۲۲۸۳۴۰
۳۶۵۳
۳۶۵۳

فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

اگر تا به حال دچار بیماری یا جراحتی شده‌اید که توانایی شما را در حرکت، یا انجام کارهای روزمره تحت تاثیر قرار داده، حتما به فیزیوتراپ مراجعه کرده‌اید؟ اما فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

اگر تا به حال دچار بیماری یا جراحتی شده‌اید که توانایی شما را در حرکت، یا انجام کارهای روزمره تحت تاثیر قرار داده، حتما به فیزیوتراپ مراجعه کرده‌اید. اما فیزیوتراپ چه کاری انجام می‌دهد؟ فیزیوتراپی چیست؟ در این مقاله با این موضوعات آشنا می‌شوید.
در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: اهمیت فیزیوتراپی پس از سکته مغزی


فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی، علمی است که باعث بهبود کیفیت زندگی افراد می‌شود و علاوه بر آن می‌تواند از ایجاد آسیب‌های مختلف پیشگیری کند. فیزیوتراپی، هم بخشی از سیستم توانبخشی به شمار می‌رود، هم در مراقبت‌های حاد موثر است. فیزیوتراپی در هر مرحله زندگی افراد و در مشکلاتی مانند تصادف، بیماری و مشکلات حرکتی جسمی، می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

فیزیوتراپیست کیست؟

یک فیزیوتراپ یا فیزیوتراپیست در کنترل درد، ایجاد تعادل، تحرک و عملکرد حرکتی با بیماران کار می‌کند.
شاید برای بیشتر افراد پیش آمده باشد که در برهه‌ای از زندگی خود سرو‌کارشان به فیزیوتراپی خورده.
ممکن است شما بعد از یک تصادف رانندگی ، بعد از جراحی یا برای رفع کمردرد به فیزیوتراپ مراجعه کنید. فیزیوتراپ‌ها با بیمارانی که دچار محدودیت‌های حرکتی هستند، کار می‌کنند.
برخی از شرایط فیزیوتراپی شامل این موارد است: فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی زانو، فیزیوتراپی مچ دست.

فیزیوتراپیست چه کاری انجام می‌دهد؟

یک فیزیوتراپیست با بیماران کار می‌کند تا توانایی عملکردی و حرکتی آن‌ها بهبود یابد. فیزیوتراپ‌ها برای کمک به بهبود عملکرد بیماران در تمام مراحل زندگی -از نوزادی تا پیری- آموزش دیده‌اند که شامل موارد زیر است:

 • بیماری
 • شرایط سلامتی
 • جراحت
 • عوامل محیطی
 • سالخوردگی
  مشکلات ارتوپدی می‌تواند شامل این موارد باشد: کمردرد، سندرم تونل کارپ، آرتروز، مشکلات پا، سیاتیک، بیماری‌های زانو، مشکلات مفصلی.
 • اختلال‌ها
 • مشکلات مربوط به وزن

فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

روش‌های کار فیزیوتراپیست‌ها

فیزیوتراپیست‌ها از روش‌های مختلف برای درمان مشکلات مرتبط با فیزیوتراپی استفاده می‌کنند:

 • انجام تمرینات خاص
 • ماساژ عضلات
 • استفاده از دستگاه‌های محرک عضله
 • تمرین با بیمار برای انجام برخی از فعالیت‌های سبک مانند راه رفتن، یا تغییر وضعیت بدن
 • کشش عضلات
 • فیزیوتراپیست‌ها رویکردی به کل بدن دارند و علاوه بر جنبه‌های جسمی، جنبه‌های بهزیستی عاطفی، روانی و اجتماعی بیمار را هم مورد توجه قرار می‌دهند.
 • هدف یک فیزیوتراپیست، بهبود کیفیت زندگی شما است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


