۲۲۸۳۱۶
۶۳۱۳
۶۳۱۳

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

می‌توان گفت که کلینیک تخصصی توانبخشی خوب، جایی است که بیماران با محدودیت‌هایشان تعریف نمی‌شوند، بلکه به خاطر پیشرفت و انعطاف‌پذیری‌شان تحسین می‌شوند. در این مقاله بیشتر علم توانبخشی و ویژگی‌های کلینیک‌های تخصصی مرتبط با این علم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

می‌توان گفت که کلینیک تخصصی توانبخشی خوب، جایی است که بیماران با محدودیت‌هایشان تعریف نمی‌شوند، بلکه به خاطر پیشرفت و انعطاف‌پذیری‌شان تحسین می‌شوند. در اصل، کلینیک توانبخشی مکانی است که در آن زندگی‌ها دگرگون می‌شوند و هر قدمی که به سمت بهبودی برداشته می‌شود، گامی به سوی آینده‌ای روشن‌تر و توانمندتر است. در این مقاله بیشتر  علم توانبخشی و ویژگی‌های کلینیک‌های تخصصی مرتبط با این علم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: مشکلات کودکان معلول/ صدای دکتر


علم توانبخشی چیست؟

توانبخشی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است که به کمک آن می‌توان بیماری‌های حرکتی و فیزیکی افراد را تا حدودی بهبود بخشید.

توانبخشی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است که بیماری‌های حرکتی و فیزیکی افراد را تا حدودی بهبود می‌بخش. برخی دردهای عضلانی و اندامی هم در کلینیک تخصصی توانبخشی قابل تسکین هستند.

از طرفی برخی دردهای عضلانی و اندامی نیز در کلینیک تخصصی توانبخشی قابل تسکین هستند. به همین بهانه تصمیم گرفتیم در این صفحه نی‌نی‌بان درباره طب فیزیکی و توانبخشی با شما صحبت کنیم و کلینیک‌های تخصصی توانبخشی شهر را، نشان دهیم. علم توانبخشی به این منظور به کار گرفته می‌شود که مجموعه‌ای از خدمات درمانی را به افراد ارائه کند تا بتوانند به حداکثر حرکت و توانایی‌های خود برسند. توانبخشی می‌تواند به بازگشت، حفظ و پیشرفت عملکرد سیستم اسکلتی- عضلانی بیماران کمک کند و باعث بهبود عملکرد در سیستم قلبی عروقی ، سیستم ادراری و سیستم تنفسی آن‌ها شود.

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟


مطلب پیشنهادی: اختلال گفتار درمانی کودکان چیست و چطور درمان می‌شود؟


در کلینیک تخصصی توانبخشی چه خدماتی به بیماران ارائه می‌شود؟

پزشکان و متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در مراکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی توانیبخشی، برنامه ریزی می‌کنند تا با روش‌های علمی درد بیمار تسکین یابد؛ عضو از کارافتاده، دوباره به حرکت دربیاید.

پزشکان و متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در مراکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی توانیبخشی، برنامه ریزی می‌کنند تا با روش‌های علمی درد بیمار تسکین یابد؛ عضو از کارافتاده، دوباره به حرکت دربیاید.

همچنین بیمار اعتماد به نفس پیدا کند. به این ترتیب سطح کیفی عملکرد زندگی فرد بهبود می‌یابد.
عملکرد عضلانی، مفصلی و روحی روانی او بهتر می‌شود. همین‌ها معجزه بسیار بالایی در یک فرد از کارافتاده است که طب فیزیکی و توانبخشی، باعث آن است.
در این کلینیک‌ها از وسایل کمکی مورد نیاز فرد و مطابق با ناتوانی او استفاده می‌شود تا عملکرد بیمار بهبود یابد. همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت مشکلات و بیماری‌های ارتوپدی یا عضلانی، قلبی و ریوی، سرطان، فیزیوتراپی ورزشی و سالمندان با توانبخشی، وضعیت بهتری پیدا می‌کنند.

