۲۳۰۷۸۱
۲۵۵۹
۲۵۵۹

راهنمای خرید جواهر، ۷ نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

راهنمای خرید جواهر نی‌نی‌بان به شما کمک می‌کند که کیفیت هر سنگ و گوهری را بشناسید؛ بدانید که چرا برخی جواهرها خیلی گران هستند و هر جواهرفروشی آن را به مشتریان خود نشان نمی‌دهد؟ عوامل موثر در مرغوبیت سنگ چیست؟

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب
هنگامی‌که بخواهید برای خود با سرمایه‌تان جواهر بخرید باید به نکاتی توجه کنید که سنگی مرغوب بخرید. این سنگ‌ها باید برای یک عمر زیبایی داشته باشند و از قیمت‌شان کم نشود. در راهنمای خرید جواهر که در ادامه گفته‌ایم؛ به مرغوبیت سنگ‌ها پرداخته‌ایم. این‌که سنگ‌ها چطور رده‌بندی می‌شوند. هر رنگ آنها چه خلوصی دارد و چطور یک سنگ از بقیه با ارزش‌تر می‌شود. باتوجه به بودجه‌ای که دارید؛ مرغوب‌ترین سنگ‌ها را انتخاب کنید.

درجه بندی سنگ‌های جواهر

اگرچه سنگ‌های قیمتی دارای فاکتورهای کیفی مشابه الماس هستند اما درجه الماس از تمام سنگ‌های جواهر قیمتی بالاتر است. برای بررسی جواهر باید به این عوامل دقت کنید:

 • برش
 • شفافیت
 • رنگ
 • درجه خلوص

مهم‌ترین ویژگی انتخاب سبنگ جواهر خوب، ظرافت و کیفیت برش آن است.

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

راهنمای خرید رنگ سنگ جواهر

بیشترین سنگ‌های قیمتی جواهر که در بازار مورد پسند بانوان است؛ سنگ‌های با رنگ بنفش، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز است. حالا خود این رنگ‌ها را می‌‍‌توان با ویژگی‌های مهمی رده بندی کر:

 • رنگ: رنگ خالص در طیف رنگ انتخابی جواهر، بسیار مهم است. رنگ غالب باید همان رنگی باشد که انتخاب می‌کنید و سایر موارد طیف رنگ در جواهر قابل توصیف باشد.
 • توناژ: روشنی یا تیرگی یک رنگ برای انتخاب جواهر بسیار مهم است. مثلا در سیستم درجه‌بندی رنگ GIA، رنگ‌های سنگ جواهر از خیلی روشن تا خیلی تیره متغیر هستد.
 • اشباع یا شدت رنگ: درجه خلوص رنگ را بیان می‌کنند.

انتخاب زیباترین رنگ جواهر

برای خرید جواهرات رنگی باید به نکانی که در بالا گفتیم؛ دقت کنید. این رنگ‌ها را می‌توان به رنگ، توناژ و اشباع بودن درجهه خلوص توجه کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین برند طلای ایرانی، چند نکته‌ای که هنگام خرید طلا باید بدانید

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

1) برش سنگ های قیمتی

برای خرید جواهر، برش‌ها باید خیلی ظریف و حرفه‌ای خورده باشند؛ هرچه برش‌های روی سنگ کمتر باشد و وزن سنگ کمتر باشد؛ قیمت جواهر کمتر می‌شود. اندازه یک سنگ در طبیعت تعیین می‌شود. مثلا سنگی که در طبیعت در درازمدت تراش خورده است اما ریز است با سنگی خوش تراش و بزرگ، قیمتی مشابه ندارد.

مطلب پیشنهادی: هدیه میلیاردی جورجینا به رونالدو

۲) درخشش سنگ جواهر

در راهنمای خرید جواهر نی‌نی‌بان باید به درخشش سنگ هم دقت کنید. هرچه برش سنگ ریز و ظریف‌تر باشد تلالو نور در آن بیشتر است و سنگ درخشش بیشتری خواهد داشت. مثلا یاقوت کبود با صفحات متقارنی که دارد خیلی مرغوب است و از جواهرات گران‌قیمت است. برخی بر‌ش‌ها حالت محدب یا مقعر به کار می‌دهند و سنگ حالتی خاص خود به خود می‌گیرد.

