۱۲۹۲۲۷
۱۵۲۷۷
۱۵۲۷۷

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

آیا ترجیح می‌دهید که زایمان سزارین انجام دهید چون از فواید زایمان طبیعی آگاه نیستید؟ خب، این مقاله را بخوانید.

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

آیا ترجیح می‌دهید که زایمان سزارین انجام دهید چون از فواید زایمان طبیعی آگاه نیستید؟ خب، این مقاله را بخوانید. هوشیارتر شدن نوزاد، ارتباط عاطفی قوی‌تر با نوزاد، هزینه کم‌تر، ایمنی و مراقبت آسان‌تر، برخی از فواید زایمان طبیعی است که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. همچنین تکنیک‌های مدیریت و کاهش درد را هم به شما یادآوری می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

پرسش و پاسخ درباره مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین

سوال : زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین چه مزیت هایی دارد؟

پاسخ : در مورد مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین باید گفت که زایمان طبیعی حالتی است که بیمار شکمش باز نمیشود در نتیجه عفونت ها و خونریزی های حین عمل و بعد از عمل وجود ندارد، عوارض بیهوشی در این بیماران دیده نمیشود، چسبندگی هایی که بعد از عمل در حین سزارین و بعد از سزارین ایجاد میشود و برای مادر مشکلاتی ایجاد میکند وجود ندارد.
امروزه در زایمان طبیعی تکنیک های جدیدی برای بی درد بودن ایجاد شده مثل زایمان اپیدورال و زایمان در آب یا داروهای مسکنی که مادر میتواند در حین زایمان مصرف کند.
زایمان طبیعی برای جنین هم مزایایی دارد. وقتd جنین از مجرای کانال زایمان رد میشود قفسه سینه اش تحت فشار قرار میگیرد که باعث میشود مایع آمنیوتیک که به طور طبیعی داخل ریه جنین وجود دارد جذب شود و بچه با حال عمومی بهتری به دنیا بیاید.

برای آگاهی بیشتر از مزایای زایمان طبیعی به زایمان سزارین به سراغ دکتر مژگان السادات دادگر رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به دکتر مژگان السادات دادگر یا دریافت نوبت از کلینیک دکتر مژگان السادات دادگر کلیک کنید.

 

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

 

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی به انجام زایمان طبیعی بدون داروی مسکن، یا مداخلات پزشکی می‌گویند. اگر می‌خواهید تا حد امکان کنترل بدن خود را به دست بگیرید، در طول زایمان فعال باشید و حداقل مداخلات در حین زایمانتان صورت بگیرد، زایمان طبیعی برای شما مناسب است.

اگر این مسیر را انتخاب کنید، یعنی احتمال درد و ناراحتی را به عنوان بخشی از فرایند زایمان طبیعی می‌پذیرید. اما با آمادگی و حمایت مناسب، خانم‌ها اغلب از زایمان طبیعی، احساس قدرت و رضایت می‌کنند.

فواید زایمان طبیعی

از مزایای زایمان طبیعی باید به این موضوع اشاره داشت که مستقل از بیهوشی، جراحی و مشکلات عدیده دیگری است که ممکن است سایر شیوه های زایمان به همراه داشته باشند. در این قسمت نگاه کوتاهی به چند نمونه از فواید دیگر زایمان طبیعی داریم.

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

ایمنی

اولین انتظار هر خانواده ای این است که فرزندشان در سلامت کامل به دنیا بیاید. پژوهش های گسترده در حیطه زنان و زایمان گویای این مطلب هستند که زایمان طبیعی تا حد زیادی این خواسته والدین را تامین می کند و نه تنها برای نوزاد بلکه برای مادر هم به عنوان یکی از سالم ترین گزینه های زایمان محسوب می شود. به علاوه آمار و ارقام حاکی از آن هستند که میزان مرگ و میر مادر و نوازد در زایمان طبیعی به مراتب پایین تر از سایر شیوه های زایمان است.

