۲۳۴۰۷۱
۲۵۴۰
۲۵۴۰

مزایای چای ماچا برای سلامتی

ماچا یک نوع چای سبز است که منبع مایع آنتی اکسیدان است و زمانی که در یک رژیم غذایی سالم گنجانده شود ممکن است از قلب، مغز و متابولیسم حمایت کند.

مزایای چای ماچا برای سلامتی
ماچا یک نوع چای سبز است که منبع مایع آنتی اکسیدان است و زمانی که در یک رژیم غذایی سالم گنجانده شود ممکن است از قلب، مغز و متابولیسم حمایت کند. ماچا به شکل پودر است، بنابراین به راحتی می توان آن را در اسموتی ها، نوشیدنی ها و حتی محصولات پخته شده گنجاند. ماچا به شکل لاته سرد، ماکارون و موچی، و یا حتی در نوشیدنی های شیرین مانند بوبا و دسرهایی مانند آب نبات و بستنی یافت می شود.

دکتر ویلیام لی، پزشک و محقق مواد غذایی توضیح می دهد: «ماچا نوع خاصی از چای سبز است، اگرچه تصور می شود که از نظر پلی فنول غنی تر از چای سبز معمولی است . نشان داده شده است که آنتی اکسیدان های موجود در ماچا فواید سلامتی زیادی دارند، از جمله افزایش متابولیسم، کاهش کلسترول و بهبود گردش خون.»

بیشتر بخوانید: بدون دردسر فقط با یک نوشیدنی، لاغر شوید!

مزایای چای ماچا برای سلامتی
چای ماچا نزدیک به هزار سال پیش در ژاپن پیدا شد. این چای در خانواده یکسانی با چای سبز است؛ هم چای سبز و هم ماچا از گیاه Camellia sinensis می آیند اما آنها به طور متفاوتی برداشت می شوند و این توضیح می دهد که چرا ماچا ممکن است برتری جزئی نسبت به چای سبز داشته باشد. بر اساس بررسی منتشر شده در مجله Molecules در ژانویه ۲۰۲۱، برای ایجاد ماچای ژاپنی، گیاه چای از نور مستقیم خورشید محافظت می شود و در نتیجه ترکیباتی مانند کلروفیل، کافئین، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

ماچا بیشتر به خاطر عطر تازه، رنگدانه سبز تیره و محتوای آنتی اکسیدانی غنی اش شناخته شده است. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های اپی کاتچین (EC)، اپی گالوکاتچین (EGC) و اپی کاتچین گالات (ECG) است، اما ماچا غنی ترین اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است. جنا ولپ، RDN، مستقر در آستین، تگزاس، می‌گوید: «به دلیل غلظت فوق‌العاده بالای کاتچین‌ها، ماچا و چای سبز نشان داده‌اند که از هضم تا سلامت قلب گرفته تا متابولیسم، عملکرد شناختی، پیشگیری از سرطان و موارد دیگر حمایت می‌کنند.»

اگر می‌خواهید به ماچا فرصت بدهید، نیازی به خرید خوراکی‌های گران‌قیمت در کافی‌شاپ محلی خود ندارید (اگرچه این نیز می‌تواند سرگرم‌کننده باشد). با درست کردن ماچا در خانه همه چیز را ساده نگه دارید. علاوه بر ظاهر خوب و طعم غنی این نوشیدنی، در اینجا هفت راه ماچا برای بهبود سلامت شما آورده شده است.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

کافئین موجود در ماچا ممکن است سطح انرژی را افزایش دهد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که بیش از یک سوم بزرگسالان ایالات متحده به اندازه کافی نمی خوابند که می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از آنها به منابع مایع انرژی برای صبح و بعد از ظهر روی می آورند. اگرچه نوشیدنی های انرژی زا نیز در حال افزایش هستند. طبق گفته انجمن ملی قهوه، تقریباً ۶۲ درصد از آمریکایی ها هر روز قهوه می نوشند، اما منبع دیگری از کافئین وجود دارد که ارزش آن را در چرخش خود در نظر بگیرید: ماچا.

طبق گفته کلینیک کلیولند، ماچا منبع غنی کافئین نسبت به قهوه، چای سبز یا چای سیاه است. محتوای کافئین موجود در ماچا می تواند متفاوت باشد، اما نویسندگان مقاله Molecules بیان می کنند که بین ۱۸.۹ تا ۴۴.۴ میلی گرم در هر گرم پودر ماچا است.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

Volpe اشاره می کند که هر فنجان ۸ اونس ماچا، ساخته شده با پودر ماچا و آب، حاوی ۷۶ تا ۱۸۰ میلی گرم کافئین است. طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را با یک فنجان ۸ اونس چای سبز یا سیاه که ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم دارد و فنجان قهوه به همان اندازه با ۸۰ تا ۱۰۰ میلی گرم مقایسه کنید . برای همه عاقلانه نیست که مصرف کافئین خود را افزایش دهند. ولپ می‌گوید: کافئین موجود در ماچا ممکن است علائم IBS ، IBD، اضطراب یا بی‌خوابی را در برخی افراد ایجاد کند. اگر به کافئین حساس نیستید، ماچا منبع خوبی از آن است. اما مطمئن شوید که کافئین خود را به جای بعدازظهر یا عصر در صبح مصرف کنید، تا در خواب شما اختلال ایجاد نکند. بنیاد ملی خواب توصیه می کند که به طور کلی سعی کنید حداقل هشت ساعت قبل از خواب، مصرف کافئین را متوقف کنید.

