۲۲۸۷۲۴
۱۱۳۱۴
۱۱۳۱۴

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

چند سالی است که به جای روش‌های سنتی اصلاح صورت، یعنی بند انداختن روش‌های جدید مانند اپیلاسیون صورت با شمع جایگزین آمده است، اما باید ببینید که هر روش چه مزایا و چه معایبی دارد و کدام روش مناسب پوست شماست.

چند سالی است که به جای روش‌های سنتی اصلاح صورت ، یعنی بند انداختن روش‌های جدید مانند اپیلاسیون صورت با شمع جایگزین آمده است، اما قبل از انتخاب هر روشی چه روش‌های قدیمی و چه روش‌های جدید، باید ببینید که هر روش چه مزایا و چه معایبی دارد و کدام روش مناسب پوست شماست، مخصوصا درباره صورت که بخش بسیار مهم و حساس تری نسبت به دیگر قسمت‌های بدن محسوب می‌شود و هرگز نباید مشکلی، زیبایی و سلامت پوست را تهدید کند.

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

در این مطلب می‌خوانیم:

 • مزایای اپیلاسیون صورت با شمع
 • معایب اپیلاسیون صورت با شمع
 • مواردی که قبل از اپیلاسیون صورت با شمع باید انجام دهید
 • نکات مهمی که باید قبل از جلسه اپیلاسیون صورت با شمع از آن‌ها اجتناب کنید

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

مزایای اپیلاسیون صورت با شمع

از مزایای اپیلاسیون با شمع می‌توان به موارد بسیار زیادی اشاره کرد که به جز به تک تک آن‌ها می‌پردازیم:

۱- طولانی شدن زمان رویش مجدد مو‌ها
اپیلاسیون به طور کلی باعث می‌شود مو‌ها از ریشه کنده شوند؛ بنابراین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا مو‌های جدید رشد کنند. از طرف دیگر، این روش به پیاز مو آسیب می‌رساند؛ بنابراین اگر اپیلاسیون را به طور مرتب انجام دهید، میزان رشد مو‌ها به مرور کمتر شده و ضخامت آن‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

۲- کاهش و یا از بین رفتن جوش‌های سرسیاه
در اپیلاسیون صورت با شمع پارافین شمع به تمام سطح پوست می‌چسبد و موقع بلند شدن از روی پوست صورت، علاوه بر مو‌های زاید، سلول‌های مرده، جوش‌های سرسیاه و آلودگی‌های دیگر را نیز از روی پوست پاکسازی می‌کند، در واقع اپیلاسیون صورت با شمع کار پاکسازی و لایه‌برداری را هم انجام می‌دهد و باعث شفاف شدن پوست می‌شود.

در واقع اپیلاسیون صورت با شمع کار پاکسازی و لایه‌برداری را هم انجام می‌دهد و باعث شفاف شدن پوست می‌شود.

۳- کاهش مو‌های زائد به مرور زمان
استفاده مداوم از این روش در طولانی مدت باعث کاهش مو‌های زائد می‌شود. در حقیقت این روش پیاز مو را سست می‌کند و باعث نابودی آن‌ها می‌شود.

۴- ظریف‌تر شدن مو‌های زائد صورت بعد از استفاده مداوم و طولانی مدت از شمع
اگر به صورت مداوم اپیلاسیون صورت با شمع انجام دهید مو‌هایی که مجددا بعد از انجام اپیلاسیون می‌رویند، ظریف‌تر از مو‌های قبلی هستند و رنگ آن‌ها نیز روشن‌تر می‌شود. تغییر رنگ مو‌های زائد بعد از انجام اپیلاسیون به دلیل تحریک فولیکول‌های مو می‌باشد و ممکن است دیگر مویی رشد نکند. اپیلاسیون صورت با شمع از نظر مردم بهتر از روش بند انداختن است، زیرا درد بسیار کمتری دارد و تحریک و التهاب کمتری ایجاد می‌کند.

۵- پاکسازی پوست صورت با روش اپیلاسیون با شمع
گرمای ناشی از پارافین هنگامی که شمع روی پوست صورت است تا حد زیادی باعث باز شدن منافذ پوست صورت و جداسازی سلول‌های مرده از سطح پوست می‌شود، همچنین آلودگی‌های روی پوست را از بین می‌برد. به زبان ساده‌تر اپیلاسیون با شمع می‌تواند به پاکسازی پوست صورت کمک کند.

۶- مدت زمان اپیلاسیون صورت با شمع به نسبت بند انداختن بسار کمتر است.

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

اگر دچار سوختگی با موم شدید، کارهای زیر را انجام دهید

 • استفاده از پماد آنتی بیوتیک را برای بهبود سوختگی ادامه دهید .
 • بلافاصله محل سوختگی را به مدت 20 دقیقه زیر آب خنک قرار دهید.
 • از آلوئه ورا استفاده کنید، که می تواند سوختگی را کاهش دهد و به کاهش احساس یا سوزش کمک می‌کند.
 • اگر آلوئه ورا ندارید، عسل هم می‌تواند به سوختگی کمک کند.
 • اگر سوختگی شما تراوش می کند یا به نظر می رسد که در حال بهبود نیست، به یک پزشک مراجعه کنید.
 • پمادهای ضد باکتری مانند باسیتراسین را استفاده کنید و محل سوختگی را با یک باند چسب یا گاز بپوشانید .
 • ناحیه مورد نظر را با صابون ملایم بشویید و اگر همچنان دردناک است، کمپرس سرد روی آن ناحیه قرار دهید. یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید.

معایب اپیلاسیون صورت با شمع

انجام اپیلاسیون با شمع همان‌گونه که فواید وخاص خود را دارد یک سری معایب هم دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

۱- اپیلاسیون صورت با شمع برای پوست‌های نازک مناسب نیست

استفاده از شمع برای افرادی که پوست نازک و حساسی دارند، مناسب نمی‌باشد. یکی از نشانه‌های نازک بودن پوست صورت، مشاهده مویرگ‌ها در سطح پوست است.

۲- در روش اپیلاسیون صورت با شمع احتمال انتقال میکروب وجود دارد

از دیگر معایب اپیلاسیون با شمع می‌توان به انتقال میکروب‌ها و باکتری‌ها اشاره کرد. به عبارت دیگر اگر در انجام این روش بهداشت رعایت نشود ممکن است باعث انتقال عفونت به پوست شود.

بیشتر بخوانید: آرایشگاه معروف شهرک غرب، بهترین در هر خیابان کدام است؟

۳- اپیلاسیون صورت با شمع باعث بروز جوش‌های زیرپوستی می‌شود
اپیلاسیون با شمع ممکن است باعث بروز جوش‌های زیرپوستی به ویژه در پوست صورت شود. در نتیجه بعد از انجام این روش باید از محلول‌های ضد جوش استفاده شود.

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

۴- اپیلاسیون صورت با شمع منجر به شل شدن پوست می‌شود
این روش ممکن است باعث شل شدن پوست شود. در حقیقت برای انجام اپیلاسیون، پوست کشیده می‌شود که می‌توند در طولانی مدت به شل شدن پوست منجر شود.

بیشنر بخوانید: خدمات اپیلاسیون، ناخن و تاتو همه در نانا

۵- در اپیلاسیون صورت با شمع احتمال بروز آلرژی وجود دارد
به طور کلی ممکن است بعضی افراد به شمع حساسیت داشته باشند و پوست آن‌ها واکنش‌های آلرژیک از خود نشان دهد.

۶- اپیلاسیون صورت با شمع باعث التهابات پوستی می‌شود
با کندن لایه شمع از روی پوست، مو‌ها از ریشه کنده می‌شوند. این کار یک عمل خشن برای پوست تلقی می‌شود و در نتیجه آن پوست قرمز شده و دچار التهاب می‌شود. روش‌هایی برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

آیا می‌توان اپیلاسیون صورت با شمع را در خانه انجام داد؟

کیت‌های موم خانگی ممکن است برای برخی افراد موثر باشند، اما اغلب خطرات خاصی هم برای پوست‌های با جای زخم، عفونت و سوخته دارند. معمولا افرادی که در خانه اپیلاسیون انجام می‌دهند، تمایل دارند اپیلاسیون صورت را با لایه بردارها، اسکراب‌ها و ماسک‌های خانگی ترکیب کنند که این موضوع به خودی خود می‌تواند منجر به تحریک بیشتر پوست و عوارض بیشنر شود.
مورد بعدی اپیلاسیون کنار ابرو‌ها است، از آنجایی که ابروها بسیار نزدیک به چشم‌ها هستند، اپیلاسیون آن قسمت حتما باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود، از این رو برای داشتن بهترین نتیجه از اپیلاسیون صورت، این کار را به متخصص آن بسپارید.

مواردی که قبل از اپیلاسیون صورت با شمع باید انجام دهید

لایه برداری پوست قبل از اپیلاسیون صورت با شمع
در زمان انجام اپیلاسیون صورت با شمع، مو‌های شما از فولیکول‌ها یعنی ریشه‌های مو خارج می‌شوند؛ که موجب می‌شود رشد مجدد مو‌ها کندتر شود، اما گرد و غبار این منافذ را مسدود کرده و کندن مو‌ها را سخت می‌کند. برای جلوگیری از این امر، ناحیه‌ای را که می‌خواهید اپیلاسیون کنید را از قبل با اسکراب خانگی لایه‌برداری کنید. اسکراب منافذ را باز کرده و پوست را آماده لایه‌برداری می‌کند تا شما بتوانید اپیلاسیون راحت تری را انجام دهید.

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

چک کردن پوست برای نبود کبودی و بریدگی در پوست

اگر کبودی و بریدگی روی پوست خود دارید بهتر است بگذارید آن‌ها کاملاً بهبود یابند بعد اپیلاسیون صورت انجام دهید، زیرا قسمت آسیب دیده پوست در حین انجام اپیلاسیون با شمع بیشتر آسیب می‌بینند، همچنین سعی کنید قبل از انجام اپیلاسیون، به بهبود و درمان کامل ناحیه آسیب دیده خود بپردازید.

قبل از اپیلاسیون صورت با شمع پوست خود را محکم بگیرید

درست قبل از انجام اپیلاسیون با شمع پوست خود را محکم بگیرید. این امر موجب می‌شود مو‌ها به راحتی کنده شوند و شما بتوانید به سادگی اپیلاسیون خود را انجام دهید.

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

نکات مهمی که باید قبل از جلسه اپیلاسیون صورت با شمع از آن‌ها اجتناب کنید

دوران پریودی
در دوران پریودی، هرگز جلسه اپیلاسیون با شمع را برنامه ریزی نکنید، چرا که بدن شما نیز از خونریزی خسته شده است و کل بدن شما نیاز به استراحت دارد و آستانه درد سما در این دوران در پایین‌ترین حالت ممکن خود است. درنتیجه، از درد و رنج پوست خود بکاهید و صبورانه منتظر بمانید تا روز‌های پریودی شما سپری شوند.

اصلاح صورت با استفاده از تیغ
سعی کنید بین دو نوبت اپیلاسیون، هرگز اصلاح نکنید، حتی در مواقع ضروری. پس از اپیلاسیون با شمع ، مو‌های شما شروع به تغییر رفتار کرده و بدن شما آن‌ها را متناسب با سیستم اپیلاسیون تنظیم می‌کند. ممکن است در مواردی مو‌های شما بسیار کمتر و نازک‌تر رشد کنند، اما هنگامی که از تیغ استفاده شود، سیستم بدنی شما ممکن است به حالت قبلی خود برمی گردد و مو‌های شما ضخیم و متراکم شود.

اپیلاسیون صورت با شمع چه فوایدی دارد؟

ارزیابی طول مو‌های خود
معمولاً توصیه می‌شود طول ایده آل مو‌های مورد نیاز برای اپیلاسیون با شمع ، تقریباً ½ باشد؛ بنابراین نگذارید که مو‌های شما بلندتر از حد معمول شوند. از آنجا که مو‌های بلند در معرض گره خوردن با مو‌های دیگر هستند یا حتی می‌توانند گرد و خاک را جذب کنند، روند اپیلاسیون را دردناک‌تر می‌کنند. حتی اگر مو‌های شما خیلی کوتاه است، این کار را نکنید، زیرا مو‌های کوتاه هیچ جرمی برای چسبیدن موم به مو نمی‌دهند. از این رو اپیلاسیون صورت شما به درستی انجام نمی‌شود.


مطالب ویژه نی نی بان را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیشتر بخوانید:علت تعرق زیاد سر و صورت چیست؟

درمان قطعی زگیل تناسلی، امکانش هست؟

لیفت شکم برای چه کسانی مناسب است؟

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.