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

3) شفافیت سنگ های قیمتی

هنگامی‌که بخواهند ارزش یک جواهر را تعیین کنند برای آن شفافیت را هم تعیین می‌کنند. طلا و جواهر فروشان، برای بررسی کیفیت شفافیت سنگ نور را در سنگ می‌تابانند و با یک ذره بین بسیار کوچک آن را بررسی می‌کنند. برای این منظور کافی است که سنگ در بافت خود دانه‌های ناخالصی بسیار ریز داشته باشد؛ به این ترتیب عبور نور خیلی کم می‌شود. به علاوه سنگ‌های خیلی مرغوب به دلیل خلوص بالا، دقیقا نور را از خود عبور می‌دهند. این شفافیت است که سنگی را بسیار درخشان و خاص می‌سازد و شما با دیدن جواهر روی دست یا بدن یک خانم، به وجد می‌آیید.

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب


4) اندازه سنگ قیمتی

اگر سنگی را بخواهد به لحاظ اندازه آن محاسبه کنند باید از مقیاس قیراط کمک بگیرند در برخی کارخانه‌های جواهرسازی اما از مقیاس میلی‌متر استفاده می‌شود. این اندازه است که تعیین می‌کند الماس یا دیگر سنگ‌های جواهر، چقدر قیمت دارند. بنابراین اگر مثلا یک سنگ 2 قیراطی را با سنگی 4 قیراطی مقایسه کنید؛ قیمت قیراط بیشتر، خیلی گران‌تر است.

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

۵) دوام سنگ های قیمتی

هنگامی‌که جواهرساز بخواهد سنگی را روی پایاه سوار کند باید تکنیک‌های مهمی را بداند که سنگ‌های گران‌قیمت به خوبی روی پایه دوام بلند مدتی داشته باشند. این موضوع از آن جهت مهم است که برخی جواهرات مانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید؛ بسیار پرکار و پرسنگ هستند؛ بستن تمام این سنگ‌ها کنار هم کار بسیار سختی است و باید جواهرساز بتواند جواهرات ریز و درشت را درست مانند آنچه طراح جواهر روی کاغذ یا در نرم‌افزار طراحی کرده است؛ در واقعیت ایجاد کند. هرچه جواهرساز در این امر صحیح‌تر و کارآمدتر کار کند؛ قیمت جواهر بیشتر است.

مطلب پیشنهادی: هدیه برای آقایان چی بخریم؟

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

6) تقویت کیفیت جواهر

هنگامی‌که گوهرفروشان در معادن سنگ‌هایی را می‌یابند باید در کارخانه‌های جواهرسازی روی آنها پردازش‌های فیزیکی خاصی انجام دهند؛ مثلا با اعمال حرارت و نورهای خاصی، رنگ جواهر را تضمین می‌کنند و افزایش می‌دهند؛ مثلا رنگ یاقوت را خاص‌تر می‌سازند. این روش‌های فیزیکی نیز می‌تواند بر قیمت سنگ جواهر اثر بگذارد.

راهنمای خرید جواهر، 7 نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

۷) فاکتور جواهر

یکی از عوامل مهم در راهنمای خرید جواهر، فاکتور و ضمانت‌نامه خرید جواهر است. هنگامی‌که جواهر را می‌خرید؛ جواهر فروش برای‌تان در فاکتور باید بنویسد که چه سنگی را با چه درجه خلوص، رنگ یا وزنی به شما فروخته است. ارزش این سنگ را به طور دقیق ذکر کند. بعدا که بخواهید این جواهر را بفروشید؛ این فاکتور خیلی به دردتان می‌خورد. به علاوه ضمانت‌نامه این جواهر به شما کمک می‌کند که اگر جواهر دچار مشکلی شد یا از پایه‌اش افتاد؛ آن را نزد جواهرساز ببرید تا برای‌تان تعمیرش کند.

جمع بندی

شاید همیشه با خودتان فکر کنید که چرا این‌قدر قیمت جواهر گران است. این هزینه زمانی برای شما معنی پیدا می‌کند که راهنمی خرید جواهر فوق را بررسی کرده باشید و بدانید کدام عوامل باعث ایجاد سنگی مرغوب، در طبیعت می‌شود. پس این عوامل هستند که قیمت سنگی را تا ۱۰۰ برابر نسبت به انواع ساده مشابه، افزایش می‌دهند. اگر برای خرید جواهر برنامه‌ای دارید؛ تمامی این ۷ ویژگی را مد نظر قرار دهید تا سنگ جواهرات شما سال‌ها برای‌تان کالایی سرمایه‌ای و زینتی بماند.

مطلب پیشنهادی: هدیه روز مادر کودکان، چی خوبه؟

منبع: jewelers

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.