۲۲۸۴۵۰
۴۰۶۲
۴۰۶۲

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی چیست؟ اگر علائمی مانند سختی در نفس کشیدن، سینوزیت مکرر، یا احساس تفاوت بین ۲ فضای بینی خود را دارید، بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا متوجه شوید هدف از عمل سپتوپلاستی چیست.

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی یک روش جراحی برای ترمیم و صاف کردن سپتوم بینی است. سپتوم بینی، لایه ای استخوان مانند است که فضای بین دو سوراخ بینی را تقسیم کرده است. وقتی این سپتوم بینی کج باشد، به عنوان انحراف بینی شناخته می‌شود که ممکن است تنفس از طریق بینی افزایش یابد و یا خطر عفونت های سینوسی بیشتر باشد.

در صورتی که انحراف بینی توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود، برای ترمیم این انحراف سپتوپلاستی انجام می‌شود.

در این مقاله می‌خوانید:

 • سیتوپلاستی چگونه انجام می شود؟
 • چرا سپتوپلاستی انجام می شود؟
 • در صورت بروز چه علائمی، به سپتوپلاستی احتیاج خواهید داشت؟
 • خطرات عمل سپتوپلاستی چیست؟
 • چگونه آماده عمل سپتوپلاستی شوید؟
 • عمل سپتوپلاستی چگونه انجام می شود؟
 • بعد از عمل سیتوپلاستی نیاز به رعایت چه اقداماتی می باشد؟
 • نتایج عمل سیتوپلاستی چیست؟
 • جمع بندی درباره عمل سپتوپلاستی

سپتوپلاستی چیست؟

سیتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

سپتوپلاستی باید توسط جراح متخصص، تحت بیهوشی و در اتاق عمل انجام شود. در طی این جراحی ممکن است جراح مجبور به برش سپتوم بینی شما باشد. نتیجه ی کلی عمل سپتوپلاستی این است که سپتوم بینی ترمیم شود و در محل مناسب قرار بگیرد.

مزیت عمل سپتوپلاستی این است که پس از عمل سپتوم، بینی شما در وسط قرار می گیرد و این باعث می شود پس از بهبودی، نفس کشیدن برای شما راحت تر شود . هر چند باید در ارتباط با مشکلاتی که دارید و درخواست و توقع خود از عمل سپتوپلاستی با پزشک خود صحبت کنید.

سپتوپلاستی چیست؟

چرا سپتوپلاستی انجام می شود؟

احتمال اینکه شما نیز جزو افرادی باشید که دچار کجی سپتوم باشید، زیاد است. سپتوم بینی کج، شایع است، اما وقتی این مسئله مهم و حیاتی می شود که نفس کشیدن به علت انحراف این تیغه، دچار مشکل شده باشد و جریان هوای بینی شما در یک سمت مسدود شده و کاهش یابد، در نتیجه تنفس مختل، کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در صورت بروز چه علائمی، به سپتوپلاستی احتیاج خواهید داشت؟

اگر علائمی مانند دشواری تنفس، یا سینوزیت های مکرر، سرماخوردگی های مکرر، گرفتگی بینی را به صورت مکرر تجربه می کنید، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا از نظر بینی بررسی شوید.

سپتوپلاستی چیست؟

خطرات عمل سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری، ممکن است خطراتی مانند خونریزی، عفونت و واکنش سوء به بیهوشی داشته باشد، اما تمام این ها احتمالاتی است که با رعایت موارد پزشکی و نیز اعتماد به پزشکی متبحر می‌توان آن را کاهش داد.
سایر خطرات احتمالی برای سپتوپلاستی می تواند به این صورت باشد:

 • علائم انسدادی بینی شما ادامه پیدا کند.
 • خونریزی بیش از حد در حین عمل یا پس از آن اتفاق بیفتد.
 • تغییر در فرم بینی شما صورت بگیرد.
 • سوراخ در تیغه بینی ایجاد شود.
 • کاهش حس بویایی رخ دهد.
 • خون در فضای بینی لخته شود که باید با مراجعه به پزشک تخلیه شود.
 • بی حسی موقت در لثه فوقانی یا دندان های بالایی رخ دهد. بیشتر بخوانید: قیمت جراحی بینی در سال 1400

برای درمان برخی از این عوارض ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید، یا نتیجه ی سپتوپلاستی با انتظار و توقع شما از جراحی متفاوت باشد. برای همین بسیار توصیه می شود که قبل از انجام عمل سپتوپلاستی در ارتباط با تمام این موارد با پزشک خود صحبت کنید.
همچنین بهترین اقدام این است که به پزشکی مراجعه کنید که متبحر باشد و شما به پزشک برای انجام این عمل را اعتماد لازم را داشته باشید.

چگونه آماده عمل سپتوپلاستی شوید؟

سپتوپلاستی یک عمل برای بهبود و ترمیم تیغه ی بینی است. عمل سپتوپلاستی باعث می شود تیغه ی بینی در محل مناسبی قرار بگیرد و علائمی مانند سختی در نفس کشیدن، سینوزیت و سرماخوردگی مکرر کاهش پیدا کند.

قبل از تعیین زمان عمل سپتوپلاستی، توصیه می شود با جراح خود ملاقات داشته باشید و در ارتباط با مزایا و خطرات جراحی با او صحبت کنید.
در این جلسه بهتر است در ارتباط با موضوعات زیر حرف بزنید:

1- سابقه پزشکی شما

پزشک شما باید در ارتباط با تمام شرایطی که شما داشته اید، یا دارید و همچنین در مورد داروهای فعلی یا مکمل هایی که مصرف می کنید سوال می کند. بهتر است شما نیز به این سوالات پاسخ دقیق بدهید.

2- معاینه فیزیکی

برای انجام عمل نیاز است که پزشک یک معاینه فیزیکی بر روی شما انجام دهد. این معاینه فیزیکی، پزشک را در ارتباط با شرایط فیزیکی شما و نوع عملی که باید بر روی بینی شما داشته باشد، آگاه می کند.

3- عکس برداری

پزشک مطمئنا برای اینکه بداند عمل شما به چه صورت خواهد بود، به تصویربرداری از زوایای مختلف صورت شما نیاز خواهد داشت.

4- سیگار کشیدن

همچنین، اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید . سیگار و مواد شیمیایی موجود در سیگار، احتمال بروز مشکل حین عمل و پس از آن را افزایش می دهد. همچنین سیگار کشیدن، روند بهبودی پس از جراحی را کند می کند.

در ارتباط با انتظارات خود از صورت و نیز اینکه سپتوپلاستی برای شما چه فایده ای خواهد داشت، با پزشکتان صحبت کنید.

سپتوپلاستی چیست؟

عمل سپتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

بیشتر بخوانید: بهترین جراح بینی در تهران

سپتوپلاستی ممکن است به روش بی حسی موضعی، یا بیهوشی عمومی انجام شود. اینکه چه نوع بیهوشی استفاده می شود، بستگی به پیچیده بودن جراحی شما و ترجیح شما و نظر جراح دارد.

بی حسی موضعی

روش بی حسی موضعی، محدود به بینی بوده و به درون بافت بینی، بی حسی تزریق می شود و شما آرام می شوید هر چند هوشیاری خود را حفظ می کنید.


سپتوپلاستی چیست؟

بیهوشی عمومی

در روش بیهوشی عمومی، نیاز به اتاق عمل است و شما ماده بیهوشی استنشاق می کنید، یا این اتفاق از طریق تزریق ماده بی‌هوشی انجام می‌شود. این نوع بیهوشی کل بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد و حالت بیهوشی موقت را ایجاد می کند. این روش نیز تحت نظر پزشک بیهوشی انجام می شود و نیاز به ریکاوری دارد.
در حین جراحی، اگر نیاز به برش باشد، بعد از آن با نخ بخیه قابل جذب، بخیه زده می شود. آتل های سیلیکونی نرم ممکن است برای حمایت از سپتوم بینی شما در داخل هر سوراخ بینی قرار گیرند. همچنین پزشک ممکن است برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل، در سوراخ بینی شما باند قرار دهد.

بیشتر بخوانید: هزینه لیفت بینی با نخ چقدر است؟

همچنین پس از جراحی سپتوپلاستی، مانند هر عمل دیگری که بیهوشی اتفاق افتاده باشد، شما به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. در اتاق ریکاوری تحت حمایت و نظارت قرار می گیرد تا از نظر بازگشت هوشیاری و عوارض جانبی عمل، تحت نظر قرار بگیرید.
احتمال اینکه شما همان روز عمل، به خانه بروید زیاد است در نتیجه می تواند خوشحال باشید که نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان نخواهید داشت، با این حال حتما نیاز به همراه خواهید داشت.

سپتوپلاستی چیست؟

بعد از عمل سیتوپلاستی نیاز به رعایت چه اقداماتی می باشد؟

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که یک سری اقدامات احتیاطی را برای چندین هفته پس از جراحی رعایت کنید. همچنین ممکن است پزشک شما توصیه های بیشتری نیز به شما ارائه دهد.
این توصیه ها بنا به پروسه ی عمل و سختی آن، تصمیم گیری می شوند.

 • هنگام خواب، سر خود را بلند کنید.
 • چندین هفته با بینی خود نفس عمیق نکشید، یا ناگهانی بازدم انجام ندهید.
 • لباسی بپوشید که در جلو بسته می شود . از پوشیدن لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت که باید از روی سر رد شوند، خودداری کنید.
 • تا پنج هفته، یا بیشتر بنا به توصیه ی جراحتان، از انجام فعالیت های سنگین مانند فعالیت های هوازی و دویدن حتی آهسته خودداری کنید تا از بروز احتمالی خونریزی بینی جلوگیری کنید. بیشتر بخوانید: جراحی بینی استخوانی

نتایج عمل سیتوپلاستی چیست؟

سه تا شش ماه پس از جراحی، بافت های بینی شما نسبتاً پایدار می شود. هر چند هنوز هم ممکن است با گذشت زمان غضروف و بافت به تدریج حرکت کنند، یا تغییر شکل دهند.
اکثر افراد ذکر می کنند که پس از عمل سپتوپلاستی، علائم آنها از جمله مشکلات تنفسی، بهبود یافته، هر چند که سطح انتظاری بهبود، در افراد متفاوت است.

سپتوپلاستی چیست؟

جمع بندی درباره عمل سپتوپلاستی

جمع بندی مقاله ی سپتوپلاستی چیست، این است که سپتوپلاستی یک عمل برای بهبود و ترمیم تیغه ی بینی است. عمل سپتوپلاستی باعث می شود تیغه ی بینی در محل مناسبی قرار بگیرد و علائمی مانند سختی در نفس کشیدن، سینوزیت و سرماخوردگی مکرر کاهش پیدا کند.
لازم است پس از سپتوپلاستی لباس‌هایی بپوشید که از جلو بسته می‌شود و تا پنج هفته (یا هر زمان که پزشکتان توصیه می‌کند) از انجام فعالیت‌های سنیگن خودداری کنید.
نحوه انجام عمل سپتوپلاستی بسته به صورت و معاینه فیزیکی شما و تبحر و روش جراح شما دارد. به صورت کلی سیتوپلاستی تحت بیهوشی انجام می شود و پس از آن نیز نیاز است بانداژ شود و اقدامات پس از عمل سیتوپلاستی رعایت شود تا بهترین نتیجه برای شما حاصل شود.

شما می توانید برای دریافت بهترین راهنمایی نزد متخصصین سایت نی نی بان مراجعه کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.