۲۲۹۹۱۱
۵۰۹۷
۵۰۹۷

کربوکسی تراپی چیست؟

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که کربوکسی تراپی چیست؟

سوال : کربوکسی تراپی چیست؟

پاسخ : کربوکسی تراپی یکی از جدیدترین متدهای درمانی است که نخستین بار در دهه ۹۰ در فرانسه معرفی شد. اثربخشی این متد درمانی به اندازه ای قابل توجه بوده است، که در حال حاضر در سراسر جهان توسط بهترین پزشکان پوست، مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش، برای جوانسازی پوست، کربن دی اکسید به صورت مستقیم به زیر پوست تزریق میشود.این عمل در هر نقطه از بدن، از جمله صورت، گردن، بازوها، باسن و پاها قابل انجام است. گاز دی اکسید کربن حتی می تواند در مناطق ظریف یا پوست نازک مانند اطراف چشم تزریق شود. از این درمان به منظور کاهش چربی و سلولیت، افتادگی پوست، جای آکنه ، خطوط و چین و چروک و حتی گودی زیر چشم مورد استفاده میشود.

برای آگاهی بیشتر از کربوکسی تراپی به سراغ کلینیک زیبایی ارکیده رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به کلینیک زیبایی ارکیده یا دریافت نوبت از کلینیک زیبایی ارکیده کلیک کنید.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

کربوکسی تراپی در واقع همان تزریق دی اکسید کربن است. مکانیسم دی اکسید کربن در همه زمان ها در بدن ما وجود دارد. ما اکسیژن تنفس می کنیم و دی اکسید کربن را بیرون می کشیم؛ گیاهان دی اکسید کربن را جذب می کنند و به نوبه خود اکسیژن مورد نیاز ما را به ما می دهند. تمام سلولهای بدن، صرف نظر از شغلشان (سلولهای قلب، سلولهای مغزی، سلولهای پوستی) به عنوان ضایعات دی اکسید کربن از را خود خارج می کنند. بنابراین، ما اکسیژن را به ریه های خود تنفس می کنیم، گلبول های قرمز خون اکسیژن موجود در ریه های ما را جمع می کنند و آن را به بافت های خود منتقل می کنند و بدن دی اکسید کربن پس می دهد. هنگامی که سلولهای خونی در معرض غلظت بالای دی اکسید کربن قرار دارند، ترتیب آنها را می چرخانند، مولکولهای اکسیژن را آزاد می کنند و دی اکسید کربن را برداشت می کنند تا بتوانیم آن را از ریه های خود بیرون بیاوریم.

به یک معنا، با تزریق مقدار کمی از گاز دی اکسید کربن درست در زیر سطح پوست، ما آن ناحیه را در افزایش گردش خون فریب می دهیم. محافل زیر چشم تیره، سلولیت و علائم کششی نیز اغلب برخی از نشانه ها و نتایج گردش خون ضعیف هستند. مشخصات کربوکسی تراپی بر اساس بخشی از بدن که تحت درمان قرار می گیرد متفاوت خواهد بود؛ با این حال مکانیک روش اکثراً یکسان هستند. مخزن گاز دی اکسید کربن با لوله های پلاستیکی به یک تنظیم کننده جریان متصل می شود؛ پزشک با دقت تنظیم خواهد کرد که چه مقدار گاز از مخزن جریان می یابد. گاز از طریق تنظیم کننده جریان و به لوله های استریلی منتقل می شود که در انتها دارای فیلتر است؛ فیلتر قبل از رسیدن به بدن، ناخالصی ها را جمع می کند. سپس گاز از یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می کند، پزشک گاز زیر پوست را از طریق سوزن تزریق می کند. این روش تقریباً کاملاً بدون درد است؛ برخی از پزشکان قبل از قرار دادن سوزن، کرم بی حس کننده را در محل تزریق مالش می دهند. علی رغم کمبود درد، برخی از افراد گزارش می دهند که مدت کوتاهی پس از آن احساس عجیبی را تجربه می کنند.

انواع کربوکسی تراپی


این روش، برای ناحیه های مختلفی از بدن و همچنین اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این موارد، عبارت است از:

کربوکسی تراپی واژن چیست؟


با افزایش سن، پوست این ناحیه دچار تیرگی و شل شدگی می شود. برای جوانسازی پوست این ناحیه، با توجه به حساسیت بالایی که دارد، کربوکسی تراپی یکی از بی خطرترین روش های ممکن است. نحوه کار آن نیز به این صورت می باشد که این عمل، باعث می شود اکسیژن از هموگلوبین جدا شود و به بافت واژن ورود کند.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی دور چشم چیست؟


به دلیل اینکه سرعت گردش خون در ناحیه دور چشم، کندتر از دیگر نواحی می باشد، لذا این قسمت ها زودتر تیره می شوند. برای سرعت بخشیدن گردش خونف استفاده از این عمل می تواند مفید باشد.

البته به جز دو مورد ذکر شده، موارد دیگری نیز وجود دارند که از Carboxy Therapy می توان در آن ها بهره گرفت. از جمله این موارد، عبارت است از: کربوکسی تراپی مو، صورت، برای بهبود جای جوش، غبغب، شکم و زیر بغل.

مزایای کربوکسی تراپی چیست؟


امروزه کربوکسی تراپی به عنوان یکی از کاربردی ترین و نتیجه بخش ترین روش های درمانی در زمینه های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مزایای کربوکسی تراپی می توان به بدون درد و عوارض بودن آن، هزینه نسبتا کم، بهبود بافت پوست، اثربخشی فوری و… اشاره کرد.

کربوکسی تراپی چگونه عمل میکند؟


کربوکسی تراپی، تزریق مقدار کم دی اکسید کربن (CO۲) در زیر پوست، برای تجزیه رسوبات چربی، و تحریک تولید کلاژن است. این درمان دوره نقاهت ندارد و یک جلسه درمانی می تواند بین پانزده دقیقه تا یک ساعت زمان ببرد. کربوکسی تراپی، CO² را دقیقاً در زیر سطح پوست تزریق می کند؛ بدن این مسئله را به عنوان کمبود اکسیژن تلقی می کند و با تأمین اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه تحت درمان، به آن پاسخ می دهد و با بهبود گردش خون، در نهایت سبب ترمیم سلول ها می گردد. این افزایش غلظت اکسیژن همچنین باعث بهبود احتباس آب، یا تورم (oedema) در ناحیه تحت درمان می شود.

این افزایش جریان خون، تولید کلاژن را تحریک می کند، که باعث صاف شدن چین و چروک ها، کاهش تیرگی زیر چشم و تحریک رشد مو می گردد و از این طریق اثرات پوستی خود را اعمال می نماید. با قرار گیری صفحه های بیشتری از کلاژن عادی بر یکدیگر، کلاژن پایدارتری ایجاد می شود. برای کاهش حجم چربی ها، گاز گرم با حجم زیاد را به عمق لایه چربی وارد می کنند که سبب شکستن سلول های چربی، تحریک تشکیل عروق جدید و جوان سازی می شود.

برای کاهش سلولیت، روش درمانی تخلیه لنفاوی، گردش خون را در ناحیه تحت درمان افزایش می دهد. در نتیجه سبب کاهش تجمع سموم، که دلیل اصلی ایجاد سلولیت است، می گردد.

با ورود این گاز به درون درم، چربی سطحی، که باعث ایجاد منظره ای شبیه به سطح پنیر می گردد (the cottage cheese effect)، را تجزیه کرده و سطح کلاژن پوستی را تحریک می کند. همه اینها منجر به بهبود بافت و ظاهر سلولیت یا حالت پرتقالی پوست می شود.

برای رفع علائم کشیدگی پوست (stretchmarks) قدیمی و جدید، این تنها روش درمانی است که کلاژن شکسته را به وضوح ترمیم کرده و برای همه انواع پوست بی خطر است. کربوکسی تراپی باعث تشکیل کلاژن جدید شده و در نتیجه سبب ضخیم شدن پوست می شود تا ظاهر آن، که دارای علائم کشیدگی بوده است، بهبود یافته و ماده زمینه ای کلاژن بازسازی گردد.

موارد استفاده کربوکسی تراپی چیست؟

از روش درمانی کربوکسی تراپی در موارد مختلف و بسیار زیادی میتوان استفاده کرد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • از کربوکسی تراپی میتوان برای از بین بردن جای زخم و جای جوش و آکنه بهره برد.
 • این روش باتحریک کلاژن سازی، در کمک به بهبود شل شدگی و افتادگی پوست تاثیر به‌سزایی دارد.
 • کمک به از بین بردن سیاهی دور چشم و چروک های زیر چشم.
 • کمک به از بین بردن استرچ مارک ها یا همان ترک های پوستی که به علت های مختلف مثل چاقی یا لاغری ناگهانی و یا بارداری به وجود آمده است.
 • کمک به برطرف کردن و جوانسازی قسمت های مختلف بدن مثل صورت، گردن، پشت دست، بازوها و..
  بهبود نتایج روش های درمانی دیگر مثل میکرونیدلینگ و یا لیپوساکشن.
 • کمک به از بین بردن سلولیت و یا پوست پرتقالی در قسمت های مختلف بدن.
 • کمک به درمان آلوپسی و ریزش مو.
 • کمک به درمان و رفع کردن ناهمواری های پوستی.
 • برای مواردی مثل کوچک کردن غبغب نیز میتوان از کربوکسی تراپی استفاده کرد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.