۲۲۸۷۹۳
۳۸۲۲
۳۸۲۲
پ

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

ایمپلنت دندان جلو فک پایین یکی از پرتقاضاترین انواع ایمپلنت‌هاست. ایمپلنت‌های دندانی به عنوان جایگزینی بسیار مناسب برای ریشه دندان از دست رفته عمل می‌کنند. این ایمپلنت‌ها رفتاری بسیار مشابه به دندان واقعی دارند و قادرند جای خالی دندان‌ها را به خوبی پر کنند.

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

در عصر امروزی، دیگرنگرانی برای از دست دادن دندان معنایی ندارد زیرا ایمپلنت دندانی که امروزه می شناسیم، به عنوان پروتز جایگزین برای دندان‌های از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتصال ایمپلنت دندان به استخوان فک، نزدیک‌ترین شبیه‌سازی به دندان طبیعی است، زیرا به تنهایی و بدون نیاز به دندان‌های مجاور می‌ایستد و از ثبات بالایی برخوردار است. ایمپلنت دندان جلو فک پایین یکی از رایج‌ترین انواع ایمپلنت دندان است. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا بیشتر به آن بپردازیم.

در این مطلب می‌خوانید:

 • ایمپلنت دندان به چه دلیلی انجام می‌شود؟
  ایمپلنت‌های دندانی را می‌توان به عنوان جایگزینی برای یک دندان، چندین دندان یا همه دندان‌ها استفاده کرد. هدف از انجام این کار، بازیابی عملکرد دندان و همچنین زیبایی ظاهری است.
 • ایمپلنت دندان جلو چگونه است؟
 • ایمپلنت دندان جلو فک پایین چقدر طول می‌کشد؟
 • مزایای ایمپلنت دندان جلو فک پایین
 • خطرات، عوارض و مشکلات احتمالی ایمپلنت دندان چیست؟
 • پس از کاشت ایمپلنت دندان چه مراقبت‌هایی لازم است؟
 • قیمت ایمپلنت دندان جلو فک پایین

ایمپلنت دندان به چه دلیلی انجام می‌شود؟

ایمپلنت‌های دندانی را می‌توان به عنوان جایگزینی برای یک دندان، چندین دندان یا همه دندان‌ها استفاده کرد. هدف از انجام این کار، ب ازیابی عملکرد دندان و همچنین زیبایی ظاهری است.

وقتی صحبت از جایگزینی دندان می‌شود، به طور کلی، سه گزینه وجود دارد:

 • پروتز دندان مصنوعی (دندان مصنوعی کامل یا پروتز جزئی)
 • بریج دندانی ثابت (سیمانی)
 • ایمپلنت دندان
  ایمپلنت‌ها فقط توسط استخوان پشتیبانی می‌شوند و روی دیگر دندان‌های طبیعی دهان تاثیر نمی‌گذارند.

پروتزها گزینه مقرون به صرفه‌تری برای جایگزینی دندان‌ها هستند اما به دلیل سختی استفاده از دندان متحرک در دهان، محبوبیت کمتری دارند. علاوه بر این، دندان مصنوعی می‌تواند بر طعم و تجربه حسی فرد از غذا تأثیر بگذارد.
قبل از تغییراتی که اخیرا برای ایمپلنت دندان به وجود آمده است، بریج دندانی رایج‌ترین گزینه ترمیمی بود. ایراد اصلی بریج‌ دندان، وابستگی به حمایت دندان‌های طبیعی موجود در دهان است.

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته
ایمپلنت‌ها فقط توسط استخوان پشتیبانی می‌شوند و روی دیگر دندان‌های طبیعی دهان تاثیر نمی‌گذارند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام گزینه را انتخاب کنید، به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور خاص برای ایمپلنت‌های دندانی، این عوامل عبارتند از:

 • محل دندان از دست رفته
 • کمیت و کیفیت استخوان فک که قرار است ایمپلنت دندانی در آن قرار بگیرد
 • سلامتی بیمار
 • هزینه
 • ترجیح بیمار

یک جراح دندان ناحیه‌ای را که باید برای ایمپلنت دندان در نظر گرفته شود، ارزیابی بالینی می‌کند و همچنین بررسی می‌‌کند که آیا بیمار کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان است یا خیر.

ایمپلنت دندان جلو چگونه است؟

در طول مرحله مشاوره، جراح دندان، محلی را در دهان که ایمپلنت دندان برای آن در نظر گرفته شده است، به صورت بصری و به کمک مطالعات تصویربرداری دندان، بررسی می‌کند. در این زمان، کیفیت و کمیت استخوان فک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا استخوان بیشتری در محل مورد نیاز است یا خیر.
هنگامی که مشخص شد که ایمپلنت دندانی را می‌توان در محل مورد نظر قرار داد، بیمار برای اعمال جراحی برای ایمپلنت دندان آماده می‌شود. در تمامی جلسات جراحی، معمولاً به بیمار بی‌حس کننده موضعی داده می‌شود تا ناحیه جراحی را بی‌حس کند و همچنین هر آرام‌بخش دیگری که برای راحتی و اضطراب لازم است، به او داده می‌شود.

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

مرحله اول جراحی دهان اغلب شامل کشیدن دندان است. در اغلب اوقات، در قسمت محل کاشت دندان هنوز یک دندان آسیب دیده وجود دارد. به همین دلیل دندان باید کشیده شود. اغلب اوقات یک پایه استخوانی محکم برای ایمپلنت قرار داده می‌شود.
برای شرایطی که دندان وجود ندارد و استخوان هم از دست رفته باشد، نیاز به یک پیوند استخوان است که در زیر استخوان فک قرار می‌گیرد. این روش درگیری بیشتری دارد و معمولا به زمان بیشتری هم نسبت به شرایط اول نیاز دارد.

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

مهم است که از وارد کردن نیرو یا فشار به ایمپلنت دندان در هنگام بهبودی آن اجتناب کنید.

هنگامی که استخوان کافی و قوی وجود داشته باشد، محل برای ایمپلنت آماده می‌شود. در جلسه کاشت ایمپلنت، ایمپلنت دندان با مته و ابزار مخصوص در استخوان قرار می‌گیرد. یک درپوش روی ایمپلنت گذاشته می‌شود، لثه دوخته می‌شود و مرحله بهبودی آغاز می‌شود.
در طول این مرحله بهبودی، می‌توان یک پروتز موقت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته برای ایجاد ظاهر زیباتر ایجاد کرد.
زمان بهبودی تا حد زیادی به کیفیت استخوان موجود بستگی دارد اما معمولا بین دو تا شش ماه است. در این مدت، ایمپلنت با استخوان یکپارچه می شود.

مهم است که از وارد کردن نیرو یا فشار به ایمپلنت دندان در هنگام بهبودی آن اجتناب کنید. جلسات بعدی برای بررسی محل جراحی معمولاً برای اطمینان از عدم وجود عفونت و بهبودی انجام می‌شود.

پس از دوره التیام، ایمپلنت دندانی مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا با موفقیت با استخوان ادغام شده است یا خیر. پس از تایید این موضوع، یک جزء پروتز از طریق یک پیچ به ایمپلنت دندان متصل می‌شود. این پایه برای نگه داشتن دندان جایگزین یا تاج استفاده می‌شود.

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

ایمپلنت دندان جلو فک پایین چقدر طول می‌کشد؟

در شرایطی که استخوان فک سالم باشد، ایمپلنت دندان به مدت دو تا شش ماه برای بهبود زمان نیاز دارد اما زمانی که نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد، زمان بهبود شش ماه یا بیشتر است. در برخی موارد، زمانی که استخوان کافی وجود داشته باشد، می‌توان دندان آسیب دیده را در همان جلسه و پس از انجام عمل کاشت ایمپلنت کشید. این روش کاشت ایمپلنت فوری نامیده می‌شود.

مزایای ایمپلنت دندان جلو فک پایین

انتخاب ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان نسبت به سایر گزینه‌ها مزایایی دارد:

 • ایمپلنت‌ دندان جلو فک پایین، روشی محافظه کارانه است زیرا دندان‌های از دست رفته را می‌توان بدون آسیب رساندن یا تغییر در دندان‌های مجاور، جایگزین کرد
 • از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی در ساختار استخوان ادغام می‌شوند، بسیار پایدار هستند و می‌توانند ظاهر و حس دندان‌های طبیعی را داشته باشند.

