۲۳۱۴۲۸
۲۳۱۱
۲۳۱۱

آیا واقعا رنگ کردن مو باعث ریزش آن می‌شود؟

بسیاری از افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند نگران این هستند که دچار ریزش مو نشوند. اما اعتقاد به ارتباط رنگ مو و ریزش مو تا چه حد درست است و چقدر تصورات غلط در این رابطه وجود دارد؟ در ادامه ساعدنیوز که سوال شما نیز هست پاسخ خواهد داد. همراه ما باشید.

آیا واقعا رنگ کردن مو باعث ریزش آن می‌شود؟

به نقل از ساعد نیوز: بسیاری از افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند نگران این هستند که دچار ریزش مو نشوند. اما اعتقاد به ارتباط رنگ مو و ریزش مو تا چه حد درست است و چقدر تصورات غلط در این رابطه وجود دارد؟ در ادامه ساعدنیوز که سوال شما نیز هست پاسخ خواهد داد. همراه ما باشید.

رنگ کردن مو در طی سال های گذشته به نمادی از مد تبدیل شده است. دلایلی که مردم تصمیم می گیرند موهایشان را رنگ کنند بسته به سن و ظاهر متفاوت است. حال سوالی که پیش می آید این است که آیا رنگ مو می تواند باعث ریزش مو شود؟ برای پاسخ دادن به این سوال به رابطه بین رنگ مو و ریزش مو می پردازیم.

آیا رنگ کردن مو باعث ریزش مو می شود؟

اگر شما نیز چنین سوالی دارید، متاسفیم! اما نگرانی شما بی دلیل نیست. در رنگ مو، آمونیاک، پراکسید هیدروژن و بسیاری مواد شیمیایی دیگر وجود دارند که می توانند منجر به مشکلاتی مانند ریزش مو شوند. این مواد به مو نفوذ می کنند و به لایه ی بیرونی آن آسیب می رسانند که نتیجه آن، تجزیه شدن موهاست. رنگ مو های دائمی و موقت هر دو حاوی مواد شیمیایی هستند. اگر می خواهید مو های خود را بدون هیچ گونه اثر مضر و هر گونه ریزش مو رنگ کنید، باید رنگ های حاوی مواد طبیعی را انتخاب کنید. مواد شیمیایی موجود در رنگ ها به ساختار موی شما آسیب می رسانند و آن ها را زبر و خشک می کنند.

آیا واقعا رنگ کردن مو باعث ریزش آن می‌شود؟

مواردی که منجر به ریزش مو می شوند؟

رنگ کردن مو از طرق مختلفی می تواند موهای شما را ضعیف و آسیب پذیر کند. مهم ترین عامل، مواد روشن کننده و شیمیایی موجود در رنگ است؛ به خصوص اگر به صورت مکرر موهای خود را رنگ کنید. در قسمت پایین مواردی که منجر به ریزش مو می شوند را بیان کرده ایم:

آمونیاک؛ دشمن اصلی مو

کوتیکول لایه بیرونی مو است که مو ها را از آسیب محافظت می کند. این لایه برای مو مانند پوست تنه ی درخت عمل می کند. آمونیاک موجود در رنگ با نفوذ در کوتیکول یا جابه جایی آن موجب افزایش سطح pH در مو می شوند. مو های شما در همان لحظه که در معرض آمونیاک قرار گرفته، آسیب می بیند. تنها هدف آمونیاک شکستن کوتیکول است. بلند شدن کوتیکول از روی مو می تواند به ریزش مو منجر شود.

نقش اکسیدان در تضعیف مو

پراکسید هیدروژن موجود در رنگ برای دادن رنگ مورد نظر به مو های شما استفاده می شوند. این ماده روی مو های شما می ماند تا اینکه رنگ به ساقه مو نفوذ کند. در نتیجه، مو های شما خشک و مجعد می شوند که این امر زمینه ساز آسیب دیدن مو می شود. هرچه آمونیاک و اکسیدان بر روی مو های شما مدت زمان بیشتری باقی بمانند، مو های شما ضعیف تر می شوند که قطعا ریزش مو را به دنبال خواهد داشت.

