۲۳۰۲۰۲
۱۳۸۰۶
۱۳۸۰۶

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

یکی از بی‌نظیر‌ترین خواص خاکشیر کمک به لاغری است. استفاده از خاکشیر در مدت زمان طولانی موجب کاهش وزن و لاغری می‌شود.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

خاکشیر گیاهی یکی دو ساله از تیره شب بویان است؛ که خواص بسیار فراوانی دارد. از جمله خواص خاکشیر به مواردی مانند رفع یبوست، درمان اسهال سخت، از بین بردن جوش‌های صورت، سلامت پوست، کنترل فشار خون، رفع عطش، ضد عفونی کننده، دفع سنگ کلیه و مجاری ادرار، تقویت معده، درمان لاغری، جلوگیری از شوره مو، تقویت قوای جنسی مردان، خارش پوست، کاهش آلرژی، کند کردن سلول‌های سرطانی، رفع بواسیر و واریس و از بین برنده چربی کبد می‌توان اشاره کرد.

خواص خاکشیر برای کبد چرب

خاکشیر خواص فراوانی دارد. یکی از این خواص بسیار مهم کمک به پاکسازی کبد و درمان کبد چرب است. خاکشیر خاصیت ادرارآوری طبیعی دارد که می‌تواند از این طریق در سم زدایی و پاک سازی کبد بسیار مفید باشد؛ که نتیجه آن درمان بیماری‌های کبد مانند کبد چرب است.

خاکشیر با ترنجبین در درمان سودا و بلغم تأثیر عالی دارد. ترکیب خاکشیر و ترنجبین بهترین نرم کننده مزاج‌های خشک (صفرا و سودا) است.

برای خلاصی از کبد چرب گیاهان دارویی وجود دارد که موجب پاک سازی کبد می‌شوند؛ یکی از این گیاهان دارویی خاکشیر است.

برای بهره‌مند شدن از این خاصیت خاکشیر باید خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کنید. ترکیب خاکشیر با ترنجبین به خصوص در درمان سودا و بلغم تأثیر عالی دارد.

ترکیب خاکشیر و ترنجبین بهترین نرم کننده مزاج‌های خشک (صفرا و سودا) است. ترکیب خاکشیر با آب پنیر، دارویی ضد سودا و ضد صفرا است و مفتح قوی کبد به خصوص بازکننده مسیر‌های کبدی است.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

خاکشیر و یبوست

از دیگر خواص خاکشیر، درمان یبوست حاصل از غلبه سودا در بدن و یبوست‌های ناشی از اضطراب و تنش‌های عصبی است. از مهم‌ترین نشانه‌های این نوع یبوست خروج مدفوع به صورت تکه تکه است.

حتی گاهی مقداری از مدفوع در روده باقی می‌ماند و بدن قادر به تخلیه روده‌ها به درستی نیست و این موضوع در طول زمان منجر به بروز مشکلات برای سلامت فرد می‌شود، زیرا باقی ماندن مدفوع در روده‌ها موجب جذب مواد سمی و ناسالم از طریق جداره روده می‌شود.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

طرز تهیه خاکشیر برای یبوست

خاکشیر یک ملین کننده طبیعی شناخته است که باعث افزایش حرکات روده می‌شود و در درمان یبوست موثر است. شما می‌توانید شربت خاکشیر را با آب گرم تهیه کنید تا یبوست درمان شود. استفاده از عسل هم در این شربت برای درمان یبوست مرسوم است.

خانم‌ها در دوران بارداری و بعد از زایمان دچار مشکل یبوست می‌شوند. خاکشیر با داشتن طبع ملایم و معتدل بهترین گزینه در دوران بارداری است.

یبوست در کودکان موجب دل درد و بروز جوش‌هایی در بدن می‌شود. برای درمان یبوست کودکان روزی یک قاشق چای‌خوری خاکشیر را بکوبید و با آب ولرم در شیشه ریخته و به کودک بدهید.

یبوست در افراد مسن معمولا به علت کمبود آب و خشک شدن که باعث خشک و کم آب شدن روده‌ها می‌گردد ایجاد می‌شود. بهترین راه درمان طبیعی یبوست در افراد مسن استفاده از ترکیب خاکشیر کوبیده شده به همراه آب داغ و عسل است.

