۲۲۸۷۳۰
۴۲۷۱
۴۲۷۱

مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک

مادر ممکن است به دلایل مختلفی فرزند خود را رها کند. او ممکن است برای مادر شدن آماده نباشد، یا این‌که احساس کند تحت تاثیر مسئولیت قرار گرفته است. کودکان این مادرها از آن‌ها چنین یاد می‌کنند: مادری که ندارم! همچنین از این مادرها با عنوان «مادر غایب» هم نام می‌برند.

مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک

مادر ممکن است به دلایل مختلفی فرزند خود را رها کند. او ممکن است برای مادر شدن آماده نباشد، یا این‌که احساس کند تحت تاثیر مسئولیت قرار گرفته است. کودکان این مادرها از آن‌ها چنین یاد می‌کنند: «مادری که ندارم!» همچنین از این مادرها با عنوان « مادر غایب » هم نام می‌برند.
در برخی موارد، فروپاشی زناشویی، اعتیاد یا بیماری روانی ممکن است باعث ناپدید شدن مادر از زندگی فرزندش شود.

بیشتر بخوانید: روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

 • آیا مادر شما از نظر احساسی غایب بود؟
 • آیا مادرتان معتقد بود که باید اجازه بدهد ساعت‌ها گریه کنید بدون این‌که شما را در آغوش بگیرد؟ آیا او می‌خواست با این کار از لوس شدن شما جلوگیری کند؟
 • آیا در کودکی احساس نامرئی بودن می‌کردید، چون مادرتان هرگز شما را به صورت واقعی ندیده بود و به افکار، نگرانی‌ها یا نظرات شما گوش نمی‌داد؟
 • آیا مادرتان در دوران کودکی و نوجوانی، احساس شما را نادیده می‌گرفت، انکار می‌کرد یا از رفتار شما ابراز ناامیدی می‌کرد؟
 • آیا حالا در بزرگسالی از عزت نفس پایین رنج می‌برید ، اعتماد به مردم برایتان سخت است و اغلب احساس بی‌حسی و تنهایی می‌کنید؟


مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک

آیا من یک مادر غایبم؟

اگر جواب‌هایتان مثبت است ، ممکن است در کنار مادری که از نظر عاطفی غایب است، بزرگ شده باشید.
با بررسی دقیق آنچه در دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی شما رخ داده است، راحت‌تر و بیشتر درک می‌کنید که چرا احساس ناامنی و تهی بودن دارید.
با بینش جدید، می‌توانید قدم‌هایی بردارید تا نسبت به خود و دیگران احساس بهتری داشته باشید و بتوانید به خودتان و دیگران عشق بورزید.


مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک
مادری که ندارم (مادر غایب) و تاثیرات آن بر کودک
اثرات غیبت مادر بر کودک می‌تواند طولانی‌مدت و در برخی موارد شدید باشد.

سن کودک، جنسیت، و استحکام سایر روابط خانوادگی، همگی غیبت مادر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چه پیوند کودک با مادری که اکنون غایب است، قوی‌تر باشد، اثرات غیبت او شدیدتر خواهد بود.


تاثیر آن به پیوندهای اولیه مادری بستگی دارد
سن کودک، جنسیت، و استحکام سایر روابط خانوادگی، همگی غیبت مادر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چه پیوند کودک با مادری که اکنون غایب است، قوی‌تر باشد، اثرات غیبت او شدیدتر خواهد بود.
اگر کودک از روابط بسیار محبت‌آمیز، پرورش‌دهنده و مثبت سایر خویشاوندان بهره‌مند شود، ممکن است تاثیرات غیبت مادر را چندان احساس نکند.

بیشتر بخوانید: روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟

۱- عزت نفس پایین
کودکی که در زندگی خود، شخصیت مادر را ندارد، ممکن است از احساس شرم رنج ببرد که منجر به کمبود اعتماد به نفس می‌شود.
این کودک ممکن است به این نتیجه برسد که دوست‌داشتنی، یا شایسته عشق نیست. این موضوع می‌تواند به ترس از ایجاد پیوند با سایر بزرگسالان منجر شود، چون کودک می‌ترسد آن‌ها هم او را رها کنند.
نوجوانانی که شخصیت مادر در کنارشان نبوده، ممکن است از فعالیت‌های ناسالم مانند بی‌بند و باری یا رفتار مجرمانه برای یافتن عشق، پذیرش و امنیت استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش اعتماد به نفس زنان، بانو تو بهترینی!


مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک
۲- مشکلات عاطفی کودکان
پیامدهای احتمالی درازمدت غیبت مادر شامل رفتار ضد اجتماعی، مشکلات عاطفی و بزهکاری نوجوانان است.