فیزیوتراپیست چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

یک فیزیوتراپیست می‌تواند تعداد زیادی از شرایط و آسیب‌ها را درمان کند که برخی از آن‌ها عبارتند از:
1- ارتوپدی
مشکلات ارتوپدی می‌تواند شامل این موارد باشد: کمردرد، سندرم تونل کارپ، آرتروز ، مشکلات پا، سیاتیک، بیماری‌های زانو، مشکلات مفصلی
۲- عصب‌شناسی
مشکلات عصب‌شناسی می‌تواند شامل این موارد باشد: بیماری آلزایمر، مولتیپل اسکلروزیس، نوروپاتی (آسیب عصبی)، سرگیجه (احساس سرگیجه و عدم متعادل)، فلج مغزی، سکته مغزی، ضربه مغزی

۳- مشکلات خودایمنی
مشکلات خودایمنی شامل این موارد است: فیبرومیالژیا، سندرم رینود، آرتریت روماتوئید ، سندرم گیلن‌باره
۴- شرایط مزمن
آسم ، دیابت ، چاقی و فشار خون بالا، جزو موارد مزمن به شمار می‌رود.
۵- سلامتی عمومی
فیزیوتراپیست‌ها در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان کار می‌کنند، اما برای برطرف کردن مشکلات سلامتی به منازل هم مراجعه می‌کنند. آن‌ها اغلب با پزشکان همکاری دارند و در مورد پیشرفت بیمار با پزشک مشورت می‌کنند.

فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

دلایل مراجعه به فیزیوتراپیست

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید. گاهی اوقات پزشک برای رفع آسیب یا یک بیماری خاص شما را به فیزیوتراپ ارجاع می‌دهد.
برخی از رایج‌ترین دلایل مراجعه افراد به فیزیوتراپیست عبارتند از:

صدماتی که بیمار را با درد زیادی روبرو می‌کند، یا باعث می‌شود توانایی حرکت نداشته باشد، اغلب می‌تواند از طریق فیزیوتراپی برطرف شود.


1- بیماری
پس از یک بیماری طولانی‌مدت، در دوران بیماری، یا پس از آن، فیزیوتراپی بر ایجاد تعادل، یا مهارت‌های حرکتی تاثیر می‌گذارد.

2- وضعیت سلامتی مزمن
برخی از مشکلات مزمن سلامتی مانند دیابت می‌توانند بر تحرک و تعادل تاثیر بگذارند.

۳- به دنبال جراحی و بعد از آن
برخاستن و حرکت کردن، قسمت مهمی از روند بهبودی است. اگر قسمتی از بدن مانند دست، پا یا کمر تحت تاثیر قرار گرفته باشد، فیزیوتراپی می‌تواند به بیمار در بهبود عملکرد کمک کند.
۴- آسیب
صدماتی که بیمار را با درد زیادی روبرو می‌کند، یا باعث می‌شود توانایی حرکت نداشته باشد، اغلب می‌تواند از طریق فیزیوتراپی برطرف شود.
۵- پیری
با افزایش سن، تغییراتی در بدن افراد ایجاد می‌شود که بر حرکت و عملکرد آن‌ها تاثیر می‌گذارد.
فیزیوتراپی می‌تواند به افراد کمک کند تا بخشی از عملکرد خود را بازیابند.
6- بحران عمده سلامتی
حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب‌دیدگی مغزی و سایر بحران‌های سلامتی می‌تواند فرد را در عملکرد طبیعی روزمره با مشکلات زیادی مواجه کند. فیزیوتراپی به بیماران کمک می‌کند تا بخشی از عملکرد خود را بازیابند.

۷- عملکرد بدنی بهبود یافته
ورزشکاران یا حتی بیمارانی که می‌خواهند در انجام فعالیت‌های ورزشی خود عملکرد بهتری داشته باشند، ممکن است برای یادگیری استراتژی‌هایی برای به حداکثر رساندن توانایی بدنشان به فیزیوتراپی روی بیاورند.
۸- سلامتی عمومی بیماران
فیزیوتراپی، راهی موثر برای مقابله با اثرات پیری، یادگیری مهارت‌ها و انعطاف‌پذیری است.


