۲۲۹۰۷۱
۳۵۱۸
۳۵۱۸
پ

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

پیدا کردن پرطرفدارترین رژیم لاغری که برای شما هم بسیار مناسب باشد، در دنیایی که تنوع بسیار بالایی از انواع رژیم‌های مختلف وجود دارد، بسیار دشوار خواهد بود. اما با شناخت محبوب‌ترین رژیم‌ها، می‌توان بهترین رژیم را برای خود انتخاب کرد.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

امروزه رژیم‌های لاغری متنوعی در دنیا وجود دارند. برخی بر کاهش اشتهای شما تمرکز می‌کنند، در حالی که برخی دیگر کالری، کربوهیدرات یا چربی را محدود می‌کنند. از آن‌جایی که همه آن‌ها ادعا می‌کنند برتر هستند، تشخیص اینکه کدام یک ارزش امتحان کردن را دارند دشوار است. حقیقت این است که هیچ رژیم غذایی برای همه بهترین نیست و آنچه برای شما مفید است ممکن است برای شخص دیگری مؤثر نباشد. اما رژیم‌های پرطرفدار و محبوبی در سراسر دنیا وجود دارند که بد نیست آن‌ها را بشناسید. در ادامه همراه ما باشید، به بررسی ۶ نمونه از پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا می‌پردازیم.

در این مطب می‌خوانیم:

 • رژیم‌ غذایی سرخپوشان
 • رژیم غذایی وگان
 • رژیم‌ غذایی کم کربوهیدرات
 • رژیم غذایی دوکان
 • رژیم غذایی فوق‌العاده کم چرب
 • رژیم غذایی اتکینز

بیشتر بخوانید: رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

۱. رژیم‌ غذایی سرخپوشان

رژیم سرخپوشان ادعا می‌کند که شما باید همان غذاهایی را بخورید که اجداد شکارچی گردآورنده شما قبل از توسعه کشاورزی می‌خوردند.
تئوری این است که بیشتر بیماری‌های مدرن را می‌توان با رژیم غذایی غربی و مصرف غلات، لبنیات و غذاهای فرآوری شده مرتبط دانست. این رژیم با چندین فواید سلامتی چشمگیر مرتبط است.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

رژیم‌ غذایی سرخپوشان چگونه است؟

رژیم‌غذایی سرخپوشان یا رژیم پالئو، بر غذاهای کامل، پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه‌ها، آجیل و حبوبات تاکید دارد، در حالی که از غذاهای فرآوری شده، شکر، لبنیات و غلات خودداری می‌کند. به طور کلی، رژیم پالئو بر غذاهای کامل تاکید دارد اما غلات و لبنیات را ممنوع می‌کند.
برخی از نسخه‌های انعطاف‌پذیرتر رژیم پالئو، لبنیات مانند پنیر و کره و مواد غذایی مانند سیب‌زمینی و سیب‌زمینی شیرین را نیز مجاز می‌دانند.
چندین مطالعه نشان داده‌اند که رژیم ‌غذایی سرخپوشان می‌تواند منجر به کاهش وزن قابل توجه و کاهش سایز دور کمر شود.

بیشتر بخوانید: رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

فواید پیروی از رژیم پائلو

به نظر می‌رسد این رژیم غذایی در کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول، قند خون، تری‌گلیسیرید خون و فشار خون مؤثر است و منجر به کاهش وزن می‌شود.

جنبه منفی رژیم

رژیم پالئو غلات کامل، حبوبات و لبنیات را که سالم و مغذی هستند، حذف می‌کند.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

۲. رژیم غذایی وگان

رژیم وگان تمام محصولات حیوانی را به دلایل اخلاقی، محیطی یا بهداشتی محدود می‌کند. وگانیسم همچنین با مقاومت در برابر استثمار و ظلم به حیوانات همراه است.

رژیم‌ غذایی وگان چگونه است؟

وگانیسم سخت‌ترین شکل گیاهخواری است که علاوه بر حذف گوشت، لبنیات، تخم‌مرغ و محصولات حیوانی مانند ژلاتین، عسل، آلبومین، آب پنیر، کازئین و برخی از انواع ویتامین D۳ را از بین می‌برد. رژیم‌های وگان به طور مداوم با کاهش وزن بدن و شاخص توده بدن همراه هستند.

