۵۲۸۱۰
۲۱ نظر
۱۵۶۵۶۴
۲۱ نظر
۱۵۶۵۶۴
پ

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

زمان بروز اولین قاعدگی بعد از زایمان، به شیردهی یا عدم شیردهی شما بستگی دارد. سیکل قاعدگی شما ممکن است بعد از زایمان متفاوت باشد.

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

زمان بروز اولین قاعدگی بعد از زایمان، به شیردهی یا عدم شیردهی شما بستگی دارد. سیکل قاعدگی شما ممکن است بعد از زایمان متفاوت باشد و حدود شش تا هشت هفته پس از زایمان بازمی‌گردد.

در این مقاله می‌خوانید:

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

پریود بعد از زایمان 

بعد از زایمان چه زمانی پریود می‌شوید؟ خب، مادرهایی که به نوزاد خود به طور مرتب شیر می‌دهند، معمولا تا زمانی که شیردهی را متوقف نکنند، دوباره پریود نمی‌شوند. همچنین در صورت قطع نسبی شیردهی، به‌ویژه قطع شیردهی در شب، ممکن است پریود شوید. خانم‌هایی که به فرزندشان شیر مادر نمی‌دهند،  یا نوزاد را با ترکیبی از شیرخشک و شیر مادر تغذیه می‌کنند، ممکن است شش هفته پس از زایمان پریود شوند.

وقتی به طور مرتب به نوزاد شیر مادر می‌دهید، بدن شما پرولاکتین بیشتری تولید می‌کند. پرولاکتین، هورمونی است که به بدن کمک می‌کند برای نوزاد شیر تولید کند. این هورمون همچنین از پریود شدن شما جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: بی نظمی قاعدگی قبل از یائسگی چگونه است؟

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

اگر به نوزاد خود شیر مادر نمی‌دهید، اولین قاعدگی بعد از زایمان معمولا حدود شش تا هشت هفته پس از زایمان باز می‌گردد. 

اگر زایمان طبیعی داشته‌اید و قاعدگی شما به سرعت پس از زایمان بازگردد، ممکن است پزشک توصیه کند از استفاده از تامپون در اولین قاعدگی بعد از زایمان، خودداری کنید.

به این دلیل که بدن شما هنوز در حال بهبودی است و استفاده از تامپون می‌تواند باعث آسیب شود. از پزشکتان بپرسید که آیا می‌توانید شش هفته پس از زایمان از تامپون استفاده کنید، یا نه.

بیش از دو سوم خانم‌هایی که به نوزادشان شیر مادر نمی‌دهند، اولین قاعدگی پس از زایمان را در 12 هفته پس از زایمان تجربه می‌کنند. فقط حدود یک‌پنجم خانم‌های که به نوزاد شیر مادر می‌دهند ظرف شش ماه پس از زایمان پریود می‌شوند. اگر به نوزاد خود شیر مادر می‌دهید، در عرض یک تا دو ماه پس از توقف شیر دادن به فرزندتان، یا شروع کاهش شیردهی، سیکل قاعدگی شما بازمی‌گردد.

فقط حدود یک‌پنجم خانم‌های که به نوزاد شیر مادر می‌دهند ظرف شش ماه پس از زایمان پریود می‌شوند. 

چه سزارین شده باشید و چه به صورت واژینال زایمان کرده باشید، شش تا هشت هفته پس از زایمان خونریزی خواهید داشت. با این حال، این خونریزی، قاعدگی محسوب نمی‌شود و به آن «لوچیا» می‌گویند.

در ابتدا، لوچیا قرمز تیره است و ممکن است چند لخته خون دفع کنید. این لخته‌ها ممکن است به اندازه یک آلو باشند. با گذشت روزها، ترشحات لوچیا آبکی‌تر شده و به رنگ صورتی یا قهوه‌ای محو درمی‌آید. پس از چند هفته، لوچیا سفید یا زرد می‌شود و ممکن است هر روز خونریزی نداشته باشید. تا حدود شش هفته پس از زایمان باید فقط از پدهای قاعدگی استفاده کنید نه تامپون. 

بیشتر بخوانید: طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

امکان بارداری در صورت پریود نشدن بعد از زایمان وجود دارد؟

شما هنوز هم می‌توانید باردار شوید. حتی اگر به دلیل شیردهی بعد از زایمان پریود نمی‌شوید، احتمال باردار شدن وجود دارد چون ممکن است در این مدت هنوز تخمک‌گذاری داشته باشید. احتمال بارداری در این مدت، بین یک تا پنج درصد است. بنابراین اگر نمی‌خواهید بلافاصله بعد از زایمان، باردار شوید، از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

حتی اگر به دلیل شیردهی بعد از زایمان پریود نمی‌شوید، احتمال باردار شدن وجود دارد چون ممکن است در این مدت هنوز تخمک‌گذاری داشته باشید. 

روش های پیشگیری از بارداری بعد از زایمان

برخی از خانم‌ها از شیردهی به عنوان یک روش طبیعی پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند. بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات، در صورت تغذیه انحصاری با شیر مادر، ممکن است یک زن از هر 100 زن باردار شود. حتی اگر شیردهی، باروری شما را کاهش دهد، تضمینی نیست که دوباره باردار نشوید.

نکته کلیدی درباره این موضوع، شیردهی انحصاری با شیر مادر است. در شیردهی انحصاری با شیر مادر، به نوزاد مایعات یا مواد جامد داده نمی‌شود. شیردهی که با این توصیف مطابقت ندارد، باعث پیشگیری از بارداری نمی‌شود. 

اگر در حال شیردهی هستید و پریودتان برگشته، دیگر در برابر بارداری محافظت نمی‌شوید. همچنین به این موضوع توجه داشته باشید که پیش‌بینی بازگشت باروری می‌تواند دشوار باشد. شما «قبل از» شروع قاعدگی تخمک‌گذاری خواهید کرد، بنابراین امکان بارداری مجدد قبل از بازگشت قاعدگی وجود دارد.

شما «قبل از» شروع قاعدگی تخمک‌گذاری خواهید کرد، بنابراین امکان بارداری مجدد قبل از بازگشت قاعدگی وجود دارد.

روش‌های ایمن و موثر کنترل بارداری برای خانم‌هایی که به نوزادشان شیر می‌دهند، در دسترس است. گزینه‌های غیر هورمونی مانند استفاده از دستگاه داخل رحمی مسی (آی‌یودی)، کاندوم و دیافراگم همیشه برای شیردهی بی‌خطر هستند.

همچنین برخی از گزینه‌های هورمونی کنترل بارداری وجود دارد که در دوران شیردهی ایمن در نظر گرفته می‌شوند. به طور کلی، قرص‌های ترکیبی با دوز پایین که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، ایمن در نظر گرفته می‌شوند. استفاده از قرص‌های حاوی پروژسترون نیز در دوران شیردهی، بی‌خطر است. می‌توانید آخرین به روز رسانی‌ها درباره انواع خاصی از روش‌های کنترل بارداری را از پزشکتان دریافت کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

پریود بعد از زایمان آیا متفاوت است؟ 

به این دلیل که بدن شما در حال تطبیق با قاعدگی است، به احتمال زیاد اولین پریود بعد از زایمان مانند پریودهای قبل از بارداری شما نخواهد بود. ممکن است برخی از تفاوت‌های زیر را تجربه کنید:

گرفتگی‌هایی که ممکن است قوی‌تر، یا سبک‌تر از حد معمول باشند

 • لخته‌های خون کوچک
 • خونریزی سنگین‌تر
 • خونریزی که به نظر می‌رسد متوقف و شروع می‌شود
 • افزایش درد
 • چرخه نامنظم

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

اولین قاعدگی بعد از زایمان، ممکن است سنگین‌تر از قبل باشد. یا همان‌طور که گفتیم به دلیل افزایش مقدار پوشش داخلی رحم که باید بریزد، ممکن است گرفتگی‌های شدیدتری را تجربه کنید. همانطور که از زایمان شما می‌گذرد، این تغییرات احتمالا کاهش می‌یابد. در موارد نادر، عوارضی مانند مشکلات تیروئید، یا آدنومیوز می‌تواند باعث خونریزی شدید بعد از بارداری شود. به ضخیم شدن دیواره رحم، آدنومیوز می‌گویند.

زنانی که قبل از بارداری آندومتریوز داشته‌اند، ممکن است بعد از زایمان پریودهای سبک‌تری داشته باشند. پریودهای سبک می‌تواند ناشی از دو بیماری نادر «سندرم آشرمن» و «سندرم شیهان» باشد. سندرم آشرمن منجر به ایجاد بافت اسکار در رحم می‌شود. سندرم شیهان در اثر آسیب به غده هیپوفیز ایجاد می‌شود. 

داشتن پریودهای نامنظم یک سیکل قاعدگی بعد از بارداری به این معنی نیست که دوره‌های قاعدگی شما بازگشته است. 

زنانی که قبل از بارداری آندومتریوز داشته‌اند، ممکن است بعد از زایمان پریودهای سبک‌تری داشته باشند. 

آیا پریود شدن بر مقدار شیر شما تاثیر می گذارد؟

اگر پریود شوید، ممکن است چرخه قاعدگی بر میزان شیر شما تاثیر بگذارد. در فاصله زمانی بین تخمک‌گذاری و زمانی که پریود می‌شوید، امکان دارد میزان شیر شما کمتر شود. متخصصان توصیه می‌کنند که کلسیم و منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا شیردهی در تمام چرخه به طور ثابت حفظ شود.

بیشتر بخوانید: فاصله بین دو قاعدگی چند روز است؟

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

پرسش و پاسخ مخاطب نی نی بان

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: 8 ماه است که به فرزندم شیر می‎دهم و شنیده بودم تا زمانی که شیر‎خوار شیر مادر می‎خورد قاعدگی‌ها ‎شروع نمی‌‎شود. آیا شروع خونریزی در بنده طبیعی است؟ در مزه شیر تاثیر می‎گذارد؟ میزان آن را کم می‎کند؟

پاسخ دکتر اعظم‌السادات موسوی‌زاده، جراح و متخصص زنان، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران:
مادرها تا زمانی که نوزاد را تنها با شیر خود تغذیه می‌‌کنند و هنوز تغذیه تکمیلی شروع نشده است، پریود نمی‌شوند، اما در خانم‌هایی که فاصله شیردهی در آنها طولانی است و شاغل هستند، معمولا بعد از ۶ ماهگی پریودها آغاز می‌شود و نامنظم است. این موضوع کاملا فیزیولوژیک و طبیعی است، اما نمی توان از آن به عنوان فرصتی برای پیشگیری طبیعی از بارداری استفاده کرد و خانم ها باید از ماه اول بعد از زایمان از یک روش جلوگیری استفاده کنند.
اگر خانمی تغذیه خوبی داشته باشد با آغاز پریود میزان شیر کم نمی‌شود، اما به هر حال در مقایسه با خانم‌هایی که پریود نمی‌شوند میزان شیر خانم‌هایی که پریود می‌شوند کمتر است. بر خلاف باور عموم هم که می‎گویند پریود شدن مادر روی طعم شیر او تاثیر می‌گذارد، باید گفت این موضوع از نظر علمی به اثبات نرسیده است.

بیشتر بخوانید: چرا پریود تابو است؟

اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

خلاصه

اگر به نوزاد خود شیر مادر نمی‌دهید اولین قاعدگی بعد از زایمان معمولا حدود شش تا هشت هفته پس از زایمان باز می‌گردد. اگر فقط به نوزادتان شیر مادر بدهید و شیردهی انحصاری داشته باشید، تا زمانی که شیردهی را قطع نکنید، پریود نمی‌شوید. در صورت پریود شدن، تا شش هفته پس از زایمان نباید از تامپون استفاده کنید. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

پ
منبع: webmd.com

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام من بعدازگذشت شش ماه از سزارینم ٫ یک ماه ونیمه مرتب پریود میشم دوباره متوقف میشه میخواسمv دلیلشو بدونم ممنون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • Tahere
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام متاسفانه من بعد از 40روز از اول زایمانم که البته زایمان طبیعی داشتم سیکل پریودیم شروع شد و هر ماه پریود شدم ایا باید پیش دکتر میرفتم و امپول مصرف میکردم؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • بدون نام
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام من دومين سزارينم رو بعد از ده سال انجام دادم از داخل شكم يك بر امدكي دارم كه دكترم كفت جيزي نيست جذب ميشه الان سه ماه از زمان سزارينم كذشته رفتم سونوكرافي ميكن تومور بايد هر جه سريعتر برش دارم با عمل جراحي تو را به خدا راهنمايي كنيد

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • مریم
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام من 23 سالمه 1ونیم ساله ازدواج کردم نوزاد 49 روزه ای دارم خواستم بپرسم بلافاصله پس از خونریزی نفاس پریود شدم ولی هنو قطع نشده رنگشم قرمز روشنه خیلی نگرانم دلیلش چیه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • مریم
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام من 23 سالمه 1ونیم ساله ازدواج کردم نوزاد 49 روزه ای دارم خواستم بپرسم بلافاصله پس از خونریزی نفاس پریود شدم ولی هنو قطع نشده رنگشم قرمز روشنه خیلی نگرانم دلیلش چیه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • فاطمه

    منم همین طورم ایا مشکلی هس من زایمان خیلی سخت بود چون ماهیچه ها رحمم سل بود خاستن رحمم را در بیارن ولی خوشبختانه نشد

  • یلدا
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام من تقریباً سه ماه میشه بچه ام بدنیاامد ولی هنوز یه کم خونریزی دارم چکارکنم لطفاراهنماییم کنید.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • زهراافسری
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام من سه ماهه زایمان کردم ولی پریودنشدم اشکالی که نداره

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

  • faezeh
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام.من ۲۵روزه عمل میومکتمی انجام دادم. و ۲۶ روزه از پاکی من میگذره ولی پریود نشدم. هیچ نزدیکی هم بدلیل جراحی نداشتم. لطفا راهنماییم کنید. ایا این جریان طبیعیه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

  • زهرا
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   سلام من 9 ماه از زایمان طبیعی میگذره ولی هنوز پریود نشدم نیاز هست برم دکتر

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

  • ساناز
   درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان، کی شروع می شود؟

   من شیش ماهه زایمان مردم ولی تو این شیش ماه پریود نشدم خطر ناک نیستش

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.