بارداری شما ممکن است در معرض عوارض اساسی باشد.
اثبات نشده است که سقط جنین پزشکی حاملگی های آینده را تحت تأثیر قرار می دهد مگر اینکه عوارض ایجاد شود.

چه زمانی سقط جنین دارویی انجام نمی شود؟
اگر بیش از نه هفته باردار بوده اید (پس از شروع آخرین قاعدگی) نباید اقدام به سقط پزشکی کنید. برخی از انواع سقط جنین پزشکی بعد از هفت هفته بارداری انجام نمی شود.
بارداری مشکوک در خارج از رحم داشته باشید (حاملگی خارج رحمی)
شرایط پزشکی خاصی داشته باشید. اینها شامل اختلالات خونریزی است. برخی بیماری های قلبی یا عروقی بیماری شدید کبدی ، کلیوی یا ریوی ؛ یا یک اختلال تشنج کنترل نشده.
داروی رقیق کننده خون یا داروهای خاص استروئیدی مصرف کنید.
نمی توانید به پزشک مراجعه کنید و یا به مراقبت های اضطراری دسترسی ندارید.
به داروهای مورد استفاده حساسیت داشته باشید.
یک روش جراحی به نام کورتاژ (D&C) ممکن است یک گزینه برای زنانی باشد که نمی توانند سقط پزشکی کنند.

چگونه برای سقط جنین دارویی آماده می شوید
اگر قصد سقط جنین دارید ، با پزشک خود ملاقات کنید تا در مورد روش کار صحبت کنید. پزشک شما احتمالاً:
سابقه پزشکی و سلامت کلی شما را ارزیابی می کند.
بارداری شما را با معاینه جسمی تأیید می کند.
برای تعیین تاریخ بارداری معاینه سونوگرافی انجام دهید و تأیید کنید که خارج از رحم نیست (حاملگی خارج رحمی) و توموری نیست که در رحم ایجاد شده باشد (حاملگی مولار)
آزمایش خون و ادرار انجام می دهید

بعد از سقط جنین چه اتفاقی می افتد؟
علائم و نشانه هایی که ممکن است پس از سقط پزشکی نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند عبارتند از:
خونریزی شدید - خیس شدن و خونی شدن چند نوار بهداشتی در چند ساعت
درد شدید شکم یا کمر
تب بیش از 24 ساعت طول می کشد
ترشحات واژن با بوی بد
پس از سقط جنین پزشکی ، برای اطمینان از بهبودی مناسب و ارزیابی اندازه رحم ، خونریزی و علائم عفونت ، باید به پزشک مراجعه کنید. برای کاهش خطر عفونت ، به مدت دو هفته بعد از سقط ، رابطه جنسی از طریق واژن انجام ندهید و از تامپون استفاده نکنید.
پزشک شما احتمالاً از شما سوال می کند که آیا هنوز احساس بارداری می کنید ، آیا خروج کیسه بارداری یا جنین را مشاهده کردید ، چه مقدار خونریزی دارید و آیا هنوز خونریزی دارید اگر پزشک شما به سقط جنین ناقص یا بارداری مداوم مشکوک است ، ممکن است به سونوگرافی و احتمالاً سقط جراحی نیاز داشته باشید.
پس از سقط جنین پزشکی ، احتمالاً طیف وسیعی از احساسات را تجربه خواهید کرد - مانند تسکین ، از دست دادن ، غم و گناه. این احساسات طبیعی است. ممکن است کمک کند که با یک مشاور در مورد آنها صحبت کنید.

جلوگیری از بارداری
تخمک گذاری معمولاً به محض دو هفته پس از سقط جنین پزشکی رخ می دهد و بارداری دیگر حتی قبل از شروع قاعدگی امکان پذیر است. قبل از سقط جنین ، با پزشک خود در مورد پیشگیری از بارداری صحبت کنید که می توانید به محض پایان مراحل آن را شروع کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.