ماچا ممکن است توجه و حافظه را بهبود بخشد

کافئین به‌خاطر توانایی‌اش در افزایش انرژی و هوشیاری به‌طور گسترده‌ای شناخته شده است، اما بر اساس مطالعه‌ای که روی دانشجویان خسته کالج انجام شد، انجام وظایف مرتبط با حافظه را در زمان‌های غیربهینه مانند صبح‌های زود آسان‌تر می‌کند. به گفته کلینیک کلیولند، چیز دیگری که ممکن است این اثرات را تقویت کند، تیانین است، یک اسید آمینه در ماچا که با تمرکز بهتر و استرس کمتر مرتبط است.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

دکتر لی با اشاره به یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده که در آوریل ۲۰۲۱ در تحقیقات تغذیه منتشر شد، می گوید: «نوشیدن ماچا توجه، تمرکز و عملکرد شناختی را بهبود می بخشد.» همان محققان آزمایشی را با افراد میانسال و مسن انجام دادند و یافته های مشابهی را بدست آوردند که در می ۲۰۲۱ Nutrients منتشر شد. ماچا با کافئین توجه و عملکرد کاری افراد تحت استرس روانی را بیشتر از کافئین به تنهایی بهبود می بخشد. برخی از محققان ماچا را به دلیل تأثیرات آن بر توجه و حافظه به عنوان "غذای خلق و خو و مغز" یاد کرده اند که می توان آن را به وجود تیانین، کافئین و EGCG نسبت داد.

ماچا ممکن است در برابر اختلالات عصبی و زوال شناختی موثر باشد

اگر نگران بیماری مغزی هستید، در اینجا دلیل بالقوه دیگری برای دستیابی به ماچا وجود دارد. ولپ می گوید: «در حالی که چای سبز و ماچا بسیار شبیه به هم هستند، ماچا در واقع به طور قابل توجهی در کوئرستین، یک فلاونوئید رنگدانه که دارای خواص آنتی اکسیدانی خاصی است، بیشتر است و اساسا از سلول های ما در برابر آسیب محافظت می کند و روند پیری را به روش های مختلف کاهش می دهد.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

بر اساس مطالعه ای در دسامبر ۲۰۲۰ مواد مغذی، ماچا سرشار از ویتامین K است. هنگامی که پودر ماچا به صورت روزانه مصرف می شد، محققان دریافتند که این پودر اثرات محافظتی در برابر زوال شناختی در زنان مسن دارد.

ولپ می‌افزاید: «ماچا اغلب به‌خاطر نقشش در آلزایمر و سایر اختلالات عصبی مورد مطالعه قرار می‌گیرد، تا حدی به این دلیل که کوئرستین بالایی دارد که می‌تواند از سد خونی مغزی عبور کند.» که بررسی منتشر شده در مولکول‌های آوریل ۲۰۲۲ از آن حمایت می‌کند . بر اساس بررسی دیگری که در شماره ژانویه ۲۰۲۰ Biomolecules منتشر شد، رابطه بین کورستین و اثرات محافظتی عصبی در برابر بیماری آلزایمر به خوبی مستند شده است .

ماچا ممکن است از سلامت قلب محافظت کند

طبق CDC، حدود ۴۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده فشار خون بالا یا فشار خون بالا دارند . اغلب به آن "قاتل خاموش" می گویند زیرا هیچ علامت فیزیکی ندارد و فقط از طریق آزمایش فشار خون قابل تشخیص است. به گفته کلینیک مایو ، حفظ فشار خون سالم بسیار مهم است، زیرا سطوح فشار بالا خطر حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر اثرات جدی سلامتی را افزایش می دهد .

مزایای چای ماچا برای سلامتی

خبر خوب این است که ماچا می تواند بخشی از یک سبک زندگی سالم برای قلب باشد. ولپ خاطرنشان می کند که هیچ غذایی به تنهایی یک گلوله نقره ای برای پیشگیری از بیماری نیست، اما زمانی که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل استفاده شود، ماچا ممکن است کمک کند. او می‌گوید: «EGCG موجود در ماچا به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، دو عامل بیماری قلبی کمک می‌کند. با این حال، بیشتر تحقیقات در مورد چای سبز یا روی حیوانات است. یک متاآنالیز قبلی ارتباط بین مصرف چای سبز و نتایج مطلوب کلی مرتبط با خطر بیماری قلبی را نشان داد. اگرچه تحقیقات دقیق تری بر روی انسان مورد نیاز است، تحقیقات قبلی حیوانی نشان می دهد که ماتا می تواند در کاهش کلسترول تام نقش داشته باشد.»