یک مادر ممکن است هم حضور داشته باشد، هم غایب باشد، از این نظر که از نظر فیزیکی به فرزندش نزدیک است، اما ممکن است بی‌محبت، کنترل‌کننده، بیش از حد انتقادی یا ظالم باشد.

کودکان به صورت بیولوژیکی به دنیا می‌آیند تا پیوندهای محکمی را با افراد دیگر ایجاد کنند و این موضوع به عنوان ابزاری برای بقا شناخته می‌شود. رابطه کودک و مادر از تولد تا ۵ سالگی کودک ، حیاتی‌ترین رابطه برای اجتماعی شدن او است.

3- مشکل اعتماد به دیگران
یک مادر ممکن است هم حضور داشته باشد، هم غایب باشد، از این نظر که از نظر فیزیکی به فرزندش نزدیک است، اما ممکن است بی‌محبت ، کنترل‌کننده ، بیش از حد انتقادی یا ظالم باشد.
اگر مادری چنین ویژگی‌هایی داشته باشد، از نظر عاطفی غایب است. زنی که مادرش عشق را از او دریغ کرده ممکن است از عزت نفس پایین و مشکلات اعتماد رنج ببرد و در بزرگسالی دچار مشکلات عاطفی و برقراری ارتباط شود.

بیشتر بخوانید: کودکان طلاق عاطفی چه بلایی سرشان می‌آید؟


مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک
چگونه طرد عاطفی توسط مادر را درمان کنیم؟
دانش و درک به شما کمک می‌کند تا از محدودیت‌های طرد یا غفلت عاطفی، پیشی بگیرید و فراتر بروید.
در ادامه ایده‌ها و راه‌هایی را برایتان نام می‌بریم که با کمک آن‌ها می‌توانید بهتر خودتان را درک کنید و بهتر از خودتان مراقبت کنید.

نوشتن (صحبت کردن با خودتان) در یک دفترچه واقعا می‌تواند موثر باشد. نوشتن خاطرات و احساستان در یک دفتر می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل را شناسایی و مدیریت کنید.


1- در مورد موضوع مادر غایب تحقیق کنید
تا جایی که می‌توانید درباره غفلت عاطفی و سندرم مادر سرد یا مادر غایب، مطلب بخوانید.

۲- افراد دلسوزی برای صحبت کردن پیدا کنید
به نزدیک‌ترین افراد به خود اعتماد کنید. به دنبال زنان دیگری باشید که تجربیات مشابهی دارند . اگر توانایی‌اش را دارید، یک درمانگر پیدا کنید تا به شما کمک کند تا مسائل دوران کودکی و عواقب آن را در بزرگسالی‌تان را حل کنید.

3- درباره مادری که ندارم، بنویسید
نوشتن (صحبت کردن با خودتان) در یک دفترچه واقعا می‌تواند موثر باشد. نوشتن خاطرات و احساستان در یک دفتر می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل را شناسایی و مدیریت کنید.


مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک
۴- خودتان را در اولویت قرار دهید
به یاد داشته باشید که احساس شما به اندازه احساس دیگران اهمیت دارد. روال‌های خودمراقبتی و مکانیسم‌های آرام ساختن خود را انجام دهید. برای جلوگیری از فرسودگی، یاد بگیرید قبل از اینکه بخواهید به دیگران کمک کنید، به خودتان کمک کنید .

حتی اگر مادرتان هرگز به شما به عنوان یک فرد اعتبار نداده است، می‌توانید با شروع به شناسایی و بیان احساس، نیازها و خواسته‌های خود، خودتان را به مادر خودتان تبدیل کنید.


۵- یاد بگیرید چگونه نیازهای خود را بشناسید و بیان کنید
بسیاری از افرادی که با مادران سرد یا مادران غایب بزرگ می‌شوند، حتی در دانستن اینکه چه چیزهایی می‌خواهند، مشکل دارند و خیلی کم خواسته‌هایشان را بیان می‌کنند.
اما حتی اگر مادرتان هرگز به شما به عنوان یک فرد اعتبار نداده است، می‌توانید با شروع به شناسایی و بیان احساس، نیازها و خواسته‌های خود، خودتان را به مادر خودتان تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: یوگا در خانه و آموزش یوگا مبتدی، ۱۰ حرکت ساده

۶- تکنیک‌های آرام‌سازی سالم را بیاموزید
یاد بگیرید که خودتان را از احساستان جدا کنید. تکنیک‌های تنفس ، ورزش، رژیم غذایی و عادات مثبت را بپذیرید.

روانشناسان کلینیک نی نی بان می‌توانند به پرسش‌های شما پاسخ بدهند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.