۲۲۹۸۶۷
۳۴۴۱
۳۴۴۱
پ

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

برای بسیاری از افراد تعجب آور است، اما یکی از اولین نقاط بدن که شروع به پیر شدن می‌کند، دستان ما هستند. البته اگر خوب به آن فکر کنید، خیلی هم دور از انتظار نیست. این مقاله را بخوانید تا ببینید جوانسازی دست چیست و چگونه انجام می‌شود.

ما از دستان خود زیاد استفاده می‌کنیم؛ از شستن مداوم گرفته تا تماس با نور خورشید و تقریباً بیشتر ساعات شبانه روز را در حرکت بودن! بنابراین جای تعجب نیست که چرا پوست‌ دست زودتر از سایر نقاط بدن، علائم پیری را نشان می‌دهد. با این حال، روش‌های زیادی برای جوانسازی دست وجود دارد که با این علائم مبارزه می‌کنند.

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

بیشتر بخوانید: چگونه پوستی صاف یکدست داشته باشیم؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • علائم پیری پوست دست‌ها چیست؟
 • جوانسازی دست چیست؟
 • مزایای جوانسازی دست
 • جوانسازی پوست دست برای چه کسانی مناسب است؟
 • روش‌های جوانسازی دست کدامند؟
 • جوانسازی دست در خانه

علائم پیری پوست دست‌ها چیست؟
چروک دست‌ها، لاغر شدن دست‌ها، ایجاد لک روی دست‌ها، بیرون زدن رگ دست‌ها و شل شدن پوست دست، برخی از علائم پیری پوست دست‌هاست. البته برخی از این مشکلات مانند بیرون زدن رگ‌های دست می‌توانند ناشی از مسائل دیگر باشند. مثلا بیرون زدن رگ‌ها به دلایلی مانند لاغر شدن و از بین رفتن بافت‌های چربی دست هم رخ می‌دهد.

جوانسازی دست چیست؟

جوانسازی دست به مجموعه‌ای از روش‌ها اشاره دارد که برای بهبود ظاهر دست‌ها طراحی شده‌اند. این روش‌ها می‌توانند انواع یا ترکیبی از درمان‌ها از لایه برداری با لیزر گرفته تا تزریق چربی و پر کننده‌ها را شامل شوند.

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

مزایای جوانسازی دست

مزایای این نوع جوانسازی، بیشتر به روشی که انتخاب می‌شود بستگی دارد. خودتان هم بهتر می‌دانید که هر روشی مزایای مخصوص به خودش را دارد. به عنوان مثال:

 • تزریق فیلر و چربی خوب است، چون می‌تواند حجم از دست رفته‌ی پوست را به آن برگرداند و هم‌چنین، به منظور کاهش چین و چروک‌های پوست، تولید کلاژن را تحریک کند.
 • لایه برداری شیمیایی و استفاده از لیزرهایی مانند IPL یا Fraxel نیز بهترین گزینه برای از بین بردن لکه‌های پیری محسوب می‌شوند.

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

بیشتر بخوانید: کاربرد فیلر در زیبایی چیست؟

جوانسازی پوست دست برای چه کسانی مناسب است؟

هر کسی که علائم زیر را داشته باشد، یک کاندیدای احتمالی محسوب می‌شود:

 • کرختی پوست
 • استخوانی شدن دست‌ها
 • هایپر پیگمانتاسیون

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های جوانسازی دست کدامند؟

روش‌های مختلفی برای جوان کردن دست‌ها وجود دارد که بعضی از آن‌ها غیرتهاجمی و بعضی دیگر شامل جراحی هستند:

تزریق فیلر

برخی از محبوب‌ترین پر کننده‌هایی که برای این کار استفاده می‌شود، Restylane Lyft یا Volume نام دارند.

فیلرها یا پر کننده‌ها طیف کاربردی بسیار گسترده‌ای دارند. آن‌ها نه تنها در جوانسازی صورت، بلکه برای جوان کردن پوست دست‌ها نیز قابل استفاده هستند.
برخی از محبوب‌ترین پر کننده‌هایی که برای این کار استفاده می‌شود، Restylane Lyft یا Volume نام دارند. البته Radiesse در مقایسه با برخی دیگر از پر کننده‌ها، برای تحریک تولید کلاژن بهتر عمل می‌کند.
این روش، درست مثل فیلرهای صورت سریع انجام می‌شود و دوران ریکاوری کوتاهی هم دارد. اما برای این‌که نتایج آن ماندگاری داشته باشد، باید درمان‌ها و تزریق‌های اضافی صورت بگیرد.

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

بیشتر بخوانید: فیلر بهتر است یا ژل؟

لایه برداری شیمیایی

یکی از معایب لایه برداری این است که هر مشکلی را برطرف نمی‌کند.

لایه برداری شیمیایی نیز تا حدودی غیرتهاجمی است. در این روش، با استفاده از یک محلول شیمیایی ، لکه‌های تیره‌ی روی دست‌ها روشن می‌شود. البته نتایج، بیشتر به شدت هایپر پیگمانتاسیون بستگی دارد.
وقتی لایه‌های سطحی بالایی با این روش برداشته می‌شوند، پوست شما اجازه می‌دهد که لایه‌ی جدید با شادابی و یکنواختی بیشتری پدید بیاید. با این حال، یکی از معایب لایه برداری این است که هر مشکلی را برطرف نمی‌کند. پس نازکی پوست یا برجستگی رگ‌ها، حتی بعد از لایه برداری نیز تغییری نمی‌کنند و همان‌طور باقی می‌مانند.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از پیری پوست دست، خانم‌ها می‌خواهید بدانید؟

لایه برداری پوست با لیزر

لیزرهای IPL یا Fraxel برای رنگدانه‌ها بیشتر توصیه می‌شوند.

لایه برداری پوست با لیزر یک درمان شگفت انگیز است که می‌تواند هایپر پیگمانتاسیون، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و بی‌نظمی بافتی را درمان کند. لیزر اربیوم به طور خاص، برای کاهش یا حذف چین و چروک‌های سطحی تا نسبتاً عمیق روی صورت، دست‌ها، گردن و قفسه‌ی سینه طراحی شده است.
این لیزر نسبت به لیزر سنتی کربن دی اکسید، عوارض جانبی کمتر و بهبودی سریع‌تر دارد. با این حال، لیزرهای IPL یا Fraxel برای رنگدانه‌ها بیشتر توصیه می‌شوند.

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

بیشتر بخوانید: جوانسازی صورت چگونه است؟

انتقال چربی

چربی لازم با لیپوساکشن از قسمتی از بدن شما گرفته شده و به دستان شما تزریق می‌شود.

پیوند چربی اتولوگ روشی بسیار موثر برای جایگزینی حجم از دست رفت ه است. انتقال چربی به دلیل همراه بودن با سلول‌های بنیادی سالم و زنده مانده، دست‌های شما را از درون به بیرون بهبود می‌بخشد و این یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.
در این روش، چربی لازم با لیپوساکشن از قسمتی از بدن شما گرفته شده و به دستان شما تزریق می‌شود. به همین دلیل، دوران ریکاوری آن بیشتر است، اما در عوض، نتایج حاصل از آن نیز دوام بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی به بدن، کاربرد و مزایا و معایب

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی نوعی جراحی است که می‌تواند رگ‌های بزرگ و بیرون زده‌ی دست را به کلی برطرف کند. پس این روشی تهاجمی محسوب می‌شود که ممکن است با یک سری عوارض جانبی نیز همراه باشد.

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

جوانسازی دست در خانه

با کمک راهنمایی‌های زیر می‌توانید حتی در خانه هم دست‌های خود را جوان نگه دارید:

 • استفاده از ماسک جوانسازی پوست دست: ماسک دست یک راه حل ساده اما آسان است که به کمک آن می‌توانید با پیر شدن پوست خود مقابله کنید. ماسک‌هایی خوب هستند که غذارسان پوست باشند، بتوانند کوتیکول‌ها را درمان کنند و از نظر اقتصادی نیز به جیب شما فشار وارد نکنند!
  کلاژن مثل اکسیر جوانسازی پوست عمل می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در خانه از محصولاتی مثل ژل آلوئه ورا نیز استفاده کنید.


 • تلاش برای کلاژن سازی پوست در خانه: کلاژن مثل اکسیر جوانسازی پوست عمل می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در خانه از محصولاتی مثل ژل آلوئه ورا نیز استفاده کنید. به علاوه، تلاش کنید که یک رژیم غذایی غنی از ویتامین سی و آنتی اکسیدان داشته باشید.

 • استفاده از بهترین کرم جوان کننده دست: در کنار ماسک دست، کرم‌ها نیز توصیه می‌شوند. کرم‌های حاوی رتینول و فرولیک اسید حاوی ویتامین آ هستند که از بروز چین و چروک‌های دست جلوگیری می‌کنند. کرم‌های حاوی هیالورونیک اسید نیز بدون شک برای آبرسانی و جلوگیری از چین و چروک خوردن پوست کمک کننده هستند.

جوانسازی دست چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

بیشتر بخوانید: درمان سریع خشکی پوست دست چیست؟

جمع‌بندی

دست‌ها ناحیه‌ای از بدن هستند که اغلب یادمان می‌رود به آن‌ها توجه کنیم. با این حال، یک حکایت کلاسیک در بین جراحان پلاستیک وجود دارد که می‌گویند اگر می‌خواهید سن کسی را در یک مهمانی حدس بزنید، فقط و فقط به دست‌هایش نگاه کنید.
با افزایش سن، بسیاری از افراد به طور فزاینده‌ای، نگران چین و چروک و ظهور رنگدانه‌هایی روی پوست دست‌شان می‌شوند. روش‌ جوانسازی دست می‌تواند پاسخگوی این نگرانی‌ها باشد.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین پوست، مو و زیبایی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.