آنتی اکسیدان های موجود در ماچا ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشند

وقتی صحبت از دور نگه داشتن سرطان می شود، چیزی به نام درمان وجود ندارد اما نوشیدن ماچا به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می تواند حرکت خوبی باشد. ولپ می گوید، اگرچه تحقیقات هنوز در حال انجام است، ماچا ممکن است به مهار و جلوگیری از رشد سلول های سرطانی کمک کند.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

ولپ توضیح می‌دهد : «نقش چای سبز و ماچا در پیشگیری از انواع خاصی از سرطان برای مدت طولانی در سطح جهانی مورد مطالعه قرار گرفته است، اما محققان به تازگی شروع به درک مکانیسم‌های این کار کرده‌اند.» یک مکانیسم نظری ممکن است EGCG باشد. بر اساس مروری که در ژوئیه ۲۰۲۰ در Molecules منتشر شد، این ترکیب چای دارای یک اثر پیشگیری کننده شیمیایی است و شواهد بالینی وجود دارد که EGCG نقش مهمی در مهار و پیشگیری از انواع خاصی از سرطان ایفا می کند. بسیاری از تحقیقات ضد سرطان در مورد ماچا و EGCG حول سرطان سینه و روده بزرگ می چرخد. لی با اشاره به مطالعه ای در شماره آگوست ۲۰۱۸ مجله Aging می گوید: «ماچا می تواند رشد سلول های بنیادی سرطان سینه را متوقف کند. این سلول های بنیادی دلیل بازگشت سرطان سینه در بیماران پس از درمان ظاهرا موفق هستند.» بر اساس یک مطالعه متفاوت، EGCG همچنین سلول های بنیادی سرطان روده را سرکوب می کند.

ماچا ممکن است از وزن و متابولیسم سالم حمایت کند

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، آنچه می نوشید مهم است. به نظر می رسد، ماچا ممکن است مستقیماً از تلاش شما برای لاغری حمایت کند. اگرچه مطالعات انسانی مورد نیاز است، اما یک مطالعه حیوانی که در آگوست ۲۰۲۲ در Frontiers in Nutrition منتشر شد، نشان داد که ماچا ممکن است در کاهش چاقی و بهبود اختلالات متابولیک نقش داشته باشد.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

لی می گوید، تحقیقات دیگر نشان می دهد که ماچا ممکن است پتانسیل چربی سوزی را داشته باشد. محققان ماچا را در زنان ۱۹ تا ۳۵ ساله که دارای وزن طبیعی و سالم بودند مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که نوشیدن ماچا قبل از ورزش روی تردمیل در مقایسه با افرادی که ماچا نمی‌نوشیدند، اکسیداسیون چربی کل بدن را که نشانگر متابولیسم است، ۳۵ درصد افزایش داد. لی درباره مطالعه‌ای که در سپتامبر ۲۰۱۸ در مجله بین‌المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزش منتشر شد، می‌گوید:« اساسا، ماچا بدن را تشویق می کند تا اسیدهای چرب را در حین ورزش تجزیه کند و چربی بدن را کاهش دهد.»

هنگامی که ماچا با یک رژیم غذایی کم کالری ترکیب می شود، ممکن است به کاهش وزن بدن نیز کمک کند. این در یک آزمایش مشاهده‌ای کوچک در سپتامبر ۲۰۲۲ غذاهای گیاهی برای تغذیه انسان مشهود بود که در آن شرکت‌کنندگان در حین مصرف ماچا از رژیم غذایی کم کالری پیروی کردند. در حالی که گروه ماچا کاهش قابل توجهی در وزن بدن نشان داد، گروه کنترل نیز این کاهش را نشان داد. بنابراین، ماچا ممکن است با کاهش وزن مرتبط باشد، اما عوامل دیگری نیز در این بازی نقش دارند.

مزایای چای ماچا برای سلامتی

ماچا ممکن است اثرات مفیدی بر عملکرد کبد داشته باشد

کبد عضو مهمی است که سموم را از خون دفع می کند. مشروبات الکلی و مواد مخدر برای کبد مضر هستند و باعث آسیب بالقوه کبد و افزایش خطر بیماری های کبدی می شوند. به غیر از مواد مخدر و الکل، سایر عوامل سبک زندگی می توانند بر سلامت کبد تأثیر منفی بگذارند. بیماری کبد چرب غیر الکلی شامل بیماری های شایع کبدی است که در اثر تجمع چربی در کبد ایجاد می شود. دلیل این امر گاهی ناشناخته است، اما طبق گفته کلینیک مایو، با چاقی، قند خون بالا و مقاومت به انسولین مرتبط است. در این مورد، matcha می تواند کمک کند، اما تحقیقات محدود است.

در یک مطالعه حیوانی روی موش‌های چاق که در ژوئن ۲۰۲۱ Nutrients منتشر شد، محققان مشاهده کردند که گروه موش‌هایی که ماچا دریافت کردند، بیماری کبد چرب غیرالکلی را کاهش داده و عملکرد کبد را بهبود بخشیدند. در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی، کاتچین موجود در ماچا، به ویژه EGCG، ممکن است مفید باشد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.