۲۲۶۴۴۷
۳۰۹۱
۳۰۹۱

علائم قطعی بارداری، دوران شیردهی

هنگامی که گردن رحم، مهبل و لابیا یعنی بخش بیرونی واژن از صورتی به بنفش تغییر رنگ دهد، احتمال بارداری وجود دارد.

گرچه مواردی همچون حالت تهوع، استفراغ، تغییرات پستان ها، علامت هگار و ... می تواند نشانه های احتمالی بارداری باشد اما علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی مواردی است که درصورت مشاهده آنها می توانید از حامله بودنتان اطمینان حاصل کنید.

علائم حتمی بارداری در دوران شیردهی
تمام مواردی همچون تهوع و استفراغ، خستگی، آمنوره (عدم قاعدگی)، خونریزی یا لکه بینی ناشی از لانه گزینی، تکرر ادرار، بزرگ شدن رحم، اولین حرکات قابل تشخیص جنین در رحم، تغییر پوست، جز علائم قطعی بارداری نیستند. علائمی که در ادامه بیان می کنیم، مواردی هستند که در صورت بروز آنها می توان با اطمینان بیشتری در مورد بارداری اظهارنظر کرد. اما پیش از آن علائم بارداری در دوران شیردهی با احتمال متوسط را برای شما شرح می دهیم:

علائم احتمالی بارداری با اطمینان متوسط
علائم احتمالی بارداری را غیر از مادر افراد دیگر نیز می توانند مشاهده کنند و از قطعیت بیشتری برخوردارند.
شکل کلی جنین
انقباضات رحمی براکستون هیکس
نشانه چادویک (تغییر رنگ رحم)
نشانه گودل (نرمی دهانه رحم)
نشانه هگر (نرمی بخش تحتانی رحم)
معاینات پزشکی
آزمایش تشخیص طبی
حلقه ای که ممکن است کیسه بارداری باشد و از طریق سونوگرافی در شکم تحتانی مادر دیده می شود. احتمال تغییر شکل ساک بارداری وجود دارد، بنابراین بهتر است قبل از تأیید بارداری جنین حتما مشاهده شود.

انقباضات براکستون هیکس
انقباضات بدون درد یا سفت شدن رحم را انقباضات براکستون هیکس می گویند و در سه ماهه دوم رخ می دهد. میوم نیز می تواند دردهای مشابه ایجاد کند، تا زمانی که جنین مشاهده نشود، انقباضات را نباید بارداری تلقی کرد.

نشانه چادویک
هنگامی که گردن رحم، مهبل و لابیا یعنی بخش بیرونی واژن از صورتی به بنفش تغییر رنگ دهد، احتمال بارداری وجود دارد. این تغییر رنگ معمولاً از شش تا هشت هفته پس از بارداری یعنی زمانی ظاهر می شود که عروق خونی برای تأمین نیازهای بیشتر مادر و کودک افزایش می یابند. تورم پاها و درد لگن نیز ناشی از تغییرات گردش خون و لنفاوی است. عدم تعادل هورمونی این علائم را ایجاد می کند اما نباید آن را شاخص اصلی بارداری دانست.

نشانه گودل
پس از شش تا هشت هفته سرویکس از حد معمول نرم تر می شود. عدم تعادل هورمونی این علائم را ایجاد می کند.

نشانه هگار
نرمی بخش تحتانی رحم را گویند که به دلیل عدم تعادل هورمونی رخ می دهد و بارداری دلیل قطعی آن نیست.

معاینات زنان
هنگامی که پزشک قسمت تحتانی رحم را لمس می کند، بارداری از طریق لمس کردن و فشار آوردن با دست احساس می شود و می توان جنین را در قسمت بالای دیواره شکم حس کرد. معاینات زنان نیز نمی تواند به طور ۱۰۰% بارداری را تشخیص دهد زیرا پولیپ رحم یا دهانه رحم یعنی تجمع سلولهای خوش خیم در معاینات مشابه قابل تشخیص است.
قاعدگی سنگین، خونریزی بین دوره ها و خونریزی نامنظم قاعدگی از علائم و نشانه های پولیپ است و از طریق سونوگرافی ترانس واژینال، بیوپسی آندومتر و یا هیستروسکوپی تشخیص داده می شود. در بیوپسی آندومتر نمونه برداری ناحیه با استفاده سوند انجام و در آزمایشگاه آزمایش می شود. در هیستروسکوپی تلسکوپ به داخل واژن و دهانه رحم وارد می شود. پولیپ های خوش خیم نیازی به مداخله پزشکی ندارند اما ممکن است سرطانی شوند که در این صورت باید به وسیله دارو و جراحی تحت درمان قرار بگیرند.

آزمایش خون بارداری در شیردهی
اگرچه آزمایش های بارداری تا ۹۸٪ مواقع دقیق هستند، اما چون احتمال تشخیص اشتباه وجود دارد، بارداری را محتمل و نه قطعی تلقی می کنند. انواع بسیاری از آزمایش های بارداری وجود دارند. آزمایش ادرار ساده ترین روش و کیت های خانگی نمونه هایی هستند که در منزل می توانید از آن استفاده کنید. اما هیچ یک از اینها به اندازه آزمایش خون دقیق نیستند.
نکته: بیشتر آزمایش های ادرار بارداری که بدون نسخه از داروخانه تهیه می شوند، به 25 واحد در لیتر حساس هستند و نتایج مثبت را 4-3 روز پس از لانه گزینی جنین تعیین می کنند. پس از هفت روز یعنی زمانی که انتظار می رفت قاعدگی اتفاق بیفتد، تا 98٪ تست مثبت را تشخیص می دهند. نتیجه منفی نیز یک هفته پس از دوره از دست رفته مشخص می شود.
این آزمایش ها گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) ، هورمونی که هنگام لانه گزینی از جفت ترشح می شود را تشخیص می دهند. آثار گنادوتروپین جفتی ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از لانه گزینی در خون شروع می شود. این مقدار بین روزهای ۶۰-۸۰ بارداری به اوج خود می رسند، اما پس از آن کاهش می یابد، بنابراین دیگر در خون یا ادرار قابل تشخیص نخواهد بود. بنابراین، آزمایش های بارداری بعد از سه ماه دیگر قابل اعتماد نیستند.
آزمایش خون و ادرار اچ سی جی: از آنجا که آزمایش های بارداری بسیار حساس و دقیق هستند، به بانوانی که نتایج آزمایش آنان منفی است، توصیه می شود اگر هنوز قاعدگی رخ نداده است، یک هفته بعد دوباره آزمایش را تکرار کنند.

سونوگرافی تشخیص بارداری در دوران شیردهی
سونوگرافی برای تعیین اینکه آیا جنین رشد کرده است یا نه مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بر اساس سونوگرافی جنین رشد نکرده یا ناقص رشد کرده باشد اما آزمایش بارداری را مثبت نشان دهد، نشان دهنده بارداری مُل هیداتی فرم است. برای تشخیص علت آزمایش خون باید انجام شود.
مُل هیداتی فرم رشد بیش از حد بافتهای بدنی که قرار است به جفت تبدیل شود، مل هیداتی فرم یا بچه خور نام دارد. در صورت وجود بچه خور یا بارداری مل نتیجه آزمایش بارداری مثبت می شود ولی جنین وجود ندارد. بررسی عدم رشد یا رشد غیرطبیعی جنین می تواند به تشخیص بارداری مل کمک کند. ممکن است خونریزی واژن خصوصاً در سه ماه اول رخ دهد. علائم پره اکلامپسی مانند فشار خون بالا و تورم ساق و کف پاها از دیگر نشانه های بارداری مل است.سونوگرافی مطمئن ترین راه برای تشخیص بارداری است.

علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی
علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی آنهایی است که به طور قطع بارداری را نشان می دهند. اگر این علائم را داشته باشید حتما باردار هستید تاکنون فقط سه علامت مثبت توسط متخصصان تشخیص داده شده است.
ضربان قلب جنین که جدای از مادر شنیده می شود.
مشاهده جنین از طریق سونوگرافی
حرکت جنین که پزشک آن را احساس می کند.
علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی، ضربان قلب جنین که جدا از مادر احساس می شود:
شنیدن ضربان قلب جنین یا دیدن او در حال حرکت از مهمترین علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی است. سونوگرافی واژینال می تواند ضربان قلب جنین را در اوایل پنج هفته و نیم تشخیص دهد. ضربان قلب معمول بین 120 تا 160 در دقیقه است. جنین گاهی اوقات خصوصا قبل از هفته هفت بارداری ضربان قلب کندتری دارد. ضربان قلب بالای 160 با حرکت جنین ایجاد می شود.
علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی، دیدن جنین از طریق سونوگرافی:
از هفته 8 بارداری جنین با استفاده از سونوگرافی قابل مشاهده است. با استفاده از تکنیک های تخصص در سونوگرافی با نام ریل تایم می توان ضربان قلب را در هفته ششم مشاهده کرد.
علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی، حرکت جنینی که پزشک آن را احساس می کند:
مادر حرکت جنین را تقریباً در هفته 19 بارداری احساس می کند، اما پزشک فقط در حدود هفته 20-24 قادر به احساس حرکت جنین است. حرکت جنینی که پزشک احساس می کند، نسبت به موارد ذهنی مطمئن تر است.

علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی کدام است؟
ضربان قلب جنین که جدای از مادر شنیده می شود. مشاهده جنین از طریق سونوگرافی. حرکت جنین که پزشک آن را احساس می کند.

بهترین روش تشخیص بارداری در دوران شیردهی چیست؟
اگرچه آزمایش های بارداری تا ۹۸٪ مواقع دقیق هستند، اما چون احتمال تشخیص اشتباه وجود دارد، بارداری را محتمل و نه قطعی تلقی می کنند. انواع بسیاری از آزمایش های بارداری وجود دارند. آزمایش ادرار ساده ترین روش و کیت های خانگی نمونه هایی هستند که در منزل می توانید از آن استفاده کنید. اما هیچ یک از اینها به اندازه آزمایش خون دقیق نیستند.

علت پریود های شدید در دوران شیردهی چیست؟
قاعدگی سنگین، خونریزی بین دوره ها و خونریزی نامنظم قاعدگی از علائم و نشانه های پولیپ است و از طریق سونوگرافی ترانس واژینال، بیوپسی آندومتر و یا هیستروسکوپی تشخیص داده می شود. در بیوپسی آندومتر نمونه برداری ناحیه با استفاده سوند انجام و در آزمایشگاه آزمایش می شود. در هیستروسکپی تلسکوپ به داخل واژن و دهانه رحم وارد می شود. پولیپ های خوش خیم نیازی به مداخله پزشکی ندارند اما ممکن است سرطانی شوند که در این صورت باید به وسیله دارو و جراحی تحت درمان قرار بگیرند.

یکی از علل نتیجه مثبت کاذب تست بارداری در شیردهی چیست؟
مُل هیداتی فرمرشد بیش از حد بافتهای بدنی که قرار است به جفت تبدیل شود، مل هیداتی فرم یا بچه خور نام دارد. در صورت وجود بچه خور یا بارداری مل نتیجه آزمایش بارداری مثبت می شود ولی جنین وجود ندارد. بررسی عدم رشد یا رشد غیر طبیعی جنین می تواند به تشخیص بارداری مل کمک کند. ممکن است خونریزی واژن خصوصاً در سه ماه اول رخ دهد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.