۴۳۹۶۹
۳۹ نظر
۸۷۲۶۰۶
۳۹ نظر
۸۷۲۶۰۶

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری، هنوز خبری از حس کردن حرکت جنین نیست. ولی خبر خوشحال کننده این است که رشد جنین ادامه دارد و انگشتهایش در حال شکل گیری است.

در هفته هشتم بارداری، شما دو ماه است که باردار هستید، اما جنین شما ۶ هفته سن دارد. در بدنتان هم تغییراتی حس می کنید. مثلا دور کمرتان بیشتر می شود و اندازه سینه ها کمی بزرگتر از قبل است. هنوز خبری از حس کردن حرکت جنین نیست. ولی خبر خوشحال کننده این است که رشد جنین ادامه دارد و انگشتهایش در حال شکل گیری است. این هفته جنین و مادر تغییرات زیادی دارند، پس حتما با نی نی بان همراه باشید تا حال و احوال مهمان کوچک و البته خودتان دستتان بیاید.

جنین در هفته هشتم 

 • رویان کم کم تغییر می‌کند، شما هم باید پای به پای تغییرات او جلو بروید.
 • در این هفته گودی کمرتان پر شده و نوک سینه‌هایتان حساس‌تر و بزرگ‌تر شده است.
 • اندازه رحم حالا اندازه یک انار درشت است. با بزرگ‌شدن تدریجی رحم ممکن است احساس درد در شکم یا پهلو داشته باشید.
 • د.

اندازه جنین در هفته هشتم

 • رویان هنوز خیلی کوچک است اما با قدی حدود ۱۴ تا ۲۰ میلی‌متر مثل یک شناگر ماهر داخل رحم حرکت می‌کند. البته شما این حرکت را حس نمی‌کنید.
 • قد: ۱.۶ سانتی متر
 • وزن: ۱ گرم

جنین در هفته هشتم کجا قرار دارد؟

در این حالت جنین در پایین رحم قرار دارد.

هفته هشتم بارداری جنین چگونه است؟

‌جنین در این هفته هشتم بارداری شبیه یک کامکوات کوچک است.

تشخیص جنسیت در هفته هشتم بارداری 

برای تعیین جنسیت در این هفته هم می‌توانید مراجعه کنید اما خیلی زود است.

تعیین جنسیت خانگی در هفته هشتم بارداری 

برخی روش‌های سرگرمی برای تعیین جنسیت در خانه وجود دارند اما این روشها چندان صحیح نیستند. 

تعیین جنسیت در هفته هشتم بارداری

برای تعیین جنسیت در هفته هشتم بارداری باید حتما به یک سونوگرافیست مراجعه کنید. 

اندازه شکم در هفته هشتم بارداری 

 • این هفته بیشتر شبیه انسان می‌شود. قرار است در این هفته دست و پاهایش بیشتر شکل بگیرد و انگشتانش خودی نشان بدهند.
 • بازوها و مچ‌هایش بیشتر رشد می‌کنند.
 • پلک‌ها روی چشم‌هایش را می‌پوشانند، چشم‌هایش را به خوبی می‌توان دید، اما ساختمان آن به صورت کامل تشکیل نشده است.
 • استخوان پاهایش محکم‌تر و بلندتر می‌شوند و هاله‌ای از لب‌های کوچک در صورت او پیدا می‌شود.

هفته هشتم بارداری چی بخوریم

بدن شما در دوران بارداری تغییر می‌کند، به همین دلیل رژیم غذایی و برنامه ورزشی شما هم باید تغییر کند. مثل همیشه با پزشک خود درباره چگونگی این تغییرات مشورت کنید تا هم برای شما و هم برای جنین در حال رشدتان مناسب باشد.

 • اکثر پزشکان توصیه می‌کنند مصرف کافئین باید محدود شود و به روزی ۲۰۰ میلی گرم در روز برسد. این محدودیت شامل نوشابه‌های قندی نیز می‌شود.
 • شیرین کننده‌های مصنوعی اگر در حد کم باشد، مصرف آن ضرری ندارد. این لیست شامل موارد زیر است: ساخارین، آسپارتام، سوکرالوز، آسه سولفام-K و استویا. حتی اگر شما نوشابه‌های رژیمی مصرف کنید، باز هم باید میزان کافئین آن را در نظر بگیرید.

هفته هشتم بارداری

تغذیه هفته هشتم بارداری

 • خوردن ماهی، اسید چرب امگا ۳ را که برای رشد سیستم عصبی و مغز کودک شما مناسب است، فراهم می‌کند اما از خوردن کوسه، شمشیر ماهی، شاه ماهی که مقدار بالایی جیوه دارند، خودداری کنید زیرا برای کودکتان مضر است.

هفته هشتم بارداری و تغذیه

 • از خوردن سالاد در رستوران‌ها، سالاد مرغ، سالاد تخم مرغ، سالاد ماهی تن یا سالاد غذاهای دریایی خودداری کنید.
 • شیر خام (غیر پاستوریزه) یا هر محصولی که با شیر غیر پاستوریزه درست شده باشد ممنوع است.

علائم هفته هشتم بارداری

 • بعضی از خانم‌ها در این دوران انقباضاتی را در رحم احساس می‌کنند، اگر شما هم این انقباضات را حس می‌کنید نگران نباشید.
 • همچنان مشکلاتی مثل خستگی و تنبلی با شما همراه است، بنابراین بهتر است ۹ تا ۱۰ ساعت استراحت در روز داشته باشید.
 • افزایش میزان حجم خون در دوران بارداری طبیعی است. البته ممکن است با عوارضی مثل واریس، خونریزی لثه و خفقان بینی همراه باشد.

علائم بارداری در هفته هشتم

 • با افزایش حجم خون، نیاز بدن به آهن بیشتر می‌شود. حواستان باشد که ویتامین‌های روزانه را به‌طور مرتب مصرف کنید تا مطمئن شوید آهن مورد نیاز را مصرف کرده و دچار کم‌خونی نمی‌شوید.
 • بهتر است تا پایان سه ماه اول (۱۲ هفتگی) صبر کنید و بعد از آن بارداری خودتان را اعلام کنید، در این زمان بیشترین احتمال سقط جنین وجود دارد.
 • اگر درد شکم همراه با خونریزی شدید در بدن دارید حتما با پزشک خود تماس بگیری

هفته هشتم بارداریهفته هشتم بارداری

سونوگرافی هفته هشتم بارداری 

برای سونوگرافی در هفته هشتم بارداری باید معمولا از سونوگرافی شکمی و واژینال استفاده کنید.

سونوگرافی در هفته هشتم بارداری

معمولا چون جنین کوچک است در هفته هشتم بارداری باید سونوگرافی ترانس واژینال انجام شود. 

سونوگرافی هفته هشتم

اگر از بارداری خود مطمئن هستید و هزینه سونوگرافی برای شما گران است و مشکلی هم ندارید شاید پزشک از شما بخواهد که سونوگرافی را در ماه سوم تا چهارم انجام دهید.

هفته هشتم بارداری و سونوگرافی

زوج‌هایی که از باداری خود خیلی ذوق زده هستند می‌توانند این اولین سونوگرافی را تبدیل به یک خاطره شیرین کنند.

صدای قلب جنین در هفته هشتم

در این هفته قلب جنین تشکیل شده است و می‌توانید از سونوگرافیست خود بخواهید که صدای قلب او را برای‌تان پخش کند. 

ضربان قلب جنین در هفته هشتم

 

بایدها و نبایدهای هفته هشتم بارداری 

حیوانات خانگی را از محیط خانه‌ دور کنید. حیوانات دارای انگل‌هایی هستند که برای جنین بسیار خطرناک است. برخی از حیوانات عفونت‌هایی را با خود همراه می‌آورند که ممکن است باعث سقط جنین شوند.

 • نزدیک‌شدن به مواد و سموم شیمیایی مانند رنگ، پاک کننده‌ها و حلال‌ها در این دوران چندان ضروری نیست بهتر است از این مواد دوری کنید. مواد شیمیایی در سه ماه نخست بارداری برای جنین خطرآفرین است.

نکات پزشکی در هفته هشتم بارداری  

اگر قبل از بارداری آزمایش خون قند ناشتا نداده باشید، در اولین معاینه، پزشک درخواست آزمایش قند خون ناشتا را برای بررسی وضعیت دیابت شما می کند. در صورتی‌که آزمایش قند خون بیشتر از ۹۳ و کمتر از ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، فرد پِره‌دیابتیک به حساب می‌آید و اگر بیشتر از این مقدار باشد، احتمال ابتلا به دیابت در فرد در نظر گرفته می‌شود. بیشتر بخوانید: لیست آزمایشگاه‌های کلینیک نی نی بان در افرادی که سابقۀ خانوادگی دیابت دارند، سن آنها بالاتر از ۳۵ سال است، سابقۀ فشار خون مزمن یا سقط جنین داشته باشند و کسانی که پره‌دیابتیک تشخیص داده شده‌اند، پزشک آزمایش چالش گلوکز تجویز می کند.

آزمایشهای دوران بارداری کدامند؟

جلوگیری از لخته شدن خون در پاها

از ترومبوفلبیت چیزی شنیده اید؟ ترومبوفلبیت حالتی است که در آن خون داخل سیاهرگ لخته می‌شود و معمول‌ترین محل تشکیل لخته‌، سیاهرگهای پا است.

شاید باور نکنید اما خطر ایجاد ترومبوفلبیت پس از جراحی سزارین، ده برابر زایمان طبیعی است.

ترومبوفلبیت تورم عروق است که معمولاً در پاها به دلیل لخته شدن خون به وجود می‌آید. لخته خون، تجمع جامد سلول‌های خون است.

لخته خون می‌تواند در گردش طبیعی جریان خون در بدن اختلال ایجاد کند؛ بنابراین یک بیماری خطرناک محسوب می‌شود. ترومبوفلبیت در عروق نزدیک به سطح پوست یا عروق عمقی‌تر در بین لایه‌های ماهیچه‌های بدن اتفاق می‌افتد. مطلب زایمان طبیعی یا سزارین را مشاهده کنید.

خود مراقبتی در هفته هشتم بارداری 

 • در مصرف دارو زیاده روی نکنید. قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
 • گوشت را به خوبی بپزید. گوشت خام ممکن است دارای عفونت‌هایی باشد که به جنین شما آسیب بزند. بعد از دست‌زدن به گوشت خام حتما دستان خود را بشویید.
 • برخی از خانم‌ها عادت دارند برای جوش‌های صورت خود از محلول‌های برطرف کننده جوش استفاده ‌کنند. ممکن است این محلول‌ها برای جنین شما خطرناک باشند؛ بنابراین حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.
 • حمام آب گرم آرامش ‌بخش است اما حواستان باشد که آب زیاد داغ نباشد، آب ‌داغ برای جنین مناسب نیست.

موهایتان را رنگ نکنید

رنگ کردن موها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، اما متخصصان تاکید بیشتری دارند که در سه ماه اول بارداری اصلاً به رنگ موهای خود دست نزنید.

محققان معتقدند اثرات شیمیایی رنگ کردن مو، باعث سقط جنین می‌شود. توصیه می‌شود به جز ماه آخر بارداری در دیگر ماهها و به خصوص ماههای اول از رنگ‌های شیمیایی استفاده نشود. درباره استفاده از رنگهای گیاهی و حنا و... هم حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. بیشتر بخوانید: موارد ممنوع در بارداری چیست؟

ورزشهای هفته هشتم بارداری

 • از ورزش‌های سنگین و بیش از حد خودداری کنید. 
 • از فعالیت‌‌هایی که باعث افتادن یا فشار اضافی روی شکم‌تان می‌شود، خودداری کنید.
 
هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته هشتم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته هشتم
 
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
 
هفته هشتم بارداری

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • حسین علی اصغریان
   درباره هفته هشتم بارداری

   با سلام
   ممنون از سایت خوبتون
   این قسمت هم بسیار جالب است:
   علائم هفته ی 8 بارداری
   - خستگی: چه چیز شما را این روز ها این قدر خسته می کند؟ بارداری واقعا یک فرایند خسته کننده است. از شوهر، برادر و اقوام خود در کارها کمک بگیرید. کمک گرفتن از شوهرتان به این معنی است که شما انرژی پیدا می کنید که شب ها برای پیاده روی بیرون بروید(و البته بعد به رخت خواب بروید).

   - تهوع و استفراغ : در این هفته هم احتمالا کمی احساس تهوع خواهید داشت. برای رفع این تهوع بهتر است از زنجفیل استفاده کنید. استفاده از خود زنجفیل یا پودر آن در مواد غذایی نشان داده است که از تهوع و استفراغ می کاهد. قبل از خواب حتما از مواد ویتامین دار استفاده کنید. مواد جویدنی هم احساس تهوع را کاهش می دهد.

   - تمایلات و تنفرهای غذایی (ویار): آیا تمایل به خوردن یا چشیدن خاک یا پودر نشاسته دارید؟ به پزشک خود زنگ بزنید. این نشان می دهد که شما در مورد بعضی مواد غذایی سوء تغذیه دارید. خصوصا در مورد آهن مثلا کم خونی فقر آهن .

   - نفخ : در طی ورم کردن شکم و یبوست که از علائم همراه با بارداری است، نفخ نیز به همراه آن ها خواهد آمد. هورمون ریلکسین به همراه پروژسترون باعث شل شدن عضلات داخلی دستگاه گوارش شما شده و باعث ایجاد نفخ به همراه علائم ذکر شده می شود. سعی کنید در هنگام غذا خوردن آهسته و بدون استرس غذای خود را میل کنید زیرا در غیر این صورت مقدار زیادی هوا به همراه غذا می بلید.

   - احساس باد کردن شکم: هورمون های مترشحه در دوره ی بارداری با آهسته کردن سرعت متابولیسم در شما می توانند باعث احساس ورم کردن در شما شوند.سعی کنید با مصرف رژیم غذایی مناسب و مصرف مایعات زیاد از یبوست جلوگیری کنید که باعث بیشتر شدن احساس ورم شما نشود.

   - یبوست : سعی کنید با مصرف بیشتر مواد فیبردار با یبوست خود مبارزه کنید. این مواد اسلحه ی شما در مبارزه با یبوست هستند. اما اگر اهل سبزیجات نیستید ناگهان در مصرف آن ها زیاده روی نکنید. برای مثال برنج قهوه ای را جایگزین برنج سفید کنید و به همراه جوجه و سبزیجات مصرف کنید، نه اینکه ناگهان حجم زیادی از برنج قهوه ای را یک جا مصرف کنید.

   - افزایش حس بویایی: اگر حس بویایی بیش از حد شما مانع از آشپزی می شود از غذاهای خام استفاده کرده یا آشپزی را به همسرتان بسپارید. در آشپزخانه اگر پنجره هست آن را باز بگذارید و غذاهایی را بپزید که تحمل آن ها را دارید.

   - افزایش ترشحات واژن: یک مایع دیگر مترشحه از بدن شما که در تقابل با افزایش هورمون استروژن ترشح می شود لوکوره است. که یک مایع شیری رنگ و رقیق است و در اثر افزایش مخاط در مجرا ایجاد می شود. این مایع کانال زایمانی را به همراه باکتری های مفید محافظت می کند. بنابراین سعی در شست و شوی مرتب و از بین بردن آن نداشته باشید.

   - سردرد های گه گاهی: تمام خستگی ها، استرس، گرسنگی (یا تهوع) که شما بر اثر آن هورمون ها دارید می توانند باعث سردرد شوند. بعضی از خانوم ها بیشتر دچار سردرد می شوند و بعضی کمتر. مطمئن شوید که به اندازه ی کافی استراحت دارید و سردرد شما به آن دلیل نیست و البته یادتان باشد که پایین آمدن قند خون نیز می تواند عامل سردرد باشد، پس حواستان به آن نیز باشد.
   http://familydoctor.ir/fa/page/152
   - سرگیجه و از حال رفتن: ممکن است این روزها گاهی احساس سرگیجه پیدا کنید. به این دلیل است که سیستم گردش خون شما انرژی زیادی برای جنین تان گذاشته و به همین دلیل نمی تواند نیاز شما را برآورده کند. بهتر است در صورت مواجه شدن با این مشکل همسرتان را در جریان قرار دهید و در آن زمان دراز بکشید. اگر قادر به دراز کشیدن نیستید بهتر است بنشینید، پاهایتان را تا جای ممکن خم کنید و سرتان را بین دو پای خود قرار دهید.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    ممنون از توجه شما همراه خوب

   • زهرابانو

    سلام من تو هفته هشتم بارداریمم هیچی ندارم نه حالت تهوع نه هیچی فقط گرسنمه فققطططط میخوام بخورم اصلا سیر نمیشم نمیدونم چیکارکنم

  • fateme
   درباره هفته هشتم بارداری

   از سایت خوبتون تشکر میکنم.اطلاعات خوبی در اختیارم گذاشت وفیلم جنین 8 هفته عالی بود بسیار بسیار عالی بود.....

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    ممنون از لطف شما

   • کاربرناشناس

    سلام من طبق سونو واژینال 7 هفته و پنج روز باردارم
    اما هیچ علایم خاصی ندارن مثلا اصلا تهوع ندارم. سر درد و سرگیجه و .... ندارم.
    فقط گاهی تو کشاله رانم یا زیر دلم تیر میکشه اونم نه شدید و یه کم هم تمایلم به خواب بیشتره
    مشکلی هست؟

   • میسا

    منم ۷ هفته رو تموم کردم بچه سومه ولی خیلی ویارم بده اون دوتا بارداری اینجوری نبودم نمیدونم چی بخورم از حالت تهوع و درد معده اروم بشم

  • سمیه
   درباره هفته هشتم بارداری

   سلام من دوتا سقط داشتم باز باردارم اولین بچم کمی لک دیدم رفتم دکتر استراحت کامل میگن کن تا چند ماهگی من خطر سقط دارم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • سمیه احمدی

    چرا ۲ بار سقط کردی؟دلیلش

   • کاربرناشناس

    بله تشکیل شده

  • نجمه ابویی
   درباره هفته هشتم بارداری

   سلام من به تاریخ امروز 8 هفته بارداری هستم ایاقلب جنین تشکیل شده

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • سمیه 27

    بله عزیزم تشکیل شده حتی ضربان هم داره

   • زهراعربی

    بله

   • کاربرناشناس

    من هم خیلی میخوابم
    ولی اصلا حالت تهوع ندارم

   • معصومه

    بله. تشکیل شده

  • بدون نام
   درباره هفته هشتم بارداری

   سلام من الان 9هفته هست باردارم روزی ده باره استفراغ خونی میکنم خواهشن راهنمایم کنین

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • آزاده

    عزیزم بهتره برید دکتر

   • آناهیتا

    بهتره این موضوع رو با متخصصتون درمیون بذارید

  • Mehra
   درباره هفته هشتم بارداری

   تشکر از مطالب خوبتان، فقط در مورد مواد غذایی مفید و لازم بیشتر توضیح میدادید بهتر بود!!!!!

  • مهسا
   درباره هفته هشتم بارداری

   سلام ممنون از سایت خوبتون.
   منم هفته 8 تم بارداری هستم . حالت تهوع زیاد دارم البته وقتی غذا میخورم خیلی اروغ میزنم نمیدونم باید چیکار کنم بهتر بشه . ایا طبیعیه ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com

   • صبا

    سلام منم هشت هفته هستم همین مشکلو دارم

   • انسیه

    منم خیلی خسته و خوابم میاد, این سومین بارداری من بود تو هر سه تا بارداری خوابم میاد

   • هریوا

    وای خدایا منم همینطورم همش فکر میکنم یه چیزی تو معده ام گیر کرده

   • نیلو

    فکر کنم از ماه چهارم

   • مهساکشاورز

    مشکلی نداره،منم برای عفونت استفاده کردم دکتر گفت دیگه استفاده نکن مشکل نداره

  • سعیده
   درباره هفته هشتم بارداری

   سلام . من طبق سونو الان هفته هشتم بارداریمه . ویتامین d م ۲۱ آیا برای جنین مشکلی پیش میاد .درضمن من خیلی تمایل به خوابیدن دارم این طبیعی هست ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • MM

    اره گلم طبیعی

  • مهدی
   درباره هفته هشتم بارداری

   سلام نظر دادین اگه تهوع واستفراغ بود زنیجبیل بخورین زعفران وزنجبیل باعث سقط میشه حتی گیاهیی خیلی کم مصرف بشه خوبه

   پاسخ ها

   • عسل بانو

    اشکال نداره

   • ساحل

    سلام من هشت هفته امسال باید واکسن میزدم مال کلاس دهم مشکلی نداره بزنم

   • neda k

    سلام من ۱ ماه پریود نشدم و بیبی چک استفاده کردم مثبت بود الان حدودی که حساب میکنم هفته ۶ بارداریم بزارم ۸ هفته برم برای سنوگرافی ؟؟

  • ز
   درباره هفته هشتم بارداری

   سلام ببخشید اگر کسی ندونه باردار هست و در هفته سوم بارداری باشه و دکتر برای عفونت بهش قرص مترونیدازول بهش داده باشه چی ميشه؟ به اندازه یک هفته استفاده کرده.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • پونه

    فک نکنم‌ مشکلی باشه حالا با دکترتم صحبت کن

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.