۲۲۷۹۰۹
۲۷۸۳
۲۷۸۳

راز مراقبت از دندان در دوران بارداری

در دوران بارداری، بدن شما دچار تغییرات زیادی می‌شود که برخی از این تغییرات می‌تواند بر سلامت لثه و دندان‌ها تأثیر بگذارد. چه نوع خمیر دندانی برای مادران باردار مناسب‌تر است؟

راز مراقبت از دندان در دوران بارداری

آیا می توان از مشکلات و آسیب به دندان ها در دوران بارداری جلوگیری کرد؟ آیا مادران در این دوره مجاز به دریافت درمان های دندانپزشکی هستند؟ چه نوع خمیر دندانی برای مادران باردار مناسب تر است؟

سلامت دندان ها، از جمله موارد مهم در سلامت عمومی ما هستند. از آنجا که توجه به سلامتی در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است، نحوه مراقبت از دندان ها نیز در این دوران بسیار مهم است. برای اکثر خانم های باردار، ویزیت های معمولی دندانپزشکی هیچ خطری ندارد و می توانند با مراجعه به پزشک خود، از سلامت دندان هایشان مطمئن شوند. البته باید توجه داشته باشید که دندانپزشک شما باید از بارداری و مدت زمان آن مطلع شود. برای برخی بارداری های پرخطر، معمولاً درمان های دندانپزشکی انجام نمی شود؛ اما در صورت لزوم، می توانید از برخی خدمات ساده و ضروری بهره مند شوید.

به طور کلی، مزایای مراقبت و درمان های تخصصی دندان ها در دوران بارداری، نسبت به خطرات احتمالی آن بسیار بیشتر است. در ادامه این مطلب، قصد داریم تا با بررسی چگونگی انجام مراقبت صحیح از دندان در دوران بارداری، ببینیم که چه درمان هایی برای این دوره مجاز بوده و مادران باردار می توانند آن ها را انجام دهند. همچنین محصولی را معرفی می کنیم که می توانید با خیال راحت از آن در این دوره برای دندان های خود استفاده کنید.

رابطه سلامت دندان و بارداری

سلامت دندان که به آن بهداشت دهان و دندان نیز گفته می شود؛ شامل سلامت دهان، دندان و لثه های شما و همچنین شیوه های مراقبت از آن است. اگر باردار هستید، این بخش مهمی از مراقبت های پزشکی دوران بارداری شما است.

بارداری می تواند خطر ابتلا به مشکلات بهداشت دهان و دندان را افزایش دهد و این مشکلات می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از مطالعات نشان می دهد که میان بیماری لثه و زایمان زودرس، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

زایمان زودرس که پیش از هفته سی و هفتم بارداری اتفاق می افتد، منجر به تولد نوزادان نارس می شود. نوزادان نارس ممکن است در بدو تولد و یا مدتی پس از آن، نسبت به نوزادان عادی دچار مشکلات حاد سلامتی شوند. مراقبت صحیح از دهان، دندان ها و لثه ها در دوران بارداری، می تواند به شما در داشتن یک بارداری و بچه سالم، کمک کند.

تاثیر بارداری بر سلامت دندان

در دوران بارداری، بدن شما دچار تغییرات زیادی می شود که برخی از این تغییرات می تواند بر سلامت لثه و دندان ها تأثیر بگذارد. برخی از این تغییرات عبارت است از؛

 • افزایش سطح هورمون های خاصی مانند پروژسترون و استروژن در بدن به دلیل بارداری، می تواند خطر ابتلا به برخی مشکلات بهداشت دهان و دندان را افزایش دهد.
 • عادات غذایی شما نیز در دوران بارداری تغییر کرده و ممکن است مصرف برخی مواد غذایی را در این دوره افزایش یا کاهش دهید. نوع غذایی که مصرف می کنید، می تواند بر سلامت دندان شما تأثیر بگذارد.
 • خستگی و کلافگی دوران بارداری و یا نرم شدن لثه ها، ممکن است باعث شود نسبت به قبل از بارداری خود، کمتر از مسواک و یا نخ دندان استفاده کنید. همچنین برای برخی از خانم ها، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ممکن است باعث حالت تهوع شود. این مسئله نیز بر روی سلامت دهان و دندان شما اثر می گذارد.