بیشتر بخوانید: آیا رژیم میکروبیوم در سلامت دستگاه گوارش موثر است؟

فواید پیروی از رژیم وگان

رژیم‌های غذایی گیاهی به ویژه وگان، با کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و مرگ زودرس مرتبط هستند. همچنین به نظر می‌رسد رژیم وگان در کمک به کاهش وزن افراد بسیار مؤثر است و اغلب بدون شمارش کالری انجام می‌شود زیرا محتوای بسیار کم چربی و فیبر بالا ممکن است باعث شود برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید.
محدود کردن گوشت فرآوری شده همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و مرگ بر اثر بیماری قلبی یا سرطان را کاهش دهد.

جنبه منفی رژیم

از آن‌جایی که رژیم‌ وگان غ ذاهای حیوانی را به طور کامل حذف می‌کند ، ممکن است موجب کمبود چندین ماده مغذی از جمله ویتامین B۱۲، ویتامین D، ید، آهن، کلسیم، روی و اسیدهای چرب امگا۳ شود.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

۳. رژیم‌ غذایی کم کربوهیدرات

رژیم‌های کم کربوهیدرات برای دهه‌ها محبوب بوده‌اند، به خصوص برای کاهش وزن. انواع مختلفی از رژیم‌های کم کربوهیدرات وجود دارند اما همه شامل محدود کردن مصرف کربوهیدرات به میزان ۲۰ تا ۱۵۰ گرم در روز است.
هدف اصلی رژیم این است که بدن شما را مجبور کند به جای استفاده از کربوهیدرات‌ها به عنوان منبع اصلی انرژی، از چربی‌های بیشتری برای سوخت استفاده کند.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

رژیم‌ غذایی کم کربوهیدرات چگونه است؟

رژیم‌های کم کربوهیدرات بر مقادیر نامحدود پروتئین و چربی تاکید دارند و در عین حال مصرف کربوهیدرات شما را به شدت محدود می‌کنند. هنگامی که مصرف کربوهیدرات بسیار کم است، اسیدهای چرب به خون شما و سپس و به کبد شما منتقل می‌شود، جایی که برخی از آن‌ها به کتون تبدیل می‌شوند. سپس بدن شما می‌تواند از اسیدهای چرب و کتون‌ها را در غیاب کربوهیدرات‌ها به عنوان منبع انرژی اولیه خود استفاده کند.

فواید پیروی از رژیم کم کربوهیدرات

رژیم‌های کم کربوهیدرات موجب کاهش اشتها شده و احساس گرسنگی را در شما کاهش می‌دهند که منجر به کاهش خودکار کالری دریافتی می‌شود.
علاوه بر این، رژیم‌های کم کربوهیدرات ممکن است برای بسیاری از عوامل خطر اصلی بیماری‌هایی مانند تری‌گلیسیرید خون، سطح کلسترول، سطح قند خون، سطح انسولین و فشار خون مفید باشند.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

جنبه منفی رژیم

رژیم کم کربوهیدرات برای همه مناسب نیست. برخی از افراد به هنگام پیروی از این رژیم احساس خوبی دارند در حالی که برخی دیگر احساس بسیار بدی را تجربه می‌کنند. برخی از افراد ممکن است افزایش کلسترول بد را تجربه کنند.
در موارد بسیار نادر، رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات می‌توانند باعث بیماری جدی به نام کتواسیدوز غیردیابتی شوند. به نظر می‌رسد این وضعیت در زنان شیرده شایع‌تر است و در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده باشد. با این حال، رژیم‌های کم کربوهیدرات برای اکثر مردم بی‌خطر هستند.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

۴. رژیم غذایی دوکان

رژیم دوکان یک رژیم کاهش وزن با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات ا ست که به چهار مرحله تقسیم می‌شود، دو مرحله کاهش وزن و دو مرحله تثبیت. مدت زمان ماندن در هر مرحله به میزان وزنی که باید کاهش دهید بستگی دارد و هر مرحله الگوی غذایی خاص خود را دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی برای لاغری، لیپوماتیک چیست؟

رژیم‌ غذایی دوکان چگونه است؟

مراحل کاهش وزن در درجه اول بر اساس خوردن غذاهای نامحدود با پروتئین بالا و جو دوسر اجباری است. مراحل دیگر شامل افزودن سبزیجات غیر نشاسته‌ای و به دنبال آن مقداری کربوهیدرات و چربی است. در روزهای دیگر پروتئین خالص کمتری برای حفظ وزن جدید شما وجود خواهد داشت.

