۲۲۷۹۷۳
۱۹۶۷۱
۱۹۶۷۱

درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش

یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد چربی پوست تغییرات هورمونی می‌باشد. درمان چربی پوست هورمونی از روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد، در این مطلب به هر یک از این روش‌ها و همچنین علل به وجود آمدن جوش روی پوست چرب خواهیم پرداخت.

پوست افراد می‌تواند بنا به دلایل مختلفی دچار چربی شده و نارضایتی فرد را به همراه داشته باشد. به طور کلی دو علت اصلی برای چربی پوست وجود دارد. ژنتیک و تغییرات هورمونی این دو علت اصلی هستند که در شرایطی ممکن است تشدید شوند. همانطور که خشک بودن پوست می‌تواند عواقبی از جمله ایجاد چین و چروک و کشیدگی بیش از حد پوست را به همراه داشته باشد، چربی پوست نیز می‌تواند موجب براق شدن پوست فرد و ایجاد حس ناخوشایند تمیز نبودن پوست در فرد شود.

درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش

راه‌های درمانی مختلفی برای درمان چربی پوست، چه چربی پوست هورمونی و چه چربی پوست ژنتیکی وجود دارد. برای مشخص شدن بهترین روش درمانی مناسب با پوست‌تان بهتر است به یک پزشک متخصص در زمینه پوست مراجعه نمایید تا پزشک پس از معاینهش ما و مشخص نمودن دلیلا چربی پوست‌تان بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد. اگر پوست چربی دارید، این مطلب می‌تواند برایتان مفید واقع شود. پس در ادامه با نی‌نی‌بان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با علل و عوامل چربی پوست، علت جوش زدن پوست چرب و همچنین راه‌های درمان چربی پوست هورمونی با شما در میان بگذاریم.

درباره چربی پوست

عوامل مختلفی می‌توانند سبب چرب شدن پوست افراد شوند. چربی پوست بسیار آزاردهنده است و موجب نارضایتی بسیاری از افراد می‌شود. از سویی این چربی در بسیاری از موارد سبب ایجاد جوش و آکنه روی پوست نیز می‌شود. چربی پوست معمولا ناشی از فعالیت بیش از حد غدد برون ریز درون پوست است و عوامل مختلفی می‌توانند این چربی را تشدید کرده و موجب ایجاد جوش و یا بسته شدن منافذ پوست شوند.

برخی از افراد بر این باورند که پوست‌های چرب، بر خلاف پوست‌های خشک دچار افتادگی و یا چین و چروک نمی‌شوند و تا ابد جوان خواهند ماند. در حالی که این موضوع تاکنون به صورت علمی ثابت نشده است و نمی‌توان گفت که پوست‌های چرب، پیری ناپذیر هستند.

از دیگر باور‌های غلطی که در رابطه با پوست‌های چرب وجود دارد این موضوع است که اصلی‌ترین علت چرب شدن پوست، خوردن غذا‌های چرب است! در حالی که خوردن غذا‌های چرب هیچ ارتباطی به افزایش چربی پوست ندارد و چربی بدن با چربی پوست دو مقوله جدا از یکدیگر هستند.

درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش

علائم چربی پوست

برای این که بتوانید محصولات بهداشتی یا آرایشی مناسبی را برای خود تهیه نمایید، بهتر است ابتدا مطمئن شوید پوست‌تان چرب است یا خشک. علائم مشخصی وجود دارند که می‌توانند اثبات کنند پوست شما دچار چربی بده و می‌توانید برای درمان آن اقدام نمایید. برخی از اصلی ترین علائم چربی پوست به شرح زیر می باشند:

 • ظاهر براق پوست به طوری که به وضوح چرب بودن آن مشخص است
 • منافذ زیاد و آشکار روی پوست
 • ضخامت و سفتی پوست
 • جوش زدن مداوم یا گاه و بیگاه پوست
 • جوش‌های سر سیاه روی پوست

اگر پوست‌تان ویژگی‌ها و علائم گفته شده را دارا می‌باشد، پس در نتیجه پوست چربی دارید. اما اگر هیچ یک علائم بالا را ندارید، پوست‌تان خشک است. برای درمان چربی پوست هورمونی بهتر است ابتدا با عواملی که می‌توانند این چربی را تشدید نمایند، آشنا شوید و سپس اقدام به درمان آن نمایید. در ادامه به این عوامل اشاره خواهیم کرد.

عوامل ایجاد چربی پوست

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، دو عامل اصلی موجب چربی پوست می‌شوند. اولین عامل ژنتیک فرد است و عامل دوم تغییرات هورمونی بدن اوست. در کنار این دو عامل، عوامل دیگری نیز می‌توانند چربی پوست را تشدید کرده و نارضایتی افراد را بیش از پیش برانگیزد. معمولا این اختلالات هورمونی بیشتر در سن بلوغ و در دوران بارداری رخ می‌دهد. به همین خاطر نیز بسیاری از بانوان در دوران بارداری شاهد به وجود آمدن جوش‌هایی نیز روی پوست خود خواهند بودند.

هورمونی که باعث می‌شود غدد بدن بیش از پیش چربی تولید کنند، هورمون آندروژن نام دارد. افزایش میزان این هورمون در بدن سبب افزایش تولید چربی از غدد می‌گردد و در نتیجه آن چربی بیشتری از منافذ پوست بیرون می‌آید. عوامل مختلفی در دوران بارداری سبب افزایش هورمون آندروژن در بدن مادر می‌شود. همین افزایش هورمون نیز چرب شدن پوست فرد را به همراه خواهد داشت. برخی دیگر از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ایجاد چربی پوست به شرح زیر هستند:

 • ژنتیک

در صورتی که یکی از والدین شما پوست چربی داشته باشد، احتمال اینکه شما هم دارای پوست چرب باشید، بسیار زیاد است. پس می‌توان گفت که یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد چربی پوست، ژنتیک می‌باشد.

 • استفاده از محصولات پوستی نامناسب

برخی از محصولات آرایشی ناسالم می‌توانند سبب تشدید چربی پوست شوند. پیش از خرید محصولات آرایشی و پوستی دقت لازم را به خرج دهید و لوازم آرایشی و پوستی مطمئنی را خریداری نمایید.

 • استفاده از شوینده‌ها و اسکراب‌ها

برخی از اسکراب‌ها و شوینده‌های قوی که مصرف می‌کنید می‌توانند تاثیر معکوس بر پوست شما داشته باشند. از آن جایی که این محصولات سبب خشکی بیش از حد پوست می‌شوند، در نتیجه پوست فرد متوجه این خشکی صورت خواهد شد پس در نتیجه سعی بر تولید بیشتر چربی خواهد کرد.

درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش

 • کم آبی بدن

یکی از عوامل تاثیرگذار بر تشدید چربی پوست هورمونی، کم بودن آب بدن فرد است. این کمبود آب در غدد چربی پوست را وادار به تولید چربی و جبران این کمبود می‌نماید. به طور کلی می‌توان گفت هر زمانی که این غده‌های چربی احساس کنند که پوست فرد نیاز به رطوبت و طراوت دادر، تولید چربی می‌کند.

 • رژیم غذایی نامناسب

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، خوردن غذا‌های بسیار چرب تاثیری بر چرب شدن پوست ندارد. به نوعی چربی بدن و جربی پوست دو مقوله کاملا مجزا از یکدیگر هستند ممکن است این موضوع باعث شود که فکر کنید تغذیه هیچ ارتباطی با ایجاد چربی پوست هورمونی ندارد. در حالی که اینطور نیست. خوردن برخی غذا‌ها می‌تواند هورمون‌های موجود در بدن را تحریک کرده و تعادل میزان چربی بدن را بر هم زند. محصولات لبنی مانند شیر، ماست، کره و پنیر از این دسته غذا‌ها هستند و مصرف آن‌ها می‌تواند منجر به ایجاد چربی پوست هورمونی شود.

 • چربی مو‌ها و کف سر

در برخی موارد ممکن است این چربی پوست شما از مو‌ها و سرتان به پوست‌تان انتقال یافته باشد. پس می‌توان گفت شستشوی مو‌ها با شامپو‌های مناسب می‌تواند به نوعی درمان چربی پوست هورمونی به حساب آمده و این نوع از چربی پوست را رفع نماید.

چرا پوست چرب، جوش می‌زند؟

عمده افرادی که دچار هر گونه آکنه و جوش می‌شوند، پوست چربی دارند. پس به نوعی می‌توان گفت که داشتن پوست چرب احتمال ایجاد جوش روی صورت را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. اما شاید برایتان سوال باشد که علت به وجود آمدن جوش روی پوست‌های چرب چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از اصلی‌ترین معیار‌های ایجاد جوش وجود عامل سبوره یا ترشح چربی است.

پس در نظر داشته باشید که اگر پوست شما به هر دلیل اعم از ژنتیکی یا هورمونی، چرب باشد، لازم است که مراقبت‌های بیشتری نسبت به پوست خود به عمل آورید. معمولا روش‌هایی به عنوان روش‌های درمان چربی پوست هورمونی شناخته می‌شود. البته گفته می‌شود که چربی پوست به صورت کامل از بین نمی‌رود، اما با استفاده از این روش‌ها می‌توانید میزان چربی پوست و در پی آن ایجاد جوش و آکنه روی پوست را تنظیم نمایید.

درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش

روش‌های درمان چربی پوست هورمونی

همانطور که گفتیم، علل ایجاد چربی پوست هورمونی ایجاد تغییرات در هورمون‌های فرد می‌باشد. به طوری که افزایش نوعی از هورمون به نام آندروژن، سبب افزایش تولید چربی غدد می‌شود. پس در نتیجه می‌توان گفت که با رعایت برخی نکات می‌توانیم میزان تغییرات هورمون‌ها را کاهش داده و در نتیجه چربی پوست را درمان نماییم. رعایت رژیم غذایی مناسب یکی از اصلی‌ترین راه‌های درمان چربی پوست هورمونی به حساب می‌آید. برخی از روش‌های کنترل و پیشگیری از چربی پوست هورمونی به شرح زیر هستند:

 • سعی کنید میزان مصرف لبنیات خود را کنترل نمایید. مصرف زیاد لبنیات می‌تواند در هورمون‌ها تغییرات ایجاد کرده و سبب ایجاد چربی پوست شود.
 • سعی کنید در طول روز سبزیجات و میوه بیشتری مصرف کنید.
 • ویتامین‌ها گروه B می‌تواند نقش به سزایی بر تنظیم رژیم غذایی فرد داشه باشد.
 • این موضوع که خوردن غذا‌های چرب سبب به وجود آمدن چربی پوست نمی‌شود صحیح است، اما باید در نظر بگیرید که مصرف بیش از حد چربی در دراز مدت سبب چاقی فرد می‌شود و بافت چربی بدن افراد چاق بهترین منبع برای تولید هورمون آندروژن به حساب می‌آید. در نتیجه سعی کنید تا در حد امکان از غذا‌های سالم و غیرچرب استفاده کنید.
 • مصرف سیگار می‌تواند عامل ترشح کورتون از بدن باشد که در نتیجه آن ممکن است تاثیرات منفی در ترشح چربی را شاهد باشیم.
 • خواب مفید و صحیح یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر تعادل هورمون‌های بدن است. به طور طبیعی ترشح کورتون صبح‌ها در بدن اتفاق میفتد و در صورتی که فرد خواب کافی نداشته باشد می‌تواند سبب ترشح غیرطبیعی کورتون شود؛ که این موضوع نیز چربی پوست هورمونی را با خود به همراه خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که پیش از اقدام برای درمان چربی پوست، لازم است که علل ایجاد این چربی مشخص شود و روش‌هایی متناسب با پوست شما تجویز گردد. به همین خاطر بهترین راهکار این است که در کنار نکات پیشگیری گفته شده، به یک متخصص پوست نیز مراجعه کنید تا پس از بررسی نوع پوست شما و علل ایجاد چربب، دارو‌هایی را نیز برای کاهش چربی پوست تجویز نماید. برای دریافت مشاوره‌های پوستی می‌توانید از متخصصان پوست، مو و زیبایی ما در کلینیک نی‌نی‌بان کمک بگیرید.

درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش

با روش‌ها و نکات گفته شده قادر به پیشگیری از چرب شدن پوست و همچنین درمان چربی پوست هورمونی خواهید بود. فراموش نکنید که اصلی‌ترین روش‌های پیشگیری و درمان، از خود شما شروع می‌شود و مستلزم این است که خودتان مراقبت‌های لازم را انجام دهید. فراموش نکنید که پاکسازی پوست و رسیدگی به آن می‌تواند در کاهش چربی پوست نقش موثری داشته باشد.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.