به طور کلی کلینیک های تخصصی توانبخشی طیف وسیعی از خدمات را ارائه می دهند که برای کمک به بهبودی بیماران از شرایط مختلف و بهبود کیفیت زندگی آنها طراحی شده است. از جمله این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپیست ها به بیماران در بهبود تحرک، عملکرد حرکتی، تعادل و کنترل عضلات، انعطاف پذیری و قدرت کمک می کنند. آنها روی بازیابی عملکرد فیزیکی و جلوگیری از آسیب بیشتر کار می کنند.
 • کار درمانی: کاردرمانگران بر کمک به بیماران برای بازیابی توانایی انجام فعالیت‌ها و وظایف روزانه، ارتقای استقلال و افزایش کیفیت زندگی تمرکز دارند.
 • گفتار درمانی: گفتاردرمانگران به اختلالات ارتباطی و بلع می پردازند و به بیماران در بهبود توانایی های گفتار، زبان و خوردن کمک می کنند.
 • درمان تنفسی: درمانگران تنفسی از بیماران مبتلا به شرایط تنفسی مراقبت می کنند و به بهبود عملکرد تنفسی و سلامت کلی تنفسی آن‌ها می‌پردازند.
 • مدیریت درد: خدمات درد درمانی برای مدیریت درد مزمن، بهبود راحتی و افزایش توانایی شرکت در فعالیت‌های توانبخشی در دسترس است.
 • عصب روانشناسی: عصب‌روان‌شناسان تغییرات شناختی و رفتاری ناشی از شرایط عصبی را با هدف بهبود عملکرد شناختی و بهزیستی روان‌شناختی ارزیابی و درمان می‌کنند.

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • برنامه های تخصصی: بسیاری از کلینیک های توانبخشی، برنامه های تخصصی را برای شرایطی مانند سکته مغزی، آسیب نخاعی، آسیب مغزی و آسیب های مرتبط با ورزش ارائه می دهند. این برنامه ها برای نیازهای خاص بیماران طراحی شده است.
 • آب درمانی: برخی از کلینیک های توانبخشی، خدمات مرتبط با آب درمانی را ارائه می دهند که از تمرینات مبتنی بر آب برای کمک به فرآیند توانبخشی استفاده می کند و روشی ملایم و در عین حال موثر برای بازیابی قدرت و تحرک محسوب می‌شود.
 • توانبخشی قلب: برنامه های توانبخشی قلبی به بیماران مبتلا به مشکلات قلبی کمک می کند تا تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند که ممکن است سلامت آنها را بهبود بخشد و خطر مشکلات سلامتی آینده را کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی: علت خواب رفتن دست و پا در بارداری چیست؟


برنامه‌های توانبخشی و طب فیزیکی چیست؟

حال سوال پیش می‌آید که اگر ما عزیزی که مشکل حرکتی یا تکلم دارد را به نزد چنین متخصصی ببریم؛ درکلینیک تخصصی توانبخشی چه برنامه‌ای برای او دارند؟ به دنبال چه باشیم. در پاسخ باید بگوییم، برنامه درمانی هر کلینیکی با دیگری متفاوت است اما به طور کلی روش‌های کاردرمانی تجویزی هم می‌توانند در خانه انجام شوند؛ هم در خود کلینیک تخصصی توانبخشی.

به طور کلی می‌توان گفت که برنامه‌های توانبخشی و طب فیزیکی که به نام فیزیاتری نیز شناخته می‌شوند، رشته‌های تخصصی پزشکی هستند که بر تقویت و بازیابی توانایی عملکردی و کیفیت زندگی افراد دارای ناتوانی‌های جسمی تمرکز دارند. این برنامه‌ها برای رسیدگی به طیف وسیعی از شرایط از آسیب‌های حاد تا بیماری‌های مزمن و شامل رویکرد چند وجهی برای مراقبت از بیمار طراحی شده‌اند.

مولفه های کلیدی برنامه های توانبخشی و طب فیزیکی

 • تشخیص و درمان: متخصصان طب فیزیکی (پزشکانی که در پزشکی توانبخشی تخصص دارند)، درد را تشخیص داده و درمان می کنند و همچنین حداکثر عملکرد از دست رفته در اثر آسیب، بیماری یا شرایط ناتوان کننده را بازیابی می کنند.
 • تمرینات درمانی: بیماران با هدایت فیزیوتراپیست ها در تمرینات مناسب، برای بهبود قابلیت های فیزیکی خود شرکت می کنند.
 • دستگاه های کمکی: استفاده از پروتز، ارتز و سایر وسایل کمکی برای افزایش تحرک و فعالیت رایج است.
 • مدیریت درد: این برنامه ها اغلب شامل استراتژی هایی برای مدیریت درد بدون جراحی هستند از جمله مدیریت دارو، درمان های فیزیکی و درمان های جایگزین.
 • آموزش بیمار: آموزش بیماران در مورد شرایط آنها و نحوه مدیریت آنها یک جنبه حیاتی از این برنامه ها است که به آنها قدرت می دهد تا نقش فعالی در بهبودی خود داشته باشند.

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

اهداف برنامه های توانبخشی و طب فیزیکی

اهداف اولیه برنامه های توانبخشی و طب فیزیکی عبارتند از:

 • بهبود عملکرد: خواه بازیابی قدرت پس از آسیب یا یادگیری روش های جدید برای انجام فعالیت های روزانه باشد، بهبود عملکرد هسته اصلی این برنامه ها است.
 • کاهش علائم: مدیریت موثر علائم برای بهبود راحتی و کیفیت زندگی یک هدف کلیدی است.
 • ارتقای استقلال: کمک به بیماران برای مستقل شدن هرچه بیشتر یک هدف اساسی توانبخشی و طب فیزیکی است.

چه متخصصانی در کلینیک تخصصی توانبخشی به ما کمک می‌کنند؟

 • فیزیوتراپیست‌ها
 • کاردرمانگران
 • آسیب شناسان گفتار و زبان
 • پرستاران توانبخشی
 • مددکاران اجتماعی
 • روانشناسان

مطلب پیشنهادی: کاردرمانی در کودکان اوتیسم چه فوایدی دارد؟


کدام بیماری‌ها با توانبخشی بهبود می‌یابند؟

اگر می‌خواهید برای درمان بیماری عزیز خود به این کلینیک‌ها مراجعه کنید؛ بهتر است نگاهی به فهرست بیماریهایی که در این مراکز قابل تسکین و بهبودی هستند؛ بیاندازید: از جمله:

اثرات فیزیکی و حرکتی ناشی از سکته مغزی، ام اس، آسیب نخاعی، پارکینسون، التهابات مغز و نخاع،، برخی از مشکلاتی هستند که با توانبخشی می‌توانند بهبود یابند.

بیماری‌های مغز و اعصاب: اثرات فیزیکی و حرکتی ناشی از سکته مغزی، ام اس، آسیب نخاعی، پارکینسون، التهابات مغز و نخاع، گیلن باره، جراحی‌های مختلف مغز و نخاع و دیسک کمر و گردن و …

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بیماری‌های ارتوپدی یا عضلانی - اسکلتی: تمامی مشکلات فیزیکی بعد از عمل جراحی زانو، شانه، لگن و پا یا قبل از جراحی. آرتروز، دردهای مفصلی و عضلانی؛ همچنین توانبخشی‌های تخصصی مناسب برای کف لگن، مشکلات بی‌اختیاری ادراری و مدفوع، دفع ناهماهنگ و یبوست. دردهای کف لگن و مشکلات دیگر مرتبط با کف لگن

 • توانبخشی دستگاه قلبی و ریوی
 • توانبخشی به دنبال انواع سرطان
 • توانبخشی به کودکان
 • توانبخشی شناختی
 • توانبخشی به زنان
 • توانبخشی به سالمندان
 • فیزیوتراپی ورزشی
 • کاردرمانی ذهنی و مهارت‌های حافظه‌ای
 • برطرف کردن یا کاهش دادن مشکلات بلع
 • گفتاردرمانی (کودکان و بزرگسالان)
 • یادگیری و تطابق اجتماعی و محیطی
 • کنترل درد
 • آنالیز راه رفتن و ساختار بدنی فرد (پوسچر بیمار) بیشتر بخوانید: توانبخشی کودکان نابینا، راهنمایی‌های لازم

خدمات جانبی مراکز طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟

در کلینیک تخصصی توانبخشی همچنین به بیمار و خانواده او کمک می‌کنند بهترین تجهیزات کمکی را برای خود تهیه کند؛ از جمله:

 • تجویز وسایل کمکی توسط ارتوپد فنی
 • تجویز دارویی و مدیریت مشکلات ثانویه بیماری با مداخلات دارویی
 • مشاوره‌های تغذیه‌ای مناسب شرایط پس از آسیب و ناتوانی جدید

مطلب پیشنهادی: چطور برای بچه‌ای که سو تغذیه داره، متخصص تغذیه پیدا کنم؟


کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

شاخه‌های مناسب برای طب فیزیکی و توانبخشی زیاد است اما معمولا در یک کلینیک تخصصی توانبخشی خوب، اکثر برنامه‌های درمان اجرا می‌شود. هنگامی که به دنبال یک کلینیک تخصصی توانبخشی هستید، یافتن یک مرکز که مراقبت های جامع متناسب با نیازهای فردی را ارائه می دهد، ضروری است. در ادامه ویژگی‌های این مراکز را بررسی خواهیم کرد.

تخصص در توانبخشی

یک کلینیک خوب باید دارای یک تیم متخصص با تخصص در توانبخشی باشد. این شامل درک عمیق مدل زیست روانی-اجتماعی بیماری و تعهد به کار تیمی است.

برنامه های درمانی شخصی

شرایط و نیازهای هر بیمار منحصر به فرد است. کلینیک باید برنامه‌های درمانی شخصی‌سازی شده‌ای ارائه دهد که چالش‌ها و اهداف خاص فرد را مورد توجه قرار دهد.

رویکرد مراقبت یکپارچه

بهترین کلینیک‌ها، یک رویکرد یکپارچه برای مراقبت ارائه می‌کنند، که خدمات پزشکی، روان‌پزشکی و بالینی را برای درمان فرد و بهبود علائم، ترکیب می‌کند.

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

امکانات باکیفیت

محیط فیزیکی کلینیک باید با دستگاه‌ها و امکانات پیشرفته‌ای که طیف وسیعی از خدمات توانبخشی را پشتیبانی می کند، تجهیز شده باشد.

مراقبت بیمار محور

رویکرد بیمار محور بسیار مهم است. این به معنای احترام گذاشتن به ارزش‌ها و ترجیحات بیماران، مشارکت دادن آنها در تصمیم‌گیری و ارائه مراقبت دلسوزانه است.

برنامه های درمانی نتیجه محور

کلینیک های توانبخشی موثر موفقیت خود را با نتایج بیمار اندازه گیری می کنند. آنها باید سابقه کمک به بیماران برای دستیابی به بهبودهای قابل توجهی در سلامت و کیفیت زندگی خود داشته باشند.

دسترسی و پشتیبانی

کلینیک های خوب تضمین می کنند که خدمات آنها برای همه کسانی که به آنها نیاز دارند قابل دسترسی است و برای هدایت سیستم مراقبت های بهداشتی و درک گزینه های درمانی پشتیبانی ارائه می دهند.

پیشرفت مداوم

تعهد به بهبود مستمر از طریق تحقیق و آموزش تضمین می کند که کلینیک در خط مقدم پزشکی توانبخشی باقی می ماند.


بیشتر بخوانید: توانبخشی کودکان استثنایی، چگونه؟


چطور یک کلینیک تخصصی توانبخشی خوب پیدا کنیم؟

برای انتخاب یک کلینیک تخصصی توانبخشی، باید ببینید عزیز شما چه نیازی دارد؟ آیا مرکز مورد نظر، خدمات مورد نظر شما را داراست؟
درباره کیفیت آن خدمات به خصوص تحقیق کنید؛ همچنین باید تجهیزات مورد نیاز آن نوع به خصوص توانبخشی را بشناسید و بررسی کنید که مرکز توانبخشی مد نظر شما، آن تجهیزات و ملزومات فنی را دارد؟ جدیداند یا کارآمد؟ سپس براساس این معیارها، اقدام به گرفتن وقت کنید.

کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

معرفی چند کلینیک تخصصی توانبخشی در تهران 

 • کلینیک توانبخشی امید
 • کلینیک توانبخشی غرب تهران
 • کلینیک توانبخشی پایا
 • کلینیک توانبخشی آرمان شایان
 • کلینیک توانبخشی تبسم
 • کلینیک توانبخشی امید شرق
 • کلینیک توانبخشی لبخند

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، یک کلینیک تخصصی توانبخشی خوب باید مکانی باشد که بیماران در آن احساس حمایت و قدرت برای غلبه بر چالش های خود کنند. خدمات و درمان‌های ارائه شده در این مراکز باید ترکیبی از مراقبت های متخصص، درمان شخصی و پشتیبانی دلسوزانه را در پی داشته باشد تا به بیماران قوت قلب دهد و تا پایان مدت درمان از آن‌ها حمایت کند.

منبع: premierhealth

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.