فواید پیروی از رژیم‌ غذایی دوکان

در یک مطالعه، زنانی که از رژیم دوکان پیروی می‌کردند، روزانه حدود ۱۰۰۰ کالری و ۱۰۰ گرم پروتئین مصرف کردند و به طور متوسط ۱۵ کیلوگرم در ۸ تا ۱۰ هفته از دست دادند.
کاهش وزن سریع که با محدودیت شدید کالری به دست می‌آید، باعث کاهش قابل توجه عضلات می‌شود. از دست دادن توده عضلانی و محدودیت شدید کالری نیز ممکن است باعث شود بدن شما انرژی را ذخیره کند و پس از از دست دادن وزن آن را بسیار آسان کند.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

۵. رژیم غذایی فوق‌العاده کم چرب

یک رژیم غذایی فوق‌العاده کم چرب، مصرف چربی شما را به کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه محدود می‌کند. به طور کلی، یک رژیم غذایی کم چرب حدود ۳۰ درصد از کالری خود را به عنوان چربی تأمین می‌کند.

رژیم غذایی فوق‌العاده کم چرب چگونه است؟

یک رژیم غذایی فوق‌العاده کم چرب حاوی ۱۰ درصد یا کمتر کالری از چربی است. رژیم غذایی عمدتا گیاهی است و مصرف محدودی از محصولات حیوانی دارد.

بیشتر بخوانید: هزینه پیکر تراشی چقدره و چه تاثیری در لاغری سریع داره؟

فواید پیروی از رژیم غذایی فوق‌العاده کم چرب

مطالعات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی کم‌ چرب می‌توانند چندین عامل خطر برای بیماری‌های قلبی را بهبود بخشند، از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع ۲ و نشانگرهای التهاب. این رژیم برای کاهش وزن در بین افراد چاق بسیار موفق بوده است.

جنبه منفی رژیم

محدودیت چربی ممکن است باعث مشکلات طولانی مدت شود، زیرا چربی نقش‌های مهمی در بدن شما ایفا می‌کند. علاوه بر این، یک رژیم غذایی کم‌ چرب، مصرف بسیاری از غذاهای سالم را محدود می‌کند، تنوع زیادی ندارد و رعایت آن بسیار سخت است.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

۶. رژیم غذایی اتکینز

رژیم اتکینز شناخته شده‌ترین رژیم کاهش وزن کم کربوهیدرات است. دلیل اصلی موثر بودن رژیم‌های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن این است که اشتهای شما را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که کالری کمتری مصرف کتید بدون اینکه نیازی به فکر کردن در مورد آن داشته باشید.

رژیم غذایی اتکینز چگونه است؟

رژیم اتکینز به چهار مرحله تقسیم می‌شود. با یک مرحله القایی شروع می‌شود که در طی آن شما روزانه کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات به مدت دو هفته می‌خورید.
مراحل دیگر شامل بازگرداندن آهسته کربوهیدرات‌های سالم به رژیم غذایی شما با نزدیک شدن به وزن هدف است.

بیشتر بخوانید: چگونگی رژیم دوران بارداری

فواید پیروی از رژیم غذایی اتکینز

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که رژیم‌های کم کربوهیدرات، مانند رژیم اتکینز، ممکن است بسیاری از عوامل خطر بیماری، از جمله تری‌گلیسیرید خون، کلسترول، قند خون، انسولین و فشار خون را کاهش دهد.
طبق مطالعات، این رژیم به کاهش وزن سریع‌تر نسبت به رژیم‌های کم‌چرب منجر می‌شود. مانند سایر رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات، رژیم اتکینز برای اکثر افراد بی‌خطر و سالم است اما در موارد نادر ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا کدام است؟

کلام آخر

هیچ رژیم لاغری کاملی وجود ندارد. رژیم‌های غذایی مختلف برای افراد مختلف جواب می‌دهد و شما باید یکی را انتخاب کنید که با سبک زندگی و سلیقه شما سازگار باشد. بهترین رژیم غذایی برای شما رژیمی است که بتوانید در دراز مدت به آن پایبند باشید. پیشنهاد می‌کنیم سری به کلینیک تناسب اندام و تغذیه نی نی بان بزنید.

پ
منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند