۲۲۶۴۶۴
۱۰۰۱
۱۰۰۱

چگونه تاریخ زایمان را محاسبه کنیم؟

اگر مادری تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود را به درستی به یاد نیاورد، تاریخ زایمان با سونوگرافی اول او تخمین زده می شود.

شاید یک هفته از زمان زایمان گذشته باشد و همچنان به فکر روش‌های طبیعی تشویق زایمان باشید. یا اینکه تازه بارداری را شروع کرده‌اید و به این فکر می‌کنید که چه زمانی نوزاد خود را خواهید دید. همیشه این پرسش مهم وجود دارد که تاریخ زایمان چقدر دقیقه؟ چه زمانی کودک به دنیا خواهد آمد؟ متاسفانه نمی‌توانیم پاسخی دقیق به این پرسش بدهیم!

تاریخ زایمان چگونه محاسبه میشود؟
درست مثل زمانی که بخواهید هفته‌های بارداری را محاسبه کنید، با انجام مقداری محاسبات می‌توانید زمان زایمان خود را تخمین بزنید. روش‌های مختلفی برای این محاسبه وجود دارد.

چگونه زمان زایمان را به وسیله قانون نیگل (تاریخ زایمان با آخرین پریودی) محاسبه کنیم؟
با آخرین دوره قاعدگی (LMP) خود شروع کنید. برای مثال این تاریخ را اول جولای ۲۰۱۸ در نظر بگیریم.
سه ماه به عقب برگردید. با تاریخی که برای مثال تعیین کردیم سه ماه قبل اول آوریل ۲۰۱۸ خواهد بود.
یک سال و ۷ روز به آن اضافه کنید. تاریخ ۸ آوریل ۲۰۱۹ تعیین می‌شود.

چرا این روش موثر است؟
در این روش با فهم این که بارداری ۲۸۰ روز از زمان آخرین دوره قاعدگی است، یک «اما» بزرگ وجود دارد. که فقط در مورد افرادی که چرخه ۲۸ روزه دارند صدق می‌کند و در مورد قاعدگی‌های کوتاه مدت یا بلند مدت و تخمک‌گذاری‌های نامنظم کاربرد ندارد.

تاریخ زایمان براساس سونوگرافی
اگر مادری تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود را به درستی به یاد نیاورد، تاریخ زایمان با سونوگرافی اول او تخمین زده می شود. توجه داشته باشید که برای تخمین تاریخ زایمان براساس سونوگرافی، اولین سونوگرافی مهم است.

چند نوزاد در زمان مقرر تاریخ زایمان به ‌دنیا می ‌آیند؟
روز زایمان، زمانی جادویی نیست که تاریخ دقیق به‌دنیا آمدن نوزاد را مشخص کند. روز زایمان زمانی تقریبی است. مطالعات نشان می‌دهد بارداری‌های سالم و طبیعی، ممکن است ۵ هفته یا ۳۷ روز با هم تفاوت داشته باشند.با در نظر گرفتن این موضوع، جای تعجب نیست که:
تنها ۴ درصد از نوزادان در روز مقرر زایمان به دنیا آیند.
۷۰ درصد نوزادان با اختلاف ۱۰ روز نسبت به زمان مقرر زایمان به دنیا می‌آیند.

نوزاد من چه زمانی به دنیا می ‌آید؟
اگر تنها ۴ درصد نوزادان در روز مقرر زایمان به دنیا می‌آیند، این پرسش در ذهن شکل می‌گیرد که نوزاد من چه زمانی به دنیا خواهد آمد؟
طبق نظریه موسسه ملی سلامت و رشد نوزادان یونس کندی شرایور، اغلب بانوان باردار بین هفته ۳۷ و ۴۲ بارداری فارغ خواهند شد. طبق نظرسنجی موسسه آمار ملی رشد خانواده، حدود ۶۰ درصد نوزادان در هفته ۳۹ به دنیا آمده‌اند.
حتی آن دسته از نوزادانی که در هفته ۳۹ بارداری به دنیا آمده‌اند، دقیقا در روز مقرر خود متولد نشده‌اند، اما یک بارداری کامل به‌حساب می‌آید.
زایمان معمولا چه زمانی آغاز می ‌شود؟
هرچند اغلب بارداری‌ها در هفته ۳۹ بارداری به پایان می‌رسد،‌ اما زمان طبیعی زایمان طیف گسترده‌تری دارد. اینکه اغلب بارداری‌ها ۲۸۰ روز طول می‌کشد به این معنا نیست که زایمان در روز ۲۸۰ یا ۲۷۹ به پایان می‌رسد. هیچ دو بانویی تجربه بارداری یکسانی ندارند. به همین ترتیب هیچ دو بانویی تجربه زایمان یکسانی ندارند. هر کدام از این مادرها ممکن است تجربه‌های مختلفی از نحوه شروع بارداری و‌ نشانه‌های بارداری داشته باشند و حتی مدت بارداری در هر کودک متفاوت خواهد بود.
بگذارید به تجربه ی مختلف مادران در این زمینه نگاهی بیاندازیم:
جیل می‌گوید: «کودک اولم را ۵ روز پس از زمان مقرر به دنیا آوردم. فرزند دومم را دقیقا در روزی که محاسبه کرده بودم به دنیا آوردم اما با محاسبات پزشک دو روز تاخیر داشت. فرزند سومم دقیقا در روز مقرر به دنیا آمد».
مایا می‌گوید: «دو هفته زودتر از زمان مقرر در هفته ۳۸ زایمان کردم. درمورد فرزند دوم دو هفته دیرتر از زمان مقرر.
پتی می‌گوید: «من هر سه پسرم را خیلی دیر به دنیا آوردم. هفته ۴۲، ۴۲ و ۴۳ بارداری».
راشل می‌گوید: «زایمان طبیعی در هفته ۳۶ و دومی در هفته ۳۷ بارداری و نیازی به بخش مراقبت‌های نوزادان نبود.»

نوزاد چقدر می ‌تواند در به دنیا آمدن تاخیر کند؟
تقریبا همه نوزادان بین ۳ تا ۴ هفته پس از زمان مقرر زایمان به دنیا می‌آیند. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند، مادران بیشتر از ۴۲ هفته منتظر نمانند. به ندرت نوزادی بعد از هفته ۴۲ به دنیا می‌آید. زیرا معمولا اگر تا هفته ۴۲ زایمان انجام نشود از روش القای زایمان استفاده خواهد شد.
عبور از هفته ۴۲ با عنوان «تاخیر در زایمان» نامیده می‌شود و مطالعات نشان داده است القا کردن زایمان و جلوگیری از تاخیر در زایمان خطر مشکلات زایمان از قبیل آسپیراسیون مکونیوم (ورود مدفوع جنین به داخل ریه)، جدا شدن جفت، سزارین و غیره را کاهش می‌دهد.

چه زمانی باید نگران تاخیر در زایمان باشید؟
در مورد بانوان با ریسک پایین، شواهدی وجود دارد که با گذشت هر یک روز از روز مقرر زایمان، خطر مرده‌زایی افزایش می‌یابد. خطر بین هفته‌های ۴۰ تا ۴۱ بارداری مقداری افزایش می‌یابد و پس از هفته ۴۱ تا ۴۲ بسیار بیشتر خواهد شد. طبق گفته سینتیا میسون،‌ متخصص مامایی، به همین دلیل اغلب متخصصان زایمان القای زایمان را در هفته ۴۱ پیشنهاد می‌کنند.
اینکه چقدر می توانید با خیال راحت از موعد مقرر زایمان عبور کنید به عوامل زیر بستگی دارد:
بارداری چند قلویی
فشار خون بالا
دیابت
ناهنجاری‌های خود ایمنی مانند لوپوس
هرچند زایمان خودجوش مد نظر است اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توان بدن مادر را ترغیب به زایمان کرد.

کودکان اول معمولا زود به دنیا می ‌آیند یا دیر؟
اگر اولین بار است که باردار شده‌اید،‌ ممکن است فکر کنید چه زمانی کودک من به‌دنیا می‌آید. آیا ممکن است تاخیر داشته باشد؟
مطالعات نشان می‌دهد بیش از ۱۶ درصد احتمال دارد کودکان اول پس از موعد مقرر به‌دنیا آیند.
برعکس در مورد کودکان دوم و سوم فقط ۱۰ درصد احتمال وجود دارد که پس از موعد مقرر به دنیا بیایند.
اما به خاطر داشته باشید: اینکه احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان اول دیر به‌دنیا بیایند، به این معنا نیست که تمام کودکان اول دیر به دنیا می‌آیند.

تاریخ زایمان من گذشته چه باید کرد؟
ممکن است با عبور از تاریخ زایمان کلافه شوید، اما نگرانی را از خود دور کنید و سعی کنید از این زمان خاص لذت ببرید.
سنتیا میسون متخصص زنان و زایمان معتقد است، بانوان باید در دوران بارداری فعال باشند و زندگی عادی خود را به‌علاوه چند چرت روزانه ادامه دهند. با همسر خود قرار ملاقات بگذارند و هر کاری که به آنها لذت می‌دهد انجام دهند. زیرا ممکن است تا چند ماه یا حتی بیشتر، آخرین باری باشد که می‌توانند بدون مزاحمت با همسرشان وقت بگذرانند.
همان‌طور که گفته شد، ادامه معاینات پزشک یا ماما بسیار مهم است. ممکن است پزشک بخواهد شما را با دقت تحت نظر داشته باشد تا از رشد طبیعی کودک و مقدار کافی مایع آمنیوتیک اطمینان حاصل کند.
اگر پزشک به هر دلیلی ابراز نگرانی کرد، مثلا کیسه آب بدون داشتن هیچگونه علامت انقباض پاره شده باشد، ممکن است القای زایمان پیشنهاد شود. آگاهی از نمره گردن رحم کمک شایانی به تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد گزینه‌های القا بعد از تاریخ زایمان می‌کند.

چگونه زمان زایمان را به وسیله قانون نیگل (تاریخ زایمان با آخرین پریودی) محاسبه کنیم؟
با آخرین دوره قاعدگی (LMP) خود شروع کنید. برای مثال این تاریخ را اول جولای ۲۰۱۸ در نظر بگیریم. ۲. سه ماه به عقب برگردید. با تاریخی که برای مثال تعیین کردیم سه ماه قبل اول آوریل ۲۰۱۸ خواهد بود. ۳. یک سال و ۷ روز به آن اضافه کنید. تاریخ ۸ آوریل ۲۰۱۹ تعیین می‌شود.

چرا برخی پزشکان با کمک سونوگرافی تاریخ زایمان را تخمین می زنند؟
اگر مادری تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود را به درستی به یاد نیاورد، تاریخ زایمان با سونوگرافی اول او تخمین زده می شود. توجه داشته باشید که برای تخمین تاریخ زایمان براساس سونوگرافی، اولین سونوگرافی مهم است.

آیا نوزاد دقیقا در تاریخ تخمینی زایمان به دنیا خواهد آمد؟
خیر. اگر تنها ۴ درصد نوزادان در روز مقرر زایمان به دنیا می‌آیند، این پرسش در ذهن شکل می‌گیرد که نوزاد من چه زمانی به دنیا خواهد آمد. طبق نظریه موسسه ملی سلامت و رشد نوزادان یونس کندی شرایور، اغلب بانوان باردار بین هفته ۳۷ و ۴۲ بارداری فارغ خواهند شد. طبق نظرسنجی موسسه آمار ملی رشد خانواده، حدود ۶۰ درصد نوزادان در هفته ۳۹ به دنیا آمده‌اند. حتی آن دسته از نوزادانی که در هفته ۳۹ بارداری به دنیا آمده‌اند، دقیقا در روز مقرر خود متولد نشده‌اند، اما یک بارداری کامل به‌حساب می‌آید.

نوزاد چقدر می ‌تواند در به‌ دنیا آمدن تاخیر کند؟
تقریبا همه نوزادان بین ۳ تا ۴ هفته پس از زمان مقرر زایمان به دنیا می‌آیند. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند، مادران بیشتر از ۴۲ هفته منتظر نمانند. به ندرت نوزادی بعد از هفته ۴۲ به دنیا می‌آید. زیرا معمولا اگر تا هفته ۴۲ زایمان انجام نشود از روش القای زایمان استفاده خواهد شد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.