۴۳۹۵۶
۳۳ نظر
۳۶۸۶۳۸
۳۳ نظر
۳۶۸۶۳۸

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

هفته سوم بارداری مرحله لقاح تخمک و اسپرم است و تخمک بارورشده از لوله فالوپ عبور می کند تا در پوشش داخلی رحم لانه گزینی انجام دهد. در این هفته سرنوشت ساز شاهد کمی خونریزی، لکه‌بینی یا گرفتگی در ناحیه شکم هستید. برخی زنان هم به خاطر تغییرات هورمونی، حساسیت سینه، تهوع صبحگاهی و نفخ را تجربه می‌کنند.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

هفته سوم بارداری مرحله لقاح تخمک و اسپرم است و تخمک بارورشده از لوله فالوپ عبور می کند تا در پوشش داخلی رحم لانه گزینی انجام دهد. در این هفته سرنوشت ساز شاهد کمی خونریزی، لکه‌بینی یا گرفتگی در ناحیه شکم هستید. برخی زنان هم به خاطر تغییرات هورمونی، حساسیت سینه، تهوع صبحگاهی و نفخ را تجربه می‌کنند.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

هفته سوم بارداری یکی از مهمترین هفته هایی است که در حاملگی تجربه می کنید. این هفته مشخص می شود که مادر شده اید یا نه. هیجان به بیشترین شکل ممکن می رسد. ضربان قلب بالا می رود. حق دارید استرس هم تا دلتان بخواهد هست. هفته سرنوشت ساز به همین می گویند. پس بهتر است این هفته را به بهترین شکل به پایان برسانید. ترس و اضطراب را کنار بگذارید و فقط به نکات مثبت فکر کنید. نی نی بان همراه شماست. بهتر است به جای فکر کردن با وضعیت جنین در این هفته و تغییراتی که با آن روبرو می شوید آشنا شوید.

هفته سوم بارداری چگونه است؟

درست است که شروع حاملگی در در تقویم بارداری، روز اول آخرین پریود در هفته اول محسوب می شود اما در واقعیت حاملگی و رشد جنین از هفته سوم شکل می گیرد. وقتی در هفته سوم بارداری هستید، ممکن است هیچ تصوری از باردار بودن یا نبودن خود نداشته باشید. در صورتی که اسپرم در هفته‌ گذشته با تخمک شما لقاح انجام داده است و حالا شما باردار هستید!

بعد از لقاح تخمک و اسپرم، تخمکی که بارور شده برای لانه گزینی داخل رحم از لوله فالوپ عبور می کند. تخمک بارور شده حین عبور از لوله های فالوپ تقسیم لولی انجام می شود و 5 روز بعد به توپ سلولی به نام بلاستوسیت تبدیل شده و داخل پوشش درونی رحم قرار می گیرد. به این حالت لانه گزینی می گویند که معمولا بین شش تا دوازده روز پس از عمل لقاح شکل می گیرد.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

در هفته سوم بارداری چه اتفاقی می افتد؟

در واقع بارداری و رشد جنین از هفته 3 اتفاق می افتد. تغییرات هورمونی در مادر معمولا شروع می شود و احتمال دارد که حین لانه گزینی، خونریزی، لکه بینی یا در ناحیه شکم احساس گرفتگی داشته باشد. به علاوه اینکه از هفته سوم بارداری، علایمی مانند تهوع و استفراغ، حساسیت سینه، خستگی، تغییرات در طعم و بوها، افزایش ترشحات واژنی و تغییر رنگ پوست هم ظاهر می شوند.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

علائم هفته سوم بارداری

بیشتر علائم اولیه بارداری توسط هورمون‌های بارداری ایجاد می‌شوند که در هفته‌ سوم هنوز سطح بالایی از آن‌ها در بدن شما وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است که شما در این هفته، متوجه‌ هیچ علامت خاصی نشوید. با این حال، اگر علائم خودشان را نشان دهند، ریزترین علائم بارداری در هفته سوم بعد از لقاح عبارتند از:

