۶۶۷۰۵
۱۴۸۷۸
۱۴۸۷۸

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

سه روزه حس کردم جنینم چرخیده چون حرکاتش از بالای شکم به دور و بر ناف تغییر کرده.

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

در این مقاله به شما می‌گوییم نشانه‌های پایین آمدن جنین در بارداری چیست و پزشک چطور به آن پی می‌برد؟ 

در این مقاله می‌خوانید: 

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

موقعیت جنین چیست؟

همانطور که مراحل زایمان را پشت سر می‌گذارید، پزشک از عبارات مختلفی برای توصیف چگونگی وضعیت جنین در کانال زایمان استفاده می‌کند. یکی از این کلمات، موقعیت جنین است. 

موقعیت جنین نشان می‌دهد که سر او تا چه اندازه به لگن شما رسیده است. پزشک با معاینه دهانه رحم و تعیین محل قرارگیری جنین نسبت به لگن، موقعیت جنین را تعیین می‌کند. این معیار، عددی از 5- تا 5+ برای توصیف محل قرارگیری سر جنین است.

بیشتر بخوانید: آمادگی زایمان سزارین، نکاتی که باید رعایت شود

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

تعیین موقعیت جنین

در طول معاینه واژینال، پزشک سر جنین را حس می‌کند. اگر سر بالا باشد، موقعیت جنین 5- است. وقتی سر جنین با ستون فقرات ایسکیال همسطح شود، موقعیت جنین 0 است و هنگامی که سر او به سمت کانال زایمان پیش می‌رود، یعنی درست قبل از تولد او، موقعیت جنین +5 است.

هر تغییر معمولا به این معنی است که کودک یک سانتی‌متر دیگر در لگن شما پایین آمده است. معمولا حدود دو هفته قبل از زایمان، جنین به کانال زایمان می‌افتد. در این شرایط، مثانه شما فشرده می‌شود، بنابراین نیاز به دفع مکرر ادرار دارید. در صورت وجود درد، یا سوزش هنگام ادرار به پزشک مراجعه کنید. 

معمولا حدود دو هفته قبل از زایمان، جنین به کانال زایمان می‌افتد. در این شرایط، مثانه شما فشرده می‌شود، بنابراین نیاز به دفع مکرر ادرار دارید. 

چرا موقعیت جنین اندازه گیری می شود؟

نظارت بر موقعیت جنین در طول زایمان، مهم است و به پزشکان کمک می‌کند تا نحوه پیشرفت زایمان را ارزیابی کنند. اندازه‌گیری‌های دیگری که پزشک انجام می‌دهد شامل گشاد شدن دهانه رحم، یا میزان بزرگ شدن دهانه رحم برای عبور نوزاد و افتادگی دهانه رحم یا نازک شدن دهانه رحم برای افزایش زایمان است.

با گذشت زمان، اگر کودک از طریق دهانه رحم پیشرفت نکند، ممکن است نیاز باشد که زایمان را به روش سزارین یا با کمک ابزارهایی مانند فورسپس یا وکیوم انجام دهد.

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

مزایای معاینه دهانه رحم

معاینه دهانه رحم برای تعیین موقعیت جنین می‌تواند سریع و بدون درد باشد. این روش برای تعیین چگونگی پیشرفت جنین از طریق کانال زایمان استفاده می‌شود. این اندازه‌گیری معمولا یکی از اندازه‌گیری‌هایی است که پزشک برای تعیین پیشرفت زایمان از آن استفاده می‌کند.

پزشک می‌تواند به جای معاینه دهانه رحم برای تعیین موقعیت جنین، از دستگاه سونوگرافی استفاده کند. سونوگرافی معمولا به اندازه معاینه واژینال برای تعیین موقعیت جنین موثر است.

پزشک می‌تواند به جای معاینه دهانه رحم برای تعیین موقعیت جنین، از دستگاه سونوگرافی استفاده کند. سونوگرافی معمولا به اندازه معاینه واژینال برای تعیین موقعیت جنین موثر است.

معایب معاینه دهانه رحم

هر پزشک تعیین موقعیت جنینی را بر اساس محل قرارگیری ستون فقرات ایسکیال انجام می‌دهد. یکی از اشکالات احتمالی استفاده از موقعیت جنینی این است که اندازه‌گیری در آن ذهنی است. دو پزشک دو می‌توانند یک معاینه دهانه رحم برای تعیین وضعیت جنین انجام دهند، اما دو عدد متفاوت به دست بیاورند.

همچنین ظاهر لگن می‌تواند در زنان متفاوت باشد. برخی از زنان ممکن است لگن کوتاه‌تری داشته باشند که می‌تواند روشی را که پزشک معمولا موقعیت جنین را اندازه‌گیری می‌کند، تغییر دهد.

دلیل دیگری که ممکن است پزشک بخواهد در این روش احتیاط کند، این است که معاینات بیش از حد واژینال ممکن است احتمال عفونت را افزایش دهد. 

بیشتر بخوانید: فرق زایمان طبیعی با سزارین، اطلاعات کامل

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

نشانه های پایین آمدن جنین در بارداری

قبل از شروع زایمان، سر نوزاد به طور معمول به داخل لگن می‌افتد، اما زمان وقوع آن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. افتادن نوزاد به داخل لگن، یکی از اولین نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد بدن شما برای زایمان آماده می‌شود.

پایین آمدن جنین در بارداری به طور کلی در اولین بارداری زنان حدود دو هفته قبل از زایمان رخ می‌دهد. پیش‌بینی این اتفاق برای زنانی که قبلا بچه‌دار شده‌اند، غیرممکن است، اما به طور کلی، می‌توانید پایین آمدن جنین را قبل از زایمان تشخیص بدهید. پنج نشانه وجود دارد که مشاهده آن‌ها می‌تواند پایین آمدن جنین را به شما خبر بدهد. 

۱- می توانید راحت تر نفس بکشید

هنگامی که جنین به داخل لگن می‌افتد یعنی فشار روی دیافراگم کمتر می‌شود، بنابراین ممکن است متوجه شوید که می‌توانید راحت‌تر نفس بکشید.

بیشتر بخوانید: نشانه های درد واقعی زایمان چیست؟

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

۲- ممکن است فشار بیشتری روی لگن احساس کنید

هنگامی که جنین پایین می‌آید، ممکن است متوجه افزایش فشار زیادی در لگن خود شوید. این حالت شبیه قرار گرفتن یک توپ سنگین بین پاهای شما است که راه رفتن را سخت‌تر می‌کند. گاهی این وضعیت را مثل راه رفتن پنگوئن توصیف می‌کنند. 

۳- ترشح واژینال افزایش پیدا می کند 

هنگامی که جنین پایین بیاید، سر او از نظر فیزیکی بیشتر روی دهانه رحم شما فشار می‌آورد که به نازک و گشاد شدن دهانه رحم برای شروع زایمان کمک می‌کند. در این شرایط، دهانه رحم با خلاص شدن از شر پلاگ مخاطی که دهانه دهانه رحم را مسدود می‌کند، نازک می‌شود.

ممکن است در هفته‌های آخر بارداری متوجه افزایش ترشحات واژینال شوید که به صورت تکه‌هایی مانند مخاط خارج می‌شوند. یا ممکن است ترشحات واژینال، غلیظتر شوند. 

بیشتر بخوانید: تغییرات واژن بعد از زایمان، آماده باشید

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

۴- بیشتر به دستشویی می روید

در چنین شرایطی، سر جنین بیشتر به مثانه شما فشار می‌آورد و همین موضوع باعث می‌شود بیشتر به دستشویی بروید. 

۵- دردهای لگنی دارید

یکی از علائم عجیب پایین آمدن جنین در بارداری، درد شدید در ناحیه لگن است که در نتیجه فشار سر جنین به بسیاری از رباط‌های لگن اتفاق می‌افتد. این موضوع را به یاد داشته باشید که دردهای اندک در لگن ممکن است نشانه‌ای از پایین آمدن جنین باشد. اما اگر دردی منظم و دائمی را تجربه می‌کنید و در صورت وجود علائم دیگر مانند تب، یا خونریزی به پزشک مراجعه کنید. 

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

پایین آمدن جنین در بارداری خطرناک است؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من ٢١سالمه. بارداری اولمه و هفته ٣٢ هستم. سه روزه حس کردم جنینم چرخیده چون حرکاتش از بالای شکم به دور و بر ناف تغییر کرده. چند نفر هم از اطرافیانم بهم گفتن شکمت چقدر زود اومده پایین. یکم استرس گرفتم. یعنی بچم اومده پایین؟ خطرناکه؟ اینها از علایم زایمان زودرس هستن؟

پاسخ دکتر آزیتا صفارزاده، فوق تخصص زنان و زایمان و عضو هیئت علمی دانشگاه: اگر سونوگرافی‌ها وضعیت سلامتی جنین را تایید کردند مشکلی وجود ندارد. گاهی مادر حرکات جنین را فقط در یک نقطه احساس می‌کند. در سه ماهه آخر معمولا فشار سر جنین به سمت پایین شکم مادر زیاد می‌شود و مادر درد در ناحیه زیر شکم و واژن احساس می‌کند. ولی برای اینکه خیال‌مان از انقباضات رحمی زودرس راحت باشد از جنین نوار قلب و اکو هم بگیرید بد نیست. اگر انقباضات زودرس رحمی در کار نباشد همه چیز مرتب هست.

پایین آمدن جنین در بارداری، خطرناک است؟

خلاصه

پیش‌بینی زمان پایین آمدن جنین در بارداری، دشوار است چون این اتفاق برای هر زن و در هر بارداری متفاوت است. در حالی که تعیین موقعیت جنین می‌تواند غیر دقیق و اندازه‌گیری‌ها از دکتری به دکتر دیگر متفاوت باشد، این اندازه‌گیری بخش مهمی از ارزیابی پزشک از نحوه پیشرفت زایمان است و پزشکان از آن با عنوان وضعیت یا موقعیت جنین نام می‌برند. وضعیت جنین به این موضوع اشاره دارد که سر کودک تا چه حد به داخل لگن نزدیک است. پزشکان وضعیت یا موقعیت جنین در رحم را از از 5- تا 5+ معیارگذاری می‌گذارند. موقعیت 0 جنین به این معنی است که سر او با ستون فقرات ایسکیال شما هم‌تراز است. با پزشکتان درباره چیزهایی که باید در سه ماهه سوم بارداری انتظار داشته باشید، صحبت کنید. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان مراجعه کنید. 

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.