۲۳۴۱۰۱
۱۷۹۲۹
۱۷۹۲۹

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 

شما کم‌کم به نیمه بارداری خود نزدیک می‌شوید. پزشک ممکن است برای بررسی طول دهانه رحم و محل جفت در این دوران برایتان سونوگرافی واژینال تجویز کند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری بیشتر بدانید.

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 

شما کم‌کم به نیمه بارداری خود نزدیک می‌شوید. پزشک ممکن است برای بررسی طول دهانه رحم و محل جفت در این دوران برایتان سونوگرافی واژینال تجویز کند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد هفته 17 تا 20 بارداری بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • جنین در هفته 17 بارداری
 • وضعیت مادر در هفته 17 بارداری
 • مراقبت های هفته 17 بارداری
 • جنین در هفته 18 بارداری
 • وضعیت مادر در هفته 18 بارداری
 • مراقبت های هفته 18 بارداری
 • جنین در هفته 19 بارداری
 • وضعیت مادر در هفته 19 بارداری
 • مراقبت های هفته 19 بارداری
 • جنین در هفته 20 بارداری
 • وضعیت مادر در هفته 20 بارداری
 • مراقبت های هفته 20 بارداری
 • در درون شما چه می‌گذرد؟
 • خلاصه

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 
جنین در هفته ۱۷ بارداری

وزن کودک شما در دو هفته گذشته دو برابر شده است. چربی شروع به شکل‌گیری و به تولید گرما و متابولیسم کودک کمک می‌کند. ریه‌ها شروع به بازدم مایع آمنیوتیک می‌کنند. سیستم گردش خون و ادرار هم فعال است. موهای سر، ابروها و مژه‌های جنین در حال پر شدن هستند. کودک شما می‌تواند دستش را مشت کند و دست‌های کوچکش را به دهان می‌گیرد. ضربان قلب او قوی است و روزانه ۱۰۰پیمانه خون پمپاژ می‌کند. او می‌تواند بچرخد. دوست دارید بدانید اندازه او در هفته ۱۷ بارداری چقدر است؟ کودک دوست‌داشتنی شما به اندازه یک مارچوبه است .

بیشتر بخوانید: هفته هفدهم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 
وضعیت مادر در هفته ۱۷ بارداری

حالا بارداری شما بیشتر مشخص شده و بین ۲.۲۶ تا ۴.۵۳کیلوگرم افزایش وزن داشته‌اید. همچنین ممکن است متوجه شده باشید که اشتهای شما افزایش یافته است. همانطور که رحم شما رشد می‌کند، ممکن است بتوانید راحت‌تر بخوابید. اگر این بارداری، اولین بارداری شما نباشد، ممکن است احساس کنید کودکتان حرکت می‌کند . افزایش وزن، تورم و هورمون‌ها می‌توانند باعث بزرگ شدن پاهای شما شوند. ممکن است در چند هفته آینده انرژی بیشتر و احساسی بهتر داشته باشید.

برای جلوگیری از احساس سرگیجه، یا ضعف، به آرامی وضعیت خود را تغییر دهید، به‌ویژه زمانی که از حالت دراز کشیدن به حالت نشسته، یا از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت می‌دهید.

مراقبت های هفته ۱۷ بارداری

برای جلوگیری از احساس سرگیجه، یا ضعف، به آرامی وضعیت خود را تغییر دهید، به‌ویژه زمانی که از حالت دراز کشیدن به حالت نشسته، یا از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت می‌دهید. اگر احساس سبکی سر کردید ، بنشینید و سر خود را پایین بیاورید، یا برای لحظه‌ای دراز بکشید.

جنین در هفته ۱۸ بارداری

جهش سریع رشد جنین، در حال کاهش است، اما رفلکس‌ها در حال شروع شدن هستند. کودک می‌تواند خمیازه بکشد، خودش را کش بدهد و حالات صورتش را تغییر دهد، حتی می‌تواند اخم کند. جوانه‌های چشایی او شروع به رشد کرده‌اند و می‌توانند طعم شیرین را از تلخ تشخیص دهند. اگر این امکان را داشتید که لب‌هایش را لمس کنید، می‌توانید بفهمید که جنین می‌تواند بمکد ، ببلعد و حتی سکسکه کند. شبکیه‌های چشم‌هایش به نور حساس شده‌اند ، بنابراین اگر نور به شکم شما تابیده شود، احتمالا کودک برای محافظت از چشم‌هایش تغییر حالت می‌دهد. گوش‌های کوچکش حالا می‌توانند صداها را بشنوند!

بیشتر بخوانید: هفته هجدهم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 
وضعیت مادر در هفته ۱۸ بارداری

رحم شما، تقریبا به اندازه یک طالبی و احتمالا زیر ناف شما احساس می‌شود. ممکن است سونوگرافی اواسط بارداری از الان تا هفته ۲۲ برای ارزیابی رشد و تکامل نوزاد و بررسی تاریخ زایمان انجام شود. اگر نوزاد در موقعیت مناسب قرار بگیرد، سونوگرافی ممکن است پسر یا دختر بودن نوزاد را نشان دهد .
اکنون قلب شما باید برای حمایت از بارداری، 40 تا 50درصد بیشتر بتپد. ممکن است به‌ویژه در پایان روز متوجه کمردرد بیشتری شوید. پزشک ممکن است یک سونوگرافی واژینال برای بررسی طول دهانه رحم و محل جفت شما انجام دهد. شاید متوجه یک خط تیره شوید که از ناف تا ناحیه شرمگاهی شما کشیده شده است. تغییرات گردش خون می‌تواند باعث سرگیجه شما شود ، بنابراین به آرامی بایستید.

اگر نوزاد در موقعیت مناسب قرار بگیرد، سونوگرافی ممکن است پسر یا دختر بودن نوزاد را نشان دهد.

مراقبت های هفته 18 بارداری

آیا همسرتان می‌تواند برای سونوگرافی با شما همراه شود؟ اگر پاسختان مثبت است، از این فرصت استفاده کنید تا عکس‌های سونوگرافی کودک را با هم ببینید. این لحظات را در کنار یکدیگر به یاد ماندنی کنید.

جنین در هفته 19 بارداری

پوست کودک در حال رشد و شفاف است و قرمز به نظر می‌رسد چون رگ‌های خونی از طریق آن قابل مشاهده هستند. راه‌های هوایی اصلی ریه‌های کودک که «برونشیول» نامیده می‌شوند شروع به رشد می‌کنند. یک پوشش محافظ سفید کرمی به نام «ورنیکس» روی پوست کودک شروع به رشد می‌کند. 3هفته آینده بهترین زمان برای دیدن اعضای بدن کودک از طریق سونوگرافی است.
آیا دوست دارید بدانید اندازه جنین در هفته 19 بارداری چقدر است؟ طول کودک شما، از سر تا پاشنه، به اندازه یک بادمجان است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 
وضعیت مادر در هفته ۱۹ بارداری

ممکن است لگد زدن کودک را احساس کنید، به‌ویژه اگر اولین بارداری شما نباشد. همانطور که کودک به رشد خود ادامه می‌دهد، ممکن است برخی از دردهای اواسط بارداری مثل درد زیر شکم ، سرگیجه، سوزش سر دل، یبوست، گرفتگی عضلات پا، تورم خفیف مچ پا و پاها، و کمردرد را احساس کنید.
رگ‌های خونی گشاد شده و ممکن است لکه‌های قرمز ریز و موقتی (به نام خال عنکبوتی) روی صورت، شانه‌ها و بازوهای شما ایجاد شود. تورم غشاهای مخاطی ممکن است باعث احتقان و خونریزی بینی شود. در بیشتر موارد، حالت تهوع و استفراغ شما کاهش یافته است.


مراقبت های هفته ۱۹ بارداری

مراقب خودتان باشید! سعی کنید تا زمانی که کودک به سرعت در حال رشد است، بیش از حد خسته نشوید.