خانم‌ها در دوران بارداری و حتی بعد از زایمان دچار مشکل یبوست می‌شوند. در دوران دوران بارداری خانم‌ها نمی‌توانند هر دارویی را مصرف کنند. خاکشیر با داشتن طبع ملایم و معتدل بهترین گزینه در دوران بارداری است.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

برای مصرف خاکشیر حتما چند بار آن را بشویید.

بهترین روش مصرف کردن خاکشیر جوشاندن آن با آب و چند حبه قند یا شکر است که به آن قند داغ می‌گویند. مصرف روزانه ۲ تا ۳ قاشق غذا‌خوری خاکشیر با آب جوش و نبات علاوه بر بهبود یبوست به شفاف شدن پوست و زیبایی رنگ چهره کمک می‌کند زیرل خاکشیر مقوی هاضمه و مقوی معده است.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

خواص خاکشیر جوشیده

از خواص خاکشیر جوشیده می‌توان به خاصیت ضد بلغمی آن اشاره کرد. همچنین اگر خاکشیر را با ترنجبین بجوشانید خاصیت ضد سودایی دارد و برای پاک سازی پوست بسیار موثر و مفید خواهد بود.

خاکشیر جوشیده برای رفع یبوست و برای افرادی که شکم‌شان سخت کار می‌کند بسیار موثر است. از مهمترین نشانه‌های غالب شدن مزاج سرد می‌توان به خشکی دهان، کم میلی به آب، بد طعمی طعام، بی ‏اشتهایی، نفخ شکم، بروز برخی درد‌ها در معده، ضعف و لاغری اشاره کرد که مصرف خاکشیر جوشیده به درمان این مشکل کمک می‌کند.

خاکشیر جوشیده برای رفع یبوست و برای افرادی که شکم‌شان سخت کار می‌کند بسیار موثر است.

یکی دیگر از خواص خاکشیر جوشانده پیشگیری از بروز دل‌ضعفه است، برای بهره‌مندی از این خاصیت خاکشیر ، خاکشیر جوشیده و آب عسل را با هم ترکیب و میل کنید.

طب سنتی از خاکشیر جوشیده به عنوان درمان برای اسهال، دیوریتیک، تب‌بر، رفع التهاب کلیه، دفع کرم و درمان آب آوردن انساج به‌کار می‌برد.

یکی دیگر از خواص خاکشیر جوشیده درمان سنگ کلیه است ؛ برای دفع سنگ کلیه، باید جوشانده خاکشیر همراه با خارشتر و ترنجبین را صبح ناشتا مصرف کنید.

همچنین طب سنتی برای درمان کبد چرب به مصرف خاکشیر جوشانده تاکید دارد. تهیه جوشانده خاکشیر برای کبد چرب به این صورت است که دو قاشق غذاخوری خاکشیر را در دو لیوان آب بجوشانید و صبح ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت چیزی نخورید.

برای اثر بخشی بهتر خاکشیر می‌توانید آن را با مقداری ترنجبین مخلوط کنید، همچنین برای باز کردن مسیر‌های کبدی می‌توانید از ترکیب خاکشیر با آب پنیر نیز استفاده کنید.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

طرز مصرف خاکشیر

خاکشبر خیسانده: خاکشیر را چندین ساعت در آب سرد خیس کنید و سپس میل کنید. می‌توانید به آن شکر یا نبات هم اضافه کرده و در یک لیوان آب سرد بریزید و نوش جان کنید.

خاکشیر جوشانده: به مدت ۱۰ دقیقه خاکشیر را با آب بجوشانید و بعد از اینکه سرد شد میل کنید.
همچنین برای رفع زخم، جراحات و رفع ورم ها، خاکشیر را بکوبید و به صورت ضماد درآورید. ضماد به صورت موضعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

شربت خاکشیر

شربت خاکشیر در طب سنتی یکی از نوشیدنی‌های با طبع سرد است. شربت خاکشیر برای گرمازدگی در تابستان مورد استفاده قرار میگیرد. از دیگر خواص خاکشیر می‌توان به درمان یبوست نیز اشاره کرد.

شربت خاکشیر یکی از نوشیدنی‌های با طبع سرد برای گرمازدگی در تابستان مورد استفاده قرار میگیرد.

مواد لازم برای تهیه شربت خاکشیر عبارتند از نصف لیوان خاکشیر، یک لیوان شکر، ۶ لیوان آب خنک و ۲قاشق غذاخوری گلاب

برای تهیه شربت خاکشیر ، ابتدا خاکشیر را کاملا تمیز کنید، سپس آن را در پارچ بزرگی ریخته و شکر و آب خنک را نیز در پارچ بریزید و خوب هم بزنید تا شکر به خوبی حل شود. در آخر گلاب را اضافه کنید و هم بزنید. شربت خاکشیر شما آماده است.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

عوارض خاکشیر

افرادی که مبتلا به مشکلات و بیماری‌های خاص گوارشی هستند باید از مصرف خاکشیر اجتناب کنند. افراد مبلا به ورم معده و زخم معده نباید خاکشیر مصرف کنند. در صورت مصرف پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که دارای بیماری‌های مانند ورم معده و زخم معده هستند خاکشیر مصرف نکنند.

افرادی که دارای بیماری‌های مانند ورم معده و زخم معده هستند خاکشیر مصرف نکنند.

در صورت مصرف می‌تواند منجر به تشدید درد و ورم معده یا مشکلات شدید گوارشی شود.

از دیگر بیماری‌های که موجب تاثیر منفی خاکشیر در بدن می‌شود ورم مفاصل و استخوان‌ها یا همان آرتروز است. علاوه بر این به بیماران مبتلا به روماتیسم هم توصیه می‌شود که از مصرف خاکشیر خودداری کنند.

متخصصان طب سنتی هم مصرف خاکشیر را برای بیماران درگیر با روماتیسم و آرتروز منع یا محدود می‌کنند، زیرا بر این باورند که طبع سرد و‌تر خاکشیر می‌تواند باعث تشدید روماتیسم و آرتروز شود.

حتما خاکشیر را به مدت ۸ ساعت در آب خیس کنید، سپس آن را چند بار بشویید تا تمام سنگ‌های آن خارج شود.

راه حل طب سنتی برای این مشکل این است که اگر می‌خواهید از خاکشیر مصرف کنید، آن را با کمی عسل و عرق نعناع مخلوط کنید تا طبع خاکشیر متعادل شود.

شستن خاکشیر قبل از مصرف یکی از نکات خیلی مهم است، زیرا شن ریزه‌ها و سنگ‌های کوچک موجود در خاکشیر می‌توانند در بدن مشکلات زیادی ایجاد کنند.

جلوگیری از بروز همچین مشکلاتی حتما خاکشیر را به مدت ۸ ساعت در آب خیس کنید، سپس آن را چند بار بشویید تا تمام سنگ‌های آن خارج شود.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

مصرف خاکشیر در دوران شیردهی

مصرف خاکشیر در دوران شیردهی می‌تواند باعث افزایش نفخ شکم مادر و دل درد در نوزاد شود. مصرف زیاد از خاکشیر می‌تواند موجب گشادی روده و نارسایی عضلانی روده شود. در عده‌ای از افراد خوردن خاکشیر باعث سردرد می‌شود که آن‌ها باید خاکشیر را با کتیرا مصرف کنند.

زیاده روی در مصرف خاکشیر در ماه‌های ابتدایی بارداری ممکن است موجب شل شدن دهانه رحم و سقط جنین می‌شود. مصرف خاکشیر به صورت ناشتا می‌تواند موجب حساسیت شود.

تمامی خواص و فواید خاکشیر را بشناسید

لاغری با خاکشیر

یکی از خواص خاکشیر این است که حرکات روده را بهبود می‌بخشد و موجب پاک‌سازی و سم‌زدایی روده‌ها میشود و با افزایش دفع چربی از بدن باعث لاغری می‌شود. یکی از بی‌نظیر‌ترین خواص خاکشیر کمک به لاغری است. استفاده از خاکشیر در مدت زمان طولانی موجب کاهش وزن و لاغری می‌شود.

برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام با خاکشی ر، یک قاشق غذاخوری خاکشیر را بشویید و در یک لیوان آب ولرم حل کنید و با شکر آن را شیرین کنید. ترکیب حاصل را هر روز صبح ناشتا میل کنید.

معجون لاغر کننده با خاکشیر و آبلیمو

برای تهیه این نوشیدنی دو قاشق غذا خوری خاکشیر و گلاب و یک قاشق غذا خوری آبلیمو و یک لیوان آب ولرم را با هم ترکیب کنید و برای شیرین شدن کمی هم شکر اضافه کنید.
اگر به مدت یک ماه روزانه ناشتا از این نوشیدنی مصرف کنید بعد از یک ماه اثرات آن را روی لاغری و سلامت بدن خود خواهید دید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.