۲۳۰۲۷۸
۲۶۲۶
۲۶۲۶
پ

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

ایمپلنت، جایگزینی برای دندان‌های از دست‌رفته است، جایگزینی بسیار شبیه به دندان‌های خودتان، اما اگر به دیابت دچار باشید شاید این سئوال برایتان مطرح شود که ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطراتی را به همراه دارد، یا نه. این مقاله به سئوال شما پاسخ می‌دهد.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

ایمپلنت ، جایگزینی برای دندان‌های از دست‌رفته است، جایگزینی بسیار شبیه به دندان‌های خودتان، اما اگر به دیابت دچار باشید شاید این سئوال برایتان مطرح شود که ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطراتی را به همراه دارد، یا نه. این مقاله به سئوال شما پاسخ می‌دهد.

در این مقاله می‌‌خوانید:

 • دیابت چیست؟
 • ایمپلنت چیست؟
 • چرا از ایمپلنت استفاده می‌شود؟
 • ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟
 • تاثیر دیابت بر ایمپلنت دندان
 • دیابت چطور بر توانایی برای کاشت ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارد؟
 • ایمپلنت دندان دیابتی ها، به این موارد دقت کنید
 • آیا دیابت شما تحت کنترل است؟
 • ایمپلنت دندان دیابتی ها، ابتدا با متخصص داخلی مشورت کنید
 • حفظ یک رژیم غذایی سالم در افراد دیابتی با ایمپلنت
 • عوارض ایمپلنت دندان چیست؟
 • خلاصه

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری مادام‌العمر است که باعث می‌شود سطح قند خون فرد خیلی بالا برود.
دو نوع اصلی دیابت وجود دارد:
دیابت نوع 1 : در این شرایط سیستم ایمنی بدن به سلول‌هایی که انسولین تولید می‌کنند حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.
دیابت نوع دو : در این شرایط، بدن انسولین کافی تولید نمی‌کند یا سلول‌های بدن به انسولین واکنش نشان نمی‌دهند.
دیابت نوع۲ بسیار شایع‌تر از نوع۱ است.
در دوران بارداری، برخی از زنان دارای سطوح بالایی از گلوکز خون هستند و بدن آن‌ها قادر به تولید انسولین کافی برای جذب گلوکز نیست. از این دیابت با عنوان دیابت بارداری نام می‌برند.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

ایمپلنت چیست؟

جراحی ایمپلنت دندان، روشی است که ریشه‌های دندان را با دندان‌های مصنوعی با پایه‌های فلزی و پیچ‌مانند جایگزین می‌کند که بسیار به دندان‌های واقعی شبیه هستند.
جراحی ایمپلنت دندان، جایگزینی مناسب برای پروتزها یا بریج‌هایی است که به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرند.


چرا از ایمپلنت استفاده می‌شود؟

به این دلیل که تیتانیوم موجود در ایمپلنت‌ها با استخوان فک شما ترکیب می‌شود، ایمپلنت‌ها نمی‌لغزند، صدا ایجاد نمی‌کنند یا به استخوان فک آسیب نمی‌رسانند.
به طور کلی، انجام ایمپلنت دندان در چنین شرایطی مناسب است:

 • اگر یک یا چند دندان از دست‌رفته دارید.
 • اگر استخوان فک شما به رشد کامل رسیده است.
 • اگر استخوان کافی برای محکم کردن ایمپلنت‌ها دارید یا قادر به پیوند استخوان هستید.
 • اگر بافت‌های دهان سالمی دارید.
 • اگر بیماری یا مشکلی ندارید که بر بهبود استخوان تاثیر می‌گذارد.
 • اگر نمی‌توانید یا تمایلی به استفاده از دندان مصنوعی ندارید.
 • اگر می‌خواهید گفتار خود را بهبود ببخشید یا شیواتر صحبت کنید.
 • اگر تنباکو مصرف نمی‌کنید.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟
ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

خوب است بدانید که نه تنها ایمپلنت‌های دندانی برای دیابتی‌ها بی‌خطر هستند، بلکه این روش می‌تواند سلامت افراد دیابتی را بهبود ببخشد.

ایمپلنت علاوه بر این‌که به دیابتی‌ها در حفظ یک رژیم غذایی متعادل کمک می‌کند، التهاب، تحریک و عفونت‌هایی را که در دندان‌های مصنوعی یا دندان‌های بیمار شایع‌تر است، از بین می‌برد.

ایمپلنت علاوه بر این‌که به دیابتی‌ها در حفظ یک رژیم غذایی متعادل کمک می‌کند، التهاب، تحریک و عفونت‌هایی را که در دندان‌های مصنوعی یا دندان‌های بیمار شایع‌تر است، از بین می‌برد.
بله! درست است که افراد مبتلا به دیابت ممکن است به مراقبت‌های ویژه قبل و بعد از ایمپلنت نیاز داشته باشند تا درصد موفقیت ایمپلنت را به حداکثر برسانند، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ایمپلنت‌های دندانی برای افرادی که دیابت کنترل‌شده دارند، بی‌خطر هستند.

تاثیر دیابت بر ایمپلنت دندان

دیابت بر کل بدن تاثیر می‌گذارد به شکلی که می‌توان آن را مخرب توصیف کرد. برای افرادی که به دنبال جایگزینی برای دندان‌های از دست‌رفته هستند و در عین حال با دیابت هم دست و پنجه نرم می‌کنند، گزینه‌های مختلفی وجود دارد. ایمپلنت دندان معمولا به افرادی توصیه می‌شود که نیاز به درمان طولانی‌مدت دارند.
ایمپلنت‌ها بر قدرت شفابخشی بدن متکی هستند تا بتوانند در استخوان فک ادغام شود.
درست است که ایمپلنت‌ها دارای درصد موفقیت بسیار بالایی هستند که حتی تا 95درصد هم می‌رسد اما اگر مراقبت مناسب انجام نشود، ممکن است شکست بخورند.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

دیابت چطور بر توانایی برای کاشت ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارد؟

طبق مطالعه‌ای که در سال 2016میلادی روی ایمپلنت‌های دندانی و دیابت صورت گرفت، محققان دریافتند زمانی که دیابت به خوبی تحت کنترل باشد ، روش‌های کاشت ایمپلنت، ایمن و قابل پیش‌بینی است و اگر هم عوارضی داشته باشد مشابه افراد سالم است.
نتیجه حاصل از این تحقیق برای این بزرگسالان مبتلا به دیابت خبری بسیار خوب است چون اگر این گروه نیاز به تعویض دندان داشته باشند، یا بخواهند جایگزینی ایمن و ماندگارتر به جای دندان مصنوعی داشته باشند، خیالشان کاملا راحت می‌شود.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

ایمپلنت دندان دیابتی ها، به این موارد دقت کنید

در ادامه به برخی از ملاحظات برای افرادی که می‌خواهند مطمئن شود ایمپلنت دندان برایشان انتخابی ایمن است، می‌پردازیم:


آیا دیابت شما تحت کنترل است؟

مطالعات متعدد نشان داده است بیماران مبتلا به دیابت کنترل‌شده، در معرض عوارض ایمپلنت قرار ندارند. حتی درصد موفقیت ایمپلنت در آن‌ها نسبت به افراد غیر دیابتی یکسان است.

بیماران مبتلا به دیابت کنترل‌شده، در معرض عوارض ایمپلنت قرار ندارند. حتی درصد موفقیت ایمپلنت در آن‌ها نسبت به افراد غیر دیابتی یکسان است.

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به دیابت کنترل‌نشده، درصد بالاتری از عفونت بعد از عمل و شکست ایمپلنت دارند.
ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک جاسازی می‌شوند. آن‌ها برای این‌که به خوبی در لثه قرار بگیرند، متکی به فرایندهای طبیعی درمان در بدن هستند. اگر شما سلامت باشید این فرایند سریع‌تر صورت می‌گیرد.
از طرفی لثه‌ها هم باید بهبود پیدا کنند. ادغام کامل ایمپلنت با فک و بهبودی لثه‌ها همان چیزی است که ایمپلنت‌های دندانی را به دندان‌های واقعی شبیه می‌سازد و راه حلی است که نسبت به بریج‌ها یا پروتزهای معمولی بسیار دائمی‌تر است.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

ایمپلنت دندان دیابتی ها، ابتدا با متخصص داخلی مشورت کنید

به این دلیل که روند بهبودی برای مبتلایان به دیابت می‌تواند کندتر باشد، بیماران مبتلا به دیابت کنترل‌نشده زمان بهبودی دشوارتری دارند . بنابراین، جراح ممکن است از شما بخواهد که قبل از درمان ایمپلنت دندان، با متخصص داخلی خود مشورت کنید تا ابتدا بیماری دیابت در شما کنترل شود.
هنگامی که همه چیز از نظر سلامتی در بهترین شرایط قرار داشت، شما برای شروع درمان ایمپلنت دندان آماده خواهید بود.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟
حفظ یک رژیم غذایی سالم در افراد دیابتی با ایمپلنت

آیا متوجه شده‌اید که سالم‌ترین رژیم‌های غذایی برای افراد دیابتی شامل بسیاری از غذاهای تازه و کامل است که نیاز به جویدن غذاهای سفت‌تر دارند؟
خب، دائمی بودن ایمپلنت‌های دندانی، مصرف این غذاها را که شما به آن‌ها نیاز دارید، برایتان ساده می‌سازد و این موضوع در مقایسه با شرایطی که دندان مصنوعی دارید، بسیار آسان‌تر است.
دندان مصنوعی مستعد حرکت در اطراف دهان است و باعث حساسیت لثه و زخم‌هایی در دهان می‌شود.
خوردن غذاهایی که نیاز به گاز گرفتن محکم‌تری دارند مانند سبزیجات مغذی و پر فیبر، ممکن است با دندان مصنوعی سخت یا غیرممکن باشد.
زمانی که شما از تحریک و ناراحتی ناشی از دندان مصنوعی رنج می‌برید، بیشتر امکان دارد تا غذاهایی را مصرف کنید که برای سلامتی‌تان ضرر دارد. در این شرایط شما مصرف غذاهای نرم‌تر، فرآوری‌شده و با کربوهیدرات بالاتر را افزایش می‌دهید و همین موضوع می‌تواند کنترل سطح قند خون را غیرممکن کند.

ایمپلنت دندان دیابتی ها، خطرناک یا بی‌خطر؟

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

در هر جراحی، همیشه خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد. درست مانند هر عمل جراحی دهان، اختلالات خونریزی ، عفونت‌ها، آلرژی‌ها، شرایط پزشکی موجود و داروها قبل از شروع درمان باید مورد بررسی قرار بگیرند.
خوشبختانه میزان موفقیت این روش بسیار بالا است و معمولا عفونت، شکستگی ایمپلنت دندان، آسیب به ناحیه اطراف (اعصاب، رگ‌های خونی، دندان)، بسیار نادر است.

خلاصه

همان‌طور که گفتیم دیابت یک بیماری مادام‌العمر است که باعث می‌شود سطح قند خون فرد خیلی بالا برود. در ایمپلنت دندان که جایگزینی مناسبی برای پروتزها یا بریج‌هایی است که به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرند، عوارضی مانند عفونت ، خونریزی یا آسیب به اعصاب و رگ‌های خونی وجود دارد.
اما اگر دیابت دارید و این دیابت تحت کنترل است، نیازی به نگرانی نیست. فقط حتما با متخصص داخلی خود مشورت کنید. دیابت کنترل‌نشده می‌تواند سرعت بهبودی ایمپلنت دندان را کاهش دهد.


پ
منبع: asird

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.