بیشتر بخوانید: هفته نوزدهم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 
جنین در هفته ۲۰ بارداری

خیلی هیجان‌انگیز است. کودک شما می‌تواند صداها را بشنود . این صداها شامل صدای قلب، غرغر شکم شما و همچنین صداهای خارج از بدن شما است.
شاید باورش برایتان سخت باشد، اما اگر صدای بلندی در نزدیکی شما شنیده شود، نوزاد با دست‌هایش گوش هایش را می‌پوشاند و حتی ممکن است مبهوت شود و بپرد. کودک اغلب در حال حرکت است، تکان می‌خورد و مشت و لگد می‌زند. اگر دوقلو دارید، آن‌ها تقریبا دائما یکدیگر را برای حرکت تحریک می‌کنند. کودک اکنون می‌خوابد و می‌تواند با سر و صدا و حرکت بیدار شود.
در هفته ۲۰ بارداری، کودک شما دوست دارد پاها و انگشتان پاهایش را در دهان خود بگذارد .
دوست دارید بدانید اندازه او چقدر است؟ از سر تا پاشنه، طول کودک شما به اندازه یک پاپایا است .

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 
وضعیت مادر در هفته ۲۰ بارداری

تبریک می گوییم! شما نزدیک به اواسط بارداری خود هستید. رحم شما تقریبا با ناف شما یکدست شده. اگر دوقلو باردارید، ممکن است حدود ۲.۵۴سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار بگیرد. دور کمر شما تقریبا ناپدید شده است. شما احتمالا حدود ۳۳درصد از وزن بارداری خود را اضافه کرده‌اید.

کمردرد دارید؟ مراقب وضعیت بدن خود باشید با زیرپایی بنشینید، یا از یک صندلی ارگونومیک استفاده کنید. زیاد نایستید. هنگام خواب، یک بالش کوچک زیر پهلویتان بگذارید.

در این هفته‌ها احتمال عفونت مثانه بیشتر است چون عضلات خاصی در دستگاه ادراری شل می‌شوند. شاید خوب باشد تمرینات کگل را برای کمک به کنترل مثانه شروع کنید. تنفس شما عمیق‌تر می‌شود و ممکن است بیشتر از حد معمول عرق کنید چون غده تیروئید شما فعال‌تر شده. حجم خون شما ممکن است ۷۰درصد افزایش یافته باشد.

مراقبت های هفته ۲۰ بارداری

کمردرد دارید؟ مراقب وضعیت بدن خود باشید با زیرپایی بنشینید، یا از یک صندلی ارگونومیک استفاده کنید. زیاد نایستید. هنگام خواب، یک بالش کوچک زیر پهلویتان بگذارید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

هر آنچه که در مورد هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری باید بدانید 
در درون شما چه می‌گذرد؟

موهای روی سر کودک شروع به رشد کرده و موهایی نازک، شانه‌ها، پشت و شقیقه‌های او را می پوشاند . این موها از کودک شما محافظت می‌کند و معمولا در پایان هفته اول تولد کودک ریخته می‌شود.
پوست کودک با پوششی سفید رنگ پوشیده شده است. این ماده که تصور می‌شود از پوست کودک در برابر قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض مایع آمنیوتیک محافظت می‌کند، درست قبل از تولد ریخته می‌شود.


خلاصه

در طول هفته‌های ۱۷ تا ۲۰ بارداری، اگر اولین بارداری شما نباشد، ممکن است حرکت کودک را احساس کنید.
برخی از دردهای اواسط بارداری مثل درد زیر شکم، سرگیجه، سوزش سر دل، یبوست، گرفتگی عضلات پا، تورم خفیف مچ پا و پاها و کمردرد در این دوران به سراغتان می‌آید. اگر کمردرد دارید، زیاد نایستید . در این هفته‌ها احتمال عفونت مثانه بیشتر است چون عضلات خاصی در دستگاه ادراری شل می‌شوند.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.