۲۲۹۶۰۰
۷۷۳۸
۷۷۳۸

عمل جراحی واژینوپلاستی، تنگ کردن واژن

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که اکثر زنان به دلیل زایمان‌های مکرر و افزایش سن با آن درگیر هستند، معضل گشادی واژن است. با تنگ کردن واژن و استفاده از روش‌های عمل جراحی واژینوپلاستی، جراح واژن را تنگ می‌کند و تمام مشکلاتی که از آن گله داشتند حل می‌شود.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که اکثر زنان به دلیل زایمان های مکرر و افزایش سن با آن درگیر هستند، معضل گشادی واژن است. گشادی واژن علاوه بر اینکه باعث نارضایتی در رابطه جنسی می شود مشکلات زیاد دیگری اعم از عفونت واژن و بی اختیاری ادرار را نیز در پی دارد.

در واقع اغلب زنانی که به متخصص زنان مراجعه می کنند و از بی اختیاری ادرار و عفونت واژن شکایت دارند، نمی دانند که مشکل اصلی آنها گشادی واژن است!

با تنگ کردن واژن و استفاده از روش های عمل جراحی واژینوپلاستی، جراح واژن را تنگ می کند و تمام مشکلاتی که از آن گله داشتند حل می شود.

ممکن است هنگام زایمان پزشک متخصص زنان با زدن چند بخیه واژن را تنگ کند، دقت شود اگر این بخیه ها بیشتر از حد باشد زن هنگام آمیزش جنسی احساس درد می کند، لذا بیمار باید در انتخاب پزشک متخصص زنان و زایمان دقت فراوانی داشته باشد.

برای عمل واژینوپلاستی از بی هوشی جنرال یا موضعی استفاده می شود که این عمل یک الی دو ساعت طول می کشد.

بعضی از اختلالات دستگاه تناسلی از جمله بی اختیاری ادراری نیز در این روش درمان می شوند. و بیمار می تواند پس از شش هفته رابطه جنسی داشته باشد.

سوالاتی که ممکن است ذهن بسیاری از شما را درگیر کند این است که؛ واژینوپلاستی چیست؟ واژینوپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟ هزینه عمل تنگ کردن چقدر است؟ چه افرادی کاندید خوبی برای عمل تنگ کردن واژن هستند؟ و … اگر شما هم نیاز به عمل تنگ کردن واژن دارید، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

عمل جراحی واژینوپلاستی، تنگ کردن واژن

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که در طی آن ماهیچه های کف لگن بیمار که در اطراف واژن واقع شده است، محکم می شود و به دنبال این عمل احساس رضایت بسیار بیشتر در هنگام سکس در طرفین ایجاد می شود.

عمل واژینوپلاستی در ابتدا به منظور ترمیم ناهنجاری های آلت تناسلی زنان، ترمیم پارگی و گشادی واژن و یا کشیدگی واژن که اغلب در نتیجه زایمان های مکرر ایجاد می شد انجام می گرفت. اما امروزه بانوان بسیار زیادی واژینوپلاستی را با هدف زیباسازی و جوانسازی واژن انجام می دهند.

واژینوپلاستی یا همان عمل تنگ کردن واژن که یکی از انواع جراحی های زیبایی واژن است، دو روش کلی دارد، یکی از این روش ها عمل واژینوپلاستی با کمک لیزر است، از این روش بیشتر برای خانم هایی که زایمان طبیعی نداشته اند، استفاده می کنند و اغلب نیاز به سه جلسه لیزر دارد.

اما در خانم هایی که زایمان طبیعی داشته اند، برای واژینوپلاستی معمولا نیاز به عمل جراحی می باشد، حتی بعضی از خانم هایی که زایمان سزارین هم داشته اند، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند.

بسته به شرایط و بررسی های متخصص زنان که آیا سابقه افتادگی رحم و پارگی کف لگن وجود دارد و یا اینکه سابقه این بیماری ها را دارند، شرایط جراحی برای آن ها تخمین زده می شود، بدین معنی که جراحی واژینوپلاستی در کدام منطقه و با چه روش بیهوشی انجام می شود، تغییر می کند.

بهترین جراح زیبایی واژن در طی معاینه ای که انجام می دهد، تمام این موارد را مورد بررسی قرار می دهد و اطلاعات در خصوص نحوه جراحی و روش بیهوشی در اختیار بیمار قرار می دهد.

علت گشادی واژن چیست؟

در پاسخ به این سوال که دلیل گشادی واژن چیست؟ و چه زمانی نیاز به عمل تنگ کردن واژن داریم؟ می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • اکثر زنانی که زایمان طبیعی داشته اند، دچار گشادی واژن می شوند.
 • ممکن است برخی از زنان در سنین یائسگی به دلیل کاهش هورمون های زنانه و ضعیف شدن عضلات
 • ناحیه تناسلی، دچار گشادی واژن شوند.
 • خانم هایی که روابط جنسی متعددی داشته اند قطعا با مشکل گشادی واژن مواجه می شوند.
 • زنانی که فعالیت های سنگین را در طولانی مدت انجام می دهند مانند: بلند کردن اجسام سنگین، ورزش های سنگین و… می تواند یکی از دلایل گشادی واژن باشد.

در تمامی موارد گفته شده تنها راه درمان گشادی واژن، عمل واژینوپلاستی است.

چه کسانی کاندید مناسب برای عمل تنگ کردن واژن هستند؟

بهترین کاندید عمل واژینوپلاستی زنانی هستند که به دلیل روابط جنسی متعدد، زایمان طبیعی و… دچار گشادی و تغییر شکل آلت تناسلی، پارگی و یا کشیدگی واژن شده اند.

این تغییرات می تواند اثر منفی بر رابطه جنسی و اعتماد به نفس زنان داشته باشد که عمل واژینوپلاستی سعی در بازگرداندن جوانی و تنگ کردن واژن دارد.

هر خانم سالمی می تواند جراحی واژینوپلاستی را انجام دهند، بنابراین حتی خانم هایی که پارگی واژن نداشته اند می توانند این جراحی را جهت زیبایی و جوانسازی واژن انجام دهند.

مراقبت های قبل از عمل واژینوپلاستی

قبل از عمل واژینوپلاستی هم مانند سایر عمل های نیاز به یک سری آزمایشات و معاینات است. و خانم هایی که قصد عمل تنگ کردن واژن دارند، به این نکته توجه داشته باشند که: نباید از تاریخ آخرین تست پاپ اسمیر بیش از یک سال گذشته باشد.

خانمی که قصد عمل واژینوپلاستی دارد، باید موارد زیر را قبل از عمل رعایت کند:

 • یک ماه قبل از عمل تنگ کردن واژن مصرف دخانیات و الکل قطع شود.
 • مصرف داروهای هورمونی دو هفته قبل از عمل جراحی واژینوپلاستی قطع شود.
 • در صورتی که داروی خاصی استفاده می کنید، باید قبل از عمل پزشک خود را در جریان بگذارید.

مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی

عمل جراحی واژینوپلاستی، تنگ کردن واژن

 • رعایت بهداشت شخصی
 • در صورت تورم و سوزش بیش از حد ناحیه عمل شده، می توان از کمپرس یخ استفاده کرد.
 • بعد از عمل واژینوپلاستی، از پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی خودداری کنید.
 • 6 هفته بعد از عمل تنگ کردن واژن، نباید رابطه جنسی داشته باشید.
 • 6 هفته بعد از عمل از رفتن به استخر و استحمام در وان پرهیز کنید.
 • 6 هفته بعد از عمل از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

عمل تنگ کردن واژن چگونه انجام می شود؟

عمل واژینوپلاستی بین ۱ الی ۲ ساعت زمان می برد. طی عمل تنگ کردن واژن، جراح پس از بیهوشی بیمار، ماهیچه های کف لگن را می کشد و آنها را به هم نزدیک تر می کند (رفع گشادی واژن).

در حین عمل زیبایی واژینوپلاستی هر گونه پوست اضافی برداشته می شود و مشکلات مربوط به بی اختیاری ادرار و عفونت واژن نیز درمان می شود.

نتیجه عمل واژینوپلاستی زیباسازی و جوانسازی واژن است و فرد در طول رابطه جنسی احساس بهتری را تجربه خواهد کرد. چنانچه واژینوپلاستی به روش جراحی انجام گیرد، ممکن است تا مدتی جای بخیه باقی بماند که بعد از مدتی به طور کامل محو می شود.

چنانچه به بهترین متخصص زنان ، برای این عمل مراجعه کرده باشید. ایشان بنابر تخصص و تبحری که در این زمینه دارند، دقت می کنند تا برش ها در نواحی از پوست واژن که دارای چروک های طبیعی هستند انجام شود، تا احتمال جای زخم و بخیه نامطلوب کمتر شود.

عمل تنگ کردن واژن می تواند به روش جراحی و یا لیزر انجام شود، که چنانچه واژینوپلاستی با لیزر انجام شود جای هیچگونه اسکار و زخمی باقی نخواهد ماند و روند بهبود تنگ کردن واژن با لیزر بسیار سریع تر از روش جراحی است.

در نهایت انتخاب روش عمل واژینوپلاستی، بنابر شرایط بیمار بر عهده متخصص زنان و جراح زیبایی زنان است.

تنگ کردن واژن با لیزر

لیزر ژولیت از طریق تحریک کلاژن سازی و بهبود خونرسانی به مخاط واژن سبب افزایش مخاط و همچنین افزایش چین های واژن می گردد. این فرآیند سبب تنگی واژن، بهبود لغزندگی و همچنین از بین رفتن خارش، سوزش و بهبود حس زوجین حین روابط جنسی می گردد.

در ویدئو زیر می تواند توضیحات دکتر شهناز شایان فر متخصص زنان و زایمان را در ارتباط با عمل تنگ کردن واژن با لیزر ژولیت را بشنوید:

این عمل در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون ایجاد هیچ گونه دردی انجام می شود. در طی این روش با استفاده از لیزر ژولیت میله کوچک به آرامی وارد واژن می گردد و ارتعاشات لیزر کل دیواره واژن را پوشش می دهد و سبب تنگی و جوانسازی واژن می گردد.

زمان مورد نیاز برای درمان با کمک لیزر ژولیت در حدود ۲۰ دقیقه است، این روش درمان نیاز به هیچ گونه بی دردی و یا بی حسی ندارد و عملا بیمار هیچ گونه دردی را حین درمان احساس نمی کند و بلافاصله می تواند کار های روزمره خود را انجام دهد .

در حدود دو هفته بعد از اولین جلسه درمان، بیمار تغییرات ایجاد شده را احساس می کند و حدود دو تا سه ماه بعد حداکثر تاثیر آن را مشاهده می کند و می تواند تا چندین سال از اثرات آن لذت ببرد.

عمل جراحی واژینوپلاستی، تنگ کردن واژن

واژینوپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

طبق مطالبی که گفته شد؛ در حقیقت نمی توان گفت کدام یک از روش ها بر دیگری برتری دارد. انتخاب هر کدام از این روش با توجه به وضعیت بیمار و نظر متخصص زنان انجام می شود.

دوره نقاهت واژینوپلاستی

بیمار پس از عمل واژینوپلاستی نیاز به بستری ندارد و چند ساعت بعد از عمل، در صورت نداشتن مشکل خاصی مرخص می شود.

بهبودی پس از جراحی واژینوپلاستی تقریباً آسان است. جهت کنترل و پیشگیری از درد بعد از عمل تنگ کردن واژن، پزشک مسکن هایی را تجویز می کند.

کبودی و ورم در ناحیه جراحی شده پس از 1 الی 2 هفته از بین می رود. زنانی که عمل واژینوپلاستی انجام داده اند تا 6 هفته نباید رابطه جنسی داشته باشند.

بیماران پس از یک هفته می تواند امور روزانه خود را انجام دهند و بهبودی کامل پس از 3 الی 4 هفته به دست می آید.

چنانچه عمل زیبایی واژینوپلاستی همراه با جراحی دیگر مانند لابیاپلاستی انجام شود، دوران بهبودی طولانی تر می شود.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که، واژینوپلاستی با لیزر نسبت به واژینوپلاستی با جراحی هزینه کمتر و طول دوره کمتری دارد و چنانچه پزشک تشخیص دهد واژینوپلاستی بدون جراحی می تواند روش مناسبی برای واژینوپلاستی باشد، قطعا آن را انجام خواهد داد.

هزینه عمل واژینوپلاستی چقدر است؟

همان طور که قبلا هم گفته شد عمل واژینوپلاستی با دو روش جراحی و بدون جراحی انجام می گیرد. بنابراین هزینه عمل تنگ کردن واژن بر اساس روش عمل متفاوت است.

از طرفی برخی از افراد تمایل دارند در کنار عمل زیبایی واژینوپلاستی، عمل های زیبایی زنان دیگری مانند لابیاپلاستی انجام دهند، که این موضوع نیز می تواند در هزینه نهایی عمل واژینوپلاستی تاثیرگذار باشد.

سوال بسیاری از مراجعه کنندگان این است که؛ آیا بیمه ها هزینه عمل واژینوپلاستی را تقبل می کنند؟ در جواب باید بگوییم که خیر، زیر این عمل جزء عمل های زیبایی واژن است نه درمانی.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.