۱۵۶۰۳۹
۵۹۲۹۹
۵۹۲۹۹

طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

اگر به تامپون عادت نداشته باشید، کار گذاشتن آن می‌تواند با دردسر و کمی دردناک باشد. با کمی تمرین و آموزش، طرز استفاده از تامپون، روش‌ها و تکنیک‌های جاگذاری، یا برداشتن تامپون را یاد می‌گیرید.

طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟
اگر به تامپون عادت نداشته باشید، کار گذاشتن آن می تواند می تواند با دردسر و کمی دردناک باشد. با کمی تمرین و آموزش، طرز استفاده از تامپون، روش ها و تکنیک های جاگذاری و یا برداشتن تامپون را یاد می‌گیرید.

طرز استفاده از تامپون

۱- خطرها را بشناسید

مصرف کنندگان تامپون اغلب در معرض خطر سندروم شوک سمی TTS که می تواند مرگبار باشد، هستند. اگر با کار گذاشتن تامپون هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، تامپون را برداشته و سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • تب ۱۰۲درجه فارنهایت (۳۸.۸ درجه سانتی گراد) و یا بیشتر.
 • استفراغ
 • گرفتگی عضلات
 • آفتاب سوختگی های شبیه جوش با پوسته پوسته شدن بویژه روی کف پا و کف دست
 • سرگیجه، سردردهای ملایم و پریشانی ذهنی
 • پوست سرد و چسبناک و رنگ پریده (نشانه های افت فشار)

۲- می توانید از کاپ های قاعدگی استفاده کنید

کاپ های قاعدگی کوچک، انعطاف پذیر و از جنس سیلیکون و یا پلاستیکی هستند. تامپون و دستمال های بهداشتی خون را جذب می کنند اما کاپ های قاعدگی خون را جمع آوری و نگهداری می کنند مانند فنجانی که آب را در خود نگه می دارد. از آن ها که کاپ های قاعدگی خون را جذب نمی کنند ریسک TTS را پایین می آورند.
کاپ های قاعدگی مانند تامپون البته بدون اپلیکاتور کار گذاشته می شوند (به عنوان مثال با انگشت).
می توانید از کاپ های قاعدگی به مدت ۱۲ ساعت یعنی بیش از مدت زمان ۸ - ۴ ساعت تامپون، استفاده کنید.
سختی های این ابزار: مقداری زمان می برد تا ابزار را کاملا در جایی مناسب از بدن و جلوی جریان خون قرار دهید و برداشتن آن نیز کمی سخت بوده و به مهارت نیاز دارد. بویژه اگر در جای عمومی هستید، چرا که مجبورید کاپ را در روشویی توالت شسته و بعد دوباره سر جایش بگذارید.

طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

۳- از تامپون ها با قابلیت جذب کم برای خونریزیهایتان استفاده کنید

اگر خونریزی کم دارید تامپون با قابلیت جذب فوق العاده نخرید. اگر میزان خوتریزی تان بین کم تا معمولی است جعبه هایی از هر دو نوع تامپون خریده و با توجه به نیاز خونریزی تان از تامپونی که مناسب تر است استفاده کنید. تنها زمانی از تامپون با قابلیت جذب فوق العاده استفاده کنید که خونریزی تان خیلی زیاد و سنگین باشد.
برخی از کارخانه ها multi-pack بسته هایی ارائه می دهند که شامل تامپون ها با قابلیت جذب کم و متوسط و یا متوسط و فوق العاده و یا حتی کم، متوسط و فوق العاده با هم هستند.
تنها زمانی از تامپون ها استفاده کنید که در همان لحظه پریود شده باشید نه برای زمان های قبل از موعد و یا برای جذب ترشحات دیگر.
احتمال بروز TTS بیشتر زمانی است که از تامپون با قابلیت جذب فوق العاده استفاده کنید.

۴- مجرا یا سوراخ واژن خود را پیدا کنید

برخی از زنان جوان، به دلیل کمبود آگاهی از آناتومی بدنشان، از استفاده کردن تامپون می ترسند. تقصیر آن ها نیست چرا که این مساله چیزی نیست که در مورد آن آموزش ببینند و یا درباره اش بحث کنند. سوراخ واژن شما بین سوراخ مقعد و سوراخ مجرای ادراری تان واقع شده است. مراحل زیر را دنبال کنید تا به راحتی سوراخ واژنتان را پیدا کنید.
 • به صورت صاف بایستید یک پای خود را روی صندلی ( توالت هم خوب است) بگذارید.
 • با یک دست، آینه ای را نگه دارید و آن را بین پاهای خود به طرف پایین برده، به این ترتیب می توانید منطقه شخصی خود را ببینید.
 • با دست دیگرتان که آزاد است به آرامی لبه های (لایه های نازک اطراف سوراخ واژن) واژن خود را از هم باز کنید، بسته به سایز لبه های واژنتان می بایستی به آرامی آنقدر آن ها را به اطراف بکشید تا بتوانید سوراخ واژن و مجرای ادرار خود را ببینید. اگر مجبورید آن ها را بکشید تا سوراخ را بیابید این کار را خیلی آرام انجام دهید چرا که این لایه ها از غشاهای خیلی حساس ساخته شده اند و ممکن است اگر خیلی به سختی یکشید پاره شوند.
 • همچنان لایه ها و لبه ها را باز نگه دارید، آینه را حرکت داده به این ترتیب می توانید به وضوح قسمت های زیر این لایه ها را ببینید.
 • می بایستی الان بتوانید شکافی را با سوراخ کوچک بالای آن ببینید. سوراخ کوچک همان مجرای ادراری و شکاف سوراخ واژن شماست.

۵- با انگشتتان امتحان کنید

 • ممکن است بتوانید سوراخ واژن را با کمک انگشت قبل از اینکه تامپون را بگذارید، پیدا کنید. انگشت خود را مانند تامپون راست نگه دارید، اما نه خیلی سفت و خشک، سوراخ واژنتان را پیدا کرده و آن را به آرامی داخل سوراخ واژن کنید.
 • سعی کنید انگشتتان را سفت و خشک نگه دارید، بگذارید با پیچ و خم های طبیعی واژنتان حرکت کند.
 • می توانید قبل از فرو کردن واژنتان چند قطره آب، مانند نرم کننده روی انگشتتان استفاده کنید.
 • اگر ناخن های خیلی بلند دارید خیلی آرام، این کار را انجام دهید چرا که ممکن است موجب خراش در لایه های نازک و ظریف ناحیه تناسلی تان شوند.


طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

۶- دستورالعمل های طرز استفاده از تامپون را بخوانید

تامپون هایی را که می خرید درون جعبه شان حاوی کاغذی است که روی آن ها جزئیات دستوالعمل نوشته شده. این کاغذ ها می بایستی تصاویری برای نشان دادن چگونگی استفاده از تامپون داشته باشند. این دستورالعمل ها را بخوانید تا با مراحل کار آشنا شوید.

۷- میتوانید کمک بخواهید

اگر واقعا نمی توانید سوراخ واژن خود را پیدا کنید و سردرگم هستید که چگونه از تامپون استفاده نمایید، از زنان فامیل و یا دوستان خود بخواهید که یادتان دهند. اگر با این کار احساس راحتی ندارید، پزشک متخصص زنان و زایمان نیز می تواند به شما کمک کند و یا شما را در ارتباط با کسی بگذارد که بتواند کمکتان کند.

۸- با پزشک مشورت کنید

اگر حتی پس از راهنمایی های این مقاله، هنوز به محض گذاشتن تامپون در واژنتان احساس درد دارید، (یا هر چیز دیگر که مشکل ساز است) به پزشک مراجعه کنید. ممکن است مشکلی قابل درمان داشته باشید که در صورت تشخیص پزشک می تواند به شما کمک کند.
یکی از این عوامل که سبب درد در واژن و یا اطراف آن می شود ولوودینیا نامیده می شود.

طرز استفاده از تامپون، کار گذاشتن آن

۱- آرام باشید و به خود زمان دهید

 • در صورتی که عصبی و مضطرب باشید، احتمال منقبض کردن ماهیچه هایتان بیشتر بوده که این خود باعث می شود قرار دادن تامپون در واژن سخت تر شود. سعی کنید آرام باشید. اگر آهسته و آرام کار کنید بعید است که به خود آسیب و صدمه بزنید.
 • آهسته پیش بروید و به بدنتان توجه کنید.
 • اگر نمی توانید به آسانی تامپون را سر جایش قرار دهید، فشار نیاورید، به جای آن از یک دستمال بهداشتی و یا پد استفاده کرده و روز بعد دوباره امتحان کنید. خودتان را سرزنش نکنید. برای اغلب زنان، زمان لازم است تا با تامپون راحت کار کنند.

۲- دستهای خود را به خوبی بشویید

پس از شستن، آن را به خوبی خشک کنید.

طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

۳- تامپون را از پاکتش خارج کنید

 • بعد از خارج کردن تامپون از بسته چک کنید که عیب و نقصی نداشته باشد. نخ آن را به آرامی بکشید تا مطمئن شوید محکم است. اگر از تامپون با اپلیکاتور و یا ابزار نصب آن استفاده می کنید، مطمئن باشید که نخ آن بیرون از محفظه اش آویزان است.
 • اگر می بایستی تامپون را قبل از استفاده جایی بگذارید، مطمئن باشید که سطح تمیزی باشد.

۴- لباس خود را پایین بکشید و در وضعیتی مناسب بایستید

وضعیتی که برای قرار دادن تامپون در واژنتان انتخاب می کنید به ویژگی های آناتومی بدن و علاقه تان بستگی دارد. خیلی از زنان برای استفاده از تامپون روی توالت نشسته در حالی که پاهایشان را از هم باز می کنند، این کار را انجام می دهند. اگر این مدل برای شما ناخوشایند است سرپا بایستید و یک پایتان را روی سرپوش توالت یا یک صندلی قرار دهید. گزینه دیگر استفاده در حال چمپاتمه زدن است.
احتمالا در مکان های عمومی نشستن روی توالت در حالی که پاهایتان را از هم باز کرده اید، وضعیت بهتری باشد، چرا که وضعیت دیگر که قرار دادن یک پا روی سرپوش توالت و صندلی است، نیازمند این است که به طور کامل لباس زیرتان را حداقل از یکی از پاها در دستشویی کوچک در بیاورید.

۵- با استفاده از دستی که آزاد است لایه های واژن خود را از هم دور کنید

لایه های واژن، غشاهای نازکی هستند که اطراف سوراخ واژن را احاطه کرده اند، آن ها را به آرامی با دست آزاد خود از هم جدا کنید و همانطور نگه دارید تا تامپون را روی سوراخ واژن بگذارید.

۶- اپلیکاتور یا ابزار تامپون را به درستی در دست بگیرید

اپلیکاتور را با انگشت شصت و انگشت میانی خود محکم نگه دارید (قسمت نازک و یا برآمدگی وسط تامپون) انگشت اشاره خود را ته اپلیکاتور قرار دهید، این نازک ترین قسمت لوله است که نخ تامپون می بایستی به آن چسبیده باشد.
اگر از تامپون بدون اپلیکاتور استفاده می کنید، مراحل کار یکی است، به جز اینکه در این روش انگشتتان به جای اپلیکاتور استفاده می شود. تامپون را با انگشت شصت و میانی خود در ته تامپون نگه دارید (در سمتی که نخ وجود دارد) ممکن است که استفاده از چند قطره آب روی نوک تامپون به عنوان نرم کننده مفید باشد تا تامپون به راحتی وارد واژن شود.

طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

۷- با حرکت دادن استخوان دنبالچه خود به طرف جلو، تامپون را به داخل واژن پیش ببرید

می بایستی تامپون را موازی و برابر سوراخ واژن قرار دهید، سعی نکنید که آن را به طرف بالا هل دهید. وقتی که انگشتانتان که می بایستی هنوز میانه اپلیکاتور را نگه داشته باشد، به لبه های واژن رسید، بایستید.
اگر در موقع گذاشتن تامپون داخل بدن مشکلی بود آن را در حالی که به طرف سوراخ واژن هل می دهید به آرامی بچرخانید.
اگر از تامپون بدون اپلیکاتور استفاده می کنید، نوک تامپون را روی سوراخ واژن قرار دهید در حالی که ته آن را با انگشت شصتتان و انگشت میانی نگه داشته اید.

۸- از انگشت اشاره تان برای فشار دادن لوله کوچکتر اپلیکاتور به داخل قسمت بزرگتر استفاده کنید

این کار باعث قرار داده شدن تامپون داخل واژن خواهد شد و به همین خاطر ممکن است فشار کمی را در دیواره شکمی/لگنی خود احساس کنید که نشانه این است که تامپون درست سر جایش قرار گرفته است. وقتی که آن را احساس کردید از آن جا که تامپون جلوتر از آن نخواهد رفت، کار را متوقف کنید.
برای تامپون هایی که بدون اپلیکاتور استفاده می شوند، انگشت اشاره خود را برای فشار دادن در ته تامپون گذاشته و آن را به سمت بالا و سوراخ واژن خود هدایت کنید. انگشتتان، تامپون را به طرف واژن راهنمایی خواهد کرد تا جایی که تامپون نتواند جلوتر رود زمانی که تامپون از سوراخ واژن گذشت، استفاده از انگشت میانی به دلیل بلندتر بودن آن مفیدتر است و می توانید از این انگشت برای عبور دادن تامپون استفاده کنید.

۹- چک کنید تا مطمئن شوید تامپون سر جایش است

وقتی تامپون را داخل بدن گذاشتید سر پا بایستید تا مطمئن شوید تامپون به طرز درستی سر جایش است. وقتی که اپلیکاتور را درآوردید دیگر نبایستی تامپون را در بدن تان احساس کنید. اگر آن را احساس می کنید احتمالا می بایستی دوباره بنشینید و آن را کمی بیشتر به داخل واژن با استفاده از انگشتتان فشار دهید.

۱۰- اپلیکاتور را خارج کنید

قبل از اینکه اپلیکاتور را دربیاورید مطمئن شوید که تامپون از آن خارج شده و داخل واژنتان است. می بایستی حس کنید که تامپون از اپلیکاتور خارج شده است. اما اگر حس نکردید علامت دیگر این است که نمی توانید لوله کوچکتر اپلیکاتور را بیش از آن به طرف لوله بزرگتر فشار دهید.
اما اگر تخلیه شدن تامپون را احساس کردید و یا اینکه اپلیکاتور هنوز تامپون را نگه داشته است، کمی آن را تکان دهید و به آرامی از واژن خارج کنید. این کار می تواند به آزاد شدن تامپون از اپلیکاتور کمک کند.

۱۱- دستتان را بشویید

طبیعی است که پس از قرار دادن تامپون باید دست‌های خود را بشویید.

طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

طرز استفاده از تامپون، خارج کردن آن

۱- بدانید چه زمانی باید تامپون را خارج کنید

شما می بایستی حداقل هر ۸ ساعت یکبار تامپون خود را تعویض کنید. بسته به میزان خونریزیتان ممکن است نیاز داشته باشید هر سه ساعت و یا هر پنج ساعت در صورت خونریزی های سنگین آن را تعویض نمایید. چگونه بفهمید که بایستی تامپون را عوض کنید:
 • اگر احساس نم و رطوبت در لباس زیرتان می کنید احتمالا تامپون نشتی کرده است. برای جلوگیری از لکه روی لباس زیر و یا سایر لباس هایتان بهتر است از Pantyliner (پدهای کوچک و ناز) همزمان با تامپون تان استفاده کنید.
 • هنگامی که روی توالت نشسته اید به آرامی نخ تامپون را بکشید، اگر تامپون حرکت کرد و یا در حال سر خوردن رو به بیرون بود، آماده تعویض شده است. حتی ممکن است متوجه شوید که تامپون خودش در حال سر خوردن به بیرون است، این نیز نشانه زمان تعویض آن است. اگر خونریزی روی نخ تامپون بود نشانه این است که تامپون اشباع شده و زمان تعویض آن است.

۲- ریلکس و آرام باشید

اگر استرس داشته باشید احتمال انقباض عضلاتتان بیشتر و خارج کردن تامپون مشکل تر خواهد شد.

۳- در وضعیت مناسبی بایستید

روی توالت نشسته و یا سرپا بایستید در حالی که یک پای خود را روی سرپوش توالت گذاشته اید، اگر ممکن است در وضعیتی بایستید که زمان قرار دادن تامپون از آن استفاده کردید.
نشستن روی توالت و کشیدن نخ تامپون راه مطمئنی است که خون های بیرون آمده از تامپون، به جای آنکه روی لباس و کف دستشویی بریزد، داخل توالت تخلیه شوند.

۴- دست خود را بین پاها برده و نخ تامپون را بکشید

مطمئن باشید تامپون را با همان زاویه ای که داخل واژن گذاشتید بیرون بکشید.

۵- خیلی محکم نکشید

اگر برای خارج کردن تامپون به مشکل برخورد کرده اید، اصرار برای بیرون کشیدن محکم آن باعث پاره شدن نخ تامپون خواهد شد. همچنین اگر علت چسبیدن تامپون خشکی واژن بیش از حد آن باشد کشیدن زیاد و محکم آن سبب درد می شود.

طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

۶- اگر به آسانی بیرون نیامد عصبی و مضطرب نشوید

 • اگر دیدید خارج کردن تامپون خیلی سخت است نترسید و مضطرب نشوید، تامپون در شکمتان گم نمی شود!!! اگر در حالی که نخ را می بینید نمی توانید آن را خارج کنید چند کار می توانید انجام دهید.
 • به آرامی نخ را مانند زمانی که اجابت مزا می کنید به طرف پایین بکشید. تکان دادن نخ در زمان بیرون کشیدن تامپون کمک می کند که راحت تر مجرای واژن را ترک کند. زمانی که تامپون به اندازه کافی نزدیک سوراخ واژن رسید که بتوانید آن را با انگشتتان بگیرید، به آرامی تامپون را با انگشتانتان از طرفی به طرف دیگر تکان دهید در حالی که آن را همزمان به طرف پایین می کشید.
 • اگر واقعا برای درآوردن واژن مشکل داشتید می توانید از دوش مهبل (که شستشوی زنان نیز نامیده می شود) استفاده کنید. دوش مهبلی باعث اسپری کردن آب به داخل واژن و مرطوب و نرم شدن تامپون شده و بیرون کشیدن آن را آسان تر می کند. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید به دقت دستورالعمل روی پاکت دوش مهبل را که از داروخانه خریده اید مطالعه کنید. اگر از دوش مهبل ساخته شده در خانه استفاده می کنید مطمئن باشید که آب استریل و ضدعفونی شده باشد.
 • اگر نتوانستید تامپون را پیدا کنید انگشتتان را داخل واژن کرده و آن را به صورت چرخشی در اطراف دیواره حرکت دهید. اگر نخ تامپون را پیدا کردید می توانید انگشت دیگر را وارد واژن کرده و نخ را بین انگشتان خود بگیرید و به راحتی تامپون را خارج کنید.
 • اگر نتوانستید تامپون را پیدا کنید و یا به نظر می رسد نمی توانید آن را از واژن خارج کنید، از اینکه نزد پزشک بروید خجالت نکشید.


طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

۷- روش استفاده از تامپون، آن را جمع و جور کرده و دور بیاندازید

وقتی تامپون را خارج کردید آن را در تکه ای دستمال توالت پیچیده و داخل سطل آشغال بیاندازید. آن را در سیفون نیاندازید. برخی از اپلیکاتورها قابلیت این را دارند که در سیفون انداخته شوند (که روی جعبه نوشته خواهد شد) اما تامپون ها این قابلیت را ندارند، آن ها می توانند سبب مسدود شدن توالت شوند، بنابراین آن ها را در سطل آشغال بیاندازید.
اگر در توالت عمومی هستید احتمالا سطل آشغال های لایه دار مخصوص پوشاندن تامپون ها و دستمال های بهداشتی وجود دارد. قرار دادن تامپون و دستمال های بهداشتی در این ظروف امن ترین راه برای پوشش آن هاست.
امیدواریم که با مطالعه این مقاله، روش استفاده از تامپون را یاد گرفته باشید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.