مراقبت و پرستاری آسان

پزشکان و پرستارانی که متخصص در زایمان طبیعی هستند طوری آموزش دیده اند که پیش از ایجاد مشکل از وقوع آنها جلوگیری بعمل آورند به این ترتیب که پیش از زایمان، در حین وضع حمل، و پس از آن، آسیب های احتمالی را پیش بینی کرده و از وقوع آنها جلوگیری بعمل می آورند. این در حالی است که پرستاران و پزشکانی که متخصص در امر سزارین هستند اینطور آموزش دیده اند که منتظر می مانند تا مشکلی پیش بیاید و سپس برای رفع آن اقدام می کنند و با اتکا شیوه های تکنولوژیک امروزی برای مرتفع ساختن مشکلات مادر و نوزاد تلاش می کنند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

ارتباط عاطفی قوی تر

مادرانی که به روش طبیعی کودکان خود را به دنیا می آورند خیلی زود تر می توانند با نوزاد انس بگیرند و با او ارتباط صمیمانه عاطفی برقرار کنند. به این دلیل که مادران با زایمان طبیعی سریعتر بهبودی پیدا می کنند، زودتر می توانند شیر دادن به نوزاد را شروع کنند و این مسئله خود به عنوان یکی از مهمترین مزایای زایمان طبیعی به شمار می رود.

احساس قدرت بیشتر

مادرانی که با کمک همسر خود زایمان طبیعی را تجربه می کنند، بیش از هر زمان دیگر احساس خوشبختی می کنند. میزانی از اعتماد و اطمینان در وجودشان پدیدار می شود که قبلاً احساس نمی کرده اند. زایمان طبیعی بهترین هدیه ای است که والدین می توانند به خود و به نوزاد تازه متولد شده خود بدهند. جمع خانوادگی نیز پس از زایمان طبیعی از نظر عاطفی نزدیکی بیشتری را به یکدیگر پیدا می کنند.

هزینه کمتر

زایمان طبیعی هزینه بیهوشی و جراحی در بر ندارد و لازم نیست مادر و فرزند برای مدت زمان طولانی در بیمارستان بستری شوند. طبق برآوردهای اخیر زایمان طبیعی چیزی در حدود %50 الی 75% (بسته به نوع بیمارستان) از هزینه های جانبی خانواده را کاهش می دهد.

درد کمتر

درد زایمان طبیعی فقط زمان وضع حمل ایجاد شده و مادر پس از وضع حمل درد چندانی احساس نمی کند به تدریج بهبود می یابد. این در حالی است که درد زایمان های غیر طبیعی برای هفته ها باقی می ماند.

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

بهبودی سریعتر

چیزی که بیشتر خانواده ها از آن بی اطلاع هستند این است که تصور می کنند با بیهوشی می توانند خود را از درد کشیدن در زمان وضع حمل رها سازند. این در حالی است که در زایمان غیر طبیعی درد مادر پس از بیهوشی شروع می شود و پس از آن هم باید دوران نقاهت خود را سپری کند و هم از نوزاد مراقبت و نگهداری بعمل آورد. درصد ابتلای مادرانی که کودک خود را به شیوه طبیعی زایمان نمی کنند به مشکلاتی نظیر درد، پارگی، خونریزی، و عفونت پس از زایمان نیز به مراتب بیشتر است. خانم هایی که کودکان خود را به صورت طبیعی زایمان می کنند پس از به دنیا آمدن کودک درد کم و یا اصلاً هیچ دردی را احساس نمی کنند.
کودکانی که به صورت طبیعی به دنیا می آیند سریعتر با محیط ارتباط برقرار می کنند، هشیارتر هستند، و واکنش های بیشتری از خود نشان می دهند.

نوزاد هشیارتر

کودکانی که به صورت طبیعی به دنیا می آیند سریعتر با محیط ارتباط برقرار می کنند، هشیارتر هستند، و واکنش های بیشتری از خود نشان می دهند. این در حالی است که اغلب نوزادان سزاریانی می بایست احیا شوند.

مزایای زایمان طبیعی

برخی از مزایای زایمان طبیعی عبارتند از: 

اکثر تکنیک‌های زایمان طبیعی، تهاجمی نیستند، بنابراین احتمال آسیب، یا عوارض جانبی کم برای شما یا کودکتان وجود دارد.

بسیاری از زنان، هنگام زایمان احساس توانمندی و پس از آن احساس موفقیت می‌کنند. علیرغم تحمل درد، بسیاری از خانم‌ها گزارش می‌دهند که دفعه بعد دوباره زایمان طبیعی بدون دارو را انتخاب می‌کنند. حس یا هوشیاری خود را از دست نمی‌دهید. می‌توانید آزادانه حرکت کنید و موقعیت‌هایی را پیدا کنید که به شما کمک می‌کند در طول زایمان راحت بمانید. وقتی که زمان بیرون آمدن نوزادتان فرا برسد، می‌توانید در فرآیند زایمان شرکت کنید.

می‌توانید از تمرینات تنفسی، تجسم و خود هیپنوتیزمی استفاده کنید. بسیاری از خانم‌هایی که به تازگی مادر شده‌اند، در روزهای اولیه شیردهی، در حالی که با ناراحتی‌های پس از زایمان کنار می‌آیند، می‌توانند از تکنیک‌های آرامش‌بخشی استفاده کنند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

آمادگی برای زایمان طبیعی

اگر در حال برنامه‌ریزی برای زایمان طبیعی در بیمارستان هستید، باید خواسته‌های خود را به صورت شفاف با مراقب خود در میان بگذارید. 

بسیاری از زنان، ماما را برای راهنمایی در زایمان طبیعی انتخاب می‌کنند. ماماها آموزش دیده‌اند تا به شما کمک کنند با نیازهای یک زایمان بدون دارو کنار بیایید و اغلب در طول زایمان کنار شما می‌مانند.

سطوح بالای هورمون‌های استرس می‌توانند بر توانایی رحم برای انقباض تاثیر بگذارند

بهتر است تا جایی که می‌توانید مدیریت درد طبیعی را یاد بگیرید. تنش و ترس باعث می‌شوند درد را بیشتر حس کنید، بنابراین یاد بگیرید که اضطرابتان را کاهش بدهید. کمتر مضطرب بودن حتی ممکن است به پیشرفت زایمان کمک کند، چون سطوح بالای هورمون‌های استرس می‌توانند بر توانایی رحم برای انقباض تاثیر بگذارند.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای زایمان طبیعی هستید، به یاد داشته باشید که مهم نیست که چقدر آماده، سالم یا با اعتماد به نفس هستید، همیشه ممکن است به مداخلات پزشکی نیاز داشته باشید. ممکن است زایمان شما بسیار طولانی‌تر یا دردناک‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌کردید باشد.

بیشتر بخوانید: بی اختیاری ادرار بعد از زایمان، نگران نباشید

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

تمرینات تنفسی و تجسم

اکثر کلاس‌های زایمان، تکنیک‌های تنفس متمرکز و تجسم را شامل می‌شوند. ممکن است به شما و همسرتان الگوهای تنفسی خاصی داده شود تا تمرین کنید. ممکن است مربی‌تان شما را در استفاده از تجسم  راهنمایی کند تا بتوانید به مقابله با درد بپردازید. این تجسم ممکن است تصور مکانی باشد که به شما آرامش می‌دهد.

امکان دارد تکنیک‌هایی مانند آرام‌سازی تدریجی یا کنترل‌شده را بیاموزید که در آن‌ها تنش را با صفر کردن یک عضله خاص، سفت کردن آن و سپس رها کردن آن تا حد امکان کاهش می‌دهید.

شاید یوگا، یا مدیتیشن به آرامش شما کمک کند، یا این‌که پی ببرید مثلا تماشای یک عکس خاص، یا شنیدن یک موسیقی آرام‌بخش به شما کمک می‌کند تا آرامش داشته باشید.

این تکنیک‌ها از آرامش و مشارکت به عنوان راهی برای مدیریت انقباضات استفاده می‌کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تکنیک‌های آرام‌سازی و یوگا با کاهش درد، کمتر کردن فورسپس یا زایمان با خلاء و افزایش رضایت از تجربه زایمان مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید: فرق زایمان طبیعی با سزارین، اطلاعات کامل

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

ماساژ، لمس و درمان سرد و گرم

ماساژ باعث آرامش می‌شود، عضلات منقبض را آرام می‌کند و ممکن است درک شما از درد زایمان را کاهش دهد. اگر احساس اضطراب می‌کنید، این‌که یکی از عزیزانتان شما را ماساژ بدهد، اطمینان‌بخش است. ممکن است با ماساژ و نوازش سبک آرام شوید، یا ماساژ و لمس قوی‌تر را ترجیح بدهید.

بسیاری از زنان با استفاده از کمپرس گرم، یا یک بطری آب گرم در قسمت تحتانی شکم یا کمر یا هر جای دیگری که احساس ناراحتی دارد، آرام می‌شوند و دردشان کاهش می‌یابد. برخی بسته‌های سرد را آرام‌بخش‌تر می‌دانند، در حالی که برخی دیگر استفاده از بسته‌های گرم و سرد متناوب را ترجیح می‌دهند. این روش‌ها ارزش امتحان کردن را دارد. فقط مطمئن شوید که از پوست خود در برابر تماس مستقیم با گرما یا سرما محافظت می‌کنید.

بیشتر بخوانید: عوارض زایمان سزارین، چه چیزهایی است؟

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

آب درمانی

آب‌درمانی، که در آن از آب برای تسکین و آرامش بدن استفاده می‌شود، ممکن است به کاهش ناراحتی‌های زایمان کمک کند.

اکثر مراکز زایمان و برخی بیمارستان‌ها، وان‌های بسیار بزرگ یا جکوزی دارند که می‌توانید در آن‌ها آب‌درمانی انجام بدهید. مانند سایر گزینه‌های بدون دارو، آب‌درمانی به شما امکان می‌دهد هوشیار بمانید و زایمانتان را تحت کنترل داشته باشید. 

غوطه ور شدن در آب، فشار وارده بر بدن را کاهش می‌دهد، باعث آرامش عضلانی می‌شود و ممکن است درد، اضطراب و نیاز به دارو را نیز کاهش دهد. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این روش ممکن است باعث کاهش طول مرحله اول زایمان شود.

مطمئن شوید که دمای آب در حد دمای بدن، یا خنک‌تر باشد. دمای بالاتر آب می‌تواند دمای شما و همچنین دما و ضربان قلب جنین را افزایش دهد

مطمئن شوید که دمای آب در حد دمای بدن، یا خنک‌تر باشد. دمای بالاتر آب می‌تواند دمای شما و همچنین دما و ضربان قلب جنین را افزایش دهد.

همه زنان کاندیدای مناسبی برای آب‌درمانی در حین زایمان نیستند. مثلا اگر عوارضی دارید که نیاز به نظارت مستمر دارند، واضح است که این گزینه مناسب شما نیست. 

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که اگر کیسه آب شما از قبل پاره شده، نباید در آب غوطه ور شوید چون خطر عفونت ناشی از باکتری‌های نهفته در وان، در چنین شرایطی افزایش می‌یابد. با این حال، دوش گرفتن خوب است و بسیاری از خانم‌ها دوش آب گرم را تسکین‌دهنده می‌دانند.

بیشتر بخوانید: تغییرات واژن پس از زایمان، مثل قبل خواهد شد؟

فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟

خلاصه

فواید زایمان طبیعی هم شامل مادر می‌شود، هم شامل نوزاد و موضوعاتی مانند هوشیارتر شدن نوزاد، ارتباط عاطفی قوی‌تر با نوزاد، هزینه کم‌تر، ایمنی و مراقبت آسان‌تر را دربردارد. تکنیک‌هایی مانند یوگا، تنفس، ماساژدرمانی، یا استفاده از آب‌درمانی می‌توانند در مدیریت درد زایمان طبیعی، مفید باشند. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

منبع: babycenter.com

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.