۲۲۶۶۵۴
۲۰۴۹
۲۰۴۹

آیا لکه بینی در دوران بارداری طبیعی است؟

اگر در هر زمان در دوران بارداری متوجه لکه بینی یا خونریزی شدید به پزشک اطلاع دهید.

لکه بینی یا خونریزی سبک در دوران بارداری می تواند احساس وحشتناکی ایجاد کند، اما همیشه نشانه ای از اتفاق بد برای جنین نمی تواند باشد. بسیاری از زنانی که در دوران بارداری لکه بینی دارند ، نوزاد خود را به سلامت به دنیا می آورند.
لکه بینی مقدار بسیار سبک از خون صورتی ، قرمز یا قهوه ای تیره (زنگ زنگ) است. ممکن است هنگام استفاده از سرویس بهداشتی متوجه لکه بینی شوید یا چند قطره خون روی لباس زیر خود مشاهده کنید. سبک تر از دوره قاعدگی شما خواهد بود و نوار بهداشتی شما را به طور کامل نمی پوشاند.
در دوران بارداری ، لکه بینی می تواند به علت هایی ایجاد شود. لکه بینی با خونریزی سنگین متفاوت است ، جایی که شما نیاز به یک پد یا تامپون دارید تا جلوی خونی شدن لباس خود را بگیرید. اگر در دوران بارداری دچار خونریزی شدید هستید ، باید فوریت های پزشکی را انجام دهید.

چه موقع با پزشک تماس بگیرید
اگر در هر زمان در دوران بارداری متوجه لکه بینی یا خونریزی شدید به پزشک اطلاع دهید. آنها می توانند تشخیص دهند که آیا برای نظارت باید شما را بررسی کنند یا شما را در بیمارستان بستری کنند. آنها ممکن است در مورد علائم دیگر همراه با لکه بینی مانند گرفتگی عضلات یا تب از شما سؤال کنند.
همچنین مهم است که پزشک خود را از خونریزی واژینال آگاه سازید ، زیرا برخی از خانمها که دارای خون خاصی هستند اگر در هر زمان خونریزی واژینال خود را تجربه کنند ، به دارو احتیاج دارند.
اگر در سه ماهه دوم یا سوم خونریزی دارید ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا به دنبال مراقبت های اضطراری پزشکی باشید.

آیا لکه بینی در دوران بارداری طبیعی است؟
لکه بینی هنگام بارداری یک نگرانی شایع است که بسیاری از خانمهای باردار با آن روبرو هستند. اگرچه نگرانی آسان است ، وحشت نکنید. تقریباً ۲۰٪ از خانمها گزارش دادند که در ۱۲ هفته اول بارداری لکه بینی مشاهده می کنند. خونریزی که در اوایل بارداری رخ می دهد ، معمولاً نسبت به دوره قاعدگی سبک تر است. همچنین ، رنگ اغلب از صورتی تا قرمز تا قهوه ای متفاوت است. اکثر زنانی که در دوران بارداری لکه بینی را تجربه می کنند ، در دوران بارداری و کودک سالم به سر می برند.
لکه بینی در سه ماهه اول
تخمین زده می شود که حدود ۲۵ درصد منبع معتبر زنان باردار در ۱۲ هفته اول بارداری لکه بینی را تجربه می کنند.
یک منبع معتبر از سال 2010 نشان داد که لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری مشاهده می شود. لکه بینی همیشه نشانه ای از سقط جنین نبوده پس نگران نباشید.
لکه بینی در سه ماهه اول ممکن است به دلایل زیر باشد:
خونریزی لانه گزینی
حاملگی خارج رحمی
سقط جنین
دلایل ناشناخته
در اینجا آنچه باید در مورد این دلایل احتمالی بدانید در اینجا آورده شده است:
خونریزی کاشت
خونریزی لقاح 6 تا 12 روز پس از لقاح رخ می دهد. اعتقاد بر این است که این نشانه ای است که جنین در دیواره رحم لانه گزینی می کند.همه خانمها خونریزی لانه گزینی را تجربه نخواهند کرد ، اما برای زنانی که آن را تجربه می کنند ، معمولاً یکی از اولین علائم بارداری است.
خونریزی کاشت معمولاً به رنگ صورتی روشن تا قهوه ای تیره است. این خونریزی متفاوت از دوره قاعدگی معمول شما است زیرا تنها لکه بینی است. شما به اندازه کافی خونریزی نخواهید داشت که نیاز به تامپون یا نواربهداشتی داشته باشید. حتی وقتی از دستشویی استفاده می کنید ، خون وارد توالت نمی شود.
خونریزی کاشت تا چند ساعت تا 3 روز ادامه دارد و به خودی خود متوقف می شود.
حاملگی خارج رحمی
حاملگی خارج رحمی یک اورژانس پزشکی است. هنگامی رخ می دهد که تخم بارور شده به خارج از رحم وصل شود. لکه بینی تا لکه های سنگین یا خونریزی می تواند علائم بارداری خارج رحمی باشد.
خونریزی یا لکه بینی در دوران حاملگی خارج رحمی معمولاً همراه است:
درد شدید یا دردناک شکم یا لگن
ضعف ، سرگیجه یا غش
فشار روده
در صورت بروز این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

کاهش زودرس حاملگی یا سقط جنین
بیشترین سقط جنین در ۱۳ هفته اول بارداری رخ می دهد. اگر می دانید که باردار هستید و خونریزی قرمز قهوه ای یا روشن با گرفتگی یا بدون گرفتگی را تجربه می کنید ، با پزشک خود صحبت کنید.
با سقط جنین ممکن است علائم زیر را نیز مشاهده کنید:
کمر درد خفیف تا شدید
کاهش وزن
مخاط سفید صورتی
گرفتگی یا انقباضات
بافت با مواد لخته مانند از مهبل (واژن) شما عبور می کند

کاهش ناگهانی علائم بارداری
پس از شروع سقط جنین ، اقدامات بسیار اندکی برای نجات بارداری وجود دارد. با این وجود ، باید همچنان با پزشک خود تماس بگیرید تا آنها حاملگی خارج رحمی یا عارضه دیگری را رد کنند.
پزشک شما احتمالاً دو یا چند آزمایش خون را برای بررسی میزان هورمون حاملگی شما انجام خواهد داد. به این هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) گفته می شود.
دلیل اینکه به بیش از یک آزمایش خون نیاز دارید این است که پزشک شما می تواند تشخیص دهد که سطح hCG شما کاهش یافته است یا خیر. کاهش سطح hCG حاکی از از دست دادن حاملگی است.
داشتن یک سقط جنین به معنای این نیست که در آینده باردار شوید. همچنین خطر بروز سقط جنین در آینده را افزایش نمی دهد ، اگرچه ممکن است اگر قبلاً چندین مورد سقط جنین داشته باشید حاملگی های بعدیتان با مشکلاتی همراه باشد.
توجه به این نکته ضروری است که سقط جنین نیز به طور کلی ناشی از کاری نیست که انجام داده باشید یا انجام نداده باشید. مطالعات نشان می دهد که سقط جنین شایع است و در حدود ۲۰ درصد از افرادی که می دانند باردار هستند اتفاق می افتد.

عفونت دهانه رحم (سرویسیت)
به التهاب دهانه رحم اشاره دارد و بیشتر در اثر عفونت ایجاد می شود. اینها می توانند عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا ، سوزاک ، تریکومونا یا تبخال دستگاه تناسلی یا عفونت های غیر جنسی از جمله واژینوز باکتریایی باشند. سرویسیت همچنین ممکن است در اثر تحریک از دیافراگم یا حساسیت به لاتکس در کاندوم ایجاد شود.
قطع جفت
جداسازی جفت از دیواره رحم قبل از زایمان اغلب منجر به خونریزی بسیار سنگین می شود ، اما در بعضی مواقع خونریزی در بالای جفت وجود دارد و فقط لکه بینی اتفاق می افتد.
زایمان
هنگامی که گردن رحم در زایمان اولیه شروع به رقیق شدن می کند. داشتن یک "نمایش خونین" معمول است.

علل ناشناس و موارد دیگر
همچنین ممکن است به دلایلی غیرقابل تشخیص لکه بینی وجود داشته باشد. در اوایل بارداری بدن شما دچار تغییرات بسیاری می شود. تغییر در دهانه رحم شما می تواند عامل لکه بینی خفیف در برخی از خانم ها باشد. تغییرات هورمونی نیز ممکن است مسئول لکه بینی باشد.
همچنین ممکن است بعد از مقاربت جنسی یا اگر بسیار فعال هستید ، لکه بینی خفیفی را تجربه کنید.
عفونت یکی دیگر از دلایل ممکن برای لکه بینی است ، به همین دلیل مهم است که با پزشک خود در مورد لکه بینی در دوران بارداری صحبت کنید. آنها می توانند علل جدی تر را رد کنند.
لکه بینی در سه ماهه دوم
خونریزی سبک یا لکه بینی در سه ماهه دوم ممکن است در اثر تحریک دهانه رحم ایجاد شود ، معمولاً بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم ممکن است لکه بینی ایجاد شود. این امر معمول است و معمولاً باعث نگرانی نمی شود.
پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی خونریزی در سه ماهه دوم است. این یک رشد بی ضرر در دهانه رحم است. ممکن است به دلیل افزایش تعداد رگ های خونی در بافت اطراف دهانه رحم ، لکه بینی از ناحیه گردن رحم مشاهده کنید.
اگر شما هرگونه خونریزی واژن که مانند یک قاعدگی شدید است تجربه می کنید ، سریعاً به پزشک اطلاع دهید. خونریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه اضطراری پزشکی باشد ، مانند:
جفت جلدی
زایمان زودرس
سقط جنین

لکه بینی در سه ماهه سوم
خونریزی سبک یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم ایجاد شود. این امر معمول است و معمولاً باعث نگرانی نمی شود.
اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی شدید واژن هستید ، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس باشید. این می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
جفت جلدی
افتادگی جفت
مراقبت های اورژانس به موقع برای ایمنی شما و کودک ضروری است.
اگر جریان خون کمتر یا لکه بینی را تجربه کردید ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. بسته به علائم دیگر شما ممکن است نیاز به ارزیابی و بررسی بیشتری داشته باشید.
حتی بدون وجود پولیپ گردن رحم ، مواردی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد لکه بینی در چند روز بعد از آن شود:
مقاربت جنسی
معاینه زنان مانند سونوگرافی واژینال
وزنه برداری / ورزش بیش از حد

چه موقع باید نگران لکه بینی در دوران بارداری باشیم؟
لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری انتظار نمی رود و ممکن است غیر طبیعی باشد ، اما همیشه دلیلی برای نگرانی نیست. با این وجود ، برای گفتگو درمورد علائمی که تجربه می کنید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی تماس بگیرید. خبر خوب این است که ۵۰٪ از زنان مبتلا به خونریزی در دوران بارداری به بارداری سالم ادامه می دهند و نوزاد سالم به دنیا می آورند.
هرگونه لکه بینی یا خونریزی در سه ماهه دوم یا سوم باید فوراً به پزشک معالج خود گزارش شود. در سه ماهه اول ، لکه بینی تا حدودی متداول است ، اما باید به پزشک یا ماما نیز گزارش شود.

آیا لکه بینی همیشه به معنای سقط جنین است؟
بسیاری از افراد می ترسند که لکه بینی در اوایل بارداری نشانه سقط جنین باشد ، اما همیشه اینگونه نیست. تقریبا نیمی از زنانی که در اوایل بارداری لکه بینی را تجربه می کنند ، دچار سقط جنین می شوند. این بدان معناست که نیمی از زنانی که در اوایل بارداری لکه بینی دارند ، دچار سقط جنین نمی شوند. لکه بینی بعد از بارداری اغلب جدی تر است ، اما مواقعی وجود دارد که بسیار جدی است.
بین 10 تا 30 درصد از زنانی که نوزادان سالم به دنیا می آورند ، گزارش می دهند که در دوران بارداری دچار لکه بینی شده اند. هرکسی که در سه ماهه دوم یا سوم خود لکه بینی را تجربه می کند ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

لکه بینی در دوران بارداری در مقابل خونریزی
خونریزی واژن در دوران بارداری هر نوع تخلیه خون از مهبل است. این بیماری می تواند در هر زمان از زمان برداشت (هنگام تخمک گذاری تخمک) تا پایان بارداری اتفاق بیفتد.
خونریزی سبک یا لکه بینی در دوران بارداری شایع است ، به خصوص در سه ماهه اول. لکه بینی وقتی تلقی می شود که گاهی اوقات چند قطره خون در لباس زیر خود مشاهده می کنید و خونریزی شدیدی در نواربهداشتی خود و یا در دستشویی نمی بینید.
خونریزی جریان خون سنگین تری است. با خونریزی ، به پد احتیاج دارید تا از خیس شدن لباسهای خود جلوگیری کنسد. چه خونریزی داشته باشید و چه لکه بینی ، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و آنچه را که تجربه می کنید توصیف کنید.

پروژسترون پایین موجب سقط می شود؟
پروژسترون پایین در بارداری قطعاً با سقط جنین همراه است. از یک طرف ، در صورت عدم آمادگی رحم برای حمایت از حاملگی ، از نظر تئوریک سطح خیلی پایین ممکن است باعث سقط جنین شود ، شاید به این دلیل که تخمدان ها به دلایلی در تولید پروژسترون کافی مشکل دارند.
از طرف دیگر ، بسیاری از پزشکان معتقدند که کم بودن پروژسترون صرفاً بدان معنی است که سقط جنین به دلایل دیگر قریب الوقوع است. با این خط تفکر ، سطح پایین اولین علامت آن است که بدن در حال آماده سازی برای سقط جنین است (برای مثال به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در کودک در حال رشد) ، و مکمل پروژسترون بی فایده است.

عوارض پروژسترون درمانی
پزشکانی که مکمل پروژسترون تجویز نمی کنند ممکن است نسبت به تجویز هر دارویی بدون آنکه علامت مشخصی از عملکرد آن داشته باشد ، احساس تردید کنند .. در دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰s ، پزشکان دارویی به نام DES را برای زنان باردار تجویز کردند و تصور کردند که از سقط جنین جلوگیری می کند - بعداً این دارو باعث ناهنجاری های تولید مثل در کودکان شد.
اگرچه بیشتر پزشکان احساس می کنند مکمل های پروژسترون احتمالاً بی خطر هستند ، اما نمی توان گفت که در طی 10 یا 20 سال یک مطالعه ممکن است خطرات استفاده از مکمل مصنوعی پروژسترون را در دوران بارداری کشف کند.
پزشکان همچنین ممکن است احساس کنند که ، تا زمانی که شواهد علمی فواید مشخصی را نشان ندهند ، احتمالاً کم بودن پروژسترون صرفاً به معنای سقط جنین قریب الوقوع است و تجویز پروژسترون در هنگام بارداری که قبلاً به صورت سقط جنین در نظر گرفته شده باشد ، می تواند شروع خونریزی را به تأخیر اندازد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.