این تغییرات می تواند خطر ابتلا به برخی مشکلات دندانی در دوران بارداری را افزایش دهد. اما این مشکلات چه هستند؟ در ادامه می بینیم.

مشکلات رایج دهان و دندان در دوران بارداری

برخی از رایج ترین مشکلات رایج دهان و دندان در دوران بارداری عبارت است از؛

ایجاد حفره و پوسیدگی: بارداری، احتمال ایجاد حفره در دندان را بیشتر می کند. باکتری های درون این حفره ها ممکن است به نوزاد نیز منتقل شده و سبب ایجاد مشکلات زمینه ای دندان در فرزند شما شود.

التهاب لثه: احتمال ابتلا به التهاب های لثه که می تواند منجر به بیماری های جدی تر لثه شود؛ ممکن است به دلیل افزایش هورمون های بارداری، افزایش یابد.

شل شدن دندان ها: افزایش سطح هورمون های پروژسترون و استروژن در دوران بارداری، می تواند منجر به شل شدن بافت و استخوان های نگهدارنده دندان های شما شود.

بیماری پریودنتال: عدم درمان التهاب لثه، منجر به ایجاد بیماری پریودنتال می شود. این بیماری باعث بروز عفونت جدی در لثه و مشکلات استخوان های نگهدارنده دندان می شود.

از بین رفتن مینای دندان: بروز حالت تهوع و استفراغ در اوایل صبح که اغلب خانم های باردار در ماه های اول به آن دچار هستند، باعث می شود دندان های آن ها در معرض اسید معده قرار گیرد. اسید معده، مینای طبیعی دندان را از بین می برد.

آیا درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری خطرناک هستند؟

سوال اصلی که برای بسیاری از خانم های باردار وجود دارد، این است که آیا مراجعه به دندانپزشکی و انجام درمان های تخصصی دندان، برای آن ها و جنین خطرناک است یا خیر.

به طور کلی، انجام درمان های دندانپزشکی می تواند در هر زمان از بارداری انجام شود. با این حال، بهترین زمان برای انجام این درمان ها در دوران بارداری، سه ماهه دوم یعنی؛ هفته های 14 تا 20 بارداری است. به خاطر داشته باشید که در صورت عفونت یا تورم دندان، ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشید. پیامدهای عدم درمان عفونت در دوران بارداری، بیشتر از خطرات احتمالی داروهای مورد استفاده در طول درمان دندانپزشکی است.

بیشتر دندانپزشکان توصیه می کنند که در صورت امکان، از پر کننده های غیر جیوه در زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند استفاده شود. این به دلیل نگرانی از اثرات مضر سلامتی مربوط به قرار گرفتن در معرض جیوه است. البته این موضوع برای مادرانی که بارداری پرخطر ندارند، چندان حائز اهمیت نیست. پیش از انجام هر درمان دندانپزشکی در دوران بارداری، به خاطر داشته باشید که دندانپزشک شما باید از موارد زیر اطلاع داشته باشد؛

 • مدت زمان بارداری
 • داروهای مصرفی
 • احتمال بارداری پرخطر
 • و هرگونه توصیه پزشک متخصص زنان.

خطر اشعه ایکس دندان در دوران بارداری

عکسبرداری به کمک اشعه ایکس، بخش اصلی از مراقبت های منظم دندانپزشکی است. اشعه ایکس دندان می تواند مشکلات دندان ها، لثه ها و استخوان های اطراف دهان شما را نشان دهد. این اشعه نوعی انرژی است که اگر در معرض بیش از حد آن قرار بگیرید، می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

استفاده از اشعه ایکس دندان در دوران بارداری بی خطر است. دندانپزشکان در صورت اطلاع از بارداری شما، از مقدار بسیار کمی از اشعه استفاده کرده و دندانپزشک شما را با یک پیش بند مخصوص برای محافظت از شما و جنین، می پوشاند. اگر دندانپزشک شما می خواهد از اشعه ایکس استفاده کند، مطمئن شوید که می داند شما باردار هستید یا قصد بارداری دارید.

راز مراقبت از دندان در دوران بارداری

۷ نکته برای مراقبت از دندان در دوران بارداری

با توجه به موارد گفته شده در بالا و مشکلات رایجی که احتمال بروز آن در زنان باردار وجود دارد، سوال اصلی این است که برای مراقبت از دندان ها در این دوران چه کارهایی باید انجام دهیم؟ ما به شما ۷ نکته را برای داشتن یک مراقبت کامل خواهیم گفت.

 1. دندان های خود را با خمیر دندان بدون فلوراید و یا با خمیر دندان های حاوی مقادیر کم فلوراید، دو بار در روز مسواک بزنید.
 2. به صورت روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
 3. از محصولات و خمیر دندان های طبیعی استفاده کنید.
 4. رژیم غذایی متعادل داشته باشید و از مصرف خوراکی های مضر پرهیز کنید.
 5. مراجعه مرتب به دندانپزشکی را برای معاینه و تشخیص مشکلات دندان ها، فراموش نکنید.
 6. سیگار نکشید.
 7. اگر حالت تهوع صبحگاهی دارید و مکرراً استفراغ می کنید، می توانید دندان هایتان را با یک قاشق چایخوری جوش شیرین و کمی آب بشویید تا اسید معده از روی دندان پاک شود. مصرف خوراکی های آنتی اسید نیز برای پیشگیری از این مشکل مفید است.

خمیر دندان طبیعی بدون فلوراید مانترا آلفادنت

بدن مادر در دوران بارداری به دلیل برخی تغییراتی که در بالا به آن اشاره کردیم، قادر به دریافت برخی مواد شیمیایی نیست و بهتر است از جایگزین های طبیعی استفاده کرد. استفاده از خمیر دندان، یکی از اصلی ترین مواردی است که برای مراقبت از دندان در دوران بارداری می توان به آن اشاره کرد. خمیر دندان های معمولی، حاوی برخی ترکیبات مضر مانند نگهدارنده ها، اسانس و طعم دهنده ها، رنگ و مواد آنتی باکتریال شیمیایی هستند که ممکن است بر روی سلامت مادر و جنین در دوران بارداری تاثیر داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است خمیر دندان طبیعی را در این دوران جایگزین کنیم. استفاده از یک خمیر دندان طبیعی که کلیه ترکیبات آنتی باکتریال، ضد التهابی و نگهدارنده آن منشاء طبیعی دارد، یک انتخاب عالی است. خمیر دندان طبیعی مانترا آلفادنت، همه این ویژگی ها را دارد.

راز مراقبت از دندان در دوران بارداری

در خمیر دندان طبیعی بدون فلوراید مانترا، از مواد شیمیایی مضری مانند پارابن و تری کلوزان استفاده نشده و حتی فاقد گلوتن است که به خوبی می تواند برای استفاده در دوران بارداری مناسب باشد. ترکیبات این محصول، تا 98 درصد طبیعی بوده و همان طور که از نام آن مشخص است، فلوراید ندارد. استفاده از این محصول برای مادران بارداری که یک پاک کننده موثر دندان با خاصیت جلوگیری از تشکیل پلاک و محافظت کامل از دندان می خواهند، توصیه می شود. برای خرید خمیر دندان مانترا آلفادنت ، می توانید به وب سایت alphadentcare.ir مراجعه کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.