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

خطرات، عوارض و مشکلات احتمالی ایمپلنت دندان چیست؟

برای هر نوع جراحی، همیشه خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد. درست مانند هر عمل جراحی دهان، خون‌ریزی، عفونت و آلرژی ممکن است وجود داشته باشد و پیش از انجام جراحی، شرایط سلامت فرد باید مورد بررسی قرار بگیرد.

معمولا در موارد نادر، عفونت، شکستگی ایمپلنت دندان، آسیب به ناحیه اطراف و... ممکن است رخ دهد. البته بررسی و برنامه‌ریزی دقیق با یک جراح باتجربه می‌تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند.

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

آیا جراحی ایمپلنت دندان جلو فک پایین دردناک است؟

قرار دادن یک کیسه یخ بلافاصله پس از جراحی روی پوست ناحیه مورد، به کاهش تورم کمک خواهد کرد.

جراحی ایمپلنت دندان معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بنابراین در حین عمل نباید دردی احساس شود اما پس از از بین رفتن بی حسی موضعی، احساس درد بعد از جراحی در هر مورد متفاوت خواهد بود. با این حال به طور کلی، اکثر افراد بعد از کشیدن دندان، احساس درد و ناراحتی می‌کنند. قرار دادن یک کیسه یخ بلافاصله پس از جراحی روی پوست ناحیه مورد، به کاهش تورم کمک خواهد کرد.

این دردها معمولاً با کمک داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ادویل یا استامینوفن قابل کنترل است. جراحی تهاجمی‌تر ممکن است به داروهای مسکن تجویزی قوی‌تر و زمان بهبودی بیشتری نیاز داشته باشد. به غیر از داروهای ضد درد، تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها و شستشوی دهان ممکن است برای کمک به بهبود این ناحیه برای چند هفته آینده موثر باشد.

پس از کاشت ایمپلنت دندان چه مراقبت‌هایی لازم است؟

ایمپلنت‌های دندانی خطر ابتلا به بیماری به نام «پری ایمپلنتیت» را دارند که معادل بیماری پریودنتال‌ (لثه) برای دندان‌های طبیعی است که موجب التهاب لثه و استخوان اطراف ایمپلنت می‌شود.
التهاب بافت‌های اطراف اغلب به دلیل گاز گرفتن بیش از حد روی ایمپلنت یا عفونت باکتریایی است. پری ایمپلنتیت در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به از بین رفتن ایمپلنت شود.

پس از کاشت ایمپلنت دندان، مراقبت‌های معمول در منزل و پیگیری در مطب دندانپزشکی برای جلوگیری از این وضعیت ضروری است:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان در خانه، شامل مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ضروری است
 • در مطب دندان‌پزشکی، بافت‌های نرم و سخت اطراف معاینه می‌شوند و از ابزارهای خاصی برای برداشتن رسوبات کلسیفیه سخت‌تر اطراف ایمپلنت دندانی استفاده می‌شود

ایمپلنت دندان جلو فک پایین، جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته

قیمت ایمپلنت دندان جلو فک پایین

ایمپلنت دندان جلو قیمت متنوعی بسته به مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید و روشی که پزشک آن را انجام می‌دهد می‌تواند متفاوت باشد. بر طبق قیمت جهانی می‌توان گفت که قیمت هر ایمپلنت دندان جلو فک پایین بین ۴۵۰۰-۱۰۰۰ دلار متغیر است. البته بیمه معمولاً برای کاشت ایمپلنت دندانی تعلق نمی‌گیرد.

کلام آخر

ایمپلنت دندان جلو فک پایین برای شرایطی که دندان‌های خود را به دلایل مختلفی از دست داد‌ه‌اید، یک انتخاب بسیار کاربردی و موثر است و جایگزین بسیار مناسبی برای دندان‌های از دست رفته خواهد بود. اگر قصد انجام ایمپلنت برای دندان‌های خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به کلینیک دندانپزشکی نی نی بان بزنید تا از خدمات پزشکان باتجربه در این زمینه بهره‌مند شوید.

پ
منبع: medicinenet

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.