ریزش مو ممکن است در ابتدا موقتی باشد، اما اگر به درستی درمان نشود، می تواند به ریزش دائمی مو تبدیل شود. پس از شستن رنگ مو، کوتیکول برمی گردد؛ اما به هر حال آسیب جدی به موهایتان وارد شده است. نکته: لطفا توجه داشته باشید که مو های شما اگر رنگ شده باشند، به خوبی در مقابل مواد شیمیایی موجود در رنگ مو نیز واکنش نمی دهند. مو های رنگ شده باعث می شوند به ریشه ی مو نیز آسیب وارد شود که این امر ریزش مو را به دنبال خواهد داشت. جدا از آن، شانه کردن و شستن مداوم مو ها نیز باعث تضعیف آن ها خواهد شد. در طی این کشیدن و شانه کردن مو، مو های زیادی را از دست خواهید داد.

آیا واقعا رنگ کردن مو باعث ریزش آن می‌شود؟

چه نوع رنگ موهایی باعث ریزش مو می شوند؟

دو نوع رنگ مو وجود دارد؛ رنگ مو ی موقت و دائمی. رنگ موی موقت همان طور که از نامش پیداست روی سطح کوتیکول مو قرار گرفته و پس از یک الی دو بار شامپو کردن سر، از بین می روند. رنگ دائم نیز تا زمان چیده شدن مو روی آن قرار دارد. سوال این است که آیا هر دو نوع رنگ باعث ریزش مو می شود و به موی شما آسیب می رسانند؟

۱. رنگ موی موقت

رنگ مو ی موقت به عنوان رنگ مو ی نیمه دائمی مو نیز شناخته می شود. این گونه رنگ ها به مو ی شما جلوه ای طبیعی می بخشد. رنگ موی موقت مو های طبیعی شما را روشن نمی کنند، زیرا آن ها حاوی هیچ ماده روشن کننده ای نیستند. تأثیر این رنگ ها حداکثر تا ۶ هفته به طول می انجامد و پس از آن، رنگ روی مو ها از بین می رود. این رنگ ها از بین می روند و این بدان معنی است که پس از ۲ ماه مجبور به استفاده مجدد از رنگ های موقت هستیم.

با این حال، این رنگ مو ها باعث ریزش مو نمی شوند، زیرا آسیب کمتری به مو وارد می کنند. با این وجود اغلب استفاده مکرر از رنگ موی موقت بدون اینکه به موی خود استراحت دهید می تواند منجر به آلوپسی (طاسی) در سطح جزئی شود.

۲. رنگ موی دائم

رنگ موهای دائمی به مراتب بیشتر از رنگ موهای موقت به مو آسیب می رسانند. این رنگ ها از آمونیاک و پراکسید هیدروژن برای عوض کردن رنگ موهای شما استفاده می کنند. بعلاوه پراکسید موجود در این رنگ ها به ساقه های مو آسیب می زند و ساختار کراتین مو را می شکند. اگر موهای شما به طور طبیعی به رنگ تیره است و شما آنها را روشن می کنید تا موهایتان بور شود، در این حالت موهای شما آسیب جدی می بینند که ممکن است جبران ناپذیر باشد. با این رنگ ها مو ضعیف و شکسته خواهد شد که منجر به آلوپسی می شود.

ریزش مو ممکن است موقتی باشد اما برای رشد مجدد مو زمان لازم است. طاسی که به دلیل تضعیف مو رخ می دهد موقتی است، اما اگر این مواد شیمیایی موجود در رنگ با ریشه مو های شما تماس داشته باشند، ممکن است موهایتان را برای همیشه از دست دهید. استفاده مکرر از رنگ مو ی دائمی یا موقت باعث نازک شدن مو و در نهایت ریزش مو ها خواهد شد.

