۲۲۸۷۵۶
۱۲۹۴۰
۱۲۹۴۰

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

پزشک متخصص روماتولوژی، دردرهای مفاصل و استخوانی را تشخیص می‌دهد و درمان می‌کند. احتمالا الان یاد دردها مفصل و استخوانی تان افتادید و تصمیم دارید به بهترین روماتولوژیست تهران مراجعه کنید.

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

پزشک متخصص روماتولوژی، دردهای مفاصل و استخوانی را تشخیص می‌دهد و درمان می‌کند. احتمالا الان یاد دردها مفصل و استخوانی تان افتادید و تصمیم دارید به بهترین روماتولوژیست تهران مراجعه کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا هم پزشک متخصص را پیدا کنید و هم کمی‌درباره دردهای مفصلی بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید:

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

روماتولوژیست چه می‌کند؟

روماتولوژیست‌ها بیماری‌های استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ها را درمان می‌کنند.
این شامل انواع آرتریت خودایمنی و غیرخودایمنی است. با توجه به آرتریت پسوریاتیک به طور خاص، روماتولوژیست التهاب زمینه ای را که به آسیب مفاصل کمک می‌کند درمان می‌کند.
روماتولوژیست به جای درمان علامت بیماری، فرآیندهای التهابی را که باعث بروز علائم می‌شوند، مهار می‌کند.

آموزش و تحصیلات روماتولوژیست

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک روماتولوژیست، تکمیل 3 تا 4 سال دوره دانشکده پزشکی یا آموزش استئوپاتیک است. پس از این دوره شخص باید 3 سال رزیدنتی پزشکی را بگذراند تا در زمینه روماتولوژی به صورت تجربی، آگاهی به دست بیاورد. روماتولوژیست‌ها می‌توانند این دوره رزیدنتی را در رشته داخلی یا اطفال یا در هر دو تخصص بگذرانند.

پس از رزیدنتی، نوبت به فلوشیپ روماتولوژی است که بین 2 تا 3 سال طول می‌کشد. در این دوره، بیماری‌های خودایمنی و شرایط اسکلتی عضلانی و نحوه درمان آن‌ها آموزش داده می‌شود.

سپس روماتولوژیست‌ها باید آزمون بدهند و در صورت موفقیت در این آزمون گواهی دریافت می‌کنند. این متخصصان باید در مورد جدیدترین تکنیک‌ها به روز باشند و هر 10 سال یک بار در آزمون‌هایی شرکت کنند. 

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

بیشتر بخوانید: علت زانو درد در زنان

روش های عکسبرداری در روماتولوژی

روماتولوژیست‌ها برای تشخیص آسیب‌های مفاصل شما از سه روش تشخیصی استفاده می‌کنند:

 • اشعه X
 • MRI
 • سونوگرافی

داروهای کاربردی در روماتولوژی

ابزار یا داروهایی که معمولا در روماتولوژی استفاده می‌شود عبارتند از:
۱- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ادویل (ایبوپروفن)، آلو (ناپروکسن) و سلبرکس (سلکوکسیب).
2- تزریق کورتیکواستروئید داخل مفصلی که مستقیماً به فضای مفصلی تزریق می‌شود.
۳- داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری مانند متوترکسات و سیکلوسپورین که به طور کلی سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند.
4- داروهای بیولوژیکی مانند هومیرا (ادالیموماب)، انبرل (اتانرسپت)، سیمزیا (سرتولیزوماب) و رمیکید (اینفلیکسیماب) که جنبه‌های خاصی از سیستم ایمنی را تعدیل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درد انگشتان در بارداری

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

چه زمانی به روماتولوژیست مراجعه کنیم؟

متخصص روماتولوژی در واقع یک پزشک داخلی است که در آرتریت و سایر بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های خودایمنی سیستمیک، متخصص است. این بیماری‌ها ممک است باعث درد، تورم و سفتی در مفاصل، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها شوند.

زمانی که سیستم ایمنی بدن شما باعث التهاب غیر ضروری در قسمت‌های مختلف بدن شود، بیماری‌های خود ایمنی رخ می‌دهد که می‌توانند بر پوست، چشم‌ها و اندام‌های داخلی تاثیر بگذارند.

در بیشتر مواقع درد، درد یا صدمات عضلانی جدی نیستند. اما اگر مفاصل شما درد می‌کند و به خصوص اگر علائم التهابی دارید که پس از یک یا دو روز از بین نمی‌روند ، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید.

روماتولوژیست‌ها بیماری‌های التهابی سیستمیک و بیماری‌های اسکلتی عضلانی را با استفاده از انجام تست‌هایی متنوع تشخیص می‌دهند.

علائم التهاب عبارتند از:

 • سرخی
 • تورم
 • درد
 • از دست دادن عملکرد مفصل
 • سفتی، سختی

روماتولوژیست‌ها بیماری‌های التهابی سیستمیک و بیماری‌های اسکلتی عضلانی را با استفاده از انجام تست‌هایی متنوع تشخیص می‌دهند. در برخی موارد هم از تست‌های تصویری مثل ایکس ری، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن و ام آر آی استفاده می‌کنند.

بر اساس علائم، سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایش‌های تشخیصی، شما را به روماتولوژیست یا ارتوپد ارجاع می‌دهند. برای آسیب دیدگی یا مشکوک به آرتروز، احتمالاً به ارتوپد مراجعه کنید. اگر یک فرم خودایمنی از آرتریت دارید، به روماتولوژیست مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: مشکلات ارتوپدی کودکان، بیماری های شایع

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

روماتولوژیست و بیماری‌ها

روماتولوژیست بسیاری از بیماری های التهابی و خود ایمنی را با دارو یا تزریق درمان می‌کند. لوپوس، سندرم شوگرن، نقرس، فیبرومیالژیا، اسکلرودرمی را نیز روماتولیست درمان می‌کند. بیماری‌های خودایمنی رایجی که بر ستون فقرات تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • RA
 • AS
 • PsA
 • آرتریت واکنشی و آرتریت انتروپاتیک
 • اسپوندیلیت محوری

بیشتر بخوانید: کمردرد در هفته پنجم بارداری

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

اگر سابقه خانوادگی بیماری خودایمنی یا روماتیسمی‌دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. بر این اساس در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارید که ممکن است بر تصمیمات ارجاع یا درمان آنها تأثیر بگذارد. کمردرد بسیار شایع است. معمولاً کمردرد شدید یا مداوم توسط روماتولوژیست یا جراح ارتوپد درمان می‌شود.

از روماتولوژیست چه انتظاری داشته باشیم؟ 

خوب است بدانید که ویزیت روماتولوژی اغلب با معاینه فیزیکی شروع می‌شود. پزشک در طول ویزیت، مفاصل، ماهیچه‌ها و استخوان های شما را از نظر علائمی مانند تورم، سفتی و درد معاینه می‌کند. ممکن است از شما بخواهد مفاصلی مانند مچ دست، شانه یا باسن خود را حرکت دهید تا ببیند آیا این مفاصل دامنه حرکتی خوبی دارند یا نه. روماتولوژیست در این معاینه همچنین درباره علائم دیگری مانند بثورات پوستی یا تب با شما صحبت خواهد کرد.

پزشک در طول ویزیت، مفاصل، ماهیچه‌ها و استخوان های شما را از نظر علائمی مانند تورم، سفتی و درد معاینه می‌کند. 

به پرسش‌های پزشک درباره سلامت شخصی و خانوادگی خود پاسخ بدهید. این اطلاعات برای محدود کردن مواردی است که ممکن است باعث علائم شما شوند.  انجام بسیاری از آزمایشات به روماتولوژیست‌ها کمک می‌کند تا بتوانند بیماری‌های خود ایمنی و التهابی را تشخیص دهند. سابقه این بیماری‌ها در خانواده‌ها وجود دارد. آزمایش‌هایی که پزشک تجویز می‌کند عبارتند از: 

تست های آزمایشگاهی 

پزشک ممکن است تجویز کند که آزمایش خون، آزمایش ادرار یا آزمایش مایع مفصلی از شما گرفته شود. این آزمایشات می‌توانند نشان دهند که آیا شما بیماری خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید دارید یا نه. همچنین به پزشک کمک می‌کنند تا پس از شروع درمان بیماری را کنترل کند.

بیشتر بخوانید: باشگاه ورزشی در مرزداران، پیش به سوی حرفه‌ای شدن!

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

آزمایش خون 

آزمایش خون می‌تواند نشانگرهای التهاب مانند فاکتور روماتوئید (RF)، پروتئین واکنشی C (CRP) و سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR) را پیدا کند. برخی از آزمایش‌های خون نشانگرهای ژنتیکی را برای بیماری‌هایی مانند «اسپوندیلیت آنکیلوزان» و آرتریت واکنشی بررسی می‌کنند.

آزمایشات مایع مفصلی 

آزمایشات مایع مفصلی، اسید اوریک را برای تشخیص نقرس بررسی می‌کند.

بیوپسی پوست 

در بیوپسی پوست، یک قطعه کوچک از پوست شما برای بررسی لوپوس، یا «آرتریت پسوریاتیک» نمونه‌برداری می‌شود.

بیوپسی عضله 

در بیوپسی عضله، یک قطعه کوچک از بافت عضله به عنوان نمونه برداشته می‌شود تا آسیب ناشی از بیماری‌هایی مانند «واسکولیت» یا «پلی میوزیت» در آزمایشگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

​بیشتر بخوانید: علائم سندروم کوشینگ، قابل توجه آقایان

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

بهترین روماتولوژیست تهران

برای پیدا کردن بهترین روماتولوژیست تهران، گزینه‌های متعددی پیش رو دارید. مهم‌ترین نکته تخصص و تبحر پزشک است. ما هم تعدادی از بهترین پزشکان متخصص در این زمینه را به شما معرفی می‌کنیم:

 • دکتر محمدعلی حاتمیان
  اقدسیه، ابتدای بلوار ارتش، ورودی اراج، خیابان ٢٢ بهمن، شماره ٦، بیمارستان نیکان. تلفن: ۲۹۱۲۱۰۶۰
   
 • دکتر بهروز نوائی نیا
  سهروردی شمالی، خرمشهر (آپادانا)، پلاک 18، کلینیک دکتر صفانیان
   
 • دکتر احمد انتظاری
  ستارخان، خیابان نیایش، نبش خیابان منصوری، بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص). تلفن: ۶۴۳۵۱
   
 • دکتر بابک باباپور
  سعادت آباد، حدفاصل میدان شهرداری و چهارراه سرو، انتهای خیابان ریاضی بخشایش، خیابان هفدهم غربی، پلاک ۸۱، طبقه ۴، واحد ۱۲. ۲۶۷۴۲۰۱۱
   
 • دکتر محمد سعید محمدی دانش
  خیابان ولیعصر - نرسیده به چهارراه پارک وی - کوچه خاکزاد - پلاک ۴۸ و کوچه تورج - پلاک ۳۹ - زنگ ۷ طبقه .
  ۲۲۰۲۰۰۴۸
   
 • دکتر مرتضی رمضانی
  خیابان پیروزی - نبش سوم نیروهوایی - روبه روی داروخانه اطمینان.

بیشتر بخوانید: بهترین فیزیوتراپیست تهران، یک فیزیوتراپیست خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین روماتولوژیست تهران، انتخابی دقیق داشته باشید!

خلاصه

روماتولوژیست‌ها بیماری‌هایی مانند بیماری‌های استخوان، مفاصل و ماهیچه‌ها را درمان می‌کنند که انواع آرتریت، بیماری‌های خودایمنی و غیرخودایمنی را شامل می‌شود. متخصص روماتولوژی در واقع یک پزشک داخلی است که در آرتریت و سایر بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های خودایمنی سیستمیک، متخصص است. برای پیدا کردن بهترین روماتولوژیست تهران، بهتر است در وهله اول به تبحر و سابقه درخشان پزشک، توجه کنید. گزینه‌هایی مانند دوری و نزدیکی مطب یا کلینیک روماتولوژی به محل کار شما، جزو آخرین گزینه‌هایی است که باید در نظر بگیرید. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.