۲۲۷۵۶۴
۴ نظر
۳۸۱۲
۴ نظر
۳۸۱۲

سه ماهه سوم بارداری، مراجعه به پزشک

در سه ماهه سوم بارداری (هفته ۲۸ تا پایان بارداری)، به احتمال زیاد از ۲۸ تا ۳۶ هفته هر دو هفته یک چکاپ انجام دهید.

در سه ماهه سوم بارداری (هفته ۲۸ تا پایان بارداری)، به احتمال زیاد از ۲۸ تا ۳۶ هفته هر دو هفته یک چکاپ انجام دهید، سپس تا زمان زایمان به بازدیدهای هفته ای یکبار بروید. با آشنایی بیشتر شما و پزشک مراقبت های بهداشتی با یکدیگر و نزدیک شدن به موعد مقرر، می توانید انتظار آمیزه ای از معاینات منظم جسمی، آزمایشات اواخر بارداری و بحث در مورد تولد آینده را داشته باشید. در اینجا همه چیز در مورد مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری، بیان می شود.

مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری
مانند قبل، پزشک متخصص احتمالاً با پرسیدن وضعیت شما، پیگیری هرگونه مسئله مطرح شده در آخرین قرار ملاقات و بررسی نتایج آزمایشات از آن زمان، ویزیت تان را شروع می کند. او از شما می پرسد که آیا شما دچار انقباض، تورم، سردرد یا نگرانی دیگری شده اید. خواه این سوال را بپرسد یا نپرسد، به پزشک خود در مورد علائمی که مشاهده می کنید اطلاع دهید، حتی اگر این علائم مانند خستگی معمولی، بی حوصلگی، درد و ناراحتی باشد. نباید این احساس را داشته باشید که پزشک شما بیش از حد مشغول است که بتوان با او گفتگو کرد: پزشک شما ممکن است روزانه ده ها بیمار را ملاقات کند، اما بارداری شما همچنان برای شما مهمترین چیز در جهان است. درهنگام مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری، از شما در مورد حرکت جنین سؤال می کند.
پزشک از شما می پرسد که آیا حرکت جنین را احساس می کنید و به شما یادآوری می کند که اگر جنین شما کمتر از حد معمول فعال است، در هر زمان با پزشک تان تماس بگیرید. او به شما توصیه می کند که به حرکات جنین خود توجه کنید و ممکن است از شما بخواهد که برای یک دوره زمانی مشخص هر روز شمارش حرکات او را شروع کنید. درهنگام مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری، معاینه فیزیکی انجام می دهد.

بررسی وزن
همانند سه ماهه دوم، وزن شما اندازه گیری خواهد شد و فشار خون شما گرفته می شود. ممکن است برای بررسی علائم پره اکلامپسی، عفونت ادراری و سایر مشکلات نمونه ادرار بدهید. مچ پا، دست ها و صورت شما از نظر تورم بررسی می شود که می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد.
پزشک شما برای تخمین اندازه جنین ضربان قلب او را بررسی می کند و شکم شما را احساس می کند. او همچنین فاصله بین استخوان شرمگاهی و بالای رحم تان را اندازه گیری می کند ( این اندازه قد پایه شما نامیده می شود) و آن را با سن بارداری شما مقایسه می کند و همچنین انداز گیری و مقایسه با ویزیت قبلی شما تا مطمئن شود که جنین شما طبق نرخ رشد طبیعی به نظر می رسد. اگر او خیلی بزرگ یا خیلی کوچک به نظر می رسد، برای ارزیابی رشد او و بررسی میزان مایع آمنیوتیک، سونوگرافی انجام می دهد.
پزشک شما احتمالاً قادر خواهد بود تشخیص دهد که جنین شما در حالت سر به پایین قرار دارد یا بریچ (عرضی). در هفته ۳۶ یا بیشتر، اگر او فکر می کند جنین در حالت بریچ است (یا نمی تواند به طور قطعی بگوید)، برای تأیید یافته های خود سونوگرافی انجام خواهد داد.

معاینه واژینال در سه ماهه سوم بارداری
شما حتی در سه ماهه سوم بارداری احتمالاً در ویزیت های قبل از تولد معاینه های معمول لگن نخواهید داشت. بسیاری از پزشکان این کارها را انجام نمی دهند مگر اینکه نگرانی خاصی مانند زایمان زودرس یا بررسی مجدد موقعیت جنین داشته باشند (اگر به موعد مقرر نزدیک شده اید و موقعیت جنین از طریق معاینه شکم مشخص نیست). اما اگر موعد خود را سپری کرده اید، پزشک احتمالاً دهانه رحم شما را بررسی می کند تا ببیند آیا نرم شده (نازک می شود) و یا گشاد شده (باز می شود). این ممکن است به او کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا و چه موقع زایمان را القا کند.
او همچنین ممکن است سعی کند تشخیص دهد که آیا کودک شما "پایین آمده است" - یعنی در حین آماده شدن برای تولد به داخل حفره لگن شما حرکت کرده است. اگر سر او کاملاً پایین است، احساس کردن آن از طریق معاینه شکمی برای پزشک ممکن است دشوار باشد. هر چند احتمالاً او قادر خواهد بود با معاینه واژن این موضوع را تشخیص دهد.

معاینه واژن
اگر مراقب شما به طور معمول معاینات واژینال را انجام نمی دهد اما نزدیک به موعد مقرر خود هستید و مشتاقانه می خواهید بدانید چه اتفاقی می افتد، مطمئناً می توانید این را از او بخواهید. (اگر اواخر بارداری معاینه لگن انجام دهید، ممکن است بعد از آن کمی لکه بینی داشته باشید.

یک تزریق گلوبولین ایمنی گروه خونی به شما
اگر گروه خونی شما منفی باشد ولی پدر کودک چنین نباشد (یا شما از این مسئله اطمینان ندارید)، آزمایش خون برای بررسی آنتی بادی های گروه خونی احتمالی مثبت جنین انجام می شود. (این آزمایش که غربالگری آنتی بادی نامیده می شود، گاهی اوقات در اواخر سه ماهه دوم انجام می شود، زمانی که خون شما برای آزمایش غربالگری گلوکز گرفته شده است).
تزریق گلوبولین ایمنی در هفته 28 از تولید این آنتی بادی ها برای اواخر بارداری در بدن جلوگیری می کند. در مواردی که آزمایش خون نشان می دهد شما در حال حاضر در حال تولید آنتی بادی هستید، نیازی به گلوبولین ایمنی نیست. اگر آنتی بادی وجود داشته باشد، جنین شما در ادامه بارداری از نظر سایر مشکلات مرتبط تحت نظر قرار می گیرد. اگر قبل از این غربالگری آنتی بادی انجام نداده اید، ممکن است پزشک در همان ویزیت 28 هفته ای آزمایش خون را انجام داده و تزریق را انجام دهد. (اگر شما در حال حاضر آنتی بادی تولید نمی کنید، هیچ فایده ای نخواهد داشت، اما دریافت آن نیز ضرری ندارد.)
در اینجا برخی از آزمایشات و مراقبت های دیگری که ممکن است هنگام مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری انجام شود، وجود دارد:
اگر هنگام انجام آزمایش چالش گلوکز، سطح گلوکز خون شما بالا رفته باشد و هنوز آزمایش تحمل گلوکز برای تعیین اینکه آیا دیابت بارداری دارید، انجام نشده است، آزمایش در اوایل این سه ماهه انجام می شود.
خون شما ممکن است دوباره از نظر کم خونی بررسی شود، به خصوص اگر در اوایل بارداری کم خون بوده اید.
اگر در معرض ابتلا به عفونت های مقاربتی هستید، مجدداً از نظر سیفلیس، کلامیدیا، سوزاک و اچ آی وی آزمایش می شوید.
اگر در حین انجام سونوگرافی زودهنگام مبتلا به جفت سرراهی یا افتادگی جفت هستید، در اوایل این سه ماهه سونوگرافی دیگری برای بررسی محل جفت خود انجام دهید.
اگر بارداری شما در معرض خطر باشد یا پزشک نگران برخی از مشکلات باشد، او آزمایشاتی (مانند مشخصات بیوفیزیک یا آزمایش عدم استرس) را برای اطمینان از رشد و نمو جنین شما تجویز می کند. زمان و دفعات انجام این تست ها به دلیل آزمایش بستگی دارد. اگر پزشک مراقب شما نگران رشد جنین شما است، او برای سنجش و آزمایش میزان مایعات آمنیوتیک شما سونوگرافی دوره ای انجام می دهد.
اگر بارداری شما طبیعی است اما از موعد مقرر گذشته اید، باید آزمایش انجام دهید تا مطمئن شوید که کودک هنوز وضعیت خوبی دارد. بین هفته ۴۰ تا ۴۱ ممکن است یک پروفایل بیوفیزیکی کامل یا یک پروفایل اصلاح شده دریافت کنید، که شامل آزمایش بدون استرس برای ارزیابی ضربان قلب کودک شما و سونوگرافی برای بررسی میزان مایع آمنیوتیک شما است. این آزمایشات معمولاً دو بار در هفته انجام می شود و به پزشک شما کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا انتظار برای شروع زایمان به تنهایی ادامه دارد یا خیر.
حتی اگر همه چیز درهنگام مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری طبیعی به نظر برسد، اگر هفته ۴۱ یا ۴۲ نوزاد شما متولد نشده باشد، پزشک شما زایمان را القا می کند. بعد از آن مرحله، خطرات سلامتی هم برای شما و هم برای کودک به طرز چشمگیری افزایش می یابد. (اگر دهانه رحم شما رسیده باشد، حتی ممکن است زودتر القا انجام پذیرد)
برای محافظت از شما و جنین در برابر سیاه سرفه باید از واکسن استفاده کنید. حتی اگر قبلاً واکسینه شده باشید، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده به همه بانوان باردار توصیه می کند بین هفته های ۲۷ تا ۳۶ خود را ایمن کنند.
اگر فصل آنفلوآنزا نزدیک است، پزشک باید در مورد مزایای تزریق واکسن آنفولانزا با شما صحبت کند، اگر قبلاً آن را انجام نداده اید.
اگر پزشک شما قبلاً این کار را انجام نداده باشد، او در اوایل این سه ماهه در مورد علائم زایمان زودرس و پره اکلامپسی با شما صحبت خواهد کرد و سایر علائم هشدار دهنده (مانند خونریزی واژن یا کاهش حرکت جنین) را که باید به او اطلاع دهید را، بررسی می کند. وی تغییرات عادی مورد انتظار را از هم اکنون و دیدار بعدی شما بررسی می کند و اگر نگرانی خاصی دارد به شما اطلاع می دهد.
همانطور که نزدیک به موعد مقرر خود هستید، او در مورد علائم زایمان صحبت خواهد کرد و به شما اطلاع می دهد که چه زمانی باید با او در تماس باشید. پزشک به سوالات در مورد زایمان پاسخ می دهد این زمان فرصتی برای رفع هرگونه نگرانی باقیمانده در مورد نحوه رسیدگی به زایمان است.

درهنگام مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری این سوالات را از او بپرسید
آیا در تمام مدت زایمان من آنجا خواهید بود؟"
آیا پرستاران حضور مداوم دارند یا هر یک از آنان به طور هم زمان از بسیاری از بیماران مراقبت می کنند؟"
اگر کیسه آب من پاره شود یا نیمه شب زایمان کنم چه اتفاقی می افتد؟"
برخی از این موضوعات در کلاس آمادگی زایمان شما مطرح خواهد شد، اما از اینکه از پزشک خود بخواهید در مورد نگرانی های شما صحبت کند، خجالت نکشید. ایجاد یک برنامه تولد به شما کمک می کند تا تنظیمات ترجیحی خود را انتخاب کنید.
از آنجا که شما ممکن است پس از زایمان به هیچ وجه برای تصمیم گیری های مهم پس از زایمان فرصت نداشته باشید، اکنون وقت آن است که صحبت در مورد اینکه آیا می خواهید پسرتان را ختنه کنید، آیا قصد دارید نوزادتان را با شیر مادر تغذیه کنید و همچنین بعد از زایمان می خواهید برای پیشگیری از بارداری دوباره چه کاری انجام دهید، صحبت کنید. (البته، شما همیشه می توانید عقیده خود را بعدا تغییر دهید.) و اگر برای کودک خود پزشک مناسب پیدا نکرده اید، زمان شروع آن فرا رسیده است. پزشک شما می تواند چند نفر را به شما معرفی کند.
سرانجام، هنگام مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم بارداری او ممکن است شما را از نظر علائم افسردگی در دوران بارداری غربال کند. اما منتظر نمانید تا از شما سؤال شود. اگر احساس افسردگی یا اضطراب دارید، پزشک خود را در جریان بگذارید. او می تواند شما را به شخصی که می تواند کمکتان کند ارجاع دهد.
وی همچنین ممکن است در مورد شبکه پشتیبانی شما در خانه بعد از زایمان سوال کرده و علائم افسردگی زایمان را ذکر کند. مهم است که افسردگی طبیعی که توسط خستگی و هورمون ایجاد می شود را از افسردگی واقعی پس از زایمان تشخیص دهید. اگر فکر می کنید از افسردگی یا اضطراب رنج می برید، کمک فوری برایتان مفید خواهد بود.

در سه ماهه دوم هر چندوقت یکبار باید دکتر برویم؟
در سه ماهه سوم بارداری (هفته ۲۸ تا پایان بارداری)، به احتمال زیاد از ۲۸ تا ۳۶ هفته هر دو هفته یک چکاپ انجام دهید، سپس تا زمان زایمان به بازدیدهای هفته ای یکبار بروید.

درهنگام مراجعه به پزشک در سه ماهه سوم دکتر چه مواردی را بررسی می کند؟
همانند سه ماهه دوم، وزن شما اندازه گیری خواهد شد و فشار خون شما گرفته می شود. ممکن است برای بررسی علائم پره اکلامپسی، عفونت ادراری و سایر مشکلات نمونه ادرار بدهید. مچ پا، دست ها و صورت شما از نظر تورم بررسی می شود که می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد.

آیا معاینه واژینال در سه ماهه سوم بارداری ضروری است؟
شما حتی در سه ماهه سوم بارداری احتمالاً در ویزیت های قبل از تولد معاینه های معمول لگن نخواهید داشت. بسیاری از پزشکان این کارها را انجام نمی دهند مگر اینکه نگرانی خاصی مانند زایمان زودرس یا بررسی مجدد موقعیت جنین داشته باشند (اگر به موعد مقرر نزدیک شده اید و موقعیت جنین از طریق معاینه شکم مشخص نیست). اما اگر موعد خود را سپری کرده اید، پزشک احتمالاً دهانه رحم شما را بررسی می کند تا ببیند آیا نرم شده (نازک می شود) و یا گشاد شده (باز می شود). این ممکن است به او کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا و چه موقع زایمان را القا کند.

تست بیوفیزیکال پروفایل چیست و چرا انجام می شود؟
اگر بارداری شما طبیعی است اما از موعد مقرر گذشته اید، باید آزمایش انجام دهید تا مطمئن شوید که کودک هنوز وضعیت خوبی دارد. بین هفته ۴۰ تا ۴۱ ممکن است یک پروفایل بیوفیزیکی کامل یا یک پروفایل اصلاح شده دریافت کنید، که شامل آزمایش بدون استرس برای ارزیابی ضربان قلب کودک شما و سونوگرافی برای بررسی میزان مایع آمنیوتیک شما است. این آزمایشات معمولاً دو بار در هفته انجام می شود و به پزشک شما کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا انتظار برای شروع زایمان به تنهایی ادامه دارد یا خیر.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • اسرا
   درباره سه ماهه سوم بارداری، مراجعه به پزشک

   سلام خانم دگتر من بارداری سوم هستم رو بارداری اولم دخترم فشار داشتم اوژانسی بچه ام رو درآوردن ازشکمم سزارین حالا بازم رو بارداری الانم زیاد چاق شدم فشار دارم وزنم 110 کیلو هست میترسم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • راضیه یوسفی
   درباره سه ماهه سوم بارداری، مراجعه به پزشک

   سلام.من سمت چپ کشاله رانم یه چیزی مثل تخم کبوتردراومده زیرپوست تو راه رفتن مشکل دارم داخل مامم دردمیکنه.بچه اولم رفتم رکترگفت فتقه ولی عملی نیست رفع میشه ولی این دفعه خیلی اذیتم‌میکنه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.