بیشتر بخوانید: توصیه‌های فیزیوتراپی برای درمان ورم دست و پا در بارداری


چه انتظاراتی می توانیم از درمان فیزیوتراپی داشته باشیم؟

فیزیوتراپی چه در دوران نقاهت پس از آسیب، مدیریت یک بیماری مزمن یا افزایش عملکرد ورزشی، طیف وسیعی از مزایا و نتایج را ارائه می‌دهد. اما افراد چه انتظاراتی باید از درمان فیزیوتراپی داشته باشند.

فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

ارزیابی شخصی و طرح درمان

سفر با یک ارزیابی جامع توسط یک فیزیوتراپیست واجد شرایط آغاز می‌شود. این ارزیابی شامل تجزیه و تحلیل سابقه پزشکی فرد، ارزیابی الگوهای حرکتی، شناسایی مناطق درد یا اختلال عملکرد و درک اهداف شخصی است. بر اساس این ارزیابی، یک برنامه درمانی متناسب با تمرکز بر پرداختن به نیازها و اهداف خاص ایجاد می‌شود.

تکنیک های عملی و تمرینات درمانی

درمان فیزیوتراپی اغلب شامل ترکیبی از تکنیک‌های عملی و تمرین‌های درمانی است. تکنیک‌های درمان دستی مانند ماساژ، تحرک مفصل و دستکاری بافت نرم به بهبود انعطاف پذیری، کاهش تنش عضلانی و افزایش تحرک مفصل کمک می‌کند. این تمرینات درمانی با هدف تقویت عضلات، بهبود ثبات و ارتقای الگوهای حرکتی مناسب تکمیل می‌شوند.

مدیریت درد و توانبخشی

فیزیوتراپی نقش مهمی در مدیریت درد و توانبخشی دارد. از طریق مداخلات هدفمند، فیزیوتراپیست‌ها برای کاهش درد ناشی از آسیب‌های حاد، شرایط مزمن مانند آرتریت یا بهبودی پس از جراحی، کار می‌کنند. برنامه‌های توانبخشی برای بازگرداندن عملکرد، بازسازی قدرت و تقویت حس عمقی طراحی شده‌اند و افراد را قادر می‌سازند استقلال خود را بازیابند و به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند.

آموزش و توانمندسازی

یکی از جنبه‌های اساسی درمان فیزیوتراپی آموزش و توانمندسازی است. فیزیوتراپیست‌ها راهنمایی‌های ارزشمندی درباره پیشگیری از آسیب، اصول ارگونومیک و استراتژی‌های خود مدیریتی ارائه می‌دهند. فیزیوتراپی با توانمندسازی افراد با دانش درباره وضعیت خود و نحوه مدیریت موثر آن، استقلال و مراقبت از خود در درازمدت را تقویت می‌کند.

بهبود و افزایش عملکرد

فیزیوتراپی فراتر از توانبخشی آسیب است تا عملکرد مفاصل را بهینه کند و قدرت ورزشی را افزایش دهد. فیزیوتراپی برنامه‌های تخصصی متناسب با نیازهای منحصر به فرد یک ورزشکار حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها بر تقویت قدرت، چابکی، تعادل و هماهنگی تمرکز می‌کنند، در نتیجه پتانسیل ورزشی را به حداکثر رسانده و خطر آسیب را به حداقل می‌رسانند.

رویکرد کل نگر به سلامت و تندرستی

فراتر از پرداختن به بیماری‌های جسمی، فیزیوتراپی رویکردی جامع به سلامت و تندرستی را در بر می‌گیرد. فیزیوتراپیست‌ها با درک به هم پیوستگی بدن، ذهن و روح، عواملی مانند استرس، تغذیه، خواب و سلامت روان را در برنامه‌های درمانی جامع در نظر می‌گیرند. فیزیوتراپی با پرداختن به علل ریشه‌ای اختلال عملکرد و ارتقای سلامت کلی از افراد در دستیابی به سلامت و شادابی بهینه حمایت می‌کند.


مطالب پیشنهادی: کلینیک درد چیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟


انواع فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست‌ها از تکنیک‌های عملی گرفته تا فناوری‌های پیشرفته از روش‌های مختلفی برای رفع نیازها و شرایط مختلف بیماران استفاده می‌کنند. در این بخش بیشتر با انواع درمان‌های فیزیوتراپی آشنا خواهیم شد.

فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

درمان دستی

تکنیک‌های درمان دستی شامل دستکاری بافت‌های نرم و مفاصل برای کاهش درد، بهبود تحرک و بازیابی عملکرد است. این شامل:

 • ماساژ درمانی: از تکنیک‌های ورز دادن و ایجاد فشار برای کاهش تنش عضلانی، تقویت آرامش و افزایش گردش خون استفاده می‌کند.
 • تحرک مفصل: حرکات ملایمی که روی مفاصل خاص اعمال می‌شود تا دامنه حرکتی را بهبود بخشد، گرفتگی را کاهش دهد و اختلال عملکرد مفصل را برطرف کند.
 • تحرک بافت نرم: عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها را هدف قرار می‌دهد تا چسبندگی‌ها را آزاد کند، انعطاف ‌پذیری را افزایش دهد و درد را کاهش دهد.

ورزش درمانی

تمرینات درمانی سنگ بنای درمان فیزیوتراپی به شمار می‌روند که بر تقویت عضلات، بهبود انعطاف پذیری و تقویت الگوهای حرکتی عملکردی تمرکز دارد. این تمرینات متناسب با نیازهای فردی هستند و موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • تمرینات تقویتی: بهبود قدرت، ثبات و استقامت گروه‌های عضلانی خاص
 • تمرینات انعطاف پذیری: تکنیک‌های کششی برای افزایش دامنه حرکتی، کاهش سفتی و جلوگیری از آسیب
 • آموزش عملکردی: حرکاتی روتین برای بهبود تعادل و هماهنگی
 • تمرینات ثبات مرکزی: تقویت عضلات هسته مرکزی برای بهبود وضعیت بدنی، ثبات و کارایی کلی حرکت

الکتروتراپی

الکتروتراپی شامل استفاده از تحریک الکتریکی برای تعدیل درد، بهبود بافت و بهبود عملکرد عضلات است. انواع رایج الکتروتراپی عبارتند از:

 • تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS): تکانه‌های الکتریکی ولتاژ پایین از طریق الکترودهایی که روی پوست قرار می‌گیرند برای مسدود کردن سیگنال‌های درد و تسکین آن استفاده می‌شود.
 • تحریک الکتریکی عضلات (EMS): انقباضات عضلانی را برای بهبود قدرت عضلانی، جلوگیری از آتروفی عضلانی و تسهیل توانبخشی تحریک می‌کند.
 • اولتراسوند تراپی: از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید گرما در بافت‌ها، بهبود گردش خون، کاهش التهاب و تسریع بهبود بافت استفاده می‌شود.

آب درمانی

آب درمانی از خواص درمانی آب برای تسهیل توانبخشی، تسکین درد و بهبود تحرک استفاده می‌کند. این نوع درمان فیزیوتراپی موارد زیر را شامل می‌شود:

 • ورزش در آب: انجام تمرینات و حرکات در محیط استخر برای کاهش استرس مفاصل، افزایش شناوری و بهبود حالت عضلانی.
 • حمام‌های کنتراست: انجام حرکات و شنا در آب سرد و گرم برای تقویت گردش خون، کاهش تورم و کاهش درد.
 • هیدروماساژ: استفاده از جت‌های آب برای ماساژ بخش‌های خاص بدن، کاهش تنش عضلانی و افزایش آرامش.

گرما و سرما درمانی

گرما و سرما درمانی معمولاً روش‌هایی برای مدیریت درد، کاهش التهاب و بهبود بافت هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • گرما درمانی: استفاده از بسته‌های حرارتی، حوله‌های گرم یا پدهای گرم کننده برای افزایش جریان خون، آرامش عضلات و کاهش گرفتگی
 • سرما درمانی: استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس سرد برای انقباض عروق خونی، کاهش التهاب و درد

پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


مزایای فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به عنوان یک چراغ امید و شفا برای افرادی است که با طیف وسیعی از چالش‌های فیزیکی دست و پنجه نرم می‌کنند. فیزیوتراپی به عنوان یک حرفه مراقبت‌های بهداشتی جامع، مزایای بی شماری را ارائه می‌دهد.

تسکین درد و مدیریت آن

یکی از فوری‌ترین و عمیق‌ترین فواید فیزیوتراپی تسکین و مدیریت آن درد است. فیزیوتراپیست‌ها از طریق مداخلات هدفمند مانند درمان دستی، الکتروتراپی و تمرینات درمانی به افراد کمک می‌کنند تا بر شرایط درد حاد و مزمن اعم از آسیب‌ها، اختلالات اسکلتی عضلانی یا بیماری‌های عصبی غلبه کنند.

بهبود تحرک و عملکرد

فیزیوتراپی نقش اساسی در بازیابی و افزایش تحرک، عملکرد و استقلال دارد. فیزیوتراپیست‌ها با تمرکز بر تقویت عضلات، بهبود انعطاف پذیری و بهینه سازی الگوهای حرکتی به افراد کمک می‌کنند تا بر محدودیت‌های حرکتی ناشی از آسیب‌ها و جراحی‌ها غلبه کنند.

بهبودی و توانبخشی سریع‌تر

چه در دوران نقاهت پس از جراحی، ضربه یا بیماری، فیزیوتراپی روند بهبودی را تسریع کرده و باعث بازگشت سریع به عملکرد مطلوب می‌شود. فیزیوتراپیست‌ها از طریق ترکیبی از تکنیک‌های عملی، تمرینات درمانی و روش‌هایی مانند آب درمانی و الکتروتراپی، ترمیم بافت را تسهیل می‌کنند، از عوارض جلوگیری کرده و قدرت و تحرک را بازیابی می‌کنند.

پیشگیری از آسیب ها و عودهای آینده

فراتر از درمان شرایط موجود، فیزیوتراپی بر پیشگیری تأکید دارد. فیزیوتراپیست‌ها با شناسایی عوامل خطر، رسیدگی به عدم تعادل بیومکانیکی و اجرای استراتژی‌های پیشگیری از آسیب به افراد کمک می‌کنند تا احتمال آسیب‌ها و عودهای بعدی را کاهش دهند.

بهبود عملکرد ورزشی

برای ورزشکاران و علاقه‌مندان به ورزش، فیزیوتراپی به عنوان یک کاتالیزور برای باز کردن حداکثر پتانسیل عملکرد عمل می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها با ارزیابی الگوهای حرکتی، پرداختن به عدم تعادل عضلانی و اجرای رژیم‌های ورزشی خاص، عملکرد ورزشی را بهینه می‌کنند و در عین حال خطر آسیب را به حداقل می‌رسانند.

بهبود کیفیت زندگی

هدف اصلی فیزیوتراپی افزایش کیفیت زندگی برای افراد در هر سن و توانایی است. فیزیوتراپی با بازگرداندن عملکرد و کاهش درد افراد را قادر می‌سازد تا زندگی را به بهترین شکل انجام دهند، در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کرده و علایق خود را با نشاط و سرزندگی دنبال کنند.


بیشتر بخوانید: کلینیک تخصصی توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟


کلام آخر

فیزیوتراپی یک رویکرد چند وجهی ارائه می‌دهد که شامل ارزیابی، درمان، توانبخشی، آموزش و توانمندسازی است. چه در دوران نقاهت پس از آسیب، مدیریت یک بیماری مزمن یا تلاش برای رسیدن به اوج عملکرد، افراد می‌توانند از این درمان انتظار بهینه سازی حرکت، عملکرد و کیفیت زندگی را داشته باشند. فیزیوتراپی با تمرکز بر بهزیستی و توانمندسازی افراد آسیب دیده، کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

اگر دچار مشکلات مرتبط با فیزیوتراپی هستید، با متخصصان کلینیک نی نی بان تماس بگیرید.

 

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.