۲۲۸۵۱۳
۴۹۷۱
۴۹۷۱

محصولات ضد ریزش مو، چقدر در پیشگیری از این معضل مؤثرند؟

استفاده از محصولات ضد ریزش مو یکی از مؤثرترین راه‌ها جهت مقابله با این مشکل است. در کنار استفاده از این محصولات، لازم است تا نسبت به مواردی که منجر به ریزش مو  می‌شوند آگاهی داشته باشید تا بتوانید جلوی این مشکل را بگیرید.

محصولات ضد ریزش مو، چقدر در پیشگیری از این معضل مؤثرند؟

ریزش مو خصوصا برای خانم‌هایی با موهای شاداب ، تجربه‌ای بسیار ناخوشایند و تلخ خواهد بود. اما روش‌های مختلفی برای مقابله با این مشکل وجود دارد. استفاده از محصولات ضد ریزش مو یکی از مؤثرترین این روش‌هاست که کافی است آن‌ها را بشناسید و مورد استفاده قرار دهید تا از این مشکل رهایی پیدا کنید.

در این مطلب خواهید خواند:

 • چرا ریزش مو اتفاق می‌افتد؟
 • اصلی‌ترین دلایل ریزش مو کدامند؟
 • چقدر استفاده از محصولات ضد ریزش مو اثربخش هستند؟
 • دسته‌بندی محصولات ضد ریزش مو شامل چه مواردی می‌شوند؟
 • معرفی چند برند محصولات ضد ریزش مو

محصولات ضد ریزش مو، چقدر در پیشگیری از این معضل مؤثرند؟

چرا ریزش مو اتفاق می‌افتد؟

هنگام شستن یا شانه زدن موهای خود ممکن است متوجه تعداد قابل توجهی از تارهای مو شوید که از سر جدا می‌شوند. نگران نباشید، احتمالا مشکل ریزش مو نیست. طبق تحقیقات، از دست دادن حداکثر ۱۰۰ تار مو در روز کاملا طبیعی است. بعد از ریزش موها، معمولا موهای جدیدی جایگزین آن‌ها می‌شوند.

از دست دادن حداکثر ۱۰۰ تار مو در روز کاملا طبیعی است. بعد از ریزش موها، معمولا موهای جدیدی جایگزین آن‌ها می‌شوند.

بنابراین ریزش مو چیست؟ ریزش مو بیانگر از دست رفتن تدریجی یا ناگهانی فولیکول‌های موی فعال در حال رشد روی پوست سر است که معمولا به دنبال تغییر در چرخه رشد مو اتفاق می افتد.
چرخه مو یک الگوی تکراری از رشد، استراحت و ریزش مو است که بارها در طول زندگی شما اتفاق می‌افتد. به طور متوسط ​​چرخه مو شش یا هفت سال طول می کشد اما هر مویی زمان و الگوی خود را دنبال می کند.

این مطلب را بخوانید: ریزش مو در بارداری، روش های جلوگیری و درمان

در مرکز چرخه و رشد مو، فولیکول‌های مو قرار دارند. فولیکول‌های مو در واقع اندام‌های کوچکی هستند که تقریبا مانند هر اندام دیگری در بدن، از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که کارهای متفاوتی را انجام می دهند. به طور کلی می‌توان گفت که فولیکول‌های مو برای تولید ساقه مو از کراتین طراحی شده اند.


محصولات ضد ریزش مو، چقدر در پیشگیری از این معضل مؤثرند؟
فولیکول‌ها باید بسیار تلاش کنند تا این کار را ۲۴ ساعته انجام دهند و انرژی زیادی را در این فرآیند می‌سوزانند. کنترل بدن در این فرآیند پیچیده است و مانند هر سیستم پیچیده‌ای، به راحتی می‌توان تعادل را بر هم زد و این برهم خوردن تعادل در کنار کوتاه شدن چرخه ریزش ، دلایل اصلی ریزش و نازک شدن مو هستند.

اصلی‌ترین دلایل ریزش مو کدامند؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، برهم خوردن تعادل و کوتاه شدن چرخه مو، از دلایل اصلی ریزش مو محسوب می‌شوند اما چه عواملی منجر به این تغییرات در مو می‌شوند؟ در ادامه به بررسی اصلی‌ترین این عوامل می‌پردازیم:

۱. هورمون‌ها

ریزش موی هورمونی همچنین می‌تواند به دلیل هورمون‌های تیروئید و هورمون‌هایی که تحت کنترل بارداری تغییر کرده‌اند، رخ دهد.

هورمون‌ها مولکول‌های بسیار قوی هستند که به طرز عمیقی بر بدن تأثیر می‌گذارند. بسیاری از آن‌ها همچنین می‌توانند بر نحوه رشد ، متابولیسم و ​​ چرخه مو تأثیر بگذارند. اگر ریزش مو به دلیل هورمون‌ها رخ بدهد، معمولا به تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا یائسگی مربوط می‌شود.
با این حال، ریزش موی هورمونی همچنین می‌تواند به دلیل هورمون‌های تیروئید و هورمون‌هایی که تحت کنترل بارداری تغییر کرده‌اند، رخ دهد.

این مطلب را بخوانید: اختلالات هورمونی در زنان، تأثیر آن بر پوست و مو

۲. رژیم غذایی

رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامت موها بسیار مهم است. وقتی بدن شما تحت استرس باشد یا مواد مغذی کافی دریافت نکند، مواد مغذی و انرژی محدود را به اندام‌های ضروری‌تر به جای موها منتقل می‌کند و هنگامی که این اتفاق می‌افتد، فولیکول‌های مو وارد مرحله استراحت و کند شدن رشد می‌شوند.

این مطلب را بخوانید: تأثیر سلامت پوست بر کیفیت مو

۳. استرس

سطح بالای استرس مداوم، بدن را در حالت مبارزه یا گریز مداوم قرار می‌دهد که در آن رشد مو به نفع سایر سیستم‌ها کاهش می‌یابد.

همراه با رژیم غذایی، استرس هم بر نحوه حرکت بدن و مدیریت انرژی و مواد مغذی تأثیر می‌گذارد. سطح بالای استرس مداوم، بدن را در حالت مبارزه یا گریز مداوم قرار می دهد که در آن رشد مو به نفع سایر سیستم‌ها کاهش می‌یابد.

۴. ژنتیک

ریزش مو همچنین می‌تواند ناشی از ژن‌ باشد. ممکن است پروتئینی که به رشد مو کمک می‌کند، به صورت ژنتیکی در بدن شما کم باشد.

محصولات ضد ریزش مو، چقدر در پیشگیری از این معضل مؤثرند؟

۵. داروها و بیماری‌ها

درست مانند رژیم غذایی‌، داروها نیز می‌توانند بر رشد موهای شما تأثیر بگذارند. برخی از داروها می‌توانند منجر به ریزش مو شوند و همچنین بیماری طولانی مدت می تواند باعث ریزش مو شود.

با بالا رفتن سن، فولیکول‌ها کمی خسته می‌شوند و اختلال در چرخه مو آغاز می‌شود.

۶. فرآیند پیری

افزایش سن همچنین می‌تواند بر چرخه مو تأثیر بگذارد و منجر به ریزش مو شود. فولیکول‌های مو بسیار سخت کار می‌کنند، سلول‌های خود را تقسیم کرده و کراتین و ملانین‌های تشکیل شده از ساقه مو را تولید می‌کنند.
این چرخه بارها در طول زندگی ما تکرار می‌شود و با بالا رفتن سن، فولیکول‌ها کمی خسته می‌شوند و اختلال در چرخه مو آغاز می‌شود.

محصولات ضد ریزش مو، چقدر در پیشگیری از این معضل مؤثرند؟

چقدر استفاده از محصولات ضد ریزش مو اثربخش هستند؟

با روش‌های مختلفی می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد که یکی از مؤثرترین این روش‌ها استفاده از محصولات ضد ریزش مو است. محصولات مختلفی وجود دارند که تاثیر بالایی در جلوگیری از ریزش مو دارند.