آیا واقعا رنگ کردن مو باعث ریزش آن می‌شود؟

آیا دکلره کردن مو نیز باعث ریزش مو می شود؟

از بین تمام روش های رنگ کردن مو، دکلره به طور بالقوه بیشترین آسیب را به مو می رساند و بنابراین باید به صورت حرفه ای انجام شود. با دکلره کردن مو، مواد شیمیایی موجود در آن با نفوذ در کوتیکول بیرونی مو ها باعث تغییر در رنگدانه های مو و سفید شدن آن ها می شوند. همچنین دکلره، اسید های چرب طبیعی موجود در ساقه مو را تجزیه و مو را ضعیف می کند. این آسیب دائمی است و هرچه مدت زمانی که دکلره روی موی شما می ماند بیشتر باشد، این آسیب ها بدتر می شوند. همچنین، استفاده مکرر از دکلره می تواند باعث از بین رفتن خشکی بیش از حد مو شود. در شرایط زیر دکلره می تواند منجر به ریزش مو نیز شود:

 • دکلره می تواند باعث سوختگی شیمیایی شده و به پوست سر و فولیکول های مو آسیب برساند. این امر می تواند به ریزش مو منجر شود.

 • اگر مو قبل از دکلره شدن وضعیت بدی داشته باشد، با دکلره شدن، ساقه ی مو می تواند دچار شکستگی شده و از پوست سر جدا شود. شاید دکلره کردن دلیل اصلی ریزش موهای شما نباشد اما تاثیرات آسیب رسانی روی موی شما خواهد داشت.

چه اقداماتی انجام دهیم تا با رنگ کردن مو دچار ریزش مو نشویم؟

هرچند که رنگ مو اثر ضعیف کننده و آسیب رساننده ای روی مو های ما دارد، اما تا زمانی که از یک رنگ مو مناسب به صورت آگاهانه ای استفاده کنید، می توانید موهای سالمی داشته باشید. برای این منظور چندین نکته وجود دارد که باید در اینجا به خاطر بسپارید:

 • اطمینان حاصل کنید که از رنگ های باکیفیت استفاده می کنید که خیلی هم قوی نیستند و به این ترتیب مو های شما خیلی آسیب نمی بینند.

 • قبل از رنگ کردن مو های خود را دکلره نکنید. دکلره کردن موهای شما بطور قابل ملاحظه ای بیشتر از رنگ کردن به موهایتان آسیب می رساند.

 • از محصولات مراقبت از مو با کیفیت بالا و مرطوب کننده مانند شامپوی مناسب موهای رنگ شده، روغن، ماسک و … استفاده کنید. این موارد به سالم نگه داشتن موهایتان کمک فراوانی می کند.

روش جایگزین برای رنگ کردن مو چیست؟

طبیعی است اگر روزانه پنجاه تا صد رشته مو از دست بدهید. در صورتی که تعداد موهای بیشتری از شما در طول شبانه روز دچار ریزش می شود، وقت آن است که راه های جایگزینی برای رنگ کردن مو های خود اتخاذ کنید. روش های جایگزینی که از ریزش موی شما جلوگیری می کنند عبارتند از:

 • می توانید از رنگ هایی که مواد طبیعی در آن ها وجود دارد استفاده کنید.
 • رنگ های بدون آمونیاک نیز در بازار موجود است که به مو های شما آسیب نمی رساند، بنابراین با استفاده از آن ها ریزش مو نیز وجود نخواهد داشت.
 • شما همچنین می توانید حنا را روی مو های خود بمالید، اما این کار باعث روشن شدن موهای شما نمی شود.
 • حتی با استفاده از روش های جایگزین برای مرطوب نگه داشتن مو ها به طور مرتب، می توانید مو های خود را قوی و سالم کنید.

آیا واقعا رنگ کردن مو باعث ریزش آن می‌شود؟

آیا رنگ موی طبیعی ضرر دارد؟

بسیاری از افراد معتقدند که با موادی نظیر قهوه، چای، چغندر، هویج، پوست پیاز، عسل، سرکه، سس سویا و …می توان موهای خود را رنگ کرد. از آنجا که این ها همه، موارد خوراکی هستند، ذاتاً غیر سمی اند؛ اما بیشتر مقالاتی که که استفاده از آن ها را توصیه می کنند، ذکر می کنند که برای اثر بخشی بهتر باید هر هفته یا دو هفته یکبار از آن ها استفاده شود و شواهد کمی برای کارآمد بودن آن ها ارائه می دهند.