 • خونریزی لانه گزینی: در هفته سوم بارداری، تخمک بارور شده در دیواره‌ رحم شما فرو می‌رود و به عبارتی، لانه گزینی می‌کند که ممکن است بر اثر آن، دچار لکه بینی شوید و مقداری خون ببینید.
 • حالت تهوع: وقتی هورمون بارداری hCG در بدن تازه باردار شده‌ شما شروع به راه اندازی می‌کند، ممکن است دچار بی‌حالی یا حالت تهوع شدید شوید که یکی از علائم بارداری در هفته سوم بعد از لقاح است.
 • تغییرات سینه: سینه‌های شما ممکن است شروع به درد گرفتن کنند و نوک سینه‌هایتان نیز ممکن است تیره شوند، زیرا بدن شما در حال آماده سازی برای تولید شیر است.
 • قوی شدن حس بویایی: یکی از تغییرات بدن مادر در هفته سوم بارداری تقویت حس بویایی است به طوریکه مادر به کمترین بوها هم حساس شده و گاهی حتی حالت تهوع می گیرد.
 • پریود نشدن: اگر سیکل شما معمولا کمتر از ۲۸ روز است، ممکن است در اواخر این هفته به دلیل پریود نشدن، شک کنید که ممکن است باردار باشید. با این حال، تنها راه برای اطمینان از بارداری، انجام تست بی بی چک است.
 • افزایش خواب‌آلودگی و خستگی : یکی دیگر از تغییرات بدن مادر در هفته سوم بارداری است. بدن برای رشد جنین و تغییرات در سطح هورمون‌ها، انرژی بیشتری مصرف می‌کند که باعث افزایش خواب‌آلودگی و خستگی مادر می شود.
 • تغییرات مزاج: تغییرات هورمونی در این هفته می‌تواند تغییرات در مزاج و روحیه مادر را نیز به همراه داشته باشد: احساس ناراحتی، بی‌حوصلگی یا حتی افسردگی دیده می شود.
 • افزایش ترشحات واژنی: در هفته ۳ بارداری ، ممکن است ترشحات واژنی بیشتر شود که ناشی از تغییرات هورمونی و تغییرات در فشار خون در ناحیه واژن است.
 • تغییرات در گوارش: برخی زنان در هفته سوم بارداری ممکن است با مشکلات گوارشی مانند سوء‌هاضمه یا یبوست مواجه شوند. این تغییرات نیز به علت تغییرات هورمونی و فشار بر روی معده و روده‌ها رخ می‌دهند.

مهم است بدانید که هر زنی ممکن است تغییرات متفاوتی در هر هفته بارداری تجربه کند و تجربه شخصی شما ممکن است با توضیحات عمومی متفاوت باشد. اگر هرگونه نگرانی یا سوالی درباره تغییرات بدن مادر در هفته سوم بارداری دارید، بهتر است با پزشک و متخصص زنان مشورت کنید.

سونوگرافی در هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری می‌توانید در سونوگرافی اولیه بارداری، کودک خود را ببینید که در این زمان، شبیه یک حباب کوچک است. با این حال، ۱۲ تا ۱۷ روز طول می‌کشد تا بتوانید ضربان قلب جنین را با دستگاه بشنوید.
تشخیص جنینی که از حالت حبابی درآمده باشد، توسط پزشکان و متخصصان تصویربرداری، در سونوگرافی اوایل هفته ششم بارداری انجام می‌شود. هر چند که سونوگرافی معمول بارداری در سه ماهه اول از هفته‌های یازدهم تا سیزدهم قابل ارائه است.

در هفته سوم جنین با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست. او در این هفته آن‌قدر ریز و کوچک است که برای دیدنش باید از یک میکروسکوپ کمک بگیرید. او هنوز در مرحله بلاستوسیست است . در این مرحله جفت برای توسعه خود شروع به تولید هورمون HCG (گنادوتروپین جفت انسان) می‌کند که این هورمون در ادرار یا خون شما قابل تشخیص است. وظیفه این هورمون در بدن شما این است که دستورهای جدید به دستگاه رحم می‌دهد. به دستور این هورمون دیگر هیچ تخمکی از تخمدان‌ها آزاد نمی‌شود و پروژسترون و استروژن در بدن افزایش می‌یابد تا جداره‌های دیواره رحم خونریزی نکند. این زمانی است که به تدریج مایع آمنیوتیک(کیسه آب) در اطراف توده سلولی شکل می‌گیرد تا ماهها بعد کیسه آب از کودک شما محافظت ‌کند. حالا سلول‌های بلاستوسیست با سرعتی بسیار زیاد در حال تکثیر هستند و در همین زمان جنسیت، رنگ چشم و جنس موی او هم مشخص می‌شود.
قد: ۰.۰۸ سانتی متر
وزن:0.06 گرم

در هفته سوم توده سلولی در رحم ثابت می‌شود و شما رسما به‌عنوان یک زن باردار شناخته می‌شوید. البته هنوز نمی‌توانید وجود او را احساس کنید. او هنوز توده‌ای کوچک است که اندازه‌اش 1 تا 3 میلی‌متر است. شاید اولین تغییراتی که می‌بینید لکه‌های‌خونی است که یک یا دو روز بیشتر طول نمی‌کشد و سبک‌تر از دوره‌های عادی ماهانه است. این مرحله «لکه‌بینی لانه گزینی» نامیده می‌شود.

عدد بتا در هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری ، اندازه‌گیری سطح هورمون بتا (بتا HCG) نقش مهمی در تشخیص و پیگیری بارداری دارد. بتا HCG طی بارداری توسط پلاسنتا تولید می‌شود و سطح آن به مرور زمان افزایش می‌یابد. اندازه‌گیری بتا می‌تواند به تشخیص بارداری کمک کند و در برخی موارد، نشان‌دهنده سلامت بارداری و رشد صحیح جنین باشد.

محاسبه بتا در هفته سوم بارداری معمولا از طریق آزمایش خون انجام می‌شود. در این آزمایش، نمونه خون گرفته شده و سطح بتا HCG در آن اندازه‌گیری می‌شود. این آزمون می‌تواند در تشخیص بارداری، تعیین سن بارداری، پیگیری رشد جنین و تشخیص برخی مشکلات بارداری کاربرد داشته باشد.

هرچند که اندازه‌گیری بتا می‌تواند مفید باشد، اما تشخیص بارداری و ارزیابی صحت آن بهتر است توسط پزشک صورت بگیرد. پزشک می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی، سایر آزمایش ها و سایر عوامل مربوطه، ارزیابی دقیق‌تری انجام داده و راهنمایی صحیح‌تری ارائه کند.

ترشحات واژن در هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری ، ترشحات واژن به خاطر تغییرات هورمونی بدن زنان ممکن است تغییر کنند و تا حدی افزایش یابند و معمولا به شکل زیر هستند:

 • ترشحات واژن در هفته سوم بارداری سفیدتر، کرمی‌تر یا زردتر از رنگ معمول شده و ضخامت و قوام نیز ممکن است تغییر کند.
 • به دلیل افزایش ترشحات مهره‌ای (لوسیوس) ترشحات واژنی هم افزایش می‌یابد و بیشتر و مرطوب‌تر از حالت عادی خواهد بود.
 • ترشحات واژن در هفته 3 بارداری ممکن است بوی متفاوتی داشته باشند که به خاطر تغییرات هورمونی است.
 • در برخی موارد، ممکن است ترشحات واژنی با خونریزی باشند. اگر خونریزی شدید، درد یا ناراحتی دارید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

در هفته سوم بارداری چی بخوریم؟

تغذیه سالم و متنوع در هفته سوم بارداری بسیار مهم است. در این مرحله، باید توجه داشته باشید که نیازهای غذایی شما برای حمایت از سلامت خود و جنین در حال رشد تغییر کرده است و باید رژیم غذایی حاوی موارد زیر را در برنامه بگنجانید:

 • مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین‌، مواد معدنی، پروتئین، فیبر و آهن، میوه‌، سبزیجات، غلات کامل، ماهی، گوشت سفید، حبوبات، ماست، تخم مرغ و مغزهای خوراکی
 • مصرف غذاهای سرشار از اسید فولیک برای رشد سلول‌ها و جلوگیری از بعضی اختلالات نورولوژیکی در جنین مانند سبزیجات و برنج کامل
 • مطمئن شوید که به مقدار کافی آب می‌نوشید برای حفظ هیدراتاسیون، عملکرد صحیح سلول‌ها و جریان خون سالم نیاز است.
 • اجتناب از مصرف موادی مانند ماهی قرمز با میزان بالای زئینک، ماهی کبدی، محصولات لبنی غیر پاستوریزه، تخم مرغ نیم پز، محصولات گوشتی نیم پز یا کاملا خام، مواد الکلی، قهوه و چای بیش از حد
 • احتیاط در مصرف موادی مانند ماهی مرکباتی، توت فرنگی و توت سیاه

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

آیا بی بی چک در هفته سوم نشان می دهد؟

بی‌ بی‌ چک در هفته سوم بارداری معمولا نتایج قابل اعتمادی ارائه می‌دهد. بیشتر بی‌ بی‌ چک‌ها بر اساس تشخیص هورمون بتا اچ‌جی (hCG) در ادرار کار می‌کنند که در بدن زنان باردار تولید می‌شود و در هفته‌های اول بارداری به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

با این حال، هنوز هم باید توجه داشته باشید که استفاده از بی‌ بی‌ چک در هفته سوم بارداری ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد از جمله:

 • زمان آزمایش: برخی از بی‌بی‌چک‌ها ممکن است نیاز به آزمایش در زمان خاصی از روز یا هفته داشته باشند تا نتیجه قابل اطمینان شود. راهنمایی های همراه را دقیقا دنبال کنید.
 • غلظت هورمون: در بعضی موارد، غلظت هورمون بتا اچ‌جی در هفته ۳ حاملگی هنوز به حد بالا نرسیده است تا با این آزمایش خانگی حاملگی تشخیص داده شود. در این صورت، ممکن است نتیجه منفی نشان داده شود، در حالی که در واقع باردار هستید.
 • خطای آزمایش: همانند هر آزمایش دیگری، بی‌ بی‌ چک‌ها نیز ممکن است به خطا بیفتند. خواندن نادرست نتیجه، خط خوردن آزمایش، استفاده نادرست از آزمایش و عوامل دیگر می‌تواند به نتایج نادرست منجر شود.

در صورتی که نتیجه استفاده از بی‌ بی‌ چک در هفته سوم بارداری منفی و علائم بارداری همچنان حاضر یاشند، می‌توانید برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید که دقیق‌تر است و می‌تواند هورمون بتا اچ‌جی را با حساسیت بیشتری تشخیص دهد.

هفته سوم جنین چه شکلی است؟

شکل جنین در هفته سوم بارداری به شکل یک دیسک کوچک تشکیل می‌شود. در این مرحله، لایه‌های مختلف جنین شکل می‌گیرند و سلول‌ها آغاز به تقسیم می‌کنند. برخی از جوانه‌های مهمی که در این هفته شکل می‌گیرند عبارتند از:

 1. جوانه برخی از اعضای بدن : در این هفته، جوانه قلب و جوانه نخاعی شروع به تشکیل می‌شوند. جوانه قلبی که در ابتدا یک لوله است، شروع به تقسیم و می‌کند تا اجزای قلب رشد کند. جوانه نخاعی نیز از لوله عصبی شروع به تشکیل می‌شود که در آینده سیستم عصبی مرکزی را تشکیل خواهد داد.
 2. لایه گردش خون: در این هفته، لایه‌های اولیه برای تشکیل سیستم عروق خونی و قلب شکل می‌گیرند. این لایه‌ها به طور آغازین عروق خونی اولیه را بوجود می‌آورند که در آینده به شبکه عروق خونی پیچیده‌تری تبدیل خواهند شد.
 3. لایه جوانه‌ای : لایه جوانه‌ای یا لایه آمنیون، که بعدها پوشش آمنیون را تشکیل خواهد داد، در این هفته شکل می‌گیرد. آمنیون پوششی است که جنین را از مایع آمنیون در رحم محافظت می‌کند.

در مجموع، شکل جنین در هفته سوم بارداری ، هنوز بسیار کوچک است و در مراحل اولیه تشکیل خود قرار دارد. توسعه جنین در هفته‌های بعدی بارداری به شکل چشمگیری ادامه خواهد یافت.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

بایدها و نبایدهای هفته سوم بارداری

در جدول زیر بایدها و نبایدهای این هفته از حاملگی را آورده ایم که مادران باردار باید رعایت کنند:

بایدها

نبایدها

مراجعه به پزشک برای بررسی و مشاوره

مصرف مواد مخدر

مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامینی با راهنمایی پزشک

مصرف داروهای بدون نسخه پزشک

تغذیه سالم و متنوع

تماس با مواد شیمیایی مضر

استراحت و خواب کافی

استفاده از سونا و حمام‌های گرم طولانی

نکات پزشکی در هفته سوم بارداری

برخی نکات پزشکی که باید در این هفته از حاملگی رعایت شوند عبارتند از:

 • مراجعه به پزشک برای ارزیابی و پیگیری سلامت مادر و جنین
 • مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامینی به ویژه اسید فولیک، برای حمایت از سلامت جنین و جلوگیری از تشکیل نقص‌های لوله عصبی
 • تغذیه بهینه و متنوع با مصرف میوه‌ها، سبزیجات، محصولات غلات کامل و منابع پروتئینی سالم
 • تعادل مناسب بین استراحت کافی و فعالیت بدنی ملایم
 • اجتناب از عوامل مضر مانند مواد مخدر، سیگار و الکل، پرهیز از تماس با مواد شیمیایی و استفاده از سونا و حمام‌های گرم طولانی
 • مراقبت از بهداشت دهان و دندان‌ و مصرف منظم غذاهایی که حاوی کلسیم
 • مشاوره قبل از مصرف دارو

خودمراقبتی در هفته سوم بارداری

شما در این دوره باید از سلامتی بدن خود مطمئن شوید. لطفا این توصیه‌ها را رعایت کنید:

 1. استراحت کافی
 2. تغذیه سالم
 3. مصرف مقدار کافی آب
 4. فعالیت بدنی ملایم
 5. مراقبت از پوست
 6. استفاده از لباس راحت
 7. اجتناب از عوامل مضر
 8. مدیریت استرس
 9. مشاوره با پزشک

ورزش های هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری ، ورزش‌های ملایم و مناسب برای حفظ وضعیت بدنی و سلامت را دنبال کنید مانند:

 • پیاده‌روی
 • شنا
 • یوگا و تمرینات تنفسی
 • تمرینات کاردیو و تنفسی

مهم است که قبل از شروع هرگونه ورزش و فعالیت بدنی، با پزشک خود مشاوره کنید. پزشک بر اساس وضعیت بارداری، سلامت جسمی و سایر عوامل ورزش‌های مناسب را توصیه می کند. همچنین، در طول فعالیت‌ به نشانه‌های بدن خود توجه کنید و در صورت هرگونه ناراحتی یا علائم غیرعادی، فورا فعالیت را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
تشخیص گروه خونی، عامل Rh و غربالگری آنتی‌بادی
آزمایش خون شما برای تعیین گروه خونی که شامل یکی از گروه‌های O، B، A یا AB است، بررسی می شود. همچنین مشخص می‌شود که آیا Rh خون شما منفی است یا مثبت. اگر خون شما Rh منفی و کودک شما Rh مثبت باشد، آمپول پادتن Rh یا روگام (Rhogam) را دو بار؛ یک بار در طول دوران بارداری دریافت می کنید و مرحلۀ بعدی پس از به دنیا آمدن کودک است. این آمپول در مقابل رشد آنتی‌بادی‌هایی که ممکن است در طول همین بارداری یا بارداری‌های آینده خطرناک باشد، از بدن شما و جنین محافظت می‌کند. اگر پدر کودک هم Rh منفی باشد، کودک نیز Rh منفی خواهد بود، بنابراین نیازی به تزریق آمپول ندارید. همچنین خون شما از نظر آنتی‌بادی‌های Rh و برخی انواع دیگر آنتی‌بادی‌هایی که ممکن است بارداری شما را تحت تأثیر قرار دهند، بررسی می شود. برای مشاهده مطلب کامل آزمایشهای دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.
هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
دوری از خطر
در گذشته و به دلیل اینکه بیشتر زنها در خانه زایمان می‌کردند وبه دلیل نبود پزشک و تجهیزات بیمارستانی مناسب درصد مرگ و میر زنان باردار در هنگام زایمان خیلی بیشتر بود اما حالا این درصد خیلی پایین آمده است و بیشتر زنان در بیمارستانها وضعیت ایمنی در زایمان طبیعی دارند. وضعیتی که حالا یکی مزیتهای مهم زایمان طبیعی نامیده می‌شود. بزرگترین وبهترین مزیت زایمان طبیعی نسبت به سزارین کاهش خطر مرگ مادر است. جراحی سزارین مثل همه جراحی‌ها دارای خطر مرگ ناشی از عوامل بیهوشی گزارش شده است که نسبت مرگ و میر پری ناتال زنان در سزارین 7 برابر زایمان نرمال است. برای مشاهده مطلب زایمان طبیعی یا سزارین می توانید اینجا را کلیک کنید.


هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
حواستان به افراد بیمار باشد
سعی کنید در هفته‌های اول بارداری مراقب سلامتی اتان باشید. به همین دلیل بهتر است تا جایی که می‌توانید از افرادی که بیماری مسری دارند، فاصله بگیرید. ابتلا مادر باردار به برخی بیماری‌های عفونی مثل سرخچه عوارض متعددی در جنین ایجاد می‌کند. باید ازتماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی مثل سرخجه وهپاتیت و آبله مرغان دوری کنید. تزریق واکسن بیماری‌های مثل سرخجه وهپاتیت قبل ازبارداری، از ابتلا به این بیماری‌ها دردوران بارداری جلوگیری می‌کند. در صورتی که در دوران بارداری با افراد مبتلا به این بیماری‌ها تماس داشتید و قبلا واکسن آن بیماری را نزده اید، حتما باید با پزشک مشورت کنید. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
به اما و اگرها توجه کنید
لکه بینی در سه ماهه اول با خطر سقط همراه است که باید خانم باردار در چنین شرایطی از مسافرت صرفنظر کند. داشتن سابقه قبلی فشار خون در دوران بارداری، وجود حاملگی دو قلو و سابقه زایمان زودرس احتمال ایجاد خطراتی به دلیل مسافرت برای مادر باردار وجود می‌آورد. اگر شما هم یکی از این سوابق را دارید بهتر است مسافرت را بگذارید برای بعد از زایمان. اگر سفرتان ضروری است و حتما باید راهی شوید قبل از هر حرکتی با پزشک مشورت کنید و وضعیتتان را شرح بدهید. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
رب میوه بخورید
مصرف سنجد کمی نارس و یا خرمای کمی نارس، خرمالوی خیلی کامل نرسیده، به یا سیب خوب نرسیده و کمی ترش نیز می‌توانند برای کاهش ویار مفید باشند. استفاده از رب برخی از میوه‌ها مانند انار یا غوره که خیلی ترش نباشد (همراه با عسل) مفید است.یکی از راه‌های درمان ویار یا بیماری صبحگاهی زنان باردار، خوردن یک نان برشته خشک یا یک بیسکوییت شور هنگام صبح همراه با چای کم رنگ است. این کار باعث کم شدن دل آشوبه زنان باردار شده و آنها را آرام می کند. برای مشاهده مطلب طب سنتی و دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
یک فضای مستقل
اگر اتاق خواب خودتان هم کوچک است و یا اینکه دوست دارید از همان روز اول نوزادتان یک فضای مستقل داشته باشد و اتاق اضافی هم ندارید باید یک گوشه از خانه را به او اختصاص بدهید. این جور مواقع باید حواستان به خرید تخت و کمد باشد. تختی استفاده کنید که خیلی جا گیر نباشد. اگر در کمد خودتان جای کافی دارید بهتر است فعلا برای نوازدتان کمد نخرید تا دنبال جای خالی هم نگردید. اگر مجبورید در هال یا نشیمن خانه برای او فضایی درست کنید حواستان باشد که حتما دور از در ورودی، آشپزخانه و در دستشویی و حمام باشد. تخت نوزاد را به دیوار بچسبانید و آیینه و قابهای بزرگ و سنگین را از روی دیوار بردارید. تخت نوزاد را به هیچ وجه کنار بوفه یا دکورهای ظرف و ظروف قرار ندهید. اگر می‌توانید با پارتیشن یک فضای مناسب برای کودکتان بسازید. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.


هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
ریحانه بهشتی یا فرزند صالح
یکی از کتاب های مرتبط با زایمان و قبل زایمان که در آن نکات علمی و بهداشتی و البته نکات مذهبی هم وجود دارد کتاب « ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» است. این کتاب گلچینی از توصیه های علمی و عبادی برگرفته از فقه غنی اسلامی، به همراه مسائل مورد نیاز پزشکی، روانشناسی و تغذیه در دوران بارداری برای همسران جوانی است که محبّت نبوی و ولایت علوی را با عشق مادری در هم آمیخته اند. در این کتاب با شرط نخست در داشتن فرزند صالح ، آداب آمیزش و توصیه های پزشکی ، تغذیه و بهداشت دوران بارداری ، اعمال عبادی دوران بارداری ، مستحبات و مکروهات از زبان ائمه معصومین (ع) ، آداب شیردهی و از شیر گرفتن و صدها نکته اخلاقی ، عبادی و ... آشنا می شوید .نویسنده کتاب سیما میخبر است و انتشارات نورالزهرا(س) این کتاب را منتشر کرده است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.


هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
شوکه نشوید
بعضی از مرد‌ها واکنش‌های متفاوت و عجیبی به بارداری همسرشان دارند. بعضی از آنها به راحتی می‌پذیرند و بعضی ها هم هنگام شنیدن خبر بارداری همسرشان شوک می‌شوند. همه مردها واکنش یکسانی به این موضوع نشان نمی دهند. به همین دلیل خیلی از خانمهای باردار فکر می کنند که همسرشان از بارداری او خوشحال نیست و به همین دچار افسردگی دوران بارداری می شوند. اما قبل از هر چیز باید با همسرتان صحبت کنید. می توانید با هم نزد مشاور بروید و درباره این موضوع خیلی روشن حرف بزنید. شما در شرایط حساسی هستید و هر استرس و اضطرابی برایتان خطرناک است. پس لطفا خیلی زود قضاوت نکنید و نتیجه نگیرید. مردها با هم متفاوت هستند و هر کدام واکنشهای ویژه ای از خود نشان می دهند. بچه دار شدن تمام برنامه های زندگی را تغییر می دهد. به ویژه در ماه های اول که مادر باید مدام به فرزند خود توجه کند؛ ممکن است مرد دچار این تصور بشود که در الویت دوم قرار گرفته است. برای مشاهده مطلب نیاز به محبت در مردان اینجا را کلیک کنید.

هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
کتاب بخوانید
از این هفته بهتر است اطاعاتتان را بالا ببرید. زن و شوهر هیچ تصوری از مادر و پدر شدن ندارند پس خیلی خوب می‌شود که چند کتاب درباره بارداری بخرید و روزی یک ساعت آنها را با همسر خود بخوانید تا اطلاعاتتان درباره این دوران بالا برود و استرستان کمتر شود. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری
هفته سوم بارداری
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • frs
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   سلام من ازمایش دادم متوجه شدم باردارم 21سال سن دارم ,نمیدونم باید چکارهایی انجام بدم چه غذاهایی باید نخورم و کی باید برم سونوگرافی؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • فائزه

    مبارکه عزیزم،مواردی که دکتر به من گفته بود نخورم اینا بود:آب زرشک، آب هویج، زعفرون زیاد(در حد تزیین روی غذا اشکالی نداره)، گوشت و سبزی و سالاد تو رستورانا (گوشت ممکنه خوب پخته نشده باشه، سالاد و سبزی هم ممکنه خوب شسته نشده باشه)،جگر

   • زینب ذورقی ریگی

    مبارک عزیزم برودکتروتودوماهگی برای شنیدن صداقلبش برو

   • arezoo

    ب هیچ عنوان جگر نخور باعث سقط جنین میشه

  • مامانی
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   خیلی مفید
   متشکریم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • فاطمه
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   تو این متن نوشته به جای قرص آهن جگر بخورید، درصورتی‌که مصرف جگر در بارداری ممنوعه

  • کشاورز
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   بسیار عالی

  • Elii
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   سلام و عرض ادب.من احساس میکنم باردارم ولی هنوز زوده که بخوام آزمایش بدم . میخواستم بدونم در حال حاضر که مطمئن نیستم کشیدن سیگار برای جنین ضرر داره ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com/

   • کاربرناشناس

    اگر باشه معلومه که ضرر داره

   • مامانِ سام

    معلومه مه ضرر داره .نکش تا مطمئن بشی

   • کاربرناشناس

    خیلی مضره باعث سقط جنین میشه و زایمان زود رس

   • کاربرناشناس

    اره

  • زندگی. قرار
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   لطفا میشه من راهنمای کنید آیا کسی هست بعداز انتقال چنین خونریزی به رنگ قهوه‌ای برای چند مدت داشته باشه من در هفته سوم باردای هستم آزمایش مثبت هست 2355 هست

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • انسی
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   سلام وقت بخیر مک ۱۰ مرداد نزدیکب کردم برای بارداری میخوام ببینم امروز که ۲۴ مرداده ازمایش بدم مشخص میشه باردارم؟!

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • ترنم

    بی بی چک استفاده کن

   • ترنم

    دوخط مثبته .

  • nastaran
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   سلام ببخشید الان دو هفته باردارم دکتر قرص ویتامین ای ۴۰۰ هر شب یکی نوشته ایا ضرر نداره ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • آوینا
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   سلام کی قلب جنین تشکیل میشود

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • سحر

    نه

   • آریا

    هشت هفته

   • سارا

    ۸هفته

   • کاربرناشناس

    سلام از کجا بدونم ۸ هفته بارداریم سونو انجام بدم واسه صدای قلبش

   • کاربرناشناس

    سلام غذاهای ک بی میل هستی نخور ک باعث تهوع بشه و اینک وعدهدهات کم کن و خودت هم درست نکن

  • Melii
   درباره هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری

   فعلانمیدوم

   پاسخ ها

   • کاربرناشناس

    سلام من هنوز پریودم عقب نیفتاده یعنی روز 16زمان پریودم زیر دلم درد میکنه بعد از چند ثانیه میگیره به کمرم وباهم درد میگیره تست زدم یکی مثبت شد فرداش دوباره زدم منفی شد صورتم یهویی جوش زده هنوز نرفتم آزمایش بدم

   • کاربرناشناس

    چه علائمی داری

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.