شامپوهای رشد موی موجود که بدون نسخه قابل تهیه هستند، معمولا حاوی اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان‌ها هستند تا بازسازی مو و همچنین کاهش آسیب و التهاب را فراهم کنند.

اگر برای مشکل ریزش موی خود به پزشک مراجعه کردید، وابسته به نیازتان ، شامپوها، سرم‌ها و محلول‌های مختلفی را ممکن است برای شما تجویز کند.
شامپوهای رشد موی موجود که بدون نسخه قابل تهیه هستند، معمولا حاوی اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان‌ها هستند تا بازسازی مو و همچنین کاهش آسیب و التهاب را فراهم کنند.

این مطلب را بخوانید: شامپو ضد ریزش مو، حتماً بخوانید!

محصولات ضد ریزش مو با فرمولاسیون حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین E و جینسنگ ، اسیدهای آمینه و ویتامین B برای بازسازی مو و کاهش آسیب‌های محیطی گزینه‌های بسیار مناسبی هستند.

محصولات ضد ریزش مو با فرمولاسیون حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین E و جینسنگ، اسیدهای آمینه و ویتامین B برای بازسازی مو و کاهش آسیب‌های محیطی گزینه‌های بسیار مناسبی هستند.

استفاده از شامپوی حاوی پارابن‌ ، سولفات و عطری که می‌تواند موجب تحریک موها و کاهش رطوبت شوند، به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شوند.

دسته‌بندی محصولات ضد ریزش مو شامل چه مواردی می‌شوند؟

دسته‌بندی محصولات ضد ریزش مو به طور کلی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • محلول‌ موضعی رشد مو
 • شامپوی محرک رشد مو
 • سرم‌ مو
 • اکسیر متراکم‌کننده مو
 • تونیک مو
 • روغن‌های تقویتی مثل جوجوبا، روغن بادام، جینسینگ و...
 • ماساژور مو

محصولات ضد ریزش مو، چقدر در پیشگیری از این معضل مؤثرند؟

معرفی چند برند محصولات ضد ریزش مو

تعدادی از بهترین برندهای ایرانی و خارجی ضد ریزش مو شامل موارد زیر می‌شوند:

 • محلول ضد ریزش مو ماینوکسیدیل
 • سرم موی بیوتین
 • سرم موی ایروکس
 • شامپو ضد ریزش مو آلپیسن
 • سرم ضدریزش مو والنسی
 • سرم موی پریم
 • سرم موی بیول
 • شامپو ضد ریزش مو سریتا بیشتر بخوانید: راز زیبایی پوست کره ای ها چیست؟

خلاصه درباره محصولات ضد ریزش مو

ریزش مو امری شایع است که به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. بنابراین در وهله اول نیاز است تا دلیل ریزش مو ریشه‌یابی شود، سپس باید به دنبال راه حل گشت. راه‌های مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارند که در میان این راه‌ها، استفاده از محصولات ریزش مو از کارآمد‌ترین و مؤثرترین این روش‌ها به شمار می‌آیند.
هورمون‌ها، رژیم غذایی، استرس، ژنتیک، بیماری‌ها، مصرف برخی داروها و فرایند پیری، از عواملی هستند که می‌توانند باعث ریزش موها شوند.
می‌توانید برای رفع این مشکل از انواع سرم، محلول موضعی رشد مو، تونیک مو، روغن‌های تقویتی مثل روغن بادام یا جوجوبا یا ماساژور مو استفاده کنید. گاهی هم به درمان‌های جدی‌تر مثل کاشت مو نیاز خواهید داشت.

با مراجعه به کلینیک پوست، مو و زیبایی نی نی بان ، می‌توانید از تجربیات کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه بهره‌مند شوید.

منبع: dermstore

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.