یک پیشنهاد رایج برای هایلایت کردن مو، استفاده از آب لیمو، عسل و نور خورشید است. پرتو های فرابنفش خورشید روی ملانین مو اثر می گذارند که این امر، منجر به زرد شدن مو می شود و مقدار کمی اسید سیتریک موجود در آب لیمو می تواند این واکنش را سرعت بخشد؛ اما اسید همچنین می تواند مو ها را نازک تر کند و رطوبت مو را بگیرد. به هر حال به نظر نمی رسد که رنگ واقعا طبیعی وجود داشته باشد که به مو هیچ گونه آسیبی نزند، اما به طور حتم جایی برای محصولات جدید وجود دارد که شامل خشکی و ریزش بیش از حد موهای شما نمی شوند.

اخطار درباره رنگ مو و ریزش مو

اگر بعد از رنگ کردن موهایتان متوجه ریزش مو شدید، ممکن است به رنگ مو آلرژی داشته باشید. رنگ مو حاوی عنصری به نام پارا-فنیلندیامین است که به علت واکنش شدید آلرژیک به این ماده شیمیایی، استفاده از آن در فرانسه، سوئد و آلمان ممنوع شده است که در صورت ایجاد ریزش مو، سوزش یا خارش ده روز پس از استفاده از رنگ مو، استفاده از آن را متوقف کنید و برای آلرژی به رنگ آزمایش دهید. رنگ کردن مو رشد موها را مهار نمی کند، اما ممکن است باعث ریزش مو شود و موهای زیر پوستی ای که هنوز ظاهر نشده اند، ممکن نیست که با رنگ کردن مو آسیب بینند و به همین دلیل رنگ مو اساسا نمی تواند باعث مهار رشد مو شود، اما ریزش مو می تواند با رنگ کردن مو افزایش یابد.

 • اول اینکه ، دستکاری ساقه ی مو به عنوان بخشی از شانه کردن و رنگ کردن مو ، می تواند تلوژن موها را کاهش دهد و موجب افزایش ریزش مو شود.
 • دوم، رنگ کردن مو که شامل آمونیاک و پراکسید هیدروژن است ، همچنین موجب کاهش تلوژن مو می شود.
 • سوم، رنگ مو می تواند به طور فیزیکی باعث تضعیف ساقه ی مو و افزایش ریزش مویِ ناشی از شکنندگی شود.

سایر نکات درباره رنگ مو ریزش مو

 • رنگ کردن موی کسانی که موهای خود را از رنگ تیره ی طبیعی اش، بلوند می کنند باعث در هم گسیختن مو که در نتیجه ی پروکسید شدن مو است میشود.
 • اگر رنگِ مو از رنگِ خیلی تیره به رنگ خیلی روشن تغییر کند باعث شکنندگی مو تا جایی که مو رشد کرده است و در نتیجه ریزش مو می شود.
 • رفتار مناسب با مو بسیار آسان است، نباید برای مدت طولانی مو های خود را خیلی روشن کنید و بهتر است از طیف رنگ های تیره تر استفاده کنید.

بنابراین رنگ مو ها حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند که می توانند منجر به ریزش یا آسیب دیدن مو شوند. آمونیاک و اکسیدان موجود در رنگ مو موجب نازک شدن مو و در نتیجه آسیب دیدن و ریزش آن می شود. رشته های مو وقتی در معرض آمونیاک قرار می گیرند ضعیف می شوند. هر چه مقدار آمونیاک در رنگ مو بیشتر باشد، خطر آسیب دیدن و نازک شدن مو ها بیشتر است.

اگر می خواهید از رنگ مو استفاده کنید، رنگ هایی را انتخاب کنید که فاقد آمونیاک هستند یا مواد طبیعی در آن ها وجود دارد. بهتر است از رنگ مو های دائمی استفاده نکنید، زیرا این امر منجر به مشکلات ریزش مو و طاسی زنان و مردان خواهد شد. برای سالم نگه داشتن موها، به طور مرتب از نرم کننده استفاده کنید تا مو های خود را مرطوب نگه دارید، زیرا مو های رنگ شده می توانند منجر به خشک شدن مو های شما و آسیب دیدن آن ها شوند.

مطلب پیشنهادی: با این 9 رنگ مو، سن خودتان را کمتر نشان دهید!

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.