۱۲۱۰۱۶
۳۸۸۰۶
۳۸۸۰۶

لیزر در زمان شیردهی، مجاز است؟

چند هفته پس از زایمان، بسیاری از زنان ممکن است به این موضوع فکر کنند که آیا لیزر در زمان شیردهی مجاز است یا نه؟ این مطلب به این گروه از بانوان کمک می‌کند.

لیزر در زمان شیردهی، مجاز است؟

چند هفته پس از زایمان، بسیاری از زنان ممکن است به این موضوع فکر کنند که آیا لیزر در زمان شیردهی مجاز است یا نه؟ این مطلب به این گروه از بانوان کمک می‌کند. بسیاری از خانم‌هایی که به تازگی زایمان کرده‌اند نگران رابطه بین لیزر موهای زائد و شیردهی هستند. پزشکان اغلب سئوالاتی در مورد اینکه آیا لیزر می‌تواند روی نوزاد تاثیر بگذارد یا نه، می‌شنوند. این موضوع که لیزر موهای زائد بر شیردهی تاثیر می‌گذارد برای مادران نگران‌کننده است و بر تصمیم‌های آن‌ها تاثیر می‌گذارد.
در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه لیزر مو‌های زائد ۲۰۲۱


زندگی بعد از زایمان

نوزاد از بسیاری جهات، زندگی خانوادگی را تغییر می‌دهد. هیچ چیز مثل قبل نیست. تفاوتی هم ندارد که این نوزاد تازه‌وارد، فرزند اول باشد یا فرزند دیگر، پویایی خانواده تغییر می‌کند. بدون شک مادران بیشترین تاثیر را از این تغییرات می‌گیرند. وظایفی وجود دارد که فقط آن‌ها می‌توانند انجام دهند. مثلا شیردهی زمان زیادی را از آن‌ها می‌گیرد. کم‌کم، زنان دوباره به خودشان نگاه می‌کنند و متوجه تغییراتی می‌شوند که بدنشان پشت سر گذاشته است.
خانم‌ها دوباره نگران ظاهر خود می‌شوند و سعی می‌کنند چهره خود را به قبل از زایمان بازگردانند. آن‌ها عادت‌های مراقبت از خود را که قبلا داشتند، آغاز می‌کنند تا احساس بهتری داشته باشند.

لیزر در زمان شیردهی، مجاز است؟

ظاهر موها در زمان شیردهی

خانم‌ها دچار تغییرات هورمونی در دوران بارداری شده‌اند و موهای زائد بدنشان افزایش یافته. ممکن است در صورت، سینه یا شکم آن‌ها مو ظاهر شده باشد. به طور کلی، این موها ضخیم و ناخوشایندند و ظرف 5 یا 6 ماه از بین می‌روند. با این وجود، خانم‌ها نگران ظاهر خود هستند و می‌خواهند موهای زائد را از بین ببرند. با این حال، وقت آزاد کمی دارند چون باید روی کودک تمرکز کنند.
در این زمان، لیزر موهای زائد، یک گزینه عالی به نظر می‌رسد. اگر چه موها را برای همیشه از بین نمی‌برد، اما رشد آن‌ها را بسیار کند می‌کند .
اما این نگرانی وجود دارد که آیا لیزر موهای زائد بر شیر مادر یا سلامتی نوزاد تاثیر می‌گذارد؟ خانم‌هایی که بچه‌دار شده‌اند می‌دانند که شیردهی برای سلامت نوزاد بسیار مهم است و می‌خواهند این کار را ادامه دهند.


بیشتر بخوانید: اپیلاسیون در دوران بارداری ضرر دارد؟


رابطه بین لیزر موهای زائد و شیردهی چیست؟

شیردهی زمان خاصی برای مادران و نوزادان آنهاست، اما می‌تواند دوره‌ای باشد که بسیاری از زنان به دلیل نوسانات هورمونی تغییراتی را در رشد موهای بدن خود تجربه می‌کنند. در نتیجه، برخی ممکن است لیزر موهای زائد را به عنوان راه حلی برای مدیریت رشد موهای ناخواسته در نظر بگیرند. اما این سوال پیش می آید: آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی بی خطر است؟

حقیقت این است که بین لیزر موهای زائد و شیردهی، هیچ رابطه‌ای وجود ندارد. لیزر موهای زائد بر هیچ قسمتی از شیردهی تاثیر نمی‌گذارد . بر میزان تولید شیر تأثیری ندارد، کیفیت شیر را کاهش نمی‌دهد و به غدد پستانی هم آسیبی نمی‌رساند. اکثر متخصصان معتقدند که لیزر موهای زائد به طور کلی در دوران شیردهی بی خطر است. این روش فولیکول‌های مو را با پرتوهای نور متمرکز هدف قرار می‌دهد، که مشخص نیست بر شیر مادر یا کودک تأثیر می‌گذارد. با این حال، اجتناب از درمان مستقیم پستان و ناحیه آرئول ضروری است تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود، حتی اگر این خطرات بسیار کم در نظر گرفته شوند

برخی از پزشکان معتقدند به این دلیل که ممکن است موها در دوران شیردهی واکنش کندتری نسبت به لیزر نشان بدهند، بهتر است آن را بین ۳ تا ۶ ماه پس از زایمان به تعویق انداخت. برخی دیگر از پزشکان هم توصیه می‌کنند لیزر موهای زائد را به بعد از پایان شیردهی نوزاد موکول کنید.

لیزر در زمان شیردهی، مجاز است؟


بیشتر بخوانید: لیزر اربیوم چیست؟


لیزر در زمان شیردهی، چرا می‌توانید آن را انجام دهید؟

لیزر مورد استفاده در رفع موهای زائد از طریق غدد پستانی عبور نمی‌کند . حتی اگر از آن در زیر بغل و سینه خود استفاده کنید، بر شما تاثیر نمی‌گذارد. لیزر فقط بین 2 تا 3 میلی‌متر به زیر پوست نفوذ می‌کند. بنابراین بر هورمون‌هایی که مربوط به شیردهی است، تاثیر نمی‌گذارد. لیزر موهای زائد به پرولاکتین یا اکسی‌توسین آسیب نمی رساند. پرولاکتین، شیر را تولید می‌کند و اکسی‌توسین به ترشح آن کمک می‌کند.

ملاحظات و اقدامات احتیاطی

در حالی که این روش بی خطر تلقی می‌شود، چندین ملاحظات و اقدامات احتیاطی وجود دارد که مادران شیرده هنگاک لیزر موهای زائد باید در نظر بگیرند:

 • حساسیت هورمونی: بارداری و شیردهی می تواند پوست را حساس‌تر کند و خطر تحریک ناشی از لیزر درمانی را افزایش دهد. توصیه می‌شود قبل از شروع یا از سرگیری جلسات لیزر موهای زائد، چند ماه پس از زایمان صبر کنید.
 • عوامل بی حسی: برخی از درمان های لیزری از کرم‌های بی حس کننده برای به حداقل رساندن ناراحتی استفاده می‌کنند. این عوامل می‌توانند به پوست نفوذ کرده و به طور بالقوه به شیر مادر برسند. بنابراین، توصیه می‌شود از استفاده از کرم های بی حس کننده در هنگام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی اجتناب کنید.
 • مشاوره و تست پچ: قبل از شروع لیزر موهای زائد، انجام یک مشاوره اولیه و تست پچ بسیار مهم است. این کار به ارزیابی رنگ مو، تراکم، نوع پوست و هر گونه فاکتور سلامت زمینه‌ای کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که درمان مورد نظر، متناسب با نیازهای شماست.

بیشتر بخوانید: هورمون اکسی توسین و شیردهی چه ارتباطی با هم دارند؟


لیزر در زمان شیردهی، عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی لیزر موهای زائد در زنان هیچ عوارضی ندارد. با این حال، مواردی وجود دارد که برای زنان می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. لیزر می‌تواند باعث تحریک ، خارش ، یا درد خفیف شود. تا زمانی که از دارو برای تسکین علائم استفاده نکنید، هیچ مشکلی در تغذیه با شیر مادر وجود نخواهد داشت. درست مانند هر شرایط دیگری، اجتناب از داروهای ضد درد و کرم‌های بی‌حسی مهم است، چون اثرات این داروها می‌تواند به شیر وارد شود.

اگر بعد از استفاده از لیزر موهای زائد این عوارض را تجربه کردید، بهتر است برای تصمیم‌گیری در مورد درمان با پزشک خود مشورت کنید.
در بهترین حالت، شما برای یک یا دو روز ناراحت خواهید بود، اما عوارض سپس ناپدید می‌شود.
این علائم معمولا کوتاه‌اند و به سرعت از بین می‌روند. بنابراین، اگر می‌خواهید لیزر موهای زائد را در دوران شیردهی امتحان کنید، جای نگرانی نیست. مهم است که برای لیزر موهای زائد به یک مرکز مجهز و یک تکنسین مجرب و باتجربه مراجعه کنید . به این ترتیب، خطر سوختن پوست یا ایجاد بیماری‌های پوستی از بین می‌رود. اگر دچار چنین مشکلاتی شوید، درمان آن‌ها به دلیل محدودیت‌های شیردهی، دشوار خواهد بود.

لیزر در زمان شیردهی، مجاز است؟


بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک لیزر در شمال تهران، لیزر مو‌های زائد


روش های جایگزین لیزر در زمان شیردهی

مادران شیرده اغلب به دنبال راه‌حل‌هایی برای رفع موهای زائد هستند که ایمن و مؤثر بوده و در روند ارزشمند پرورش نوزادشان اختلال ایجاد نکند. در حالی که لیزر موهای زائد به طور کلی در دوران شیردهی ایمن در نظر گرفته می‌شود، برخی از مادران ممکن است به دلیل حساسیت پوستی یا ترجیحات شخصی، روش‌های جایگزین را بررسی کنند.

شیو کردن

شیو کردن یا همان اصلاح موهای زائد، روشی سریع و بدون درد است که می‌توان آن را به راحتی در خانه انجام داد و برای مادران شیرده بی‌خطر است، زیرا فقط موها را به صورت سطحی بدون استفاده از مواد شیمیایی یا لیزرهایی که می‌توانند شیر مادر را تحت تأثیر قرار دهند، از بین می‌برد.

اپیلاسیون

اپیلاسیون گزینه دیگری است که نتایج طولانی‌تری نسبت به اصلاح دارد. اپیلاسیون روشی است که موها را از ریشه پاک می‌کند و اگرچه ممکن است دردناک‌تر باشد، اما شامل هیچ‌گونه مواد شیمیایی مضری نیست که از طریق شیر مادر به کودک منتقل شود.

کرم های موبر

این کرم ها موها ریشه موها را پوسانده و پوست را عاری از هرگونه موی زائد می‌کنند. در حالی که استفاده از آنها راحت محسوب می‌شود، بسیار مهم است که کرم هایی را انتخاب کنید که عاری از مواد شیمیایی قوی هستند و ابتدا آنها را روی یک ناحیه کوچک از پوست آزمایش کنید تا مطمئن شوید که هیچ واکنش نامطلوبی بلرای پوستتان ایجاد نخواهد کرد.

الکترولیز

الکترولیز یک روش دائمی‌تر برای از بین بردن موهای زائد به شمار می‌رود که شامل تخریب فولیکول مو با جریان الکتریکی است. هیچ تحقیق رسمی درباره اثرات آن بر شیردهی یا بارداری وجود ندارد، بنابراین توصیه می شود قبل از اقدام با این درمان با یک پزشک مشورت کنید.

لیزر در زمان شیردهی، مجاز است؟

اقدامات احتیاطی برای مادران شیرده

هنگام بررسی این روش‌های جایگزین حذف موهای زائد، مادران شیرده باید:

 • از درمان هایی که شامل مواد شیمیایی شدید یا آلرژن های بالقوه است، خودداری کنند.
 • آزمایش پچ را برای بررسی هرگونه واکنش پوستی انجام دهند.
 • با یک پزشک یا متخصص پوست برای بحث درباره ایمن‌ترین گزینه ها مشورت کنند.

پرسش مخاطب نی نی بان درباره لیزر در زمان شیردهی

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من یک بچه چهار ماهه دارم که از شیر خودم تغذیه می‌کنه. می‌خواستم موهای زائدم رو لیزر کنم. آیا این کار به شیرم آسیب میزنه؟ می‌تونم این کار رو انجام بدم یا باید تا دو سالگی نوزادم صبر کنم؟

پاسخ محمد حسن خسروی فارسانی، متخصص اطفال:
دوست عزیز، انجام لیزر در دوران شیردهی ممنوع نیست، ولی بهتر است انجام آن به بعد از دوران شیردهی موکول شود، زیرا اولا داروهای بی‌حسی مورد استفاده امکان دارد به شیرمادر وارد شود و ثانیا تغییرات هورمونی زمان شیردهی ممکن است سبب پرمویی در برخی از خانم‌ها شود. لذا پس از دوران شیردهی تاثیر لیزر بیشتر خواهد بود. توصیه می‌شود که پس از 2 سالگی کودک لیزر را شروع کنید.
پرسش‌هایتان را از پزشکان متخصص زنان و زایمان در کلینیک نی نی بان بپرسید.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


سوالات متداول

لیزر در زمان شیردهی، مجاز است؟

 آیا لیزر می تواند روی شیر مادر تأثیر بگذارد؟

خیر، لیزر مورد استفاده در درمان‌های رفع موهای زائد از غدد پستانی عبور نمی‌کند و بر تولید یا کیفیت شیر مادر تأثیری نمی‌گذارد.

آیا قسمتی از بدن وجود دارد که باید در طول لیزر در زمان شیردهی از آن اجتناب کرد؟

در حالی که این روش بی خطر است، توصیه می شود برای جلوگیری از خطرات احتمالی از درمان مستقیم پستان و ناحیه آرئول خودداری کنید.

اگر بخواهم در دوران شیردهی تحت لیزر موهای زائد قرار بگیرم، چه اقدامات احتیاطی باید انجام دهم؟

به دلیل افزایش حساسیت پوست در این مدت، توصیه می‌شود قبل از شروع یا از سرگیری جلسات لیزر موهای زائد چند ماه پس از زایمان صبر کنید. همچنین از استفاده از کرم‌های بی‌حس‌کننده خودداری کنید، زیرا می‌توانند به پوست نفوذ کرده و به طور بالقوه به شیر مادر برسند.

 آیا لیزر موهای زائد می تواند بر هورمون های دخیل در شیردهی تأثیر بگذارد؟

لیزر موهای زائد به هورمون هایی مانند پرولاکتین یا اکسی توسین که در تولید و دفع شیر نقش دارند، آسیب نمی رساند.

آیا استفاده از دستگاه های لیزر موهای زائد خانگی در دوران شیردهی ایمن است؟

دستگاه های لیزر موهای زائد خانگی معمولاً در صورت استفاده صحیح و طبق دستورالعمل‌های سازنده، ایمن هستند. با این حال، هنوز هم بهتر است قبل از استفاده از آنها با یک پزشک مشورت کنید.

اگر عوارض جانبی ناشی از لیزر موهای زائد را تجربه کردم، چه باید بکنم؟

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل تحریک، خارش یا درد خفیف باشد. اگر این موارد را تجربه کردید، از مصرف داروها برای تسکین علائم بدون مشورت با پزشک خودداری کنید، زیرا ممکن است بر شیردهی تأثیر بگذارد.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، به طور کلی لیزر موهای زائد به شرط رعایت برخی اقدامات احتیاطیمی تواند گزینه‌ای مطمئن برای مادران شیرده باشد. با این حال، مادران در دوران شیردهی اغلب به دنبال راه‌حل‌هایی برای رفع موهای زائد هستند که ایمن و مؤثر بوده و در روند ارزشمند پرورش نوزادشان اختلال ایجاد نکند. در حالی که لیزر موهای زائد به طور کلی در دوران شیردهی ایمن در نظر گرفته می شود، برخی از مادران ممکن است به دلیل حساسیت پوستی یا ترجیحات شخصی، روش های جایگزین را بررسی کنند. همیشه بهترین کار این است که با یک پزشک یا یک متخصص پوست مشورت کنید تا درباره شرایط خاص خود صحبت کرده و از ایمنی خود و کودکتان در این دوره حساس اطمینان حاصل کنید